PALUBA
April 27, 2024, 01:20:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 [155] 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197675 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #2310 on: October 07, 2013, 11:40:24 am »

Pa otprilike mu dodje kao da od kucace masine predjes na personalni racunar. Koriscenje bi naucili vrlo brzo, ali odrzavanje... Ali nisam ja strucnjak.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #2311 on: October 07, 2013, 11:42:02 am »

Pera je vjerovatno mislio na T-34 samo permutovao brojeve...

Postojao je i T-43, ali kao eksperimentalno vozilo, T-34 sa torzionim vešanjem, pojačanim oklopom i raznim poboljšanjima. Nikad nije pošao u seriju, jer je već pripremana serijska proizvodnja T-34/85.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #2312 on: October 07, 2013, 03:22:32 pm »

Kada se sve uključi lako je gađati. Pritisneš dugme laser i poslije toga dovedeš vrh strelice u cilju, kapija vatre zeleno i bum ali doći do toga je malo teže.
Da bi se novi tenkovi uspješno mogli održavati treba dosta tehničkog znanja.
Jedna od čestih grešaka je kada vozači sa petice ili tridesetčetvorke (na preobuci) počnu mijenjati brzinu u zavoju kod tenka M-84 prilikom vožnje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #2313 on: October 07, 2013, 03:41:59 pm »

Pera je vjerovatno mislio na T-34 samo permutovao brojeve...

Postojao je i T-43, ali kao eksperimentalno vozilo, T-34 sa torzionim vešanjem, pojačanim oklopom i raznim poboljšanjima. Nikad nije pošao u seriju, jer je već pripremana serijska proizvodnja T-34/85.

Crtež T-43 postaviću u temi o T-34. Ipak sam stavio u temu o vozilu A.
« Last Edit: October 07, 2013, 03:53:08 pm by kumbor » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #2314 on: October 07, 2013, 08:21:54 pm »

Izvinjavam se za grešku 43-34, ali mislim da ste razumeli smisao, dali posada iz tenka za drugi svetski rat, može da odradi posao u modernom tenku.

Što se tiče održavanja, i to mi je jasno, mehanski deo je sličan, ali noviji imaju puno više elektronike, što zahteva puno znanja. 
Logged
milan333
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #2315 on: October 09, 2013, 02:28:36 pm »

Imam jedno pitanje za tenkiste u koliko neko zna.
Koliki je prečnik zadnjaka na ruskim topovima tipa 2A46 ?
Našao sam dužinu barutne komore (383 mm), ali nigde nema prečnik.
Hvala svima na odgovoru, a ako pitanje nije dozvoljeno pravilo, uklonite post.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2316 on: October 09, 2013, 04:03:36 pm »

Ovde imaš dimenzije:  http://www.armas.si/en/artillery-weapon-parts/examples-of-rough-machined-and-heat-treated-barrels.aspx
Logged
milan333
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #2317 on: October 09, 2013, 11:05:17 pm »

Hvala Bandzi zaboravio sam na ovaj sajt, mada sam skinuo dotičnu sliku 2A46 sa njega. Ovo jesuper slika i na njoj se dopro vidi da kažem suženje cevi tokom dužine, a po kome se odoka može predpostaviti tok pritiska barutnih gasova u cevi. Ono što me je interesovalo je unutrašnji prečnik barutne komore, a zbog iznalaženja zapremine barutne komore. Na slici se vidi spoljni prelazni konus, ali ne i unutrašnji od koga ova zapremina i zavisi. Predpostavljam da je barutna komora prečnika danceta (iznad ruba) ili malo veća, a prelazni konus počinje od krajnje dužine punjenja kada je u topu. Koje je dužine prelazni konus ili pod kojim uglom je konusni prelaz ? To nisam nigde našao, kao ni  dimenzije punjenja (širina). Hvala na pomoći i ovo će mi dobro doći, a bio sam zaboravio. Ako neko nešto zna neka javi ako nije protivno  pravilo. U svakom slučaju hvala.    
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2318 on: October 10, 2013, 08:14:03 am »

Hvala Bandzi zaboravio sam na ovaj sajt, mada sam skinuo dotičnu sliku 2A46 sa njega. Ovo jesuper slika i na njoj se dopro vidi da kažem suženje cevi tokom dužine, a po kome se odoka može predpostaviti tok pritiska barutnih gasova u cevi. Ono što me je interesovalo je unutrašnji prečnik barutne komore, a zbog iznalaženja zapremine barutne komore. Na slici se vidi spoljni prelazni konus, ali ne i unutrašnji od koga ova zapremina i zavisi. Predpostavljam da je barutna komora prečnika danceta (iznad ruba) ili malo veća, a prelazni konus počinje od krajnje dužine punjenja kada je u topu. Koje je dužine prelazni konus ili pod kojim uglom je konusni prelaz ? To nisam nigde našao, kao ni  dimenzije punjenja (širina). Hvala na pomoći i ovo će mi dobro doći, a bio sam zaboravio. Ako neko nešto zna neka javi ako nije protivno  pravilo. U svakom slučaju hvala.    

Ako ti može pomoći imam uvu brošuru...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 125-мм пушка 2А46 (Альбом рисунков).JPG (164.14 KB, 904x632 - viewed 129 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2319 on: October 10, 2013, 08:54:56 am »

Nažalost tih podataka nema u tom priručniku. Sad
Logged
milan333
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #2320 on: October 15, 2013, 12:19:18 pm »

Ако може мала помоћ, можда неко зна.
Нашао сам податак да је за топ 2А46М-1 па на даље максимални притисак у барутној комори 6500 бара.
Подаци су са овог сајта и нисам сигуран у поузданост и тачност информације.
http://fofanov.armor.kiev.ua/Tanks/ARM/2a46.html
Да ли је у тај максимални притисак укључен и притисак при торментацији топа?
С обзиром да старији и загрејан барут у пуњењу може да изазове велика повећања притиска, као и промене почетне брзине зрна, топ се обично тестира повећаним пуњењем тако да притисак буде већи за 20% или више % у односу на неки који настаје при стандардним условима. Да не дуљим како се може и створити појава надзвучних таласа у самом притиску у цеви који,веома неповољно утичу на саму брзину, а и век цеви.
Што би реко Милан Гутовић: "Не знам зашто сам вам све ово испричао, али ко зна можда неком и користи у сваком случају не може да шкоди, што значи да користи."
Хвала за сваки одговор.
Поздрав                                                                                       Милан Ромчевић
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2321 on: October 15, 2013, 07:12:19 pm »

Imaš ovde u Božinom postu tablicu s pritiscima kod ruskih topova
Logged
milan333
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #2322 on: October 18, 2013, 03:39:03 pm »

Imaš ovde u Božinom postu tablicu s pritiscima kod ruskih topova

To sam pogledao ali me interesuje i dalje ono pitanje.
Da li je maksimalni pritisak u barutnoj komori (iz te tabele) uključuje i tormentacijski pritisak ?
Pod tormentacijskim podrazumevam povećani pritisak usled raznih faktora poput veće temperature barutnog punjenja, dugog ležanja barutnog punjenja, povećane temperature same cevi (u pustinjskim uslovima velike spoljne temperature) i sl. Hvala Trifko na postu, biće od koristi.

Pozdrav                                Milan
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2323 on: October 18, 2013, 06:14:23 pm »

Pazi jednu stvar, pogledaj malo karakteristike municije, ja u njuhovim karakteristikama nisam naišao nigdje na veći pritisak od 5500 bara i to je bilo neko novije potkalibarno zrnao, pa sudeći po tome vrlo vjerovatno da je to maksimalni pritisak...
Logged
milan333
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #2324 on: October 19, 2013, 12:54:36 am »

Pazi jednu stvar, pogledaj malo karakteristike municije, ja u njuhovim karakteristikama nisam naišao nigdje na veći pritisak od 5500 bara i to je bilo neko novije potkalibarno zrnao, pa sudeći po tome vrlo vjerovatno da je to maksimalni pritisak...

Pa u tome i jeste stvar što nigde ne mogu da nađem karakteristike municije, odnosno pritiske koje stvaraju pri normalnim uslovima (20 C).
Ono što sam ja našao i zaključio po svom nagađanju i nekim slikama je da;
  -barut je nepoznatog sastava na bazi piroksilina(kolodiuma- smeše nitroceluloze stabilizovane i želatinizovane etrom i alkoholom) nitrocelulozni barut
  -oblik barutnih zrnaca je cevast sa odnosom dužine naspram baze(poprešnog krušnog preseka) 12/7, 15/1 i 16/1
  -manje cevčice imaju 7 rupica (što znači da sporrije sagorevaju) dok spoljne dugačke imaju jednu
Ovi zaključci mislim da važe za sva punjenja tipa; 4ž40, 4ž52 i 4ž63. U svim literaturama kojihsam se ja dokopao navode se podatci poputmase punjenja i dodatnog punjenja za podkalibarne projektile, brzine samih projektila i energije gasova do izlaska iz cevi (7,4 MJ). Nigde nisam našao podatke za pritiske određenih projektila. Trifko predpostavljam da su ti to podaci sa nekih ispitivanja na domaćem terenu ili iz neke literature. Ako je ovo drugo slučaj, zamolio bih te ako mogu da malo to prelistam. Hvala na podatku u svakom slučaju. 

P.S.

Da li kod naše M84'ke se može postići još bolja vatrena moć ako se poradi na modifikaciji samog barutnog punjenja i oblika projektila? Koliko tu još ima prostora za poboljšanje u okviru granica postojećeg konstrukcijskog rešenja kompletnog topa?

Pozdrav                                                   Milan   
Logged
Pages:  1 ... 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 [155] 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.