PALUBA
April 26, 2024, 12:48:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167] 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2194869 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2490 on: February 24, 2014, 12:18:38 pm »

Kako se vozi tenk? Teško!
 
Kada saznate koliko goriva troši tenk, bićete ponosni na svoj automobil. Potrošnja od 260 do 430 litara dizela na 100 kilometara vožnje zvuči nestvarno, ali nije laž! Tenkisti Vojske Srbije su ekipi RTS-ove emisije „Dozvolite...“ pokazali kako se vozi tenk „M-84“ težak 41 i po tonu.
Jedno od najatraktivnijih zanimanja u vojsci jeste upravljanje tenkom. Posao tenkiste je i velika odgovornost za mašinu tešku čak 41 i po tonu, koja troši mnogo goriva, kao i za veoma sofisticirano naoružanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pripadnici 46. tenkovskog bataljona iz Vranja su u emisiji Dozvolite... pokazali kako se vozi tenk „M-84“ u terenskim uslovima na jugu Srbije.
Posadu tenka čine komandir, nišandžija i vozač i oni kažu da funkcionišu kao tim i da u vojsci važi pravilo da tenkisti dišu kao jedan.
Komandir tenkovskog voda (koji čine tri tenka) potporučnik Budimir Tovilović ističe da bez obzira na njegov čin, on samo usmerava svoje potčinjene (vozača i nišandžiju i posade ostala dva tenka).
„To su sve profesionalni vojnici i oni su dobro obučeni za svoje dužnosti. Moje je samo da im komandujem 'spreman za marš' i 'spreman za paljbu', kao i da im ukazujem na vojnički život“, objašnjava Tovilović.
Grdosiju tešku 41 i po tonu pokreće motor sa 764 konjske snage na verziji „M-84“ i 985 konja na modelu „M-84 A“. Maksimalna brzina na asfaltnom putu je 60, a na makadamu do 45 kilometara na čas. 

Naoružanje tenka čine top kalibra 125 milimetara i dva mitraljeza, jedan kalibra 7,62 i jedan kalibra 12,7 milimetara.
Osnovni način dejstva topa i oba mitraljeza je u pokretu tako da posada zaista treba da deluje kao tim, jer se tenk kreće i u miru i u ratu najčešće po neravnom terenu, vlažnoj zemlji i često i u planinskim predelima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vozač tenka desetar Nemanja Radenković uporedio je vožnju tenka i automobila koje su na prvi pogled možda slične, ali su i veoma različite.
„U tenku postoje komande za upravljanje levo i desno, znači nema volana. Iz tenka tokom vožnje (kroz periskop) imamo vidno polje od samo 18 stepeni, dok je u automobilu vidno polje 180 stepeni“, objašnjava Radenković.
Uniforma tenkista je posebno krojena tako da prilikom ulaska i izlaska iz tenka oni mogu da se kreću bez straha da će zakačiti džep ili neki drugi deo odeće za mnogobrojne uređaje.

Potrošnja, prava „sitnica“

Radijus kretanja sa punim rezervoarom iznosi od 460 do 650 kilometara, zavisno od podloge po kojoj se tenk kreće. Za vožnju po asfaltu na tenk se montiraju gumeni dodaci za gusenice, kako se put ne bi oštetio.
Potrošnja goriva kreće se od 260 do čak 430 litara na 100 kilometara, dok „na leru“ troši 30 do 40 litara za jedan sat rada!
Tenk „M-84“ može da savlada prepreku visine 85 centimetara, pređe rov širine 2,8 i kanal sa vodom, reku ili potok dubine 1,2 metra.
Kada se kompletno hermetički zatvori i na njega namontira cev za dotok vazduh, šnorkla, može da savlada vodu dubine pet metara, ukoliko se na dnu nalazi čvrsta podloga. Ima i uređaj za samoukopavanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kabina tenka je opremljena sistemom za zaštitu od atomskih, bioloških i hemijskih napada, koji u praksi služi i ako klima uređaj.
Tenk „M-84“ proizvodio se u vreme bivše Jugoslavije, do 1991. godine. Delove za tenk proizvodilo je više od hiljadu firmi sa teritorije cele zemlje, a sam tenk sklapan je u fabrici „Đuro Đaković“ u Slavonskom Brodu.
Jugoslovenski tenk predstavlja modernizovanu varijantu ruskog tenka „T-72“, na kome su ugrađena savremena elektronska sredstva (tada) domaće proizvodnje i bolji oklop.
Najznačajniji strani kupac bio je Kuvajt koji i danas ima „M-84“ u svom naoružanju.
Još se pamti čuvena trka jugoslovenskog „M-84“ i američkog tenka „abramsa“ u kuvajtskoj pustinji. Pogodili ste, mi smo pobedili.


Autor: Goran Janićević
Izvor: RTS_Dozvolite


* Kolona tenkova M-84 1.jpg (65.6 KB, 527x321 - viewed 133 times.)

* M-84 dimna zavesa 2.jpg (27.78 KB, 527x353 - viewed 115 times.)

* Tenk m 84 3.jpg (51.13 KB, 527x334 - viewed 129 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2491 on: February 24, 2014, 01:19:09 pm »

Ja se zaista nadam da je ovaj tekst u stvari slobodna interpretacija autora, a ne autentično prenet intervju.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2492 on: February 24, 2014, 01:40:11 pm »

Mislim da je autor iz emisije Dozvolite... (što dosta toga objašnjava) a preneo je RTS sajt kao tekst.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2493 on: February 26, 2014, 06:12:14 pm »

Evo i autora gornjeg teksta, Gorana Janićevića.

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2494 on: February 26, 2014, 06:37:38 pm »

Dobro je, ipak pojedine stvari u tekstu nisu izjavili lično vojnici, već autor teksta. Mada, ostaje pitanje ko je autoru dao pogrešne informacije o tenku.

Inače, oduvek me je nerviralo uključivanje uređaja za stvaranje dimne zavese (TDA), bez preke potrebe. Da sam kojim slučajem komandir ove čete ili bar voda, zabranio bih da sa ovaj uređaj uljučuje iz bezveznih razloga. Možda to nekome deluje atraktivno, a meni deluje kao da je motor upravo blokirao.

Primetiih još neke sitnice koje mi se ne sviđaju, a jedna od njih je i da je motor snimanog BVP M-80A izgleda zreo za generalku  Grin
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2495 on: February 26, 2014, 06:45:10 pm »

Nisam tenkista, ali mi se čine da malo previše svi čade i kad ne radi TDA, ili to tako treba.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2496 on: February 26, 2014, 06:58:52 pm »

Posle isključivanja TDA potrebno je malo vremena da svo gorivo ispari iz izduvnih grana motora. Prilikom rada TDA, na izduvnoj grani izlazi veoma gust beli dim. Ako TDA nije uključivan, a motor ispušta plavo-beli dim, znači da mu je kraj blizu, a može biti i da posada prilikom čišćenja filtera za vazduh nije dobro ocedila segmente filtera ili je sipano prekoviše ulja u njih. Crni dim znači preopterećenost motora ili loš rad Boš pumpe.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2497 on: February 26, 2014, 07:41:17 pm »

Bandzi, ima toga što navodiš, silna nafta se nataloži i mora da ga "izduva" ali i sam znaš kako i kada se radi osveženje ili remont motora, po moto času i ukupno pređenom kilometru.
Kompresija se meri jedino ako ne postiže dovoljan pritisak motornog ulja a ulja ima dovoljno.
Možda i grešim, barem se tako radilo u moje vreme ili bolje reći nevreme, a posle toga tenkovi su prošli još jedan rat na KosMetu.
Hoću reći, barem su uljni klipni prstenovi (karike) dotrajale i odavno su za menjanje.

Ono što se stvarno vodilo računa to je zamena aditiva. Ma neka padaju i sekire sa neba nije moglo da se desi da tenk pređe i jedan kilometar više ako je tada predviđeno da se radi servis, zamena aditiva kao i zamena i čišćenje filtera, a naročito u proleće i jesen.
I kondiciranje akumulatora se redovno radilo, mi smo na pojedinim tenkovima imali neke akumulatore iz 70-ih godina (Trepčini crni, starije od samog tenka Smiley), koji su ko zna kako došli na tenk, ali ako se svaki mesec kondiciraju, nema problema za akumulator.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2498 on: February 26, 2014, 07:49:26 pm »

Onomad kod mene u brigadi, kada se tenk po nekom rasporedu odveze na radovan godišlji pregled, između ostalog se obavezno na beloj tkanini ocede oba uljna filtera (grubi i fini). Ako se pritom kojim slučajem otkriju određeni opiljci, menja se ceo motor, bez obzira da li on dimi ili ne. A za akumulatore se znalo, najneomiljeniji deo u mesecu za mene  Grin  Treba silu akumulatora izvaditi, pa ih posle punjenja opet vratiti u tenk 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2499 on: February 26, 2014, 08:01:04 pm »

Imao sam vojnika, rođen za tenkistu, za 14 sekundi sam, bez ičije pomoći, izvadi na luk sva 4 akumulatora, naravno predhodno odspojena.
To je bilo dva puta i više to nismo radili, jer je džaba da to uradi i za 20 sekundi ako malo jače gurne akumulator i on sklizne niz kosu ploču, pa još nekom i prebije nogu... eto problema (jer se tu skupilo po bataljona da gleda prestavu, štoperica tu i naravno opklada Smiley).
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2500 on: February 26, 2014, 08:09:16 pm »

Svaka mu dala, kada je uspeo tako brzo da ih izvadi napolje  

Ja sam imao problem leti pri montaži-demontaži akumulatora. Leti dok nešto radim, ja se znojim baš jako, sve kaplje sa mene, pa kada tako mokar uzmem ključ u ruke i krenem da odvijam kleme, imam besplatan tretman elektro-šokova. Kao oni uređaji za nabacivanje mišića bez da ideš u teretanu  Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2501 on: February 26, 2014, 08:42:31 pm »

A ventilator vozača ne možeš da uključiš bez napona. Tongue
Kod mene na mestu k-dira sam imao dva ventilatora, ma stavio bih i treći samo da je bilo mesta. Grin
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2502 on: February 26, 2014, 11:24:39 pm »

odoh sad malo u off. Čitam ovo oko Pritiska ulja i kompresije, što Brok napisa i malo mi čudno, prije bi pregledao ulnju pumpu nego  kompresiju, ali ko zna što to tako rade...
Logged
Eskimko
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100



« Reply #2503 on: February 27, 2014, 04:54:44 pm »

Posle isključivanja TDA potrebno je malo vremena da svo gorivo ispari iz izduvnih grana motora. Prilikom rada TDA, na izduvnoj grani izlazi veoma gust beli dim. Ako TDA nije uključivan, a motor ispušta plavo-beli dim, znači da mu je kraj blizu, a može biti i da posada prilikom čišćenja filtera za vazduh nije dobro ocedila segmente filtera ili je sipano prekoviše ulja u njih. Crni dim znači preopterećenost motora ili loš rad Boš pumpe.
Posle iskljucivanja TDA motor tenka bi trebalo da radi neko vreme na povecanom broju obrtaja. Ovo je iz pravila za tenk m84..
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2504 on: February 27, 2014, 08:16:36 pm »

Naravno, treba polugu ručnog gasa postaviti na "drugi zub" gde se motoru povećava ler gas na 1600 obrt/min i držati taj režim 3-5 minuta. Zato sam i napisao da je potrebno malo vremena kako bi isparilo svo zaostalo gorivo iz izduvnih grana.
Logged
Pages:  1 ... 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167] 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.