PALUBA
April 28, 2024, 05:19:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198514 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #300 on: December 19, 2009, 05:19:31 pm »

Zaboravio si na razlike zvane DRHT , sistem 3EC i ostale. Nešto mi je ovdje čudno. Sve je toliko čisto, kao da je tenk na ispitivanju nakon nekog remonta. Na kutiji za periskop, pored nišandžije čak nema ni tragova demontaže i montaže kutije kod zamjene periskopa. Ručica poklopca vozača nije fiksirana. Otprilike je slikano negdje gdje nema puno vojske, otprilike neki remontni ili ispitni zavod.


POzsrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #301 on: December 19, 2009, 09:52:39 pm »

Šta beše sitem 3EC? Jel to uređaj za automatsko gašenje požara?

Uh, sad gledam ovu sliku T-72 i vidim da na slici koju je postavio Broker nema instalacije za vazduh i još nekih sistema. Na ovoj slici manometar boca za vazduh je isti kao i kod M-84. Čemu služi uređaj sive boje koji se nalazi desno od crvene kutije PP uređaja?


* T-72.jpg (221.52 KB, 720x540 - viewed 286 times.)
« Last Edit: December 19, 2009, 10:17:49 pm by Bandzi » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #302 on: December 20, 2009, 12:31:42 am »

Jal postoji mogucnost da je slika koju je Brok postavio, slika simulatora ??
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #303 on: December 20, 2009, 01:12:12 am »

Ako se ne varam, uređaj desno od panela za PP zaštitu je deo DRHT-a. A lampice (mislim) da su indikatori za gabaritna svetla koja su uključena a koja ne.
Pozaboravljalo se baš dosta toga. I kažu ne treba nam rezerva i vežbe rezervnih vojnih obveznika. Kako da ne treba...
Treba mi najviše sat vremena i bukvalno sve bi mi se "vratilo". pravilo

Na slici koju sam postavio stvarno nedostaju i cevi za vazduh. Vidim ja nedostaje mi nešto. Mnogo mi nešto prazno. Smiley
Vidim i da su žaluzine zatvorene. Huh?

Da li je trenažer (simulator), pa nije nemoguće, ali mislim da nije.

Mnogo je verzija T-72 urađeno, ja mislim da ni prosečan ruski tenkista ne zna sve verzije i podverzije tenka T-72. Neki dan baš sa Vladom gledam video gde su Rusi ugradili poluvolan (nešto nalik kao kod BVP-a M-80) umesto poluga u T-72.

Nego šta je uređaj iza penela za PP zaštitu?
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #304 on: December 20, 2009, 12:33:39 pm »

Pojma nisam imao da postoji "Priručnik iz topografije za tenkiste".  Smiley
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #305 on: December 20, 2009, 08:11:28 pm »

Ja kao vozač nikada nisam koristio uređaj DRHT (radiološko-hemijski detektor) niti mi je neko pokazao kako se on koristi. Čak mi ni oko PP uređaja niko ništa nije objašnjavao. Jednom mi se desilo u toku vrelog letnjeg dana, da mi ovaj uređaj zaglupavi na tenku iz čete. Krenem ja da vratim tenk u hangar, on vreo ko ringla jer je dosta vremena proveo na suncu. Upalim motor i taman da ubacim u brzinu on se iz čista mira ugasi, a papučica gasa pala na pod kao da je neko otkačio. Mozgao ja kako da vratim papučicu gasa u uspravan položaj i slučajno vratim ručni gas u početni položaj. Tada se papučica gasa podigla i tek tada sam mogao ponovo da startujem tenk. Posle sa ja raspitivao u radionici i oni mi rekli da je verovatno neki od senzora PP sistema greškom reagovao zbog velike vrućine, ali nije aktivirana ni jedna boca za gašenje požara.

Brok na koje lampice misliš? One četiri kontrolne gore levo od periskopa (na T-72 gore desno) koje sam ja spomenuo nisu za gabaritna svetla sigurno. Zaboravio sam i ja koja šta signalizira, ali znam sigurno da jedna od njih signalizira zaprljanost filtera za vazduh.
« Last Edit: December 20, 2009, 08:18:43 pm by Bandzi » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #306 on: December 20, 2009, 11:30:53 pm »

Mislim da vam sve piše (nacrtano) ovdje. Ekskluzivno pravo za članove Palube da vide tehničke detalje ovoga o čemu se priča

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a to je dio jedne veće dokumentacije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a rađeno je na osnovu neke dokumentacije kao što je ova

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a onda smo mi to mjenjali

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ili smo mijenjali softver

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

pa smo još mjenjali

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a o tome se učilo naokolo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a mi smo i dalje svakim danom sve više napredovali




Dakle, ko zna čitati šeme, na prvoj slici vam je sve objašnjeno.  Ko nije upućen u čitanje šema tu sam da odgovorim.

Pozdrav

Vlado


* dio sheme kod vozaca tenka m84_1.jpg (61.29 KB, 1000x682 - viewed 456 times.)

* kompletna shema tenka m84_2.jpg (50.42 KB, 918x1268 - viewed 405 times.)

* neka ruska dokumentacija o t72_3.jpg (61.59 KB, 769x1213 - viewed 409 times.)

* prijedlog za modifikacije_4.jpg (43.55 KB, 1000x1423 - viewed 387 times.)

* prijedlog za modifikaciju softvera_5.jpg (34.09 KB, 600x800 - viewed 379 times.)

* sta bi trebalo uciniti_6.jpg (31.04 KB, 800x600 - viewed 115 times.)

* ovako se ucilo u banja luci_7.jpg (44.79 KB, 1200x883 - viewed 113 times.)

* jedna od verzija prijedloga izmjene sofrvera_8.jpg (53.19 KB, 1300x899 - viewed 184 times.)
« Last Edit: December 21, 2009, 11:35:47 am by Broker » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #307 on: December 20, 2009, 11:35:34 pm »

Izgleda da sam opet stavio duple slike, a neke nisam koje sam mislio da stavim. Ima vremena, staviću kasnije.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #308 on: December 21, 2009, 11:11:20 am »

Moguć je  Bandzi, jako je moguće da su to indikatori zaprljanosti filtera za vazduh.
Inače PP sistem i nema potrebe da učiš jel je automatizovan.

Evo dao nam je Vlada gradivo, pa ćemo pomoću šeme da tražimo uređaje.

Hvala Vlado.

Joj kada se setim, u Kraljevu je noćas bilo minus 20, a sada dok ovo pišem je minus 14, a Jarčujak je još na visini te je sigurno za dva-tri stepena hladnije. Joj kako je sada "veselje" biti u tenku.
I još ako recimo treba da se radi nešto, a majstori kod nas nisu hteli da rade pod municijom ni zimi jel se jedan tenk u radionici zapalio a bio je pod municijom (u letnjem periodu), tada su se boce aktivirale i ugasile požar ali je bilo bežanije iz radionice. Smiley

Da, i ako treba posada da radi nešto, eto na primer da isprazni tenk sa municijom, ti ne možeš u tenku da radiš u vetrovci, pa ja nisam mogao čak ni u tenkovskom odelu ako ima postavku ispod. Znači preostaje mi jedino (što sam i radio) da se svučem u košulju i da radim, te sam tako na Pešteru radio u košulji na minus 27 stepeni. Jezivo jeste ali meni lično je ipak bolje je nego leti na plus 40 i nešto.

Sada me setila ova zima. Jel nosio neko od Vas takozvana kineska odela. Strašno ružna i nezgrapna, to sam nosio jednom prilikom na terenu i nikada više. Topla jesu, za izgled nikada nisam mario (jel su stvarno ružno izgledala), ali nisam mogao u toj nazovi radnoj uniformi da se okrenem u tenku, zato ih nisam ni nosio.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #309 on: December 21, 2009, 11:17:48 am »

Šta da kažem na to?
Neki imaju kuči nacrte za brodove, koju topografsku kartu, a neko celu dokumentaciju M84..

Svaka čast, Vlado!

LPB
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #310 on: December 21, 2009, 12:26:11 pm »

Jao imao sam ja jedno vreme to "kinesko" radno odelo svetlo braon boje. Kada ga obučeš izgledaš kao ona Mišelin maskota. Upija vlagu kao sunđer, a cepa se kao da je od papira. Kasnije sam dobio ono klasično tenkovsko SMB radno odelo na kojem možeš da dodaš postavu po potrebi.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #311 on: December 22, 2009, 09:37:20 am »

Negdje 1988 ili 1989 gađanje na Pasuljanama. Decembar. Sa ekipom u kojoj je kasnije bio Broker. Temperatura koju daje meteteosenzor -34. Vjetar koji mjeri senzor 25 m/s, ne može da daje podatke o većem vjetru, ali je veći sigurno. Sve poravnao snjeg. Vejavica ravna snjeg i zatrpava moguće rupe. Ludnica.  Idem od tenka do tenka i propadam u rupe koje je pokrio snijeg. Jedan po jedan tenk ne može da pali hidrauliku azimuta. Razlog je smrznut prekidač na poklopcu vozača. Mogli ste ga vidjeti na one dvije slike gdje je prikazano odeljenje vozača od T72. I ja idem od tenka do tenka, samo odšrafljujem prekidač, odvajam ga od nosača poklopca. Tad može upaliti hidrauliku bez obzira na poklopac vozača. I ruke mi se smrzavaju. Radno odjelo mi puca kao staklo. Ne mogu ući u tenk sa svim radnim odjelom. Ruka mi se zalijepila za viljuškasti ključ. 

To vam je jedan od zimskih ugođaja na tenku.

Koju godinu kasnije, pustinja, senzor mjeri +60 na suncu, dodir tenka izaziva opekotine. Ako se stane na ulje koje je prosuto na pjesak iz motora tenka  bez obzira na čizme, automatski izbijaju plikovi na tabanima. Puklo crijevo za vodu u motoru. Voda se pregrijala, šišti para na sve strane. Treba staviti ćebe na motor, leći na motor, zavući ruke u motorno odeljenje i sat, dva šarafati. Unutra sve usijano.  Izbijaju opekotine i plikovi. Arapi šize. Počinje pješčana oluja. Na sve se lijepi pjesak. Ulazi u oči, uši itd.

To vam je jedan od ljetnih ugođaja na tenku.

Negdje u SFRJ. Kafana. Pjevaljka na stolu. Opet u okolini Brokerove kasarne. Sve pijano. Samo muzičari trijezni i uzimaju pare. Pjevaljke u krilu. Mi ispod stola. Pjevaljke pod stolom. Mi na podu.

To vam je jedan od oubičajenih događaja nakon posla sa tenkom.

Ko voli, nek izvoli. Takav je to posao.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #312 on: December 22, 2009, 10:13:02 am »

Uh jeste i Livade su zeznute, pa kao i Pešter. Ko nije bio možda neće verovati ali prosečan letnji dan izgleda ovako. Preko dana se svučeš u majicu i radiš nešto oko tehnike. Čim se smrkne oblačiš vetrovku, odnosno oblačiš zimsku uniformu u sred leta. I desi se jako često sa se tokom dana bukvalno smene sva četiri godišnja doba.
Ma ako nemaš rukavice lepi se AC ključ za kožu. Recimo isto iz PAM-a nema šanse da se gađa zimi (kada su baš niske temperature) bez rukavica. Prosto ti nestane snage da držiš ručicu okidača od zime.

A to što ide posle, pa mora malo da se da odušku kada se radi u ovakvim uslovima. Smiley
Ovo što sam pominjao Pešter i minus 27, i rad u košulji, da neko ne pomisli da se to radilo satima tako. Nije. Nego radiš 15-20 minuta i uletiš u kafanu (na dva minuta bukvalno od parka) a tamo te čeka crno kuvano vino, naravno sve unapred ugovoreno sa gazdom te kako stiše tura iz tenka sve je spremno na stolu.
Tada mi je Mrsać menjao grejač, i tražio mi da ispraznim sve osim OT-a i prednjeg saća, ali i to je imalo "cenu", pa smo se odužili kasnije u toj oobližnjoj kafani. Smiley

Pa je bilo i kupanja na Međi u jednoj kafani koja je imala (možda ima još) fontanu ispred, ali ne za kupanje Grin već estestike radi. Cheesy
Kupao se moj dobar drugar k-dir tenka M-84, a nadimak mu je vinjače. Grin Grin Grin Šta reći više. Smiley
Inače (bez šale) odličan tenkista, mada ne radi više.
« Last Edit: July 25, 2010, 12:05:34 pm by Broker » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #313 on: December 22, 2009, 12:52:56 pm »

Kad reče Mrsać.

Legenda.

Nas četvorica smo na Pasuljanama negdje 1987, zima, snjeg do koljena, pojeli za noć tablu slanine, pola vreće crvenog luka i pet šest hljebova. I nekoliko litara raznoraznih rakija nabavljenih u Senju i okolini. Što Mrsać može da popije za dan, ja ne mogu za godinu.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #314 on: December 22, 2009, 02:30:48 pm »

Jeste Mrsać je baš živa legenda.
U penziji je.

A kada pomenu slaninu. Ja sam pred teren uvek u tenku imao imao po tablu (i to ne bilo kakve) već kuvane slanine. I naravno litar rakije (i to ne bilo kakve, nego prava domaća prepečenica od jedno 22-23 grada), samo što rakija nije bila za nas posadu, već za Mrkija, Iva i ekipu. Nekako "brže" Smiley dođu kada nešto zatreba. Mislim ide bez papirologije kako bi to trebalo, ja referntu za tehniku spisak neispravnosti i opis istih pa dok on prosledi njima, pa dok oni nađu vremena to može da potraje. Ovako u danu imam ekipu na tenku kada je zatrebalo a ja kao pravi domaćin dočekam "goste" kako to doliči. Smiley Wink
A kada se završi posao, tek onda "retroaktivno" predam referentu šta sve treba odnosno šta je već urađeno na tenku. Smiley

Danas kako čujem od malobrojnih bivših kolega koji još rade da nema više tog drugarsta i tog duha kao što je to bilo nekada. Ja sam nekada maltene trčao na posao baš zbog mnogo dobrih međuljudskih odnosa i atsmofere na poslu. Sada je sve to nekako "hladno" i strogo zvanično, ovo što je valjalo ili se poskidalo ili penzionisalo tako da su sada sasvim treći ljudi. Ostalo je nekolicina ljudi iz te straije ekipe ali oni uglavnom više nisu u trupi, nađe se po neki izuzetak ali retko.
Naravno ima i u novoj ekipi dobroh ljudi i vrsnih tenkista, ali generalno nema više tog duha.

Kakva je recimo to posada tenka da k-dir i nišandžija ne govore. Ma od takve posade i od bilo kakvog posla nema ništa pa neka imaju znanje tenka u malom prstu.
Ovo je dosta bitno za tenkiste a Boga mi i za ostale rodove gde je zasupljen ekipni rad, jel ključ uspeha leži u timskom radu.
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.