PALUBA
April 27, 2024, 07:35:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197299 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #630 on: January 14, 2011, 09:24:03 am »

Verovatno srbski..


* 51502892EdDTuv_fs.jpg (97.23 KB, 1024x768 - viewed 182 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #631 on: January 15, 2011, 03:11:27 pm »

ZASTAVA ORUŽJE SPREMNA ZA REMONT KUVAJTSKIH TENKOVA


15.01.2011


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
KRAGUJEVAC- Fabrika "Zastava oružje" iz Kragujevca spremna je da se uključi u posao remonta i modernizacije 149 tenkova M-84 koje je bivša Jugoslavija izvezla u Kuvajt 1991. godine.

Vrednost ovog posla procenuje se na oko 400 miliona dolara, a ukoliko bude realizovan, u njemu će učestvovati više kompanija iz Srbije i regiona.

Direktor fabrike "Zastava oružje" Rade Gromović rekao je da je kragujevačka fabrika oružja učestvovala u proizvodnji tog tenka kao isporučilac podsistema naoružanja spregnutog teškog mitraljeza kalibra 12,7 milimetara, kao protivavionskog mitraljeza.

- Mi smo, kao aktuelni proizvođač tog artikla, spremni da u domenu potrebe remonta tog podsistema naoružanja u potpunosti učestvujemo u tom poslu sa našim strateškim partnerom Jugoimport SDPR, koji će biti nosilac tog posla, rekao je Gromović.

Kragujevačka fabrika je u 2010. godini izvezla oružja u vrednosti od 17 miliona dolara, a u ovoj godini očekuje se uvećanje prihoda od izvoza za čitavih trideset odsto.


Izvor:Kurir


* 39006.jpg (55.14 KB, 632x474 - viewed 574 times.)
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #632 on: January 15, 2011, 03:49:32 pm »

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=01&dd=15&nav_id=486026

Иста та вест..

Питање за vladimir_16 : "Шта Застава реално може сама да ремонтује, а шта заједно са фирмама из екс-Ју?"

Хвала!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #633 on: January 15, 2011, 05:47:29 pm »

Pa Zastava je pravila mehaniku i mitraljeze NSV i PKT. Elektromagnet opaljenja mitraljeza PKT 6P7 pravio je Čajavec. Ako se sada bude uvelo daljinsko upravljanje, iz zatvorene kupole, sa NSV mitraljezom tu sigurno ima posla.

Šta Zastava može da radi to zaista ne znam. Može puno toga. Znam da samo nije napisana remontna dokumentacija za tenk. To je jako velik zalogaj i ogroman posao. Kad neko kaže šta sve uključuje remont, pa se onda nadležni i ovlašteni usaglase i slože, pa se donesu određena rješenja, pa se napravi dokumentacija, pa se onda vide greške u nacrtima remontne dokumentacije, pa se onda ponovo pišu papiri, pa se ponovo usaglašavaju itd. Problem je tu što šefovi misle da su najpametniji. Svi znamo da su šefovi i direktori glupi i da su budale kojima je stranka dala to mjesto da rade za stranku i partiju i da im je zadatak punjenje kase stranke ili partije. Pa onda direktori postave svoje poslušnike na mjesto .....

Pa pročitajte samo vijest
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=01&dd=15&nav_id=486026

i sve će vam biti jasno. Koje valjanje gluposti.

I dok se to tako radi na sastanke oko usaglašavanja idu ozbiljni i namrgođeni majori i potpukovnici. I onda donesu dokumenta u firmu i stručni ljudi ih uzmu i nađu milion gluposti. Pa se onda ovi namrgođeni opet usaglašavaju. I tako to ide. Onda će se ići jedno dvadesetak puta u Kuvajt na dobre dnevnice, pa će se falsifikovati cijene u avio kartama, pa računi hotela. Znam tu školu. Završio i prošao. Cijena koja se napiše na aviokarti nije ni približna onoj koja se plati. Svi avioprevoznici daju popust, a na aviokartu napišu dogovorenu cijenu udruženja avioprevoznika. Račun hotela se dobije blanko za 50 dolara, pa se onda napiše iznos po želji. A toga se nabere svaki put po koja hiljadarka dolara. I to se sve naplati na blagajni firme. E zato na te puteve idu glavonje koje pojma nemaju, ali uzimaju pare. Stručnjaci im telefonom iz zemlje objašnjavaju detalje. Kasnije dobiju bocu viskija iz Kuvajta (?). Opet ti isti šefovi ponesu viski u Kuvajt. Tamo se on prodaje na crnom tržištu za 120 do 150 dolara. Sa mnom je radio major Taborin Borivoje koji je autom išao od Njujorka do Los Anđelosa, a broj računa za gorivo iz Njujorka je bio za jedan manji od broja računa iz Los Anđelosa. I naravno, "platio" je rent-a-car. U stvari išao je auto stopom. Pukovnik Dragutin Bošković spavao je u Štokholmu 1983 u hostelu sa studentima, jeo jeftinu hranu za koju nije znao da je za pse, dobio proljev nekoliko dana i propali mu pregovori sa Boforsom. Sad je taj isti pukovnik predsjednik Udruženja potrošača Republike Srpske u Banja Luci.

Nakon usaglašavanja opet ništa nije jasno. Tu se opet prepliću razni interesi. Remontna dokumentacija kaže jedno, ali treba prodati novi dio glupim arapima. Naprimjer, siguran sam da NSV nije ispalio stotinjak zrna, i dovoljno je da se očisti, da mu se zamjene opruge, osvježi nanos fosfora na nišanu ili neki sitni dio, ali tu nema para. E sad treba reći da ga treba zamijeniti 87 % da bi bio u funkciji, a stare dijelove će firma ponovo da sredi i da nekom proda. Dva puta se prodaje roba.

Ko što kaže jedan moj prijatelj, kurve i profesori su u odličnom položaju kao trgovci. Imaju robu, prodaju robu i opet imaju robu.

Pošto znam da je u Kuvajt prodano i ono što se nikad nije koristilo, prodavaće se opet. Prodaja magle najbolji je posao. Onaj koji plaća posao zainteresovan je da to bude što skuplje, jer je provizija veća. U mojoj državi je poznata skraćenica IMT. Nije to fabrika traktora , nego "ima li mene tu"?

Koja je svrha remonta tenkova. U Kuvajtu je američka vojska. Veoma skupo naplaćuje Kuvajtu usluge čuvanja. Bili su im ispostavili račun za Pustinjsku oluju koji su Kuvajćani platili. Sad su Kuvajćani okupirani. Plaćaju stalni reket americi. Tenkove M84 koriste po odobrenju Velikog brata. Od koga su ugroženi sada. Od Irana. Pa on bi ih zgazio za jedno prije podne. Da imaju deset puta modernije tenkove Iran bi ih zgazio za prije podne.

Koliko se i kako koriste tenkovi M84 u Kuvajtu. Za zabavu vladajuće klase. Postave tenk olupinu na 1500 metara i gađaju je iz tenka koji stoji. Za to im nisu potrebni skupi sistemi. I kad pogode olupinu tenka vesele se kao mala djeca. Naprave paradu i svi se vesele.

Posade nepismene, čitav dan u molitvama, krivina se koristi kad se god može.  Nađe se neka hladovina, pije se čaj i čeka se da prođe radno vrijeme. Sitno roblje, Pakistanci, Indijci i Bangle im čiste tenkove i nose čaj.

Da se vratimo na remont sa tehničke strane. Dakle, napokon se usaglase svi nadležni (nemojte mješati nadležne i stručne) i sada treba napraviti remontne alate i napisati postupke remonta i ispitivanja remontovanih uređaja. Konstrukciona dokumentacija tenka je ostala u firmama bivše SFRJ. Nema više te države. Kopije sve konstrukcione dokumentacije su bile skladištane u Đuri Đakoviću. Tu dokumentaciju nema VTI. Nije imao gdje da je skladišti. Nema tehnološke dokumentacije. Na osnovu tehnološke se pravi remontna dokumentacija. Puno tih ljudi koji su to pisali nema više. Nema više ni puno firmi koje su to pravile. Koliko znaju novi. Oni koji nisu prošli sve dječije bolesti tenka dok se pravio. Oni koji su ga pravili, prve komade, znaju svaki, pa i najmanji problem koji se pojavio u toku izrade prvih komada. Kasnije su se problemi lako rješavali. Najteže je bilo napraviti prvu stotinu tenkova. Kasnije je išlo lako. Sad su ti stručni daleko odavde.


Veliki dio opreme dolazi iz Rusije i sad to treba usaglasiti sa remontovanim dijelovima tenka. Ko će ugrađivati rusku opremu. Treba napraviti papire i oko toga. Koliko su Rusi sakrili podataka oko opreme. Nisu valjda glupi pa da daju sve podatke na izvolte, pa sa Srbija dogodine počne izvoziti njihovu (svoju) robu. Opekli su se puno puta kod Kineza. Šta raditi sa starim dijelovima koji se skidaju. I kao stari koštaju bogastvo. Hoće li dati Srbija da ih neka druga država demontira, pa da tamo ostane. Koja firma uzima koji posao i koliko na tome dobija SDPR. Ko će raditi raspodjelu posla u Srbiji. Opet se vraćamo na IMT. Hoće li SDPR poslati u Kuvajt nekoga sposobnog ili će to opet biti ljubavnica nekog od direktora.

Nedavno su se sreli dva predsjednika susjednih nam država. Ima li tu dogovora oko posla.

Puno pitanja, a za sada malo odgovora. Vrijeme će pokazati.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: January 15, 2011, 06:12:01 pm by vladimir_16 » Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #634 on: January 16, 2011, 08:17:07 pm »

Savršen opis stanja gotovo u svim exYu državama, ali, moglo bi se reči da se vjekovima ništa nije promjenilo, ta birokracija je oduvjek bila puna prepotentnih poluidiota koji su po vezama i pogodovanjima dobivali funkcije koje su u konačnici i stvorile predratno stanje u kojem je bio dovoljan hitac iz startnog pištolja da se balkan opet zakrvavi... Sada, kada se dim donekle slegao, ti isti smradovi i dalje pune iste fotelje i dalje radu ista ***** bez ikakve perspektive za zdravi razum. Koliko je svjetskih stučnjaka moralo napustiti ova područja i ulizivati se mentalnim ispljuvcima zapada da bi zaradili nešto malo novca, a sve zbog nekolicine idiota koji se boje priznati njihovu veličinu, ispričati ima se za sve što su napravili i vratiti ih nazad te pošteno zaposliti.
Vi gospon Vlado prvi, toliko toga znate, toliko toga vam je prošlo kroz ruke i postalo savršeno, no danas eto, kao da sve to što ste napravili nikada nije ni postojalo. Ali što je tu je, valjda će i ovo ***** što ga zovu demokracija (prije bih rekao neki bolesni experiment kapitaljizma) jednom pasti i možda će razum opet doći na svoje.

Ali nemojmo sada precrno, ajmo malo svijetlije...

Moram priznati da me zaintrigirala ona poredba M-84 v.s. Abrams. Osobno se nerazumim previše u vojnu tehniku, ali znam dosta o svemu, pa me doista znima kolika bi mogučnost primanja prvog pogotka uništila jedan tj drugi tenk, tj, ako bi došlo do konfrotacije obaju tenkova tko bi izvukao deblji kraj. Naime, znam da Abrams ima spremiše municije na stražnjem djelu kupole(RPG-ovi ga tu otvaraju kao da je od masla), (prema kojoj su projektili i okrenuti ) i da je baš tu okomit i najtanji oklop, isto tako mi je poznato da Abrams ima sendvič oklop na prednjim pločama od keramike, kao i da ima kretenoidno velik toplinski trag (ta ima mlaznu turbinu za pogonsku jedinicu).
M84 je skoro oprečan tome (municija u podnožju kupole-sredina tijela, predni oklop pojačan, stražnji ne, ali ukošen, manji toplinski trag i sl.).
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #635 on: January 17, 2011, 11:03:58 am »

Kamaz, godine života koje su pred tobom bi trebale da izmjene tvoje stavove. O Abramsu protiv M84 bilo je dosta priče na puno mjesta. Šta bi bilo kad bi bilo. Ko zna.

Da nastavim malo priču o modifikaciji tenka M84.

Dakle, tenk treba vratiti negdje u bivšu nam državu. Pošto taj posao vodi SDPR to će biti negdje u Srbiji. Dakle, treba napraviti dokumentaciju za utovar tenka na brod, raspored i učvršćenje tenkova na palubi broda, pakovanje i privremena konzervacija, jer se radi o prekomorskom transportu, raspored tenkova na vagonima, postupak pričvršćenja na vagon itd. Postoje pravila koja su vrijedila za bivšu državu. Ne znam da li su ta pravila preimenovana i odobrena. Treba li ugovor između dvije nezavisne države Srbije i Crne Gore o prelasku kompozicije sa oružjem preko teritorije Crne Gore. Treba li za to Veliki brat da da odobrenje.

Tenk dolazi u Srbiju. I treba ga rastaviti. Treba napisati postupak rastavljanja. Djelomičan i konačan. Gdje se tenk rastavlja na sklopove, top, kupola, motor itd, a ko (gdje) rastavlja to na manje dijelove. Postoji li dokumentacija za to. Na snimcima koji se mogu naći na Youtube iz TRZ Čačak o posjeti Ministra Šutanovca vidi se rastavljen tenk sa dosta grešaka u rastavljanju. Svojevremeno sam držao nastavu u TRZ Čačak, ali bi izgleda trebao opet.

Dakle, tenk se rastavi. Demontiraju se dijelovi. Demontirani dijelovi, iako se neće koristiti na modifikovanom tenku vrijede bogastvo. Nišanska sprava oko 100.000 dolara. Top, elektronika. Čije je to nakon modifikacije. Koji je postupak sa tim dijelovima. Da li to ostaje u vlasništvu Kuvajta, SDPR-a, Vojske Srbije, TRZ Čačak ili nekoga drugog. Može biti da je to Kuvajt već nekome prodao, naprimjer Pakistanu, pa to tamo treba i ugraditi. Treba li i to remontovati, iako se ne ugrađuje, jer bi to Kuvajt nekome dao (prodao).

Postupak demontaže tenka. Ima li napisan. Nimalo bezazlena stvar. U mojoj jedinici je 1997 godine poginuo u tenku artiljerijski mehaničar Josip Skukan. Zgnječio ga top. Nije poštovao postupak rastavljanja topa u tenku. Ppuk Žareta Novakovića (tada je bio KIK) je automat punjenja digao sa topa i zaglavio za plafon kupole, jer mu se nije dalo da radi po proceduri kad smo pravili tenk u ĐĐ. Koliko zgnječenih ruku, nogu, laktova, prstiju, rebara znam kod onih koji su mislili da neće njih tada ....  U ĐĐ je majstor pripremio tenk za podvodnu vožnju, sjeo na mjesto vozača, a zatvorio sve poklopce. I upalio tenk. Ostao je u vakumu. Vakum zaljepio sve poklopce tenka za tenk. Motor se ugasio jer nije imao vazduha. A čovjek sjedi na mjestu vozača u vakumu. Oči mu ispadaju iz očne duplje. Nije bio napisan postupak ....

Za nov tenk treba postupak sastavljanja tenka. Za remont tenka treba postupak rastavljanja tenka, postupak remonta, ispitivanje remontovanjih dijelova, ugradnja novih dijelova, postupci ispitivanja i pravila o kvaliteti proizvoda na osnovu kojih će kontrole, fabrička i vojna, ispitivati dijelove, sklopove i gotov tenk. Ko je to pisao prije rata. Znaju li ovi novi to sada da napišu kad je i rastavljen tenk u Čačku rastavljen na pogrešan način. Treba li za sve ruske dijelove prevod, usaglašavanje, standardizovanje, sa GOST-a na standard Srbije. Da li je urađena procedura za ruske dijelove da prođu standard MIL-STD-883c. Bez toga nema izvoza. Onda treba za sve to i sav tenk prevod na arapski i engleski. I ponovo usaglašavanje. Za puno natpisa u tenku se tek vidjelo u Kuvajtu da su pogrešno prevedeni, jer su ih prevodili prevodioci bez iskustva u ovakvim poslovima. Ali to nije problem, jer je dosta posada nepismeno.

Tenk nakon remonta treba da opali koju granatu. I tu ima dosta pitanja koja se sama po sebi postavljaju.

Treba li ponovo školovati Kuvajćane za modifikovani tenk. Nekad je to rađeno u VP 3566 Zagreb. Na Črnomercu. Za tehničko osoblje. Ja sam im predavao. U Banja Luci u VP 2908 za tenkovsko osoblje. Gdje bi to moglo biti sada. Treba li napraviti neke izmjene u Školskom centru u Džahri, u Kuvajtu. Hoće li opet tu predavati neko ko je vidio tenk na slici i pričati priču kao što je bilo.

A do sad uradili Rusi jedan tenk, SDPR ga prikazao u Kuvajtu, obećana provizija Arapima. Veliki zalogaj i za SFRJ. Kamoli za Srbiju. A šta ako su Rusi imali samo taj jedan komad jer je kriza i u njihovoj industriji.

Sad vidio SDPR u šta se uvalio, pa predsjednik Tadić najvjerovatnije tražio pomoć od predsjednika Josipovića.

Davno sam još napisao, može se naći na ovom forumu

"a šta ako SDPR dobije remont..."

Pozdrav

Vlado
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #636 on: January 17, 2011, 02:21:21 pm »

Владо, хвала на исцрпном приказу ситуације.

Него, занима ме једна ствар у вези са "Заставом". Пошто су они задужени за митраљезе,
да ли их је могуће демонтирати у Кувајту, послати у Крагујевац на ремонт и после вратити у
Кувајт и склопити? Ако није, зашто, а ако јесте, какве су евентуалне компликације на терену?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #637 on: January 17, 2011, 04:08:10 pm »

Remont mitraljeza NSV i PKT je minoran posao u odnosu na ostale komponente tenka. Izjava diektora Zastave je u najmanju ruku neozbiljna. To je kao kada bi neki "srećni" vlasnik Yugo Amerika, tražio kompletan remont i modernizaciju svog auta, a direktor Trajala dao izjavu kako su oni spremni za remont, tako što će poslati četiri nove gume.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #638 on: January 17, 2011, 05:13:25 pm »

Na ovaj tenk se nadograđuje sistem daljinskog upravljanja NSV mitraljezom. Dodaje se dio na komandirovu kupolicu na koju se nadograđuje NSV. Izjava direktora Zastave samo pokazuje koliko nema pojma o životu i poslu. Izgleda da je drug Član stranke na vlasti, a da o poslu nema pojma. Demontaža i montaža svakog mitraljeza je minoran posao.

Na PKT mitraljezu elektrookidač 6P7 pravio je Čajavec, Profesionalna elektronika, Elektro mehanički uređaji i sistemi.

Na NSV mitraljezu nišansku spravu pravio je Zrak Sarajevo. Ostale dijelove na oba mitraljeza pravila je Zastava.

Ne znam ko će remontovati dijelove koje je nekad pravio Čajavac, Profesionalna elektronika. Od prije ratnih preko 2000 radnika ostalo je manje od 60 radnika. Svi pametni i sposobni su davno otišli. Sad ovi preostali imaju manji ostatak dohodka od malo veće piljarnice. Veliki dio tenka koji ostaje u tenku, a koji se treba remontovati je upitan.  Sva elektromehanika. DRHT, sistem za gašenje požara, VKU, prekidači, sklopke, PP28, memorija automata punjenja, regulator napona tenka, kutija K2 itd.

Za Kuvajt nije ugrađivana Čajevačka radio stanica, a sad se izbacuje Čajevački sistem upravljanja vatrom.

Sad sam se sjetio.

Na slici  http://home.blic.net/ivanovic/Power%20Pack.jpg  može se vidjeti power pack. Pogon tenka spakovan na način da je zamjenjiv za 15 minuta. Taj pogonski sistem razvili su u Zastavi u Kragujevcu. To smo ugrađivali po svijetu. Pravilo se u 14 Oktobar Kruševac. Da li se to ugrađuje u modifikovani tenk, ne znam. Možda će ga praviti u Kragujevcu.
« Last Edit: January 17, 2011, 05:38:37 pm by vladimir_16 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #639 on: January 17, 2011, 06:31:34 pm »

Po poslednjim slikama iz fabrike 14. Oktobar i dalje rade remont transmisije, menjača i još nekih mehaničkih sistema tenka. Prikazan je i "power pack" MPG-780 ugrađen u tenk T-55. Kažu da u ponudi imaju i MPG-1000 i MPG-1200. E sad pitanje je odakle motori V46-6, V46-TK i V46-TK1 i da li 14. Oktobar može da proizvede kompletnu transmisiju za power pack. Za motore možda mogu da se dogovore sa FMSN, ako fabrika još uvek radi.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #640 on: January 17, 2011, 08:21:34 pm »

Namece se pitanje samo po sebi....Kako bi remont izgledao da bivsa nam drzava nije bivsa.....? Lips Sealed
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #641 on: January 17, 2011, 08:33:33 pm »

Odakle motori. Kad bih rekao da sam u vrijeme najgorih embarga uspijevao dobiti motore za M84 za Vojsku Republike Srpske. I dovući ih u svoju jedinicu. Sada je to dosta lako. Para vrti gdje burgija neće, a Rusi bi za malo votke i dolara prodali i rođenu ženu.

Fabrika 14 Oktobar odavno, od prije rata, pravi bočne mjenjače za M84. To je radio Famos Sarajevo, ali zbog velikog broja otkaza mjenjača posao je prebačen u Kruševac. Multiplikator je prije rata izrađivan u MZT Skoplje. Vidim da to sada pravi Kruševac. Projekat izrade Power packa je radio neki instut u Zastavi. Čovjek koji je vodio konstrukciju bio je u ekipi u Kini. Bilo mi je smješno da se sa kravatom oko vrata vozi 18 sati vozom od Pekinga do granice sa Mongolijom. A ja u majci i teniskama.


Kako bi sada tenk izgledao nakon remonta. Pa bio bi neka verzija Vihora. nemojte sada da počnete priču o Vihoru. Otišla bi tema u stranu.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #642 on: January 17, 2011, 08:40:32 pm »

Mislio sam ko bi bio nosilac posla, gde bi se u tom poslu nalazio đđ, cacak, 14.oktobar, vti , toc ....uloga zdpr-a paaa to je jedino jasno...Po meni bi bila otimacina izmedju republika ko ce najveci deo posla da obavi....Pucaj vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #643 on: January 17, 2011, 08:47:12 pm »

To već ide u politiku. Nisam u stranci. Ne znam.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #644 on: January 18, 2011, 08:21:28 am »

Gospodine Vlado , meni se iz cele price cini da je najveci problem ko ce neiskusne inzenjere koji su zaposljavani u kriznim godinama i posle toga , i koji nisu imali prilike da rade na bilo kojem ozbiljnijem projektu uvesti u praksu i pripremiti ih da posao odrade kvalitetno .
Sve ostalo je manje-vise resivo , uvozom iz inostranstva , obnavljanjem proizvodnje ( sto je skupo , ali ako postoji posao koji treba da se odradi i da se zaradi novac , i isplativo), ponovnim pokretanjem saradnje medju bivsim republikama , itd .
Onda postaje glavno pitanje da li bi i za koji novac strucnjaci kao sto ste vi , ili ostali ljudi koji su ucestvovali u razvoju tenka , bili spremni da se vrate i ucestvuju u remontu ,ili da jednostavno obuce mladje inzenjere da odrade posao .
Vi ste sami rekli i ovde i na drugim forumima da vam , i zbog sopstvenog zdravlja , a i zbog dobrog posla koji trenutno obavljate , ne pada na pamet da opet ulazite u poslove sa tenkovima , ali ne vidim zasto bi vama , ili bilo kome drugom , bio problem da obucite mladje inzenjere da te poslove obavljaju nadalje , normalno , uz odgovarajucu nadoknadu.
Meni se cini da bi uz odgovarajuci spoj iskusnih i mladjih inzenjera moglo da se dodje do rezultata , i da je u sustini najveci problem lose iskustvo iz ranije saradnje sa SDPR-om vecine iskusnih strucnjaka, i dosta sujete ( tipa , zasto bih ja svoje iskustvo i znanje predavao nekom drugom). Lose iskustvo se resava dobrim ugovorom , koji bi , recimo avansirao novac u banci , gde bi vecina strucnjaka recimo trecinu dobila odmah na ruke , a ostatak novca bi banka , a ne SDPR , isplacivala sukcesivno kako se koji deo posla zavrsi . To bi vama , ili nekom drugom strucnjaku, dalo sigurnost da ce te novac sigurno dobiti . Sto se sujete tice , svi mi ce mo jednog dana otici Bogu na istinu . Ono sto znamo mozemo preneti mladjima , ili odneti sa sobom u grob , ovako bi ste to ponovo koliko-toliko unovcili , onako bi otislo bez ikakve koristi.
Ja imam takav utisak , ako gresim , vi me ispravite .
Logged
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.