PALUBA
April 26, 2024, 03:20:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 [161] 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2195924 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 022


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2400 on: December 10, 2013, 01:53:35 pm »

Zbog politike, eto zbog čega.
Kako da nije moguće. Pa zar stvarno ne vidiš da je neko sve ukočio i da je stavljena tačka na sve. Da li je to urađeno uz pomoć domaćih političara ili zato što su isti nesposobni da ostvare svoje interese, to već ne bih obrazlagao, jer bi bilo, eto teorija zavere... a najlakše je reći, ma to je terojia zavere, a sve da bi se sakrila istina.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #2401 on: December 10, 2013, 02:26:56 pm »

Ipak mislim da je do upravljačkih struktura, a ne do stručnjaka. Pogledajte samo Zastavu, imaju sve a maksimum im je M21. S druge strane imate primjer ambicioznih poslovnjaka (HS Product) koji na livadi naprave tvornicu i u (relativno) kratkom roku imaju moderno pješačko naoružanje. Dakle, neko treba odlučiti idemo ili ne. Danas ima studenata koji su na tolikom stupnju znanja da "stari" inženjeri mogu samo blenuti.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2402 on: December 10, 2013, 03:09:03 pm »

Ljudi, za 20 godina se u Srbiji promenilo mnogo vlada i nema stranke koja za tih 20 godina nije bila na vlasti. Konkretno u vezi ovog problema nije u pitanju politika, već ljudi na rukovodećim mestima u ministarstvu odbrane, generalštabu, VTI, a bogami i u SDPR. U tim institucijama sede ljudi koji odlučuju šta će se raditi i proizvoditi za vojsku. Oni odlučuju i da li ima potrebe za odgovarajućim stručnim kadrom, a voleo bih da vidim podatak koliko je stručnih ljudi otišlo za ovih 20 godina u penziju, a koliko je novih zaposleno.

Problem dakle nije "strani faktor" već je problem u domaćim glavešinama koji o tome odlučuju. Opet ponavljam da ne mislim na političare, jer oni se razumeju u ovu oblast k'o... već mislim na razne generale i pukovnike, koji se nalaze na određenim pozicijama. Oni odlučuju gde će završiti novac dodeljen budžetu Vojske.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 022


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2403 on: December 10, 2013, 03:45:40 pm »

Bandzi nije to tako baš ni jednostavno kako ti navodiš. Šta da se radi kada neko izađe i kaže VS više nema neprijatelja i da VS više nikada neće ratovati (daj Bože da neće, ali tako nešto ne sme da izjavi političar na jako visokoj držvanoj funkciji), sada ovde konkretno je akcenat na Srbiji.
To je jasna poruka političara kako stoje stvari. Onda možemo da se zapitamo da li Srbiji uopšte treba VS ili te političare smeniti na narednim izborima.
Ima li alternative, nema, sve je uticaj Zapada i Istoka poredio da politička scena bude takva tako da su političkoj eliti stavljeni amovi.

Srbija ne sme i ne može, da izvede jednu policijsku akciju na svom prostoru (ne mislim pri tome na KiM) bez aminovanja, pa čak i direktnog rukovođenja Zapada i Istoka tom akcijom, a kamoli da Srbija tu nešto sada ona sama unapređuje svoja naoružanja obima tenka.

Ima tu još štošta da se navede, ali bi tada zalutali i udaljili se od teme. I opet bi na kraju neko napisao, ma to je teorija zevere. Smiley


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2404 on: December 10, 2013, 04:40:57 pm »

Voditelj projekta magistar Borislav Pecić, dipl. ing., siva eminencija ĐĐ. Sjedi u prvom redu. Pogrešno je napisano Berislav Pecić. Živi u Đakovu, pa svaki dan putuje u Slavonski Brod i nazad.
Zadnji put smo radili zajedno u Saudi Arabiji. Neću sad spominjati da sam mu tad pozajmio nešto $$$, a on je   . Oprošteno mu je.

Dakle, Boro nekad. Slike od sad imate iznad.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Nekad je sjedio zajedno u kancelariji sa Bartolom Jekovićem, sadašnjim direktorom SV ĐĐ.

Pozdrav

Vlado


Danas je dug vraćen. Pozdrav za Boru i ekipu.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2405 on: December 10, 2013, 07:00:25 pm »

Srbija je nakon raspada SFRJ pokušala da se aktivnije uključi u posao oko tenka. Čak je  zime 91/92 god održan jedan skup koji je organizovao tadašnji dir 14 oktobra a bili su prisutni osim Slovenaca sv značajnije direktori i predstavnici proizvođača uključujući i direktora SV Đ Đakovića.

Kod osvajanja tenka za izvlačenje mnogo toga je urađeno, zbog dobrih rezultata preuzeli smo i pogonsku grupu MPG-780 i otvorili nove poslove.
U nedostatku kolektivne svesti i neshvatanju potrebe za timskim radom počela je borba za novac i privilegije u vidu službenih putovanja i poslovi su polako propadali.

Da bi ste nešto ozbiljno uradili morata formirati tim i znati meriti i ceniti vrednosti to je dobro funkcionisalo  u  SV ĐĐ zbog toga sam im zahvalan što su mi pružili šansu i razočaran što sam baveći se ovim poslom u Srbiji često nailazijo na podmetanja i nerazumevanja.

Prednosti koje su se mogle iskoristiti prvi smo mogli da ponudimo motor od 1200 ks ove zapremine, novu transmisiju, možda i brže punjenje topa, agregatne pogonske grupe ali ništa od toga nije urađeno.

Da se danas ozbiljnije bakćemo oko SUV-a bilo bi verovatno uzaludno kad smo i ono gde smo imali prednost u znanju i iskustvu i razvoju prokockali.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2406 on: December 10, 2013, 07:29:39 pm »

S.Palestinac,

danas smo te spominjali ovdje u Banja Luci. Imaš pozdrav iz ĐĐ. SV. Od onoga sa kojim si pričao prije neki dan kad sam te nazvao.

Stalno se spominjalo: vrhunski inžinjer, najbolji inžinjer na moto dijelu, zna moto dio u najsitnije detalje, itd...
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2407 on: December 10, 2013, 08:56:49 pm »

Hvala lepo je to čuti. I u ovakvom pomalo poremećenom sistemu vrednosti ima korektni i časni ljudi i to je dobro treba verovati da će se situacija promeniti pa će vrednosti biti ponovo cenjene.
Pozdravi ih i sa moje strane sa nekima iz ĐĐ sam ponovo radio  i korektno sarađivao u Kuvajtu. Ako se ozbiljnije budu bavili problematikom motornog dela možemo da razmenimo iskustva možda opet rešimo neki problem. Drago mi je da je moj bivši stručni saradnik  gosp.Grbac ostao u poslu i napredovao.
Pozdrav Vladi i mojim bivšim saradnicima želim Vam svako dobro!
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #2408 on: December 10, 2013, 10:55:01 pm »

Nekad je tokom istorije tocak bio cudo.

Tokom drugog svetskog rata ENIAC je bio cudo.

50-tih godina proslog veka tranzistor je bio cudo.

Pocetkom 80-tih procesor 8086 je bio cudo.

Da li je bilo sta od toga cudo danas?

Pisanje da u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, ili bilo gde na zemaljskoj kugli danas ne postoji strucni kadar koji bi mogao da razume dokumentaciju za bilo koji sklop tenka M-84 je ravno idiotizmu.

Mozemo pricati o tome da li bi nekom trebalo vise ili manje vremena, i da li bi neko u tom procesu pravio greske ili ne. Vreme je novac, svaka greska izaziva unistenje ili kvar nekog sklopa, cija popravka kosta.

Nekom ko je sa necim imao iskustva, bilo bi potrebno manje vremena, i pravio bi manje gresaka.

Ali bi svi na kraju dosli do istog rezultata.

Ostaje pitanje da li to vredi ulozenog truda, izgubljenog vremena i utrosenih sredstava.

U masinstvu nije doslo do nekih epohalno velikih otkrica zadnjih trideset godina. Pojavili su se novi materijali, koji su samim tim omogucili napredak u nekim oblastima, ali nista se epohalno nije desilo.

U elektronici, posebno u racunarstvu i telekomunikacijama, doslo je do neverovatnog napretka.

Da li danas vredi usvajati tehnologiju u oblasti elektronike staru preko trideset godina?

Ili je danas isplativije iskoristiti postojecu dokumentaciju, analizirati dobre i lose strane postojecih resenja, i napraviti potpuno novi SUV primenom najsavremenijih tehnologija? Da li je pametnije taj novi SUV napraviti sa otvorenom arhitekturom koja bi kasnije omogucila njegovo dalje osavremenjavanje? Da li bi time obezbedili lakse odrzavanje, mogucnost nabavke rezervnih delova, da li bi time u samoj zemlji dobili strucni kadar koji bi taj sistem mogao da odrzava i dalje usavrsava?

Da li bi mogli ta resenja da iskoristimo za ostale sklopove koje imamo u naoruzanju? Da li bi time mogle da profitiraju i da budu unapredjene i ostale platforme koje imamo?

Da li bi taj novi SUV povecao mogucnosti tenka i omogucio mu da ostane u eksploataciji jos dvadeset do trideset godina?

To su pitanja koja moramo da odgovorimo sami sebi, ali ne tako sto cemo svaku ideju o bilo cemu odbaciti unapred, vec tako sto cemo analizirati svako od tih pitanja do tancina.

Ili mozemo da kukamo i da vristimo: a gde je moj minuli rad!!!!!

Bas ste lepo ovo opisali i jeste tako. Gledam pre neki dan Rendulica u nekoj emisiji, a on prica o G-2, pa kako je najzasluzniji za taj avion, pa ovo pa ono. Samo je zaboravio da kaze kako je taj avion kada je usao u upotrebu vec bio zastareo, cak i u svojoj kategoriji, a ne pominje da je najzasluzniji sto su Englezi ,,odneli" najbolje poslove u avio industriji bas zahvaljujuci njemu, ali na kraju rece jednu recenicu (parafraziram) ,,danas to nikoga ne interesuje". Pazite, koga to treba da interesuje danas G-2, osim nekog istoricara ili arhivistu?! Eto vidite, trebao je stici u te godine da bi shvatio da to sto je on radio nece biti vecno i zauvek nekom potrebno! Dok su ga bar pitali nesto, mozda cak iz kurtoazije u vezi NA on je taj projekat podrzavao, kada su ga poslali u penziju on je poceo da ga pljuje. Cemu onda pitanje zasto ljudi odlaze odavde, kada cak ni starije kolege zbog licne sujete nece da im pomognu, a onda po pravilu odu iz zemlje i postave domaci zadatak. Mislim da sam gledao neki film na sajtu Uralvagonzavoda, a oni se tamo hvale koliko su povecali broj mladih inzinjera, radnika uopste i onda ih vidite na snimku. Sve golobradi mladici, vidite buducnost jedne zemlje, onda pomislim ako zapne nekada ovi ce da konstruisu novu trideset cetvorku. Dok je kod nas situacija dosta drugacija, tenk M-84 je jos samo u emisiji Dozvolite, ministra odbrane, pojedinih preduzeca i bivsih tenkista cudo tehnike, a mi vidimo kako vreme prolazi da to nije bas tako. Za taj motor od 1200 ks treba ljudima odati priznanje, jer ako uspete da izvucete iz osnove vise od onih koji su tu osnovu definisali onda to jeste uspeh, a sto se elektonike tice o tome je smesno govoriti, pa taj SUV ce uskoro ljudi da duze sa sobom kao mali rap  Wink! Umalo da zaboravim, gledajuci ove snimke iz Sirije mislim da bi trebalo na novim cak i na modernizovanim tenkovima ugraditi neki oblik radarsko-senzorskog sistema koji ce komandiru tenka svakog momenta prikazivati sa koje strane se otvara vatra na tenk, koja je vrsta vatre i ostalo. Pa ako je PAM automatizovan da ga usled detektovanja npr. pesadiske vatre odmah okrene ka toj strani i ponudi dejstvo. Nesto poput SPO sistema kod aviona. Mozda ne bi bilo lose pokusati i sa nekim zvukometrijskim uredjajima za detekciju, vidim valjda da je neki gospodin na VTI-u cak i doktorirao na tome. Samo postavlja se pitanje da li sve to treba razvijati za jednu modernizaciju i tenk koji je star trideset godina.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2409 on: December 10, 2013, 11:22:13 pm »

Звукометријски уређај о коме причаш није остао на докторату већ је направљен и прошао је испитивања у ТОЦ-у. Био је на сајму "Партнер 2013." (поставио сам слике и мало текста о томе).
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2410 on: December 11, 2013, 12:28:15 am »

, a sto se elektonike tice o tome je smesno govoriti, pa taj SUV ce uskoro ljudi da duze sa sobom kao mali rap  Wink

Kada si već to spomenuo, jest  da sada odo u off ali,  baci malo pogled na ovo

3-21X Digital Scope                            
Laser Rangefinder (750 Yard Range)
The Most Advanced Ballistic Computer Available
Video /Audio Recorder
Still Camera (frame capture)
Wi-Fi Server

http://shoot2020.com/

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Yw50fdtUk2A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: December 11, 2013, 12:29:23 am by Bozo13 » Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #2411 on: December 11, 2013, 05:22:00 am »

Звукометријски уређај о коме причаш није остао на докторату већ је направљен и прошао је испитивања у ТОЦ-у. Био је на сајму "Партнер 2013." (поставио сам слике и мало текста о томе).

Ovo je super, trebalo bi ici na primenu na borbenom vozilu npr. tenk M-84 i da se konstruise jedan sistem koji bi mogao da se koristi na nivou izvidjackog odeljenja ili grupe. Pogledao sam to na petoj i cetvroj strani i tesko je reci da je za ove ljude neka nauka razvoj novog SUV-a za tenk M-84, cak bi se verovatno i firma nasla za njegovu proizvodnju. Pitanje je ko ce to da plati, a odgovor je verovatno niko.

Kada si već to spomenuo, jest  da sada odo u off ali,  baci malo pogled na ovo

3-21X Digital Scope                            
Laser Rangefinder (750 Yard Range)
The Most Advanced Ballistic Computer Available
Video /Audio Recorder
Still Camera (frame capture)
Wi-Fi Server

http://shoot2020.com/


Sta covek da kaze, ljudi rade i idu napred iz dana u dan! Zato mislim da bi bilo dobro sto pre razgovarati sa Rusima u vezi tenka ili neke modernizacije osamdeset cetvorke i ako ja nisam za to (bar ne za ovo Yugoimportovu). Nije tu namera kako neki misle da nam oni poklone nesto, nego da udjemo u pricu oko razvoja novih sistema dok ne bude kasno! Kada Putin potpise verovatno strogo definisan kredit onda je prosao voz!
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #2412 on: December 11, 2013, 09:43:55 am »

Tačno tako!

Samo što se bojim da je " Rano za tugu a za sreću kasno je! ".
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #2413 on: December 11, 2013, 10:25:09 am »

Звукометријски уређај о коме причаш није остао на докторату већ је направљен и прошао је испитивања у ТОЦ-у. Био је на сајму "Партнер 2013." (поставио сам слике и мало текста о томе).

Kao sto sam vec negde pisao Zvukometrija nije VTI-ov razvoj (oni su ga preuzeli za finalizaciju) i obzrimom kada je taj razvoj zavrsen jako se kasnij sa njegovom finalizacijom i uvodjenjem.

Inace nesto slicno amerikanci vec uveliko koriste za potrebe policiji i svojih trupa u avganistanu i iraku za brzo odredjivanje smera odakle dolazi snajperski napad.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #2414 on: December 11, 2013, 01:10:22 pm »

Vlado, mogli bi pokušati nagovoriti dečke iz ĐĐ da se priključe ovom forumu da imamo informacije iz prve ruke u svezi ovog tenka? 
Logged
Pages:  1 ... 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 [161] 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.