PALUBA
April 27, 2024, 08:06:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198012 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #285 on: December 12, 2009, 09:59:55 pm »

Svaka čast za kolekciju   

Samo polako, nemoj da žuriš  Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #286 on: December 13, 2009, 08:21:33 am »

To su starija pravila, ne po sadržaju već po štampi Cheesy, izašlo je kasnije objedinjeno pravilo u jednom delu isključivo za tenk M-84 bez T-72.
Čudi me Bandzi da ga niste imali 96-te.

Buster, kada možeš samo udri po skeneru. Smiley
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #287 on: December 13, 2009, 01:29:49 pm »

Broker sad si me bacio u rebus  Smiley
Izgleda da si u pravu. Ipak je to bio onaj noviji jednodelni, isključivo za M-84. Ali nema veze, može i ovaj dvodelni  Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #288 on: December 13, 2009, 09:26:56 pm »

Izgleda da smo krenuli po slikama. Da vidimo ima li ko ovo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

pa ovo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ovo nema niko, a volio bi Božo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

još malo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo niko nije vidio, a ja skicirao rukom. Topovska cijev koja se zavrće u zadnjak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

skica sa strane
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

skica svom dužinom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo o brodovima za mornare

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dokumentacija je u pravim rukama

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nekad sam crtao šeme

[attachment=10]


* tenk m84, sema_1.jpg (54.76 KB, 1000x1139 - viewed 317 times.)

* knjiga o tenku m84_2.jpg (56.22 KB, 1000x1295 - viewed 288 times.)

* knjiga o naoruzanju_3.jpg (62.43 KB, 1000x833 - viewed 238 times.)

* knjiga o naoruzanju, elevacija_4.jpg (59.49 KB, 1000x912 - viewed 243 times.)

* skica topa koji se zavrce u zadnjak_5.jpg (58.4 KB, 1500x1139 - viewed 246 times.)

* skica topa koji se zavrce u zadnjak zavrsni dio_6.jpg (60.5 KB, 1500x1158 - viewed 199 times.)

* skica topa koji se zavrcr u zadnjak, bocni pogled_7.jpg (76.63 KB, 2000x1452 - viewed 166 times.)

* malo o brodovima_8.jpg (70.62 KB, 1000x1005 - viewed 162 times.)

* tenk-M84,-sema_9.jpg (54.82 KB, 1000x1139 - viewed 139 times.)

* izmjena seme tenka m84_10.jpg (51.03 KB, 1000x1228 - viewed 172 times.)
« Last Edit: December 14, 2009, 11:24:57 am by Broker » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #289 on: December 13, 2009, 09:35:04 pm »

Ima još.

Tamo sam duplirao jednu šemu, ali ima još. Malo sam slikao svojim telefonom, malo ćerkinim ( koji mi je otele prije neki dan), ali se patim kako da slike iz telefona prebacim u računar.

Priprema rukopisa za štampu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

knjiga o tenkovima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo T72

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

svaki tenkista treba da zna topografiju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ima još.

To ćemo kasnije.

Vlado



* rukopis o tenku_11.jpg (57.43 KB, 1000x1160 - viewed 180 times.)

* knjiga o tenkovima_12.jpg (51.8 KB, 1000x695 - viewed 153 times.)

* knjiga tenk t72 stabilizator_13.jpg (16.57 KB, 583x393 - viewed 317 times.)

* prirucnik iz topografije_14.jpg (37.41 KB, 1000x832 - viewed 129 times.)
« Last Edit: December 14, 2009, 11:26:49 am by Broker » Logged
buster
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10



« Reply #290 on: December 14, 2009, 12:44:09 am »

Od sve izlozene literature jedino imam prirucnik iz topografije za tenkiste Smiley naravno mala sala pojedine stvari ne bih mogao da imam i da hocu. Vi ste gospodine Vlado kao Aleksandrijska biblioteka za nas entuzijaste i hvala vam puno sto ste voljni da podijelite svoje dozivljaje sa nama. A sto se tice pravila za M-84 najvjerovatnije cu ih uspjeti da skeniram i postavim do ponedeljka jer mi je ova sedmica uzasna na fax-u.

Pozdrav.
« Last Edit: December 14, 2009, 12:54:44 am by buster » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #291 on: December 14, 2009, 02:00:43 pm »

Quote from: Vladimir_16
Izgleda da smo krenuli po slikama.

Nego kako, da vide malo mornari da i mi konja za trku imamo. Smiley Wink

Ja sam nažalost jako siromašan što se tiče knjiga. Pravilo koje smo pominjali gore mi je oduzela civilna policija, kao i gumenu palicu i beli opasač vojne policije. Pravilo sam dužio po postavljenju, a ove suvenire (beli opasač i gumenu palicu sam legalno izneo iz kasarne jel se u to doba zaduživala nova oprema za vojnu policiju, dobio odobrenje od predpostavljenih). Imao sam i staru padobransku uniformu koju sam nosio jedno vreme dok nisu stigle maskirane, nju mi nisu oduzeli (stigle maskirane uniforme, još dok sam ja služio). Takođe po odobrenju predpostavljenog komandira i oficira za bezbednost.

Nemam knjiga ali zato imam druga.
Motorista mi je pozajmio jako dobru knjigu o borbenim vozilima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Deo predgovora:

Quote
Borbena vozila danas u svetu cine veoma siroko podrucje borbenih sredstava u naoruzanju. Za istrazivanje, razvoj i proizvodnju savremenih borbenih vozila, kako za ona koja su osnovni nosioci borbenih dejstava, tako i za brojna za razlicite namene i posebne uslove koriseenja, danas se u svetu angazuju izuzetno velika finansijska sredstva, proizvodni kapaciteti i ljudski potencijali. Razvoj se obavlja kontinualno, koriseenjem najnovijih tehnicko-tehnoloskih dostignuca, razvijaju se nova savremenija vozila, koja vremeenom zastarevaju, modernizuju se ili povlace iz operativne upotrebe.

Na osnovu dostupnih informacija o razvoju novih borbenih vozila, bilo putem komercijalnih ponuda velikih svetskih firmi, prikaza iz strucnih publikacija ili drugih izvora, veoma je tesko i onima koji se bave tom problematikom da na osnovu tih nepouzdanih podataka steknu realnu predstavu o stvarnim upotrebnim vrednostima tih sredstava. Uobicajeno je da se u tim podacima istice da su razvijena nova i znatno savremenija sredstva u odnosu na ona koja se nalaze u upotrebi. Meautim, znatno kasnije, kada osnovni podaci postanu dostupniji javnosti iIi kada se obavljaju modifikacije i poboljsanja na tim vozilima najcesee se moze govoriti o velikom neskladu izmđu onoga sto je objavljivano i onoga sto stvarno jeste. I to se tako redovno ponavlja iz godine u godinu.

Osnovne teskoće oko realne ocene novorazvijenih sredstava nisu samo u tome sto se, cesto, ne raspolaze nekim najbitnijim podacima o tim sredstviima, nego i u tome sto ne postoji teorijski obrađen kompleks strucnih pitanja koja cine koncepciju vozila, na osnovu koje bi se omogućio racionalniji pristup u procesu razvoja tih sredstava, ali i stvorile pretpostavke o realnijoj oceni svega onoga sto je razvijeno. U pitanju su istrazivanja najpovoljnijih tehnickih resenja u vezi sa izborom, rasporedom i organizacijom pojedinih odeljenja, koncepcijom odgovarajueih podsistema, naoruzanja i opreme, da bi se postiigao sto visi opsti tehnicki nivo sredstva kao celine i postigla optimalna borrbena svojstva.

Polazeei od znacaja borbenih vozila za svaku zemlju, neophodnosti pravoovremenog predviađnja puteva razvoja i racionalnijeg korisćenja raspolozivih sredstava, s jedne strane, i teskoća oko strucnih pitanja u vezi sa koncepciijam vozila, s druge strane, smatralo se da bi bilo korisno da se u okviru jednag ovakvog rada prostudiraju ona najbitnija pitanja koja, u osnovi, ograničavaju dalji razvoj borbenih vozila. Najpre izucavanjem najkarakteristicnijih resenja i iskustava iz proslosti, savremenih koncepcija podsistema i konceppcija vazila kao celine, a zatim da se na osnovu zapocetih istrazivanja ukaze na moguće pravce daljeg razvoja...itd


* borbena vozila.jpg (218.35 KB, 1024x1491 - viewed 182 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #292 on: December 14, 2009, 02:33:13 pm »

Broker, imam i ja istu knjigu  Smiley

Vlado bi mogao da napiše novo dopunjeno uputstvo za M-84 i ponudi ga Vojsci Srbije uz određenu nadoknadu  Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #293 on: December 14, 2009, 03:05:18 pm »

Milorad Dragojević, meni poznatiji kao brat Božidara Dragojevića, (obadvojca pukovnici) je bio načelnik jednog sektora u VTI Beograd. To je bio motoraški sektor i ova knjiga koju je Broker pokazao više bi se mogla zvati motori za borbena vozila. Gospodin Milorad Dragojević, koga izuzetno cijenim, je motoraš u duši i njegov doprinos u razvoju tenka i ostalih borbenih vozila je zaista veliki. Ovu knjigu, samo drugačijih korica, najvjerojatnije neko drugo izdanje, sam pročitao nekoliko puta. U knjizi se uglavnom objašnjavaju tenkovski motori, te bi bio bolji naziv knjige Motori za oklopna vozila.

Brat gospodina pukovnika, doktora, Milorada Dragojevića, Božidar je učestvovao u razvoju tenka M84 i bio jedna od ključnih osoba u VTI Beograd, a kasnije u VP 9599, u direkciji projekta Kapela. Međusobno se obadvojca izuzetno cijenimo. Doduše, nisam ga vidio puno godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Vlado


* Božo-Dragojevic-i-Jelica,-S.jpg (62.22 KB, 1000x759 - viewed 185 times.)
« Last Edit: December 15, 2009, 06:10:02 am by Broker » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #294 on: December 16, 2009, 07:07:50 pm »

@Vlado
Izgleda da če trebati početi planiranje puta u Banja Luku... Kada je najbolje vreme za pivo u dobrom društvu u Banja Luci? Wink

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #295 on: December 17, 2009, 12:43:43 am »

Za pivo sam uvijek.      Juče sam počeo da radim, iako me još jako boli u desnoj strani grudnog koša, ali samo ako kašljem, kišem, smijem se i slično, pa pokušavam da to izbjegavam. Sutra sam u Beogradu, u predstavništvu RTRS-a. Tamo ima samo sokova.   Roll Eyes

Što se tiče Banja Luke, danas sam probao pivo Nektar i mogu reći da je isto kao juče. Izreka open office nekad znači softver za obradu teksta, a nekad, kod nas, znači da se idemo dogovoriti na otvorenom, tj u kafani. Dakle OpenOffice.org

Ako te interesuju slike može se naći još ponešto 


Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #296 on: December 17, 2009, 08:29:31 am »

Za open office nisam znao. Mi to zovemo merjenja u lokalu (eng: local measurement) Wink
A slike su uvek dobrodošle. Nije problem nači "stručnu" literaturu na engleskom, problem je domača stručna literatura.

LPB
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #297 on: December 19, 2009, 12:47:39 pm »

Nešto nalik ovom je bio sređen tenk koji sam dužio. Samo što mi nije bio naprsao glavni periskop.
Dobro nije baš bio u ovoj meri čist i sjajan (jel ovo je po svojoj prilici novo) ali vukao je na ovo. Smiley
Da, ovo je mesto vozača tenka T-72. Mesto vozača je potpuno isto kao i na M-84, jedino su na T-72 natpisi na ruskom jeziku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* t-72 mesto vozaca. treba da se zameni glavni periskop.jpg (48.09 KB, 720x576 - viewed 224 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #298 on: December 19, 2009, 12:55:35 pm »

Za razliku od ostalih slika na kojima se pojavljuje T72, lepo je videti sređenu i održavanu unutrašnjost tenka.
LPB
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #299 on: December 19, 2009, 02:41:17 pm »

Nadam se da će i M-84 Vojske Srbije u bližoj budućnosti konačno proći generalni remont i ličiti na tenk sa slike  Smiley
Neko se igrao sa ovim tenkom. Tenk nije ukočen, a menjač mu je u šestom ili sedmom stepenu prenosa  marinero

Ne mogu da se setim svih detalja, ali koliko se sećam one četiri kontrolne lampice (na slici desno od periskopa) se na M-84 nalaze sa gornje leve strane periskopa. I manometar za stanje pritiska u bocama sa vazduhom je drugačiji na M-84.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.