PALUBA
March 29, 2024, 07:59:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 [201] 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165813 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3000 on: May 19, 2015, 08:57:12 pm »


Osamdesetih i devedesetih osnovni tenk finske armije bio je T-72.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3001 on: May 19, 2015, 09:01:48 pm »

@Švercer011

Ako se ne varam, Finska je tako "kupila nezavisnost", jer je tehniku nabavljala delom u SSSR i delom na Zapadu.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3002 on: May 19, 2015, 09:03:53 pm »

Ne znam otkud Fincima T55. Samo sam govorio o sistemu upravljanja vatrom na tenku T55 u Finskoj. Vidi se ogromna sličnost sa vanjske strane sa nišanskom spravom na tenku M84. Već sam pisao o tome ko je kome maznuo konstrukciju nišanske sprave, a pisao sam i o podmetnutom softveru koje su službe vojne bezbijednosti ukrale od Boforsa u Banja Luci, naravno, taj softver je bio podmetnut da se ukrade, a grešku u njemu sam našao ja i to sasvim slučajno radeći neku drugu elektroniku. Pravio sam simulator nagiba horizonta za tenk M84 zbog ispitivanja balistike računara, a koristio sam neke dijelove za to sa tenka T55, jer su kompatibilni. Matematika  koju sam proračunao za to nije mi se uklapala, pozvao sam softveraša, tražio da ispita rad A/D konvertora i našli grešku u softveru. Takva greška ne može biti slučajna, nego namjerno urađena. U prevodu podmetnuta. Takve stvari se inače rade kod ovakvih stvari. I ja sam nosio šeme koje mi je SDPR (predstavnici) ukrao. Sa namjernom greškom. Na kraju su se o tim mojim rješenjima, a koja su bila podmetnuta da se ukradu raspravljalo kod Načelnika Generalštaba Vojske Srbije. I o tome sam pisao na Palubi. Normalno, kad imam čovjeka u Generalštabu.

U prethodnom tekstu koji je objavljen u Magazinu Odbrana spominje se Milijan Bogičević. Ne navodim čin, jer ga znam od čina kapetana naviše. Sad ima čin penzionera.

Na prikazu tenka T55 sa SUV-om, sa topom 100 mm, u Siriji, zahtjevi koji su postavljeni od sirijske strane su bili takvi da bi se mogli ostvariti sa tenkom T55 sa SUV-om. Nišandžija je bio Milijan Bogičević. Već je bio ispalio stotine granata sa tenkom T55, a i koju stotinu sa tenkom T55 sa SUV-om. Međutim, ispitivanja SUV T55 koja je sprovodio p.puk. Petar Vasović su se odvijala na poligonu Manjača. Pomenuti Milijan Bogičević je na tom poligonu ispalio ogroman broj granata i na tom poligonu bi pogodio metu pod brdom Lunjevcem, na NTS-u, i bez ikakvog sistema.  Često sam ga slušao kako vozaču tenka govori kuda da ide po poligonu, kako da izbjegne koju rupu itd. Bukvalno, bio je domaći na tom terenu. U Siriji je situacija bila drugačija. Došao je prvi put na poligon i dobio zadatak da u pokretu uništi pokretne mete.

Na poligonu na Manjači, a na kojem sam bio stalno kod ovih ispitivanja, p.puk. Vasović nikad nije na takav način ispitivao tenk. Na način na koji su Sirijci tražili da se gađa na njihovom poligonu. Tako da je Vasoviću promakla ova podmenuta greška.

U ovom tekstu iz Odbrane se spominje i tenk T55 sa topom 105 mm. Ja sam taj tenk završio u Pakistanu. I o tome se govori u ovom tekstu u Odbrani. I ja sam gađao sa tim tenkom, i u određenim uslovima gađanja sam imao promašaje. Nakon nekog vremena u Pakistan ide drugi nišandžija, Milan Božić, a i on se spominje u ovom prethodnom tekstu. Na ponovljenim gađanjima i on ima iste rezultate gađanja kao i ja. I opet nejasni razlozi zbog čega.

Nakon nekog vremena, po povratku nazad, pravim jedan test uređaj, simulator nagiba horizonta, i vidim neslaganje u očekivanoj matematici.

U to vrijeme naša druga ekipa je bila u Egiptu gdje je taman završila pripreme za gađanje sa tenkom T55 sa SUV-om, ali sa nišanskom spravom sa termovizijom. Egipćani su čekali noć bez zvijezda i mjeseca i u dubini pustinje gdje nema nikakvog vanjskog ili gradskog svjetla čekali pogodan termin za gađanje. U međuvremenu sam nazvao ove iz moje ekipe i rekao im problem sa softverom. Nakon dva tri dana su dobili ispravljeni softver i svi rezultati gađanja su bili 100% u metu, u noći bez zvijezda i mjeseca i u svim uslovima gađanja.

Na puno tenkova M84 je softver koji sam izmjenio dok sam radio na njima u jedinicama JNA. Na originalnom softveru VTI-ja ima dosta grešaka, a VTI, kao institucija koja se je pravila pametna, nije sebi mogla da dozvoli priznanje da njihov softver ne valja. Ali sam zato ja mjenjao softver kad sam bio na terenu. Na verziji softvera koji sam ugrađivao u tenkove M84 su kod nas radili vrhunski stručnjaci. Između ostalih, dva doktora nauka, a jedan od njih je sada rukovodioc glavne laboratorije u americi koja se bavi vještačkom inteligencijom (Machine Learning). A drugi je profesor na fakultetu Santa Klara. Softveraš koji se bavi automatskim upravljanjem.

Mislim da sam o ovome svemu već pisao. Samo povezujem to prethodno napisano sa ovim tekstom objavljenim u Odbrani.

Vidim da je tu S.Palestinac. Možda bi bilo zgodno da napiše kako ga je ganjala albanska mafija po Češkoj dok je kupovao (   ) dijelove za TZI M84 od ruske mafije koja se bavi švercom vojne opreme ukradene u Ukrajini. Makar ono što je za javnost. Onaj Bond, Džems Bond, 007, je prema ovome što je radio S.Palestinac amater i početnik.

Pozdrav

Vlado
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3003 on: May 19, 2015, 09:14:58 pm »

Posle drugog svetskog rata finci su se obavezali na neutralnost, a kod nabavke naoruzanja da jednu trecinu nabavljaju na istoku, jednu trecinu na zapadu i da im jedna trecina bude domaca proizvodnja.
Pored T-55 i MiG-21 finci su koristili i BMP-1, Mi-8 kao i jos brdo istocne opreme.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #3004 on: May 19, 2015, 09:20:40 pm »

Vidim da je tu S.Palestinac. Možda bi bilo zgodno da napiše kako ga je ganjala albanska mafija po Češkoj dok je kupovao (   ) dijelove za TZI M84 od ruske mafije koja se bavi švercom vojne opreme ukradene u Ukrajini. Makar ono što je za javnost. Onaj Bond, Džems Bond, 007, je prema ovome što je radio S.Palestinac amater i početnik.

Pozdrav

Vlado

Vlado...ispade da su svi nesto konkretno svercovali..samo ti svercovao alkohol i cigare... Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3005 on: May 19, 2015, 09:38:57 pm »

Pa ako ćemo o švercu, bocu viskija, 1,5 litara sam kupovao od mornara u Kuvajtu za 5 dolara, a prodavao po 150 dolara Amerikancima. Za moj račun i džep. U Pakistanu sam imao otprilike istu računicu za viski koji sam prodavao Ukrajincima. Cigare nisam nikad švercovao . U ovoj nazovi državi u kojoj živim tim se bavi nazovi ...da ga ne spominjem. Ima nadimak Ronhil.

S Palestinac je ovo radio za državu i firmu. Za hvala i za platu.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3006 on: May 19, 2015, 09:59:09 pm »

Vlado malo preteruje bilo je u ovom poslu svakakvih trenutaka pa i šverca i nezgodnih i opasnih situacija.
Većina toga je činjeno da bi rezultat i uspeh bio veći-
Ipak projekat je uspeo zahvaljujući velikom trudu i zalaganju ljudi kojima je posao bio poveren.
Korištena su sva dostupna iskustva i strana rešenja jer smo kao država imali dobru poziciju.
Znanje i zalaganje je doprinelo da se sve to pretoči u uspešan projekat na kom su nam mnogi zavideli.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3007 on: May 20, 2015, 10:07:43 pm »

Evo, ponovo sam pročitao tekst koji je napisao gospodin general potpukovnik u penziji, Milosav C. Đorđević. Inače je uvaženi general bio komadant Školskog centra oklopnih i mehanizovanih jedinica JNA u Banja Luci do 1985 godine, VP 2908, a 1985 godine odlazi na dužnost načelnika Teritorijalne odbrane Srbije.

Malo sam razgledao slike, pa da objasnim.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici su Vojo Janković, lijevo, do njega Ivan Židov, a do njega Milan Božić. Admiral Mamula u sredini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici piše da se radi o tenku M84/84A. Lijepo se vidi nišanska sprava sa tenka T72. Dakle, ovo nije M84.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici piše Тенкови М-84А на вежби. Ovo je slika hrvatske verzije tenka. Jeste M84A, ali malo prerađeni na hrvatski način. Đuro Đaković je kupio od Fotone 30 kompleta sistema za upravljanje vatrom SUV Omega i sa njima zamjenjuje originalni SUV ako ga nije u stanju popraviti ili ako nema rezervni dijelova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici piše Инструктори војске СРЈ у Кувајту 1993.године, К.Грујевић и М. Богићевић

Ovaj tenk na slici nikad nije bio u Kuvajtu. Krsto Grujović i Milijan Bogićević jesu, ali ovakav tenk nikad nije bio. Ovo je slika iz Pakistana, a ne iz Kuvajta. I na slici je lijevo Ivan Židov.

Na sljedećoj slici je tenk u Kuvajtu. Iza cijevi za podvodnu vožnju, snorkela, nalazi se samo za kuvajtsku verziju tenka dodatni sanduk za motalicu za radio vezu. Na drugim verzijama tenka nema tog sanduka. Na prikazu tenka bio je SMB tenk, a u Kuvajt su isporučeni tenkovi u pustinjskoj žutoj boji.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici piše Инструктори ЈНА са Пакистанцима у пустињи Тар 1990. године. Vide se kuvajtski činovi na vojniku lijevo, a prevodioc za arapski jezik Jovan Želčević drugi sa desna. Tenk pustinjsko žute boje. Dakle, Kuvajt. Tenk u Kuvajtu je imao dvije radio stanice (ili tri), te se na tenku vide dvije antene. Na prethodnoj slici se vidi jedna antena od RUT-1. Tenk koji je išao na prikaz u Pakistan imao je RUT-1. Pakistanci su bili prezadovoljni sa tom radio stanicom, te se radili na posebnom ugovoru oko isporuke radio opreme proizvodnje Čajevac u Pakistan. Negdje na Palubi sam objavio moje slike sa ekipom iz Čajevca koja je došla u Pakistan zbog radio opreme.

Ne znam da li sam već pisao o Jovanu Želčeviću. Prevodiocu za arapski jezik. Makedonac rođen u Kariu gdje su mu roditelji radili u ambasadi SFRJ. Odrastao u Kairu. Došao u Beograd na studij arapskog jezika na filološkom fakultetu i prvi dan ispravio profesora arapskog šest puta na predavanju, te ga je ovaj zamolio da ga više ne ispravlja na nastavi. Po završenom fakultetu otišao u JNA i drugi dan po dolasku u JNA postao prevodioc Nikole Kadijevića. I taj dan došli Libijci na pregovore, te su ga pitali čiji je on. Naš ili njihov. Vrhunski prevodioc i najbolji u bivšoj SFRJ. Živi u Kuvajtu.





* Vojo, Ivan i Milan.JPG (35.85 KB, 678x457 - viewed 102 times.)

* tenk.JPG (90.89 KB, 1147x774 - viewed 163 times.)

* hrvatski tenk M84.JPG (60.4 KB, 678x490 - viewed 174 times.)

* kuvajt.JPG (34.51 KB, 678x556 - viewed 128 times.)

* tenk pustinja.JPG (78.52 KB, 1319x606 - viewed 115 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3008 on: May 20, 2015, 10:27:27 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tenk iz probne partije ili prototip. Tih šest tenkova, prototip i pet komada prototipa nisu imali na sebi registracione brojeve. Vidi se mali nosač meteo senzora na gumenom amortizeru, a na kupoli nema bacača dimnih kurija. Ti su tenkovi kasnije rastureni i od njih su napravljena učila i presjeci. Prvi komad nulte serije počinje sa registracionim brojem 21052 i nulta serija završava sa 21061. Prva serija 55 komada počinje sa brojem 21177 i 21178 koji su označeni sa L1 i L2. To su tenkovi koji su bili napravljeni za Libiju. Serija nastavlja sa 21062 pa nadalje, sem zadnjeg komada prve serije na kojem je VTI pokušao da napravi M84K, pa odustao, te sam ga ja završio 1992 godine i poslao u jedinicu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ovome tenku koji je na slici označen kao Унапређењи М-84 se vidi nova termo obloga na topu i dodatni oklop na tenku. Vać sam pisao o ovoj modifikaciji. Na topu se ne vide tragovi gađanja iz ovoga topa. Top se kod opaljenja uvlači nazad  u kupolu i na topu se vide ti tragovi. Ovaj tenk nije ispalio ni jedno zrno sa ovom termooblogom. Ovolika dodatna masa na topu će poremetiti trzajuče i ljuljajuće mase topa. Sjećam se da su nam kod gađanja pucali limovi koji već postoje na topu. A ko zna šta bi bilo sa ovim. A u Kuvajtu od isporuke tenkova u Kuvajt nikad nisu zamjenjena ulja u kočnici topa. Šta bi se desilo sa ovakvim topom. Raspao bi se.

Tekst iz priloga.

Од априла 1983. до краја 1984. године завршена је пробна партија од пет тенкова. Са првим тенком је изведено испитно торметачно гађање на полигону Мањача 18.новембра 1983. у 14.52 часа. Били су присутни пуковник М. Драгојевић, директор пројекта „Капела”, потпуковник В. Јанковић, руководилац полигонских испитивања и други
из ТОЦ-а, ВТИ-а и СВО „Ђуро Ђаковић”).

Ja sam bio na prvom gađanju sa M84 na poligonu Nikinci 30.04.1983 godine. Bilo je prisutno pola VTI-ja, moja ekipa i još dosta nepoznatih faca. Možda je ovo bilo prvo gađanje,a ono na Manjači prvo tormentacijsko ispitivanje. Ovoga na Manjači se ne sjećam. Sjećam se da je Vojo Janković dolazio kod mene tih dana gdje smo mu napravili motalicu sa kablom za daljinsko opaljenje. Pošto se radilo o tormentacijskom opaljenju, najvjerojatnije je to bilo to o čemu je pisano.

Pozdrav

Vlado


* c.jpg (125.92 KB, 808x604 - viewed 164 times.)

* modifikacija.JPG (64.1 KB, 678x527 - viewed 114 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3009 on: May 26, 2015, 06:10:08 pm »

Za koji dan Ministar energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine ide u Kuvajt da ponudi modifikaciju tenka M84 koju je uradila namjenska industrija BiH.

Ovdje se radi o poslu koji vodi Zijad Fazlagić, direktor Remontnog zavoda Hadžići i predsjednik asocijacije namjenske industrije pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH. Najvjerojatnije se radi nešto oko Remontnog zavoda Hadžići i i o poslu koji je započeo Momo Čipović, poznat po različitim mašinskim konstrukcijama za tenk M84.

Zijad Fazlagić je svojevremeno optužen da je saradnik poznatog trgovca oružjem Slobodana Tešića.

Tešić i Fazlagić su poznati i po tome što su viškove naoružanja prodali meksičkom narko kartelu Sinaloa (nekoliko hiljada kalašnjikova između ostalog)

Transakcije su napravljene preko Tešića, koji je na crnoj listi UN-a zbog ilegalne trgovine oružjem u Liberiji, Jemenu i Libiji.

Raspitivao sam se oko toga šta bi se iz BiH moglo ponuditi Kuvajtu kao modifikacija i koje je modifikacije vidjela kuvajtska delegacija nedavno u BiH, ali niko o tome ništa ne zna.

Najvjerovatnije se radi o ugovoru za održavanje tenkova M84 u Kuvajtu.

Prošle sedmice je ekipa SDPR-a bila u  Kuvajtu i razgovarali su i o remontu motora za M84, te je SDPR već tražio ponudu za remont 50 motora u Famosu.

O ostalim detaljima koje sam danas saznao ne mogu da pričam, jer mogu da spadaju u domen vojne ili poslovne tajne nekih preduzeća.

Pozdrav

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3010 on: May 26, 2015, 07:26:12 pm »

Koliko ja "kontam" svi nešto kao nude (da oni drugi ne znaju), a niko ne dobija posao.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3011 on: May 26, 2015, 07:58:39 pm »

Baš tako. Svi nešto nude, a u Kuvajtu je jako teško dobiti posao. Danas sam se čuo sa više njih koji "nešto nude" ili "nešto traže" u poslovima sa Kuvajtom. Recimo Nacionalna garda Kuvajta traži oklopni transporter, već su bili iz Hrvatske sa Patrijim na prikazu, ali me danas pitaju ovi prijatelji iz Kuvajta zašto vozilo Lazar, o kojim sam im pričao, nije bio na prikazu u Kuvajtu.

U Kuvajtu svi poslovi moraju ići preko tendera. Posao može dobiti samo državljanin Kuvajta, a preko njega strana firma, SDPR ili neko sličan, Zato se na svaki posao ulaže žalba i traži obnavljanje tendera. Zato je teško dobiti posao u Kuvajtu, jer se u stvari Kuvajćani bore između sebe ko će pokupiti kajmak, i dati ovim stranim firmama surutku. Tako da se ovaj motor koji će uraditi Famos za Kuvajt biti naplaćen nekoliko puta više. Famos će dobiti surutku, a neki Kuvajćanim dobar kajmak.

Za koji dan je skup nekoliko klasa Tehničke vojne akademije, pa ću da se sastanem sa starim prijateljima, te ću valjda saznati još detalja vezno za ovaj posao u Kuvajtu.

Pozdrav

Vlado
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #3012 on: May 26, 2015, 08:18:55 pm »

Što je ovo na poklopcu, snorkl ili nešto slično ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Capture2.JPG (11.54 KB, 153x147 - viewed 496 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3013 on: May 26, 2015, 08:28:35 pm »

Snorkel.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3014 on: May 26, 2015, 08:41:56 pm »

Quote
Zato je teško dobiti posao u Kuvajtu, jer se u stvari Kuvajćani bore između sebe ko će pokupiti kajmak, i dati ovim stranim firmama surutku. Tako da se ovaj motor koji će uraditi Famos za Kuvajt biti naplaćen nekoliko puta više. Famos će dobiti surutku, a neki Kuvajćanim dobar kajmak.

Surutka je zdravija. Vode oni računa o našem zdravlju Wink. Nego kako je ĐĐ prošeo u Kuvajtu (i drugim zemljama Zaliva) sa prezentacijom Patrie? Niko ništa ne govori ili su "tenderi" (u vezi "kajmaka" i "surutke") još u toku.
Logged
Pages:  1 ... 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 [201] 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.