PALUBA
April 19, 2024, 04:50:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 [374] 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186330 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5595 on: September 20, 2020, 10:57:10 am »

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5596 on: September 20, 2020, 03:44:30 pm »

Dobar ti ovaj video. Gdje ga nađe.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5597 on: September 20, 2020, 06:16:48 pm »

Natrčah slučajno. Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5598 on: September 21, 2020, 07:41:44 pm »

Ovo je jedan od mojih snimaka iz Kuvajta. Ovaj je bio sa gađanja u februaru 1997 godine.  Bilo je nekoliko gađanja dok sam bio u Kuvajtu. Ovo je jedno od tih. Mi smo bili tehnička podrška.

Tu je bila ekipa iz raznih firmi, iako su neke firme već tada nestale. Već sam pisao o članovima ekipe koji se vide na ovom videu.

Prevodioc Želčević Jovan, rođen u Kairu, odrastao u Ambasadi SFRJ u Kairu, tamo završio osnovnu i srednju školu. Došao u Beograd na Filološki fakultet da studira arapski jezik i, kako kaže, na prvom času na fakultetu pet puta ispravljao profesora. Razmišlja na arapskom. Otišao u vojsku, u JNA, zadužio uniformu, a sutradan postao prevodioc Nikole Ljubičića. I drugi dan služenja JNA već prevodio Libijcima. Još je u Kuvajtu. Nedavno je pomogao predstavnicima firme ĐĐ u nekim poslovima u Kuvajtu.

Danko Martinović. Zajedno smo otišli u Kuvajt 1991 godine. Još je u Kuvajtu. Nekad radio u Famosu na Palama. Radi u Kuvajtu zajedno sa Jovom Želčevićem za neku američku vojnu firmu u Kuvajtu.

Jasika Petko, Brko. Radio u Famosu na Palama. U radionici u Kuvajtu rastavi i sastavi motor tenka V46-TK. I sastavi. Pitam ga kako to može, a on kaže da je sastavio sve motore u Famosu.

Bardak Neno. Prije rata radio u ĐĐ, Specijalna vozila. Bio u Kuvajtu desetak godina. Oružar, mašinbravar. Već sam pisao o njemu. "Stručnjak iz VTI-ja" (kako to glupo izgleda "stručnjak iz VTI-ja") Bane koji je jedno vrijeme održavao SUV u Kuvajtu, a sada ima firmu Altamed, matična mliječ, pregleda tenk, trese kupola i kaže Bane Bakiju da treba zamijeniti hidrauliku azimuta. Nakon četiri dana crnačkog rada Baki zamijeni hidrauliku, Bane pregleda i kaže da je sad dobro. Nakon četvrte kupole koja je tresla i nakon treće zamjenjene hidraulike kaže Bane Bakiju da treba zamijeniti hidrauliku. Baki je samo obriše i nakon četiri dana kaže Banetu da je zamijenio. Bane pregleda i kaže da je sada dobro. Ganjao ga Baki nakon toga četiri dana po Kuvajtu da ga tuče. A sav kvar je bio u krivoj osovini na davaču brzine kupole. Kvar koji se riješava za desetak minuta. Kasnije je radio u SDRP-u u Nikincima. Sad je penzioner u Zemunu.

Tu je i Drago Mitrović, moj pokojni cimer iz Čajevca. Umro je prije četiri godine. Radio je još i u Siriji i u Indiji na modifikacijama T55.

Savo Brezar. Prije rata radio u Zrak Sarajevo. Nakon rata u Optel Banja Luka. Godinama radio u Iraku u fabrici optičke opreme koju je napravio Zrak iz Sarajeva. Sad je penzioner u Banja Luci.

Zoran Prcić, nekad radio u firmi Sever Subotica. Sad se bavi proizvodnjom namještaja. Živi u Subotici.

Ljubomir Stamenković, Niški. Prije rata radio u ĐĐ. Tenkovski električar. Sada je penzioner u Novom Sadu.

Stanojev Danilo. Poručnik (tada). Radio u tenkovskoj školi u Džahri. Poznat po ome što je u avgustu 1996 ispekao dva praseta, skinuo sa ražnja, spakovao u torbu, sjeo u avion i došao u Kuvajt sa dva praseta koja su nestala u vidu magle za pola sata. Obradovao ekipu.

Cimeša Milivoj. Radio u tenkovskoj školi u Džahri. Prije rata radio u ĐĐ. Nije imao pojma o tenku, napravio više štete nego koristi. Nakon Kuvajta radio u Institutu za fiziku Zemun. Glavni cinkaroš.

I moja malenkost.

Na kraju videa se vidi prebacivanje municije iz tenka u tenk. Pražnjenje obrtnog transportera i brisanje memorije.


Pozdrav

Vlado
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #5599 on: September 21, 2020, 07:55:06 pm »

Како си успео и да снимаш и будеш на снимку?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5600 on: September 22, 2020, 09:46:21 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Listam neku dokumentaciju....

Pozdrav

Vlado


* vihor.jpg (124.3 KB, 843x1124 - viewed 200 times.)
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #5601 on: September 22, 2020, 10:55:01 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Listam neku dokumentaciju....

Pozdrav

Vlado

Ima li kakva slika nišanske sprave?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5602 on: September 22, 2020, 12:20:11 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Listam neku dokumentaciju....

Pozdrav

Vlado

Ima li kakva slika nišanske sprave?


Nemam.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #5603 on: September 22, 2020, 12:27:11 pm »

Fino bi bilo skenirati ovu dokumentaciju ukoliko nemate neke konkretne finansijske planove vezane za nju. Čisto istoriografski, da se vidi šta je trebalo da bude.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #5604 on: September 22, 2020, 04:02:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Listam neku dokumentaciju....

Pozdrav

Vlado

Пало интересовање, па се подгрева тражња?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5605 on: September 22, 2020, 07:06:50 pm »

Pored tenkova Kuvajtu je isporučena i određena količina rezervnih delova , specijalnog alata i oprema za obuku.
Takođe je ugovoreno i tehničko održavanje i obuka njihovih posada.

ĐĐ je kao finalista formirao ekipu za te poslove a njima su se pridružili i majstori iz pojedinih firmi koje su proizvodile složenije sklopove kako bi otklanjali kvarove na njima.
Na čelu kompletne ekipe je bio pp. Grujivić kao jedan od najboljih poznavalaca kompletnog tenka a i sama ekipa iz đđ je bila sastavljena od iskusnih majstora.
Nakon izbijanja sukoba u YU hrvatski deo ekipe se postepeno povlači. Mislim da se poslednja grupa povukla početkom novembra 91.
Ovaj odlazak se svakako osetio ali je ostao deo radnika srpske nacionalnosti koji se zbog situacije nisu hteli vratiti u Hrvatsku.

SDPR je počeo popunjavati sastav iz firmi koje su proizvodile komponente ali oni nisu imali iskustva kako te komponente funkcijonišu upakovane u jedan složen siostem.
Predpostavljam da je bilo i problema oko dobijanja viza za nove ljude pa je sve to dovelo da posao dobije privatna kuvajtska kompanija koja je preko svojih lobista sakupljala kadar sa ex Yu prostora.

Veća grupa nove ekipe je u Kuvajt stigla početkom januara 98 g a ja sam se pridružio 25.02 98. Sledeći dan moji prijatelji su me poveli kod Gruje koji se spremao za odlazak usput sam sreo i jednog majstora iz 14 oktobra.
Analizirajući neke izveštaja naših predhodnika videli smo da je godišnje stradalo 3-8 motora ukupno 27 zaključno sa krajem 96 god,  27 menjača, 16pvp, 3 nišanske sprave 8 žiroblokova itd...

Ovo nije beznačajan broj otkaza na njega svakako utiče i kvalitet posada, da li se nešto moglo postići preventivnim tehničkim pregledom što smo mi kasnije radili ali mi smo imali i brojniju ekipu pa smo sve tenkove doveli na dosta dobar nivo.
Naši naslednici su imali dobro osposobljene tenkove pa iako su bili priučeni uz iskusne stručnjake moglisu nastaviti posao.

Kroz neke kasnije defektaže i analize našao sam neke slabe konstruktivne tačke činilo mi se da bi se neke stvari poboljšale.
Hteo sam da izvršim dodatne provere i probe ali klima nije bila povoljna pa sam se okrenuo koordinaciji OJT tima i praktičnoj obuci naših kuvajtski naslednika.







Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #5606 on: September 22, 2020, 07:30:43 pm »

Koliko kompleta rezervnih delova su Kuvajćani dobili?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5607 on: September 22, 2020, 09:40:47 pm »

Rezervni delovi se obično uvaljuju kupcu u vrednosti 20-40% vrednosti isporučenih tenkova. Tu ima svašta jer tu možete da zaradite. Oni se ne rade kao kompleti već se pojedinačno odlučuje prema očekivanom trošenju ili otkazima. Tu svakako dolazi do izražaja veština proizvođača i njegovi kapaciteti.

Tamo je bilo  oko 40 kompletirani motora i puno delova od motora a većina od tih delova nikad neće biti iskorištene oko 20 kompleta menjača itd.
Verovatno da sve što je ugovoreno nije u celosti isporučeno,

Dok sam bio dole došla je jedna ponuda SDPR-a  za rezervne delove na  čini mi 27 milio $ pa su i mene angažovali da zajedno sa jednim našim stručnjakom koji je radio kao savetnik u komandi kuvajtske vojske izvršimo kritičku analizu.
Sećam se da je tu bilo svašta ali smo se nas dvojica džentlmenski dogovorili da redukujemo neke gluposti sa malim cenama tako da je korekcija bila vidljiva ali je ukupan iznos bio malo manji.
Ugovor je svakako potpisan da li u izvornom ili korigovanom obliku nije mi poznato.
Kasnije sam čuo da je teško išlo sa isporukom jer privreda nije mogla da to proizvede.
Znam da na kraju našeg mandata nije bilo modora pa su 2 ili 3 tenka ostala van upotrebe.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #5608 on: September 23, 2020, 01:33:01 pm »

Hvala puno na pojašnjenju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5609 on: September 23, 2020, 06:31:29 pm »


Kasnije sam čuo da je teško išlo sa isporukom jer privreda nije mogla da to proizvede.
Znam da na kraju našeg mandata nije bilo modora pa su 2 ili 3 tenka ostala van upotrebe.

Da li im još nedostaju ovi motoi, jer ima negdje, zaturilo se, nekoliko motora V46-TK. A još imam dobre veze kod Arapa.

Pozdrav
Vlado
Logged
Pages:  1 ... 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 [374] 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.