PALUBA
April 27, 2024, 06:25:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197223 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2355 on: December 07, 2013, 02:06:01 pm »

Pročitao sam ceo post na mycity-military.com.

Posle čitanja takvih vesti čovek zaista...
Jel mozes da mi posaljes link da ne preturam po forumu
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #2356 on: December 07, 2013, 02:12:18 pm »

Ne znam za link, ali je na temi o M-84, str.174, ako je to to, a trebalo bi da jeste.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2357 on: December 07, 2013, 02:26:30 pm »

Ne znam za link, ali je na temi o M-84, str.174, ako je to to, a trebalo bi da jeste.

Hvala ti,nasao sam Wink
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2358 on: December 07, 2013, 02:53:13 pm »

Evo direktan link
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #2359 on: December 07, 2013, 03:34:27 pm »

Zašto Vlada nastupa sa rezignacijom?
Valjda zato što je u pravu!

Siguran sam da je istaknuto, ali da ponovim. Glavna razlika M.84 prema T-72 je u tom našem "Sistemu za upravljanje vatrom". Dabome, da postoje još neke razlike, ali mi je ova sada najvažnija. Naš SUV, značajno poboljšava borbene, vatrene mogućnosti ovog tenka. Dakle, da skratim, sa ovim SUV-om tenke je precizniji, samim tim efikasniji. To sam samo hteo da istaknem kao uvod.

Do vremena, dobrih, vojno-tehničkih odnosa između VRS i VJ (VS CG), nije bilo potrebe za preseljenje proizvodnje ili remontnih kapaciteta iz pogona "Čajavec" na prostor DZ SiCG. Nakon izvršenih transformacija na prostoru R.Srpske, sve je bilo teže ostvariti, a na kraju i onemogućeno, da ekipe iz te firme dođu da izvrše remont SUV, na tenkovima u Vojsci Srbije.

U Srbiji ne postoji firma, koja je u stanju da preuzme poslove proizvodnje, pa ni remonta ovog složenog sistema.
Nešto iz vremena, mog bavljenja logističkom podrškom. Neću da tvrdim da je tačno, ali remont (pa i opravka) jednog SUV, se kretala u rasponu od 3.000 do 30.000 evra. Cena je zavisila od stepena remontnog zahvata. Da li je SUV "spžen" ili je došlo do nepravilnog rada usled različitih uzroka.
Dok je trajala redovna obuka vojnika tenkista, stradalo je godišnje do tri kompletna SUV, odnosno na još toliko je trebalo izvršavati remontne zahvate. Sa prelaskom na profesionalni sastav posada tenkova M.84, ovaj problem je svakako smanjen. Zapravo, nije uništen ni jedan SUV u periodu 2005-2008. Međutim, otkazalo je nekoliko sistema.
U tadašnjoj vojsci nije bilo remontne rezerve sa ovim sistemom. Obustavljen je dolazak ekipe iz B.Luke. Vlada je dolazio poslovno ili privatno, ali ne da opravlja SUV na tenku (ako nije tako nek me demantuje).

Sad vam je jasno, zašto u VS figurira tenkovska četa sa tenkovima T-72.

Inače dokumentacija za proizvodnju SUV, postoji u MO, kao o sva stala dokumentacija za celokupni tenk M-84. Svi papiri i sva tehnološka dokumentacija su dostupni, ali nema više ljudi, koji bi to mogli da rade, kao što nema više pogona, koji bi to mogli da proizvode.

Malo je ljudi koji su na ovaj potez "licitacije" tako sofisticirane tehnologije, reagovali kao naš Vlada.
Reagovanja sa ovakvom "rezignacijom" još se mogu videti na vojnim forumima. Pa naši državni organi vode miroljubivu, a ne militarističku politiku. Na vojsku i onako gledaju kao na dekor. Bitnije je da se prikaže onaj program gardista, kako mlataraju sa onim pušlama (koje i nisu naoružanje ove vojske) negoli bogatstvo koje je preostalo od bivše nam države.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Eto i ja se pridružujem protestu za ćutanje faktora odlučivanja iz ove mi drage države.


Љуба


* Clip_3.jpg (126.14 KB, 830x538 - viewed 98 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #2360 on: December 07, 2013, 03:40:54 pm »


Ружно, али очекивано. Живеле еуроатлантске интеграције, истополни бракови и ГМО!  pravilo

Шта ће нам тенкови. Треба нам празилук / порилук, да нам вири из ...
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #2361 on: December 07, 2013, 03:46:47 pm »

Mene zanima koliko se komponenti uvozilo za svaki SUV, i da li se te komponente i dalje mogu kupiti u inostranstvu?
Koliko je visoko-obucenog kadra potrebno da se proizvede 1 SUV?
I da li postoji ijedna firma u Srbiji koja ima takav kadar?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #2362 on: December 07, 2013, 03:55:11 pm »

Za SUV napravljen u drugoj polovini 80-ih ja mislim da niko ne pravi delove.

Pošto je SUV pre svega elektronski sistem, ne mogu ga sklapati baštovani. Da lupim, u svako doba moraju biti pod rukom 2-3 inženjera, i desetak iskusnih tehničara koji nešto seku, spajaju, leme, vezuju, itd.

Možda ima firmi koje na papiru imaju takav kadar, ali Srbija nema ni dovoljno stručnih varilaca za Južni Tok, da ne govorimo o nečem složenijem.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #2363 on: December 07, 2013, 09:31:04 pm »

У ТРЗЧ се врши ремонт нпр. и СУВ-а за противавионске топове, који није ништа простији од СУВ-а за тенк, па нешто мислим да би ту требало бити довољно стручног кадра који би могао релативно брзо освојити и ремонт СУВ-а за М-84.

Што се тиче документације и опреме из "Чајавеца", нешто нисам сигуран да ће се "мистериозни" купац баш усрећити с тим. Све је то у деценијском заостатку. А у вези документације за Вихор, могу само да се диве цртежима...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2364 on: December 07, 2013, 09:38:19 pm »

Misteriozni kupac je Đuro Đaković Sl. Brod Wink
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #2365 on: December 07, 2013, 09:43:15 pm »

Misteriozni kupac je Đuro Đaković Sl. Brod Wink

Ма знам, зато га и ставих под наводнике. Wink
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2366 on: December 07, 2013, 10:40:06 pm »

Stvari su proste ako je ponuđeno pogledao poznavalac sistema i procenio da tu ima delova i opreme koja se može iskoristiti za tržište od preko 600 tenkova pa je vredi kupiti.
Svakako je to sve staro ali mnogo toga se može osvežiti i ponuditi na tržištu, proizvodnja delova je prestala pa su deficitarni.
Tenkovi su u funkciji i niko ih neće odmah remontovati već će biti održavani još neko vreme.
Đ Đaković ima očuvanu ekipu koja sve to može realizovati i koja će znati iskoristiti opremu i dokumentaciju. Verovatno računaju i na Kuvajtsko tržište koje bi takođe moglo doneti koristi.
Nije isto ako se tim bave novi ljudi kojima treba vremena ili neko ko ima stručnjake koji će brzo ući u materiju i proširiti znanje o komponentama koje su ugrađivali i ispitivali.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #2367 on: December 07, 2013, 10:57:51 pm »

Iako sad to izgleda kao neka jako velika stvar, mislim da je jedino realno. Osim ĐĐ nikom to netreba. Upitno je i što će Đuro ukoliko ne dobije posao sa Kuvajtom. A ovo bi mogla biti naznaka da će od toga nešto i biti. Sad ima puno ogorćenih kolega iz Srbije, ali na tržištima je ogroman broj ovakve robe za ne baš velike novce. U ovom slučaju kupila je jedina tvrtka koja to može iskoristiti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2368 on: December 07, 2013, 11:42:44 pm »

I ja se čudim zašto se neki čude laugh. Prodato je onome ko je hteo i dao onoliko koliko je traženo ili očekivano. Da je Srbiji to trebalo uzela bi. Kada je dokumentacija u pitanju postojali su isti primerci i na drugim mestima. Možda će ĐĐ imati neko koristi od toga, posebno od pojedinih sklopova. Možda dobije remont tenkova u Kuvajtu. Kuvajćanima tenkovi trebaju za parade i da negde potroše pare. Za rat im ne trebaju. Zato će pre kupiti nove nego remontovati stare.

Kada neko ima stari televizor delove traži na buvljaku. Neko vreme popravka starih televizora donosi korist jer ugrađuješ jeftinu robu sa buvljaka, ali se onda i kupci pogospode pa traže ili novo ili moderno i novo. Sada televizore niko i ne popravlja - stari baciš, kupiš nov. Tako će biti i sa tenkovima (malo karikiram, ali to je suština). Uostalom budućnost oklopnih jedinica u Evropi nije previše svetla, osim ako ne dođe do nekog rata gde će doći do izražaja. Imaće ih samo najbogataije države i one se većom vojskom. Ostali će ih ili imati kao makete (zbog obuke) ili držati na "klocnama".
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #2369 on: December 08, 2013, 01:08:55 am »

Da tu ima neke kinte Yugoimport bi do sada kupio sve to pet puta. Taj tenk ne treba vise nikome osim Srbiji i Hrvatskoj. Sa svim ovim modernizacijama koje su vec debelo zastarele ovaj tenk se moze uvaliti samo ovim zemljama. Ako se cak i to ucini bice na odredjeni vremenski period i onda u pec. Kome se isplati dati za zastarelu modernizaciju 1 do 1,5 miliona, a ona moze biti u sluzbi plafon jos petnaestak godina? Mozda jedino firmi koja ce taj posao da dobije, za sve ostale je to bacanje novca. Za malo vecu sumu se mozete dogovoriti sa Rusima i eto vam novi tenk. Svi ce reci tu je znanje, imanje i ostalo. Koga je to briga u banana drzavama?! Tenk M-84 niko nikada vise nece proizvoditi i to je valjda svima jasno. Po meni od tog tenka tj. njegovog naslednika Vihora moze se jedino iskoristiti taj motor od 1200 ks, sve ostalo je svoje odsluzilo. Dvesta modernih tenkova je manje od pola visenamenske eskadrile, zato treba biti promisljen pa ne uletati u ovakve poslove od kojih imaju korist samo firme koje ih nude! Pricamo o tenku koji je star trideset godina ili kao da osamdeset cetvrte godine govorimo o modernizaciji tenka T-55.
Logged
Pages:  1 ... 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.