PALUBA
April 27, 2024, 12:23:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197627 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #480 on: May 09, 2010, 11:33:31 pm »

... e sad, jedan meteo - senzor manje-vise ... necemo da cepidlacimo ...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #481 on: May 10, 2010, 01:49:09 pm »

A dvodelna nišanska sprava?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #482 on: May 11, 2010, 12:13:25 pm »

Sad sam pogledao prva dva teksta na ovom dijelu foruma koje je napisao Broker.

Slika 6.jpg.

To nije kuvajtska verzija tenka. Na kuvajtskoj verziji sve piše na arapskom i dosta dijelova je ofarbano žuto. Ovo je neka od verzija Degmana. Više panela komandira vidi se komande komandira za upravljanje sistemom. Šljemafoni jesu Racal Dana, kao za Kuvajt, pa je to možda zbunilo Brokera.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #483 on: May 11, 2010, 01:53:33 pm »

Ispravićemo. Smiley
Dobro je da ima ko da nas ispravlja.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #484 on: May 11, 2010, 05:36:09 pm »

... skoro sam "cuo" (  Wink ) da ce u neke primerke  M84 ubacivati "Jaguar" ... jel' pije to vode ili ne? Ima li tehnickih mogucnosti, u smislu promene konektora, ili eventualno blokova za napajanje, ili su potrebne neke vece izmene i modifikacije? Ima li ikakve opravdanosti u tom smislu zasto bi se to uopste radilo?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #485 on: May 11, 2010, 05:54:11 pm »

Uz izvinjenje za moju prethodnu gresku.  Grin Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-84.jpg (62.72 KB, 453x604 - viewed 199 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #486 on: May 11, 2010, 06:25:06 pm »

Itekako je moguće, sad da li će to uraditi ne znam. U svakom komandnom tenku M-84 sistem veze bi trebao da bude Jauguar.
U svakom KOT-u sistem veze je Jaguar.
Po meni to je rasipanje novca, jedino ako Jaguare nemamo negde na lageru, a i onda treba sredstava.
Ja bih pre poradio na unapređenju oklopa, samim tim i motora, i na dobro znanoj boljci OT-u.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #487 on: May 11, 2010, 10:27:30 pm »

Ако под "Јагуаром" мислите на радио-уређаје, мислим да је он уграђиван у верзију за Кувајт,али нисам баш сигуран. Без обзира на трошак добар радио-уређај је потребан, а у сваком случају је јефтинији него оно што предлаже Брокер.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #488 on: May 11, 2010, 10:51:23 pm »

U komunikaciji nema potrebe za boljim radio uređajem od postijećeg. Uigranom vodu ili široj jedinici i ne treba radio uređaj.
Naravno ne mislim bukvalno.
Komandi su potrebni ovakvi uređaji da poruke (naređenja) ne bi bile presretnute, a krajnjim igračima ovo po mom iskustvu i mišljenju nije potrebno, zato što su naredbe uglavnom izdavane usmenim putem "licem u lice" van tenka.
Jedino bi Jaugar igrao važnu ulogu u protivtenkovskoj bitci, a ako ja idem na tenk sa jakim radio uređajem a slabim oklopm to baš i ne bi izašlo na dobro.
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #489 on: May 12, 2010, 07:39:03 am »

U mojo bivsoj jedinici je vec ugradjen taj RU ali samo u tenk komandanta pre nekoliko godina i dobro je funkcionisao....
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #490 on: May 12, 2010, 12:49:45 pm »

Pa ne znam. Ja lično nisam bio zadovoljan RUT-1, bar na onom tenku kojeg sam vozio na gađanjima. Cirkularna veza je bila dosta nejasna, toliko da sam nekoliko puta pogrešno razumeo komandira. Direktnu vezu sam retko koristio, ali ni ona nije bila jasna. Možda je problem bio do lošeg šlemafona, ali i nišandžije su se žalile na loš kvalitet tona u slušalicama.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #491 on: May 12, 2010, 01:27:31 pm »

Ja imam sasvim drugačije iskustvo. Mada bilo je slučajeva na nekim tenkovima da je veza stvarno užasna pri tome koristeći isključivo moj šlemafon.
Imao sam imao nov šlemafon (dobro čim se upotrebi on više nije nov ali održavao sam ga i čuvao), sigurno da i to doprinosi boljem prijemu i predaji veze.
Nije samo važan tvoj šlemafon već i k-dirov. Ako su njemu loši laringofoni onda nije ni čudo što si slabo ili pogrešno čuo bilo šta.
Drugo, nije sve ni u samom šlemafonu, ima nešto i u kablovima. Smiley Šalim se.
Ali stvarno je bilo dosta "cimanja" i suvišnog razvlačenja kablova od šlemafona i lupanja sa UKT8 i ako su one dosta "stamene".
A na kraju može biti i do samog uređaja.

Voda je dobar provodnik zvuka (o tome bi mogli mornari da kažu koju više) ali to i nema neke posebne veze prilikom savlađivanja vodene prepreke na dubini do 5 m gde vozač ima direktu spoljnu vezu sa k-dantom na kopnu, i kada se u takvim uslovima čuje sasvim jasno i glasno onda bi taj isti sistem trebao da radio podjedanko dobro ako ne i bolje i na kopnu.

Sve u svemu, naravno da je bolje imati Jaguara u tenku, ali po meni ima prečih stvari koje bi mogle (da ne kažem morale) da se prvo dovedu u red.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #492 on: May 18, 2010, 02:07:12 pm »

Opet padobranac ja... Zanima me, kod nekoliko početnih komada M-84-ki se pojavio sklopivi meteo senzor. Ima li ko šta slika/podataka o tome?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #493 on: May 18, 2010, 02:33:58 pm »

U prvoj seriji tenkova M-84 su bili meteosenzori na preklop a u kasnijim sreijama su bili takozvani teleskopski meteosenzori na izvlačenje iz kućišta.

Ne znam da li ti odgovaraj primeri slika, ali evo ovako, prva slika je sa meteosenzorom na preklop dok je druga na izvlačenje.
Mislim da je tebi, ako je za maketu, bilo lakše da napraviš ovu varijantu na izvlačenje, ali se u to ne razumem, znaćeš ti sam najbolje.


* meteosenzor na preklop.jpg (104.14 KB, 800x534 - viewed 144 times.)

* meteosenzor na izvlacanje.jpg (192.66 KB, 1024x678 - viewed 140 times.)
« Last Edit: May 18, 2010, 02:43:12 pm by Broker » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #494 on: May 18, 2010, 02:41:16 pm »

Dakle, Padobranac,

sklopivi nosač meteosenzora je bio ugrađen na 55 tenkova prve serije tenka. U Kraljevo je bilo isporučeno 47 komada tog tenka. Ostalih osam tenkova su bili oko Banja Luke i jedan u SSSR-u, ali je kasnije vraćen. To ti je za tenkove sa preklopivim nosačem meteosenzora.

Radio stanica

U domaće tenkove ugrađivana je radio stanica PD-9 koja je bila u kompletu Radio Uređaja Tenkovskog ili RUT-1. U sklopu njega su bili radio stanica, kutije za unutrašnji razgovor (UK), šljemafoni, nosač antene, AT-22, antena. Ovo je pravio Rudi Čajavec, Profesionalna elektronika, Telekomunikacioni uređaji, Banja Luka. Komplet je izvožen u dosta zemalja. jer je modularan, te se je mogao ugraditi u razna borbena i neborbena sredstva, a mogao je biti i stacionaran.

nastavak kasnije
Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.