PALUBA
April 28, 2024, 05:25:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198523 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1830 on: January 22, 2013, 04:40:04 pm »

Prvo su rađeni tenkovi za domaće tržište, pa onda za izvoz. Radio sam i sa jednim i sa drugim tenkovima. Na domaćim tenkovima smo vidjeli probleme, te smo ih ispravili u izvoznoj verziji. To je bila prilika koja se nije smjela propustiti. Dugogodišnja prepiska sa VTI-jem oko izmjena na tenku uglavnom je bila jalova. Izmjene sam uglavnom tražio ja, jer sam ja radio "na terenu". Dovoljnan je podatak da se nisu ni počešali nakon crkavanja oko 200 meteosenzora na tenkovima. Time bi samo priznali svoju grešku. Mnogo njih se bavilo teorijom ili detaljima na nivou komponente, sklopa, ali se malo ko bavio čitavim tenkom. Naprimjer, i tehnički crtač, ili tokar u proizvodnji su mogli reći sa rade na projektu Kapela ili projektu Niš 10 iako tenk nikad u životu nisu vidjeli. Već sam naveo čest slučaj, kad se da malo veći gas motoru ne radi laser u nišanskoj spravi. Mislim da se to i sada dešava na tenkovima. To je divan slučaj za rješavanje. Za rješavanje takvog problema mora se znati jako puno o tenku. Normalno, takav kvar nije zbog dima iz auspuha.

Sa svim izmjenama za Kuvajt progurane su "u paketu" i izmjene o kojima sam pričao.

Fina ti je ona fotografija sa NTS-a. Sa Manjače. Je li bilo kakvog trošenja džabane u Lunjevac. On je oko 1500 metara u pravcu topovske cijevi.

Šta je stranaca i raznih Arapa prošlo kroz onu osmatračnicu u pozadini. Mali milion.

Za detalje oko motora tu je S.Palestinac. Glavni i odgovorni inžinjer i tehnolog za moto tehnički dio tenka iz Đure Đakovića.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1831 on: January 22, 2013, 04:48:36 pm »

Za vrijeme ovog fotografisanje samo se trošila džebana iz mitraljeza..

Jedan detalja sa tog gađanja
 
« Last Edit: January 22, 2013, 04:54:10 pm by trifko86 » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1832 on: January 22, 2013, 04:58:21 pm »

Strašno! Divljač gađati iz PKT (nije valjda iz NSV 12,7mm). A DB za lov ribe?
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1833 on: January 22, 2013, 05:40:42 pm »

A daj vi meni recite, povodom onog posljednjeg posjeta Dinkića Prvo Petoletki, bila je kratka scena sa nekakvom testnom platoformom na kojoj se ocito nalazila kupola tenka M-84 sa topom, zna li netko o čemu se to točno radi ?  što se to vrši sa kupolom i topom na toj platoformi u Prvoj Petoletki ? Vrši li se to tamo trenutno generalni REMONT određenih tenkova M-84 iz sastava Srpske vojske ili je nešto drugo u pitanju ? molim konstruktivne odgovore pravih znalaca, ne šalabajzera i zbunjola,

Hvala

Evo slike:



* 164620_67870599_PPT%20Kupola.jpg (540.28 KB, 1658x965 - viewed 82 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1834 on: January 22, 2013, 05:47:55 pm »

Vratiš se na stranu 117 ove teme i počneš da čitaš pažljivo.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1835 on: January 22, 2013, 06:20:42 pm »

Vratiš se na stranu 117 ove teme i počneš da čitaš pažljivo.

E evo baš pročitah, no opet sam malo zbunjen. Dakle na kraju ispada da se radi o kupoli i topu tenka T72 ? ili top sa tenk T72 na kupoli M84  , moze malo pojasnjenja ? i ono bitno, koja je svrha testiranja te amortizacije u Prvoj Petoletki, na cemu tocno rade , rutinsko ispitivanje u svrhu remonta ili ??
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1836 on: January 22, 2013, 06:30:04 pm »

Opet nisi čitao pažljivo. Kreni polako sa čitanjem od te strane pa na dalje i videćeš čemu služi ta platforma (stend).

Inače, meni se činilo zbog oblika otvora nišanske sprave, da se radi o kupoli T-72. Ako se pojave slike iz drugih uglova, videće se tačno da li je kupola T-72 ili M-84. Mada to i nije toliko bitno, jer se verovatno na tom stendu mogu ispitivati obe kupole.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1837 on: January 22, 2013, 06:40:29 pm »

Ma pročitao sam ja čemu sluzi taj stend, samo što nisam uspio shvatit jer nije jasno definirano u postovima Vladimira radi li se o kupoli T72 zajedno sa topom ili kupili M84 sa topom sa T72,

takoder i dalje mi nisi odgovorio, koja je svrha aktualnog testiranja te kupole i topa u Prvoj Petoletki snimljeno 5.1.2013 ?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1838 on: January 22, 2013, 07:04:19 pm »

Stend služi za ispitivanje hidraulike tenka M-84, a pošto Prva Petoletka proizvodi hidrauliku za ovaj tenk, onda ne razumem u čemu je problem?

Top je identičan na T-72 i M-84, razlikuju se kupole. Ponajviše u nišanskim spravama (T-72 ima dve, dok M-84 ima jednu).
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1839 on: January 22, 2013, 07:28:57 pm »

Interesuje me zašto se na M-84A motor greje pri savlađivanju uspona, dok se na tom istom usponu obična 84-ka ponaša normalno. Da li je u pitanju problem sa hlađenjem ovog jačeg motora ili je nedostatak u transmisiji? Ovo se može primetiti prilikom dužeg marša na brdskom terenu kada uporedo idu istom stazom stari i novi model tenka. Da li je još neko imao slično iskustvo?

Do sada nisam čuo za ovu pojavu, ne znam da li je to pravilo il samo pojedinačan slučaj od čega zavisi i smer traganja za uzrokom.
A varijanta  ima bolje hlađenje motora, istina bilo je nekih nedostataka koje smo otklonili u procesu montaže, neke moje sumnje nisam do kraja testirao ali i dalje mislim da ih treba ozbiljno analizirati.
Svi tenkovi A varijante koji su isporučeni na ovim prostorima su zbog uočenih nedostataka,  i vremenskog tajminga uslovno isporučeni.
Kako su se oni pokazali u eksploataciji nemam informacije.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1840 on: January 22, 2013, 08:20:58 pm »

Zamolio bih ako S.PALESTINAC može da mi odgovori na ovo pitanje.

Zanima me zbog čega na verziji M-84A postoji otvor na poklopcu motora, a preko kojeg se na M-84 doprema vazduh do kućišta filtera vazduha u motornom odeljenju?

Pitam zbog toga jer je poznato da M-84A ima dvodelan filter vazduha, gde je jedan deo ugrađen spolja (na mestu 4. spoljnog rez. goriva), a drugi unutar motornog odeljenja. Znam da je to moralo biti urađeno zbog nedostatka prostora u motornom odeljenju M-84A, ali zar se tada kroz pomenuti otvor ne usisava neprečišćen vazduh tj. vazduh usisan kroz taj otvor ne prolazi kroz ceo proces filtracije?



* M-84AS.jpg (322.56 KB, 1280x960 - viewed 119 times.)

* T-72M1.jpg (112.53 KB, 1024x768 - viewed 94 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1841 on: January 22, 2013, 09:03:59 pm »

Na stendu se ne ispituju kupole.

Mada to i nije toliko bitno, jer se verovatno na tom stendu mogu ispitivati obe kupole.
Na ovoj OVOJ verziji stenda ( stend je ruski naziv za ispitni sto, a takvo je ime došlo u ruskoj dokumentaciji) ispituje se samo hidraulika za vertikalno i horizontalno navođenje tenka M84. Top u kupoli je 2A46. Nije uopšte bitno da li je top proizveden u Rusiji, SSSR-u, SFRJ, Češkoj... itd. Top je isti sem u dijelu gdje se na njega spaja paralelogram. To je mehanički sklop koji ugao elevacije topa prenosi na nišansku spravu. Spoj paralelograma i topa nije isti za T72 i M84, a nije isti ni paralelogram.

Kupole su sve bile od M84, a topovi su bili i ruski i SFRJ. Na nekim je pisao "zabranjeno gađanje".

U Čajevcu u Banja Luci su bila ovakva tri (slična) stenda, a u Prvoj Petoletci Trstenik dva. Svaki je imao poseban temelj, da se vibracije sa stenda nebi prenijele na fabričku halu. A rezonancija može biti nezgodan događaj.

U toku "Član 11" sam sa jednog  od tih stendova demontirao ispravan top i zamijenio ga oštećenim. Kroz taj top je prošla Zolja, te je bio neupotrebljiv za gađanje, ali dobar za  ispitni stend. Ispravni top je korišten za ono za što je bio namjenjen.

Nakon što je taj dio Čajevca kupio Hemofarm Vršac, ta tri stenda su isječena i odvežena na otpad.

U susjednoj hali se radio onaj PAT, modifikacija ( o njemu ima posebna tema na Palubi) i radar Žirafa, te radarski ometači. U hali do te radio se Orkan.

Dobar dio dokumentacije za ovaj stend sam dobio ilegalno u fabrici Pal Magneton u Kromežižu u češkoj fabrici tenkova. Dali bi mi sve samo da napakoste Rusima koje su mrzili u neograničenim količinama. Iako se oko nas svo vrijeme vrzmao neki ruski bezbednjak.

Konstruktor svih stendova je bio pokojni Proko Kovačević.

Na ovom se stendu može ispitivati hidraulika za vertikalno navođenje sa tenka T72 uz određene izmjene, ali ne može hidraulika za horizontalno navođenje iz tenka T72.

Da bi se takva vertikalna hidraulika mogla ispitivati treba promijeniti hidraulička crijeva od hidropojačivača do izvršnog cilindra. Pošto ta crijeva idu oko žirobloka, a žiroblok na M84 je veći po gabaritima, crijeva sa T72, a koja su kraća, zapinju za žiroblok. Samo ih treba malo produžiti.

Da bi se hidraulika za horizontalno navođenje mogla ispitati na ovom stendu treba ugraditi induktivne davače pritiska na nju, a kojih nema na ruskoj hidraulici za horizontalno navođenje.

Ostalo je, mislim, sve već napisano u mojim prethodnim tekstovima.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1842 on: January 22, 2013, 09:56:18 pm »

Vlado Smiley
Unutrašnji -fini prečistač je hermetički zatvoren tako da sav vazduh koji koristi motor ide spolja iz grubog u fini prečistač a preko hladnjaka u motor.
Pomenuti  otvor je ostao od predhodnog rešenja, a pored uloge koju si opisao služio je i za dodatno hlađenje kompresora za vazduh.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1843 on: January 22, 2013, 10:25:03 pm »

Zahvaljujem na odgovorima 

Sa verzijom M-84A sam imao dosta manje dodira, jer ih je u mojoj jedinici bilo svega desetak. Motorno odeljenje M-84A sam video samo par puta, pa su mi neke stvari do sada ostale nejasne.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1844 on: January 23, 2013, 12:43:59 am »

Evo jedne slike V46TK1, odgore, sa strane turbokompresora.


* t001-001.jpg (99.76 KB, 384x256 - viewed 402 times.)
Logged
Pages:  1 ... 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.