PALUBA
April 28, 2024, 09:50:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198753 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1845 on: January 23, 2013, 05:40:48 pm »

Motor. Saudi Arabija. Logor KKMC (King Khalid Military City). Operacija Pustinjska oluja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Željo i Ljuban raspakivaju motor, a Zvonko, prevodioc, posmatra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danko (kleči) i Goran rastavljaju još jedan motor.

Pozdrav

Vlado

 


* 28.jpg (388.64 KB, 1818x1228 - viewed 645 times.)

* 38.jpg (459.88 KB, 1818x1228 - viewed 655 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1846 on: January 23, 2013, 09:21:24 pm »

Ko je proizvodio Turbo punjače. Famos ili neko drugi...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1847 on: January 23, 2013, 09:45:11 pm »

Na V46-TK1 koji se predstavlja na sajmovima u Srbiji, su ugrađeni turbopunjači firme Schwitzer (model: Schwitzer S4). Danas se ta fabrika zove "BorgWarner Turbo Systems"  http://www.3k-warner.de/
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1848 on: January 26, 2013, 06:15:50 pm »

Našao sam jednu finu sličicu na kojoj ima jedan detalj, a o kojem nismo pisali na Palubi. Ovo je bilo na nekoliko tenkova. Dio za priključenje ovoga se nalazi u zadnjem sanduku RAP-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na pancirnoj kapi postoji otvor za prolaz ovoga sklopa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A i na DNNS postoji prolaz na istom mjestu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Korišteno na nekoliko tenkova, ali na svim je pokradeno. Kompletno ili djelomično.

Pozdrav

Vlado


* M-84[1].jpg (306.9 KB, 1024x768 - viewed 532 times.)

* Fotografija-0047.jpg (253.62 KB, 1200x1600 - viewed 486 times.)

* dnns bez pancirne kape.jpg (41.2 KB, 500x590 - viewed 480 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1849 on: January 26, 2013, 07:07:48 pm »

Na ovima ima neko zakošenje Vlado, dali je to sličan sklop ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 3aee6bcc0946414d8b3a04c.jpg (157.66 KB, 800x531 - viewed 155 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1850 on: January 26, 2013, 07:29:09 pm »

Ovo na slici koju si postavio su tenkovi M84 koji su nekad bili u VP 5312 Vrhnika, i nisu povučeni u Banja Luku po povlačenju JNA iz Slovenije. Na ovim tenkovima je urađena popravka / modernizacija / modifikacija od strane Fotone i metalske industrije u Ravni nad Koroškem.

Ova nišanska sprava na tenku sa slovenačkom modifikacijom proizvedena u Fotoni (Iskra CEO) nema nikakve veze sa onim dodatkom na nišanskoj spravi proizvedenoj u Zrak Sarajevo. Onaj dodatak označen strelicom je proizveden u EI Niš, a i dio koji se ne vidi, a nalazi se u tenku ispred i iza komandira.

U slovenačkim tenkovima je sasvim drugačiji sistem upravljanja vatrom, iako se bazira na istoj osnovi, (Olafsson, Franci Nadles, Mance) kao i za M84. TTZ zahtjevi za ovaj sistem su bili drugačiji (ograničenje po cijeni), pa je tako i napravljen.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: January 26, 2013, 07:36:45 pm by vladimir_16 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1851 on: January 26, 2013, 07:58:55 pm »

Ako se ne varam, dodatak na DNNS-2 koji Vlada pominje služi tome da komandir vidi ono što nišandžija nišani?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1852 on: January 26, 2013, 08:11:22 pm »

Da vidi šta gleda nišandžija, ali postoji i mogućnost snimanja. Služi za obuku, ali su kamera, monitor i videorekorder lagano nestali na skoro svim tenkovima.

U svim tenkovima M84 je u RAP-u isporučivan nastavak za kameru. U svim dijelovima SUV M-84 postoji dio elektronike za ubacivanje u sistem upravljanja vatrom i komandira tenka. Trebala se je napraviti nišanska sprava komandira sa kojom je mogao da nišani i na njoj dodatak da gađa. Komandir bi (bilo je u planu) mogao da preuzme kompletno nišanjenje i gađanje. Za to je bio napravljen ovaj prolaz za optičku prizmu koja je uzimala sliku sa glavnog devijatora i tu je sliku trebala da prenese komandiru.

Na ovom tenku je sliku sa optičke prizme uzimala video kamera koju je tu sliku davala na monitor koji se nalazio ispred komandira tenka. Bio je i priključak za videorekorder, ali sam tu tehniku vidio kod nekoliko tenkovskih majstora kod kuće u sasvim drugoj namjeni.

Tako da ...

Pozdrav

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1853 on: January 26, 2013, 10:50:41 pm »




   U početnoj fazi obuke preko montirane kamere se može prikazati slika i na velikom monitoru pored tenka tako da ostatak ljudstva na obuci izvan tenka može pratiti šta nišandžija vidi kroz spravu. Pošto je kamera crno-bela, slika nije baš kvalitetna ali se može donekle prikazati šta treba da očekuješ kada pogledaš kroz okular sprave. Šteta što malo ljudi zna čemu ovo služi, a još manje ih je videlo primenu spregnute kamere pri obuci. Mogućnosti su višestruke. Pored mogućnosti da komandir vidi  gde nišandžija cilja i eventualno izvrši korekturu, priključenjem na pojačivačku kutiju svojevrsnog Komandnog bloka komandira mogao bi i komandir sam preuzeti akviziciju i gađanje. Uspostavljanjem video linka ka komandnom vozilu bio bi omogućen real-time  nadzor jedinica u borbi i praćenje njihovog učinka na cilj. Osim trenutnog uvida u postupak posade pri gađanju i korekcije eventualnih grešaka preko radio veze tokom obuke, moguće je praćenje i osmatranje ciljeva neposredno pre i tokom same borbe sa centralnog mesta gde bi se slivali video snimci sa nišanskih sprava cele jedinice koja je angažovana. Na taj način bi se lakše sinhronizovalo sadejstvo sa ostalim jedinicama i imao daleko bolji pregled vojišta. U kombinaciji sa podacima bespilotnih letelica ili dronova koji bi mogli biti angažovani iznad razvijene formacije, kao i kamera montiranih na druga vozila, taj pregled bi bio još kompletniji.
    U ovoj dodatnoj prizmi na nišanskoj spravi nalazi se skriveni potencijal ovog tenka koji omogućava dalji razvoj i povećanje njegove borbene moći i preciznosti. To i još čitav niz odškrinutih vrata ostavljenih za eventualne modifikacije i nadogradnju u budućnosti čine M-84 još uvek perspektivnim sredstvom koje se može dalje razvijati. Danas, kada elektronika više nije basnoslovno skupa kao pre 30-tak godina, otvara se mogućnost da sa skromnim ulaganjem i siromašnije zemlje unaprede svoje borbene sisteme i pojednostave njihovo upravljanje.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1854 on: January 27, 2013, 08:48:49 am »

Nije moguće prikljućenje nikakvog uređaja na pojačavačku kutiju. Slobodni konektor na pojačavačkoj kutiji P21 je test konektor i služi za razna ispitivanja i traženje greške kod kvara. Konektor na koji je predviđeno da se priključe sva proširenja je konektor P11 na računaru. Sve šeme su urađene tako da se tu nakači komandir tenka sa svojom nišanskom spravom i svojim komandnim blokom komandira. Tako je i urađeno na SUV Vihor. Tu je bila spojena nišanska sprava komandira, komandni blok komandira i komandna tabla komandira.

Slobodni konektori u SUV-u su Š2 na K1-M. Na njemu ima poklopac, a koji je tu stavljen na moje traženje. Taj test konektor je djelimično upotrebljiv, jer je spojen sa žice koje se više ne koriste u SUV-u. Počev od žica kosinusnog potenciometra koji je davno izbačen iz našeg tenka. On se još koristi u ruskim tenkovima, ali ne u našim. Tražio sam izmjenu ovoga, ali VTI...

Na pojačavačkoj kutiji je test konektor P21. Na prvoj seriji je manji, a na kasnijim veći po dimenzijama (broju kontakata).

Na računaru je ovaj konektor koji sam već naveo, a služi da se na njega spoji komandir.

Na ovaj se konektor može spojiti sve što je Micha naveo. Ostavljene su mogućnosti za proširenje.

Pozdrav

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1855 on: January 27, 2013, 12:19:10 pm »




   Nisam se dublje upuštao u istraživanje, pošto mi SUV nije prevashodni predmet interesovanja, pa otud i greška. Srećom, ima članova koji su za ovu oblast maheri da me isprave. Na pojačivačkoj se stvarno može priključiti samo ispitna kutija na test konektoru za proveru napona i signala.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1856 on: January 27, 2013, 12:29:30 pm »

Ne sikiraj se. Tu smo da se nadopunjujemo. Nisam ni ja znao za onaj veliki monitor pored tenka.

Pozdrav

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1857 on: January 27, 2013, 03:20:22 pm »




   Da veliki CB televizor u aluminijumskom kućištu ofarban u SMB. Nisam uspeo da nađem slike a ako uspem postaviću ih.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1858 on: January 28, 2013, 09:42:23 pm »

Kad smo pravili i ispitivali prve tenkove u tenku u/na tenku su bile dvije kamere. Na topu i jedna koja je snimala kao ova o kojoj smo pričali. Bio je montiran u tenku i jedan videorekorder, te smo nakon vožnje po poligonu na Manjači, tu smo vršili ispitivanje, vršili analize stabilizacije i nišanjenja. Sa sadašnje tačke gledanja nešto od toga bi bilo smješno, ali tada se je znalo puno manje o tenku nego sada.

Sa sadašnje tačke i problem resetovanja balističkog računara je mali problem. Ali smo "krv propišali" dok ga nismo rješili. Greška u softveru VTI-ja.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1859 on: January 31, 2013, 02:54:11 pm »

Pošto je na ovome forumu redovno, moj drugar, a koji je konstruktor Vihora, molio bih ga da nešto napiše. On je na ovaj prazni konektor na računaru spojio komandira, njegovu nišansku spravu, komandni blok komandira i komandnu tablu komandira.

Kad smo se sreli prije mjesec dva rekao mi je da redovno čita moje tekstove na Palubi. S.Palestinac zna o kome se radi.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.