PALUBA
April 29, 2024, 05:36:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2200675 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1905 on: February 18, 2013, 07:15:57 pm »

Kot prezentacije tenka, vozač je verovatno "naš", a šta je sa komandirom? I to je domači čovek ili je to mesto namenjeno za one, kojima se predstavlja tenk? Znam da je u Pakistanu jedan oficir vozio celi dan, ali kako je u "normalnim" prezentacijama?

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1906 on: February 18, 2013, 08:03:55 pm »

Ako se ko sjeća teksta
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=1952.msg259001#msg259001 koji je napisao S.Palestinac.  I moj odgovor ispod toga. Spominje se neki Židov Ivan. Zastavnik u penziji. Nije Židov, iz Međimurja je. Nekad je radio u VP 2908 Banja Luka, i tu je upoznao svoju ženu Peruniku. itd itd. Živa legenda. I više od toga. Kasnije je prešao sa jedinicom u Pančevo.

U legende spadaju Židov Ivan kao vozač tenka, Stevo Zdravković, vozač tenka (trenutno negdje kod Arapa), Milijan Bogičević, nišandžija ( u penziji), Milan Božić, nišandžija (u vojnoj penziji, ali radi u Laktašima pored Banja Luke). Moja žena kaže i Ivan Milenković iz Legendi. Odlično pjeva.

O Milijanu sam pisao na
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=1473.msg259044#msg259044 o recenziji knjige.

Slike ovih ostalih se mogu vidjeti sa mojih putešestvija širom svijeta. Ova trojica su (sem Steve) radili u ŠCOMJ Banja Luka.

Dakle, obično je bio naš vozač i nišandžija, i to veoma iskusni, a komandir je bio neko iz ekipe, jer se radila prezentacija tenka i nisu bili borbeni uslovi, tako da komandir nije toliko ni bitan. Kod prezentacija na kojima sam ja radio pustio sam domaćine da gađaju tek kad sam bio siguran da su dobre nišandžije i da nemaju razloga za (namjeran) promašaj. Bilo je tu svega. Konkurencije i podvaljivanja. Pa ako sam bio i malo nesiguran u nišandžije po bilo kom osnovu, ja sam preuzimao gađanje.
Dok sam gađao u Kini komandir tenka mi je bio njihov veoma iskusan čovjek, a vozač Stevo Zdravković. Ista ekipa i u Pakistanu.

U Indiji su domaćini bili obučeni do najsitnijih detalja, zahvalili ekipi, ostavili ih u hotelu u Nju Delhiju i rekli im da će ih pozvati kad sve bude gotovo. Sami su sve radili sa tenkom. I nakon nekoliko sedmica, pozvali su našu ekipu i rekli da je gotovo ispitivanje modifikovanog tenka T72. Kasnije su istu uradili prilikom ispitivanja nekih drugih verzija, o kojima još ne pričam, jer nije vrijeme za to.

U Pakistanu je "jedan" vozač bio Načelnik oklopnih snaga Pakistana, general pukovnik. Nikad u životu nisam vidio takvog starješinu da sa jednim svojim pitanjem traži milion odgovora, i na kraju zahtjeva samo jedan odgovor na svoje jedno pitanje. I sa jednim pitanjem, meni, dobija odgovor na sto mogućih pitanja.

"Molim Vas gospodine Vlado, nisam Vas to pitao. Moje pitanje je bilo ...,  a Vi ste mi odgovorili... Postaviću Vam isto pitanje na drugačiji način". I tako krene. I na kraju tamo negdje, ustane neki general major, predstavi se, Gospodine generale, general major, Ne sjećam se imena, dozvolite da se obratim. A tu nekih tridesetak generala. Ovaj ga pogleda preko naočala, malo se konsultova sa nekim generalom koji je stojao iza njega i dade mu riječ. A ovaj general major kojem se ne sjećam imena pođe da priča o našem tenku M84, o ispitivanjima koja su već bila u Pakistanu, on je bio na tim ispitivanjima, pa pođe da objašnjava detalje, da upoređuje tenkove koje smo im tada prezentovali, upoređuje mogućnosti i mane, upoređuje cjene. Itd. Bez i jedne greške ili zastoja u izlaganju. A meni drago da ne pričam. To je taj general pukovnik koji je po najgorem avgustovskom suncu u pustinji Tamavala u Pakistanu vozio tenk čitav dan. Sunce tada tamo prži tako da su i zmije u rupi. Duboko u zemlji.

Kakva je to vojska, da navedem jedan detalj. Kad smo dolazili na taj poligon išli smo avionom do Multana. Tu smo malo odmarali u oficirskom klubu. I tu su me dva poručnika do detalja ispitivali o Bitci na Neretvi i o Bitci na Kadinjači. To su učili na vojnoj akademiji. A i razgovarali smo o trenutnoj situaciji u SFRJ.

Pozdrav

Vlado



944
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1907 on: February 19, 2013, 08:41:18 am »

Mala ispravka Stevo Zdravković nije vozač tenka već je reč o Stevi Vujinoviću iz Petrovog Sela.
Mladi ljudi ako nemaju straha vrlo brzo nauče da voze tenk, bilo je nekoliko dobrih vozača u Đ. Đaković a kasnije i u 14 Oktobru. U Kuvajtu je to voleo da radi kapetan Naif.

Pakistanci i Iranci su jako sposobni i tehnički nadareni, nekoliko mojih učenika u Kuvajtu je bilo njihovog porekla, vrlo brzo su dostigli nivi naših majstora.
Pozdravi M. Božića njega i Vraneša se sećam sa Krivolaka a zaboravio sam ime vozača koji je zbog ‚‚oštre‚‚ vožnje ostranjen iz ekipe.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1908 on: February 19, 2013, 09:11:38 am »

U pravu si. Moja greška. Mislim o jednom, a pišem o drugom.

Božić mi je bio komšija, vrata da  vrata, ali je odselio. Bio sam sa njim u Pakistanu na gađanjima. Ne viđam ga često.

pozdrav

Vlado



1007
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1909 on: February 19, 2013, 02:09:58 pm »

Velika je ovo tema, nemam snage da gledam sve ...

Ovo sam našao na netu, piše da je M-84. Možda grešim, oprema mi deluje drugačije od standardne kod nas? Čini mi li se, ili je ofarban u zeleno? (deluje da je snimljeno u nakakvoj pustari). Od kada je ovo?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m-84_ab1_army_recognition_idex_2005_01.jpg (60.16 KB, 800x536 - viewed 301 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1910 on: February 19, 2013, 03:14:34 pm »

SDPR-ova modernizacija M84 verovatno prilikom demonstracije u Kuvajtu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1911 on: February 19, 2013, 03:46:12 pm »

Vidi se meteo senzor na kupoli. To je neka od modifilkacija M84 za Kuvajt. Po ostalom se ne može puno zaključiti. Ruska tehnika od prije desetak godina.

Pozdrav

Vlado



812
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1912 on: February 19, 2013, 04:01:00 pm »

Radi se o M-84AB1, a pomenuta slika je sa testiranja u Kuvajtu 2004. godine.

http://www.oklop.net23.net/m84ab1/m2001.htm

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1913 on: February 19, 2013, 04:25:26 pm »

Ok, hvala. Ala su načičkali po kupoli svašta, tek sam sad obartio pažnju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1914 on: February 19, 2013, 05:09:20 pm »

To je ostalo od sve silne priče o modernizaciji tenka u Kuvajtu. Jedan tenk na kojem se vrše razne modifikacije i taj jedan tenk ide od sajma do sajma i pokušava se nešto prodati. A bio je i u Kuvajtu. I kad potencijalni kupac (Kuvajt) vidi pošto je to sve, a i koliko je zastarjelo, odmah odustaje.  Zašto SDPR u lancu prodaje, kad se to može lakše zbaviti od Uralvagonzavoda. Uostalom, Rusi su ovo sve napravili. A na ovome tenku se vidi Štora. A to su  Rusi davno izbacili na svojim novim tenkovima. Nije kupac toliko nepismen da bi kupio zastarjelu tehnologiju. Em uvaljuju staro, em uvaljuju skupo. A i fotošop uvaljivanje je njihov zaštitni znak.

Bio je na Sajmu naoružanja prije dvije godine i onaj tenk T72  sa aktivnim oklopom, pa čak i sa aktivnim oklopom na topu. A po tragovima na tenku vidi se da taj tenk sa tim dodatno oklopljenim topom nikad nije gađao. Em su ga napravili napola, nisu završili tu modifikaciju topa, jer nema abrazure na topu, em nisu ga ispitali nakon toga. Stavili aktivni oklop, eksploziv, na topovsku cijev, a nisu ga ispitali. Ima li taj ekspolziv na topu mogućnost aktiviranja sa piezoefektom. Trzajom. Itd, itd. Nadam se da ova sadašnja priča sa sistemom Alas za Emirate nije kao ova sa tenkom.


Pozdrav

Vlado


773
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1915 on: February 19, 2013, 05:12:45 pm »

To je ostalo od sve silne priče o modernizaciji tenka u Kuvajtu. Jedan tenk na kojem se vrše razne modifikacije i taj jedan tenk ide od sajma do sajma i pokušava se nešto prodati. A bio je i u Kuvajtu. I kad potencijalni kupac (Kuvajt) vidi pošto je to sve, a i koliko je zastarjelo, odmah odustaje.  Zašto SDPR u lancu prodaje, kad se to može lakše zbaviti od Uralvagonzavoda. Uostalom, Rusi su ovo sve napravili. A na ovome tenku se vidi Štora. A to su  Rusi davno izbacili na svojim novim tenkovima. Nije kupac toliko nepismen da bi kupio zastarjelu tehnologiju. Em uvaljuju staro, em uvaljuju skupo. A i fotošop uvaljivanje je njihov zaštitni znak.

Bio je na Sajmu naoružanja prije dvije godine i onaj tenk T72  sa aktivnim oklopom, pa čak i sa aktivnim oklopom na topu. A po tragovima na tenku vidi se da taj tenk sa tim dodatno oklopljenim topom nikad nije gađao. Em su ga napravili napola, nisu završili tu modifikaciju topa, jer nema abrazure na topu, em nisu ga ispitali nakon toga. Stavili aktivni oklop, eksploziv, na topovsku cijev, a nisu ga ispitali. Ima li taj ekspolziv na topu mogućnost aktiviranja sa piezoefektom. Trzajom. Itd, itd. Nadam se da ova sadašnja priča sa sistemom Alas za Emirate nije kao ova sa tenkom.


Pozdrav

Vlado


773

Zato je i izložen na sajmu, ni su svi eksponati po sajmovima upotrebljivi, neki su koncepti, neki su prototipi, neki su samo vizije... Bar je tako što se tiče automobila, pa pretpostavljam da je tako i sa ovom ratnom tehnikom...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1916 on: February 19, 2013, 05:30:05 pm »

Vlado, da li misliš na tenk T-72 i M-84 sa debelom cevkom topa?

Ako je to, onda se tu radi o nekoj novoj termoizolaciji topa, made in SDPR:


* M-84M.jpg (250.38 KB, 1280x960 - viewed 140 times.)

* T-72M.jpg (513.41 KB, 1440x1080 - viewed 179 times.)

* T-72M 1.jpg (119.36 KB, 465x600 - viewed 152 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1917 on: February 19, 2013, 06:45:42 pm »

Na slici m-84_ab1_army_recognition_idex_2005_01.jpg  top ima novu termo oblogu cevi koja je tanja ili je brez nje?

LPB
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #1918 on: February 19, 2013, 07:00:02 pm »

Na većini slika je top sa termooblogom, dok na nekoliko slika top nema oblogu. Obloga se jasno vidi tamo gde je ima.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1919 on: February 19, 2013, 07:36:01 pm »

U ovom sam poslu više od trideset godina. Doduše, sada se profesionalno bavim sasvim drugim poslovima, ali i dalje pratim ovaj segment vojne tehnike. Kao što u medicini imate specijaliste. dakle, doktor opšte prakse, pa onda specijalizacija, pa subspecijalizacija, pa još jedna subspecijalizacija. I ako si u nekom poslu moraš ga znati, taj segment jako dobro. Ako sve znaš kao opšti stručnjak za opštu tehniku od toga nema ništa. Kod mene u firmi u mom sektoru ( IT sektor) ima dio ekipe samo za servere, samo za rutere, samo za web sajt itd. Uska specijalizacija. Nije moguće u ovakvoj tehnici ići u širinu znanja na sve oblasti.

Ja sam se ostao baviti tenkovima. Nisam se bavio avionima i kamionima. Nije bilo ni potrebe, a ni želje. Na početku mog bavljenja tenkovima bila je znatiželja, pa neki nagon za učenjem, pa onda jedno vrijeme nešto kao samodokazivanje. Dok me nisu počeli naokolo tražiti. Gdje god zapne oko tenkova mene su tražili kao spasenje. Pravi izazov je bio "Član 11". Dođe tenk uništen i izbušen. Treba ga napraviti. A znala su doći tri u jednom danu. A u mene svi gledaju kao u rješenje problema. A dotad se nisam bavio ni čelicima, ni metalurgijom, a ni ostalim do tada za mene nepotrebnim poslovima.  I onda počinje rad na čitavom tenku. I tako je to krenulo. Više kao izazov. Volim rješavati komplikovane probleme.

I kad nakon toga svega vidim tenk koji je prikazao SDPR sam sebi postavim milion pitanja. Nisam rekao "tenk koji je napravio SDPR", nego "tenk koji je prikazao SDPR".

Pregledao sam slike stotine i stotine tenkova, raznih rješenja, ali nikad nisam vidio ovakvo rješenje termooobloge za top. Na ovoj termooblozi se ne vide tragovi korištenja. Nema abrazure na topu. Nije se mogla postaviti. Promjenjena je trzajuća masa topa. Promjenjena je ljuljajuća masa topa. Promjenjena su opterećenja na topu. Kako su unutar kupole kompenzovali ljuljajuće mase dužine na dužini 5,11 metara van kupole. Koliki je to krak sile. Pa još ima trzaj. Ovakva dodatna masa topa kod trzaja se sigurno smiče sa topa. Gledao sam neka nova rješenja termoizolacionih limova koji su se sasvim potrgali kod gađanja. Lim na topu se zgužva kao harmonika nakon opaljenja nekoliko zrna. Nisam siguran kako se ponaša aktivni oklop na topu. Kako će reagovati na impuls trzaja. Da nema neki piezoefekat. To ne znam, ali to može biti problem kod gađanja, a top sa ovim dodatkom nije gađao. Ne vide se čak ni tragovi prefarbavanja tragova gađanja (opaljenja) na topu. 

A modifikacija kao ova na T72 vidi se na M84. I to na tenku na kojem SDPR sprovodi sve modifikacije i šeta ga kao mečku po selu. A u "Član11" najviše pogodaka u tenk bilo je na spoj šasije i kupole. A na ovim modifikacijama taj spoj nije dodatno zaštićen.

Itd, itd.


Pozdrav

Vlado


738
Logged
Pages:  1 ... 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.