PALUBA
April 26, 2024, 05:03:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 [179] 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2196072 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #2670 on: October 06, 2014, 07:07:26 pm »

Problematična je činjenica što će se budući mladi časnici HV-a koja je uz to NATO članica, kao i budući vojni inženjeri školovat za korištenje, upotrebu i servisiranje tako stare sovjetsko-jugo tehnike (koja uzgred po municiji niti nije kompaktibilna sa 120mm NATO standardom za tenkove) i da će se upravo ta vrsta tehnike koristit kao svojevrsni demonstrator na tom novom vojnom fakultetu. Takve mlade i perspektive ljude bi jedna NATO članica trebala školovat da rade sa modernom zapadnom tehnikom kao što su Leopard 2a6 tenk ,a ne T-55 i M-84. Mladi će nam tu uvelike kaskat znanjem naspram njihovih zapadnih kolega i neće imati mogućnost da na ravnopravan način prate korake u naprednoj vojnoj tehnologiji, a mi ćemo očito kao NATO članica u centru Europe i za 40 godina biti na M-84, dakle i poslije Tita Tito. Sve ide prema tome, prvo generalni remont M-84 koji se vrši u ĐĐ, zatim modernizacija koja je predviđena novim DPR-om do 2024-e itd. Jao si ga nama. Iskreno sam vjerovao da postoji šansa da se pored PZH-2000 u skorije vrijeme nabave teški suvremeni zapadni tenkovi , prvenstveno Leopard. Izgleda da nam je M-84 suđen. Vojno učilište gdje se izučava tenk koji konstrukcijski spada u 70-te godine i od tada do danas realno nije doživio radikalne promijene ni po jednom paramteru u odnosu na evoluciju koju su doživjeli zapadni tenkovi, prije svega Leopard, od Leo 1, Leo2, Leo 2A4, Leo2A5 pa sve do Leo 2A6. Ta bi djeca trebala diplomirat do statusa magistra tamo negdje oko 2019-2020-te. Bit će skoro 40 godina od početka razvoja M-84 (koji je uzgred samo nešto malo unaprijeđeni derivat T-72 koja je naravno starija i datira u rane 70-te). Da se od rata do danas proizvelo barem 100 Degmana sa modernim SUV-om , elektronikom , termovizijom , jačim oklopom itd,  još bi čovjek prošao preko svega, al ovo nije baš normalno.
« Last Edit: October 06, 2014, 07:12:38 pm by Bojnik » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2671 on: October 06, 2014, 07:12:45 pm »

Ako se ne varam, ovi preseci su učila. Trenažer M-84 za nišandžiju i komandira je samo kupola i na njemu se, koliko se sećam, uvežbava samo postupak rada sa autopunjačem. Za vozače postoji poseban trenažer.

Kad napišem nastavni tenk, onda me popravljaju da je trenažer, kad napišem trenažer onda je učilo... Grin

Znači memoriziram da su to učila.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2672 on: October 06, 2014, 07:19:58 pm »

Problematična je činjenica što će se budući mladi časnici HV-a koja je uz to NATO članica, kao i budući vojni inženjeri školovat za korištenje, upotrebu i servisiranje tako stare sovjetsko-jugo tehnike (koja uzgred po municiji niti nije kompaktibilna sa 120mm NATO standardom za tenkove) i da će se upravo ta vrsta tehnike koristit kao svojevrsni demonstrator na tom novom vojnom fakultetu. Takve mlade i perspektive ljude bi jedna NATO članica trebala školovat da rade sa modernom zapadnom tehnikom kao što su Leopard 2a6 tenk ,a ne T-55 i M-84. Mladi će nam tu uvelike kaskat znanjem naspram njihovih zapadnih kolega i neće imati mogućnost da na ravnopravan način prate korake u naprednoj vojnoj tehnologiji, a mi ćemo očito kao NATO članica u centru Europe i za 40 godina biti na M-84, dakle i poslije Tita Tito. Sve ide prema tome, prvo generalni remont M-84 koji se vrši u ĐĐ, zatim modernizacija koja je predviđena novim DPR-om do 2024-e itd. Jao si ga nama. Iskreno sam vjerovao da postoji šansa da se pored PZH-2000 u skorije vrijeme nabave teški suvremeni zapadni tenkovi , prvenstveno Leopard. Izgleda da nam je M-84 suđen. Vojno učilište gdje se izučava tenk koji konstrukcijski spada u 70-te godine i od tada do danas realno nije doživio radikalne promijene ni po jednom paramteru u odnosu na evoluciju koju su doživjeli zapadni tenkovi, prije svega Leopard, od Leo 1, Leo2, Leo 2A4, Leo2A5 pa sve do Leo 2A6. Ta bi djeca trebala diplomirat do statusa magistra tamo negdje oko 2019-2020-te. Bit će skoro 40 godina od početka razvoja M-84 (koji je uzgred samo nešto malo unaprijeđeni derivat T-72 koja je naravno starija i datira u rane 70-te). Da se od rata do danas proizvelo barem 100 Degmana sa modernim SUV-om , elektronikom , termovizijom , jačim oklopom itd,  još bi čovjek prošao preko svega, al ovo nije baš normalno.

Dosta NATO članica još uvek tera sovjetske tenkove. Još uvek nisu išli na obuku za zapadne tenkove, jer ih nemaju - niti ih planiraju da nabave. Zato - ne maštaj previše. "Plati pa klati."
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2673 on: October 06, 2014, 07:28:35 pm »

Lijevo iza je trenažer za T55, a desno trenažer za M84. Dakle, nije za T72. Elektronika trenažera je napravljena od prepravljene elektronike jednog od pet tenkova M84 iz prototipske serije. Šasije tih tenkova su korištene (tada) za obuku vozača u VP 6565 u kasarni Zalužani pored Banja Luke. Nisu korišćene za obuku vozača na Manjači, jer su na poligonu tenkovi trebali da još i gađanju.

Ovakav isti trenažer bio je i u VP 2908 u Banja Luci, te sam ga nekoliko puta i popravljao. Na ovome se trenažeru ne može koristiti ista elektronika za pogon topa i kupole kao na tenku M84, nego prepravljena za drugačija opterećenja. Sjećam se da sam prepravljao neka pojačanja u petlji drugog integratora na azimutu.
Povlačenjem JNA iz BiH povučen je i ovaj trenažer u pančevo, zajedno sa VP 2908.

Svojevremeno sam predavao na VP 3566. Tada se zvao Školski centar Ivan Gošnjak. Sjećam se ovoga trenažera, ali sada ne mogu da odredim gdje se sada nalazi u kasarni.

Vidim da je drugačiji pod na slici https://www.paluba.info/smf/index.php?action=dlattach;topic=7440.0;attach=600430;image nego prije dosta godina kad sam gulio klupe na tom istom mjestu.

Šteta. U moje vrijeme na ispitima pitomci iz starijih klasa se zavuku ispod, a ovi iz mlađih klasa proture papir sa ispitnim pitanjima dole kroz rupe u daskama. Zadatke lako riješe ovi iz starijih klasa, pa proture nazad kroz rupe u daskama nama iz mlađih klasa.


Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2674 on: October 06, 2014, 07:51:03 pm »

To znači da su ipak trenažeri u pitanju, a ne učila (preseci)?

U Nišu se koliko se sećam nalazio jedan trenažer (kupola) za M-84, a ne ceo tenk, kao na slici iz HR.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #2675 on: October 06, 2014, 09:07:09 pm »

Problematična je činjenica što će se budući mladi časnici HV-a koja je uz to NATO članica, kao i budući vojni inženjeri školovat za korištenje, upotrebu i servisiranje tako stare sovjetsko-jugo tehnike (koja uzgred po municiji niti nije kompaktibilna sa 120mm NATO standardom za tenkove) i da će se upravo ta vrsta tehnike koristit kao svojevrsni demonstrator na tom novom vojnom fakultetu. Takve mlade i perspektive ljude bi jedna NATO članica trebala školovat da rade sa modernom zapadnom tehnikom kao što su Leopard 2a6 tenk ,a ne T-55 i M-84. Mladi će nam tu uvelike kaskat znanjem naspram njihovih zapadnih kolega i neće imati mogućnost da na ravnopravan način prate korake u naprednoj vojnoj tehnologiji, a mi ćemo očito kao NATO članica u centru Europe i za 40 godina biti na M-84, dakle i poslije Tita Tito. Sve ide prema tome, prvo generalni remont M-84 koji se vrši u ĐĐ, zatim modernizacija koja je predviđena novim DPR-om do 2024-e itd. Jao si ga nama. Iskreno sam vjerovao da postoji šansa da se pored PZH-2000 u skorije vrijeme nabave teški suvremeni zapadni tenkovi , prvenstveno Leopard. Izgleda da nam je M-84 suđen. Vojno učilište gdje se izučava tenk koji konstrukcijski spada u 70-te godine i od tada do danas realno nije doživio radikalne promijene ni po jednom paramteru u odnosu na evoluciju koju su doživjeli zapadni tenkovi, prije svega Leopard, od Leo 1, Leo2, Leo 2A4, Leo2A5 pa sve do Leo 2A6. Ta bi djeca trebala diplomirat do statusa magistra tamo negdje oko 2019-2020-te. Bit će skoro 40 godina od početka razvoja M-84 (koji je uzgred samo nešto malo unaprijeđeni derivat T-72 koja je naravno starija i datira u rane 70-te). Da se od rata do danas proizvelo barem 100 Degmana sa modernim SUV-om , elektronikom , termovizijom , jačim oklopom itd,  još bi čovjek prošao preko svega, al ovo nije baš normalno.

Dosta NATO članica još uvek tera sovjetske tenkove. Još uvek nisu išli na obuku za zapadne tenkove, jer ih nemaju - niti ih planiraju da nabave. Zato - ne maštaj previše. "Plati pa klati."

Slovenija, Hrvatska, Bugarska, Rumunjska , Slovačka i Češka - to bi trebalo biti sve što se NATO članica tiče kad su u pitanju T-55, T-72 i M-84 kao njegov unapređeni derivat. Dakle sve prave države...ostali se odavno modernizirali po pitanju tenkova i prešli na zapadne tenkove težine do 60 tona , naprednije elektronike, naprednije municije, daleko bolje oklopne zaštite itd. Nije to mašta. Da se mene pita, imali bi ih odavno, barem 80-100 komada, danas se 2A4 i 2A5 veoma povoljno prodaju kao rabljeni iz viška Njemačke i Nizozemske vojske, dakle moglo bi se uraditi po istom principu kao sa pzh-2000 u pola cijene. Para ima , prvi primjer ti je šo godišnje ode oko 200 miljuna eura za raznovrsne udruge unutar RH koje prodaju muda pod bubrege. Samo jedan od sto primjera. Drugi primjer, prebacivanje PP eskadrile van HRZ u neovisan sektor isto kao i civilne zračne prijevoze. Eto ti novih desetina miljuna eura godišnje itd itd. Svega ima u nas, osim pameti i volje. No nećemo ići dalje od ovog. Mišljenja sam da M-84 treba stavit u rezervu i nabaviti nove tenkove, no ja nažalost ne odlučujem. Sudeći po novom planu DPR koji je nedavno prezentiran, HV do 2024 ostavlja 48 aktivnih M-84 koji idu na modernizaciju vjerovatno na onaj M84D standard i to je to (pretpostavljam da će Hrvatska biti prva država ex-SFRJ koja će napraviti ozbiljniju modernizaciju nad M-84 u skorije vrijeme). Po meni loš potez da se modernizira tako star tenk koji ima dokazane ogromne anomalije u vidu slabog oklopa sa skromnim mogućnostima unapređenja istog , loš smještaj municije koja dovodi do fatalnog zapaljenja municije unutar tenka itd, a koje su ga često puta koštale glave u posljednjim dešavanjima, čak i od veoma slabih PO oružja u rangu M80 64mm...al dobro, nadam se da u HV-u i kod onih koji su radili taj novi DPR do 2024 postoje pametniji stručnjaci i konstruktori od mene koji znaju šta rade.


P.S

Kad smo već kod modernizacije tenka M-84 koji sprema Hrvatska, što bi nam stručnjak za M-84 Vlado Ivanović mogao reći o tome ? da li je obavješten o tome, da li postoji mogućnost da bude i sudjelovao kroz neku suradnju sa ĐĐ na modernizaciji tih tenkova kad ta modernizacija krene i što bi ona sve mogla donijeti ? postoje li konkretne informacije ? znam da je on često puta dobro informiran i za zemlje u susjedstvu kad su tenkovi u pitanju.

Moje je mišljenje da bi to trebao biti ovaj tenk nakon modernizacije. Ili griješim kad pričamo o standardu modernizacije na koji se M-84 planira stavit unutar HV-a???



* m84d-1.jpg (41.76 KB, 424x441 - viewed 130 times.)

* 2.2.jpg (92.3 KB, 625x468 - viewed 99 times.)

* 130204125917952.jpg (68.89 KB, 640x480 - viewed 134 times.)

* 130204125918404.jpg (52.57 KB, 640x480 - viewed 121 times.)

* 7038374165_e503f83e7a_b.jpg (189.94 KB, 800x510 - viewed 123 times.)
« Last Edit: October 06, 2014, 09:22:50 pm by Bojnik » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2676 on: October 06, 2014, 09:15:05 pm »

Da, ali ako se to bude radilo, radiće sama Hrvatska, neće vam pomoći niko sa strane. Ma koliko prodavali mooda za bubrege, sve zadnje primljene članice im trebaju samo za popunjavanje brojnog stanja u kontigentima. Deo opreme za potrebe tih kontingenata često dolazi kao donacija, ali se ozbiljna oprema (tenkovi, art. orudja, avioni...) nabavlja iz budžeta zemlje članice.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2677 on: October 06, 2014, 09:27:54 pm »

@Bojnik, u kojem sukobu je dokazan tako hvaljeni oklop Leoparda. Znaš li gde je smeštena municija u Leopardu?

Lako je pljuvati po T-72, jer je on jedini prošao realne uslove borbe i pokazao koje su mu mane. Leopard nije makao dalje od hangara, a sve mislim kako bi ga RGP-29 lepo otvorio sa strane, kao EVA sardinu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #2678 on: October 06, 2014, 10:39:56 pm »


Bočni oklop Leoparda 2 je slabiji od onog na T-72 (oko 60mm, dok je kod T-72 70-80mm). Kakav god da je bočni oklop, buši ga svaki dobar RPG novije generacije. Leo 2 je ionako na granici železničkog gabarita, za prevoz se skida bočni ERO, ako ga uopšte ima.
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #2679 on: October 07, 2014, 12:38:44 pm »

Slovenija je imala iskustva sa Nemcima oko sistema Roland...tako su nas pojebali, da nas još danas peče dupe...
Uvalili nam loš sistem za ugodne pare, na kraju se desilo, da nam glavni deo, radar i vozilo(2 kom) ne prodaju, nego nam ga daju kao rent a car, za koga moraš platiti oko miljonče evriča na godinu, pa ti zevaj...koliko je to bilo puta upotrebljeno u 16 godina, možemo prebrojit na prste jedne ruke...
Isto je sa Leopard 2, daju ti polovne tenkove za sitne pare i kad na kraju zbrojiš kolko te koštaju rezervni delovi i obuka posada mehaničara itd..bolje da ideš pravit svoj tenk!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2680 on: October 07, 2014, 12:53:04 pm »

Ako se ne varam, na slici "prezentacija_06102014_17.jpg" u ovom postu se, osim trenažera za T-55 i M-84, u desnom dijelu slike vidi i kupola, najvjerojatnije od BVP M-80.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2681 on: October 07, 2014, 03:18:50 pm »

Razgovaram često sa saradnicima i suradnicima sa kojima sam nekad radio. Neka detalje razgovora mogu da objavim javno, a neki detalji nisu za javnost.

Hrvatska Vlada je odobrila neke pare Ministarstvu odbrane Hrvatske da se uradi "revizija" tenkova M84. Svih verzija. Tumačenje šta je revizija, šta je modernizacija ili modifikacija, šta remont, a šta generalni remont, zavisi od onoga ko tumači i koliko je taj "tumač" dao para za "reviziju" ili neku drugu "akciju".

Revizija je dobar izraz za rastavljanje do neke mjere, pregled i popravku onoga što se nađe da je potrebno popraviti u tom djelomičnom rastavljanju.

ĐĐ je kupio od Fotone 30 sistema upravljanja vatrom koje ugrađuje u M84 kada ustanove da ne mogu da poprave čajevački SUV koji je u tenku. Fotone više nema, nema više Čajevca, a već su potrošili značajan dio fotoninih sistema.

Može se primjetiti da određen broj Palubaraca ne piše više na Palubi. Zauzeti su poslovima oko ponovne proizvodnje dijelova za M84. Proizvodnja, najvjerojatnije, neće biti na području bivše SFRJ jer bi bilo problema sa SDPR-om i njihovom mafijom koja bi povukla sve moguće veze i Vlada Srbije, BiH itd, ne bi dala izvozne dozvole za te dijelove. Angažovan je normalno i veći broj stručnjaka koji nikad nisu pisali na Palubi. Tako da, kad kome zatreba neki dio za M84, moći će se kupiti negdje na tržištu van SFRJ.

Pozdrav

Vlado
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #2682 on: October 07, 2014, 11:10:19 pm »

sto je sdpr?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #2683 on: October 07, 2014, 11:14:34 pm »

sto je sdpr?

Ово је СДПР...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2684 on: October 07, 2014, 11:49:37 pm »

Vlado, može li se znati jesu li ti dijelovi možda namijenjeni Hrvatskoj, Kuvajtu ili objema državama?
Logged
Pages:  1 ... 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 [179] 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.