PALUBA
March 28, 2024, 11:43:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 [428] 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6405 on: January 29, 2022, 09:24:12 am »

Prema licencnoj dokumentaciji uz svaki tenk išao je i vozeći deo RAP-a (rezervni alat i pribor)
On se sastojao od 4 drvena sanduka u dva duža su se pakovali bočni protivkumulativni štitnici levi i desni a u druga dva po dva venca za pogonske točkove sa ozubljenjem koja prihvata gusenice za tenk T-55.
To je bila praktična stvar, čuvate štitnike od oštećenja a u nedostatku gusenica možete koristiti gusenice sa T-55 koji je bio u masovnoj upotrebi.
Uz prve isporučene tenkove mi smo to i praktikovali a kasnije smo to izbacili.
 
Moje prvo zaduženje na montaži bilo je da obradim smeštaj Individualnog kompleta na tenku zbog pripreme za demontažu.
Nije bilo licencne tehnologije ali sam među ruskim papkama našao manju brošuru IK koja mi je pomogla da to uradim kasnije sam je predao našoj konstrukciji da je obradi kao deo konstruktivne dokumentacije.
Kad smo za Kuvajt prodali Bataljonske i Brigadne komplete koji su sadržali puno više alata i ispitni kutija moj zadatak je bio da napravim brošuru za to sa kratkim uputsvima za upotrebu kopiju toga sam predao u Direkciju u Beogradu radi prevođenja. Ova kopija mi je pomogla pri uspostavljanju montaže u 14 oktobru.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6406 on: January 29, 2022, 06:38:16 pm »


Noge su nebitan deo tela, tu možeš biti ranjen, ali redje ako te baš pogode u levu nogu gde prolazi arterija možeš da stradaš. Abdomen je ipak mnogo komplikovaniji ako tu dobiješ metak zbog vitalnih organa.


Da, da, baš nebitan deo tela, osim ako ti zrno ne raznese kost.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6407 on: January 29, 2022, 07:41:58 pm »

Nije to ništa specijalno. Prođe kroz ovaj jendek od peska kao divlja svinja, razgrne sve levo i desno  Wink
P.s. tu je bitniji Vladin patent sprečavanja udarca cevi o tlo.


Dao si samouveren komentar na nešto što ne razumeš. Na te dve slike tenk ne prelazi preko rova, već svojom ralicom zatrpava rov. Takoreći, pravi most za prelazak.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6408 on: January 29, 2022, 08:26:21 pm »

Kakvo pitanje takav i odgovor.  Wink
P.s. i naziv fotografije glasi "Kuwaiti_M-84AB_tank_crosses_a_trench_during_Operation_Desert_Shield" ... "Kuvajtski tenk M-84AB PRELAZI jarak tokom operacije Pustinjski Štit" Wink
« Last Edit: January 29, 2022, 08:31:31 pm by PakleniVuk » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6409 on: January 29, 2022, 09:48:32 pm »

Kakvo pitanje takav i odgovor.  Wink
P.s. i naziv fotografije glasi "Kuwaiti_M-84AB_tank_crosses_a_trench_during_Operation_Desert_Shield" ... "Kuvajtski tenk M-84AB PRELAZI jarak tokom operacije Pustinjski Štit" Wink


Što se tiče tih tekstova ispod slika, evo jedne moje slike iz rata u Kuvajtu. Neko ju je objavio na Tviteru. Na slici je (tada) potpukovnik Grujović Krsto, a ispred nas je rastureni tenk T59. Rasturen od strane američke avijacije. Ali na slici je bombastični naslov.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_20211224-055118_Twitter.jpg (351.91 KB, 720x1560 - viewed 50 times.)

* Screenshot_20211224-055150_Twitter.jpg (375.13 KB, 720x1560 - viewed 37 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #6410 on: January 29, 2022, 09:57:30 pm »


Noge su nebitan deo tela, tu možeš biti ranjen, ali redje ako te baš pogode u levu nogu gde prolazi arterija možeš da stradaš. Abdomen je ipak mnogo komplikovaniji ako tu dobiješ metak zbog vitalnih organa.


Da, da, baš nebitan deo tela, osim ako ti zrno ne raznese kost.
Da, bas tako, to najbolje znaju ovi cyber strucnjaci koji nikada nisu vidjeli krvav zavoj, nedaj boze previli nekoga, vidjeli batrljke kako vise, za koje znas da ih ni kirurg ne moze sastaviti ako dođu živi do bolnnice, zbog gubitka krvi itd.
Neki traze uvođenje vojnog roka. Ja mislim da dok su tu PS 1,2,3,4,5, itd da "narod ne treba da brine za svoju buducnost dok ima ovakvu omladinu"- JBT.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6411 on: January 29, 2022, 10:06:59 pm »

Kosmonaut, sajber stručnjaci ne proizvode ni vojne ni policijske štitove, do duše postoje i oni koji služe za zaštitu celog prednjeg dela od zemlje do u vrh nosa, ali čik se kreći sa takvim dovloljno brzo i zamisli to na tenku,polomio bi ih posle 50 metara udaranjem u zemlju.  To se prosto tako radi i smatra. 
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6412 on: January 29, 2022, 10:46:19 pm »

Sajber prilog


* slide_6.jpg (101.36 KB, 960x720 - viewed 13 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6413 on: January 29, 2022, 11:23:22 pm »

Hteo bih da pitam Vladu, da li ste za vreme boravka u Kuvajtu imali nekog savetnika iz redova ABHO jedinica?

Pitam zbog toga što na dosta slika, bez zaštite prilazite i razgledate olupine iračkog oklopa, uništenog u dosta slučajeva avionima A-10. Pustinja, pesak i prašina lete na sve strane, idealni uslovi za udisanje radioaktivne prašine.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6414 on: January 30, 2022, 01:28:49 am »




   Radioaktivne prašine u slučaja dejstva projektilima od osiromašenog Uranijuma NEMA. Ako radijacijom smatramo alfa, beta i gama kao najštetnije jonizujuće zračenje onda imamo nekoliko faza.
   Prva faza je proizvodnja samih projektila u kojoj se osiromašeni Uranijum nakon korišćenja u nuklearnim centralama prerađuje i nivo gama zračenja dovodi do minimalno štetnog po ljudsko zdravlje da bi mogao da se obrađuje i da se od njega prave projektili. Sam postupak je komplikovan i poverljiv ali se na kraju dobija municija kojom se može bezbedno rukovati i skladištiti bez posebnih zaštitnih mera. Između ostalih i Čehoslovačka je 60 i 70-tih eksperimentisala sa ovim tipom minicije. Radioaktivni materijal se oblaže olovnom ili nekom sličnom košuljicom tako da nema opasnosti prilikom manipulacije.
   Druga faza je ispaljivanje gde se usled trenja metka o žlebove cevi oruđa iz kojega se ispaljuje narušava zaštitna navlaka i Uranijumsko zrno pod velikim pritiskom i trenjem izrači alfa zračenje u vidu oblaka na ustima cevi. Zbog prirode alfa zraka koji imaju najmanju probojnost (zaustavlja ih list papira) i kratkog vremena poluraspada do nekoliko minuta smatraju se bezazlenim jer ne mogu da prođu kroz ljudsku kožu. Međutim, prolaze kroz sluzokožu (oka, usta, pluća) i tako nanose oštećenja ćelijama pošto imaju najveće jonizujuće zračenje, što vremenom izaziva degeneracije i kancerogena oboljenja. Ukoliko posada aviona koji dejstvuje ovom municijom i nakon opaljenja prolazi kroz jonizovani oblak bez maske, naočara i rukavica može oboleti. Opisan je slučaj Italijanskih pilota koji su učestvovali u ispitivanju ove municije i kasnije oboleli.
   Treća faza je penetracija projektila kroz čeličnu ploču gde se Uranijumski projektil zabija usled velike mase i tvrdoće, velikom brzinom i pritiskom i naprosto pali čelični oklop borbenog vozila i probija ga. Pogođena vozila usled vrlo visoke temperature, mnogo veće od pogotka kumulativnim ili nekim drugim konvencionalnim projektilom počinju brzo da gore a požar nastupa toliko brzo i intenzivno da se ne može ugasiti. Ekstremno visoka temperatura dovodi bukvalno do topljenja čelika pa tenkovi pogođeni ovakvom vrstom municije bivaju deformisani kao da su od plastike, što se ne događa kod onih zapaljenih i izgorelih od klasične municije ili u požaru. Ovom prilikom se takođe javlja jonizujući oblak ali mnogo intenzivnije i sa većom količinom alfa, beta a moguće i gama zračenja. Boravak u blizini neposredno nakon dejstva osiromašenim Uranijumom takođe izaziva pomenuta oštećenja samo u mnogo jačem intenzitetu toliko da mogu biti trenutno smrtonosna! Oblak je olovno sive boje, težak (ne raznosi ga vetar za razliku od prašine koja se istom prilikom formira) i zadržava se neprirodno dugo iznad oblasti - od nekoliko do desetak minuta. Dovoljan je jedan pogodak ovim projektilom 30mm ispaljenim iz topa aviona A-10 da se zapali i potpuno izgori oklopno borbeno vozilo!
   Sledeća faza bi bila nekoliko sati nakon pogotka, ukoliko je vozilo zapaljeno gde  je vozilo izgorelo, radioaktivni oblak se razišao, nema alfa i beta zračenja dok se dejstvo osiromašenim Uranijumom može detektovati tek nešto iznad prirodnog fona povišenim gama zračenjem. 

   Znači posle par sati praktično nema štetnog zračenja a i onaj T-59 verovatno nije pogođen osiromašenim Uranijumom već nekim od klasičnih sredstava pošto nije sasvim izgoreo i poprilično je raznet. Opasno je po onog ko gađa i onog koji se gađa ali samo kratak period, tako da Vlado nije ni imao posledice koje se javljaju nakon 5 godina pa nadalje od izloženosti ovoj vrsti municije.


Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6415 on: January 30, 2022, 06:48:25 am »

Mi verovatno živimo u paralelnom univerzumu.

Pa od čega oboleše silni NATO vojnici na Kosovu, mesecima nakon dejstva osiromešenim uranijumom? Perfidni Amerikanci su tačno znali lokacije gde su istresali tone ove municije i na te lokacije nisu slali svoje vojnike, već boraniju iz Italije i kojekude. A, bili su naravno poučeni iskustvima iz zalivskog rata, kada su za eksperiment koristili svoje vojnike.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6416 on: January 30, 2022, 08:46:17 am »

Hteo bih da pitam Vladu, da li ste za vreme boravka u Kuvajtu imali nekog savetnika iz redova ABHO jedinica?

Pitam zbog toga što na dosta slika, bez zaštite prilazite i razgledate olupine iračkog oklopa, uništenog u dosta slučajeva avionima A-10. Pustinja, pesak i prašina lete na sve strane, idealni uslovi za udisanje radioaktivne prašine.


Bilo je nas devet iz SFRJ u tom ratu.
Ekipa:
Ja, evo me, tu sam. Malo bolestan, ali živ.

Grujović Krsto, penzioner u Ivanjici

Bekić Ljuban, penzioner u selu Azanja pored Surčina. Doduše, on je nekoliko dana nakon našeg ulaska u Kuvajt odletio ua Beograd, jer je bio povrijeđen.  Kad se je vratio u SFRJ dobio je prekomandu u neki magacin u Subotici, napustio je JNA i vratio se u Kuvajt gdje je bio do prije dvije godine.

Danko Martinović, eno ga u Kuvajtu, neki dan mu se udala ćerka Nataša u Kuvajtu.

Baretić Zvonimir, prevodioc, Penzioner u Novom Beogradu, nedavno operisao oba kuka, otišao u penziju kao profesor engleskog jezika, a govori, prevodi i piše više od desetak jezika. Predavao engleski u srednjoj školi. Crni pojas u karateu, peti dan.

Panić Aleksa. Zadnji put sam bio sa njim 2004 godine. Sreli se u Sarajevu. Bio je jedini srbin u naselju Alipašino polje. Zamijenio je stan za Bijeljinu. Nismo se čuli odavno.

I trojica radnika iz ĐĐ.

Matijević Franjo, Ne znam šta je a njim. Ostao je u Kuvajtu kad sam ja napustio Kuvajt.

Željko Mladar, ostao je u Kuvajtu kad sam ja napustio Kuvajt. Ne znam šta je sa njim.

Goran Prijić, napustio je Kuvajt u maju 1991 godine. Ne znam šta je sa njim.

U ambasadi SFRJ je bio Dako Ostojić. Živ i zdrav, Živi u Beogradu, povremeno se čujem sa njim.

Jedini iz ekipe koji je umro u Kuvajtu je Rade Radulović, zastavnik iz Beograda. Već sam pisao o njemu i problemima sa transportom za Beograd. U Kuvajtu nema mrtvačkih sanduka, pa je nađen neki u ambasadi SAD u Saudi Arabiji. Mjesec dana je trebalo da mu se tijelo pošalje u Beograd, pa se onda zagubio, mjesto da ode preko Kaira, otišao je preko Dubaija, pa naokolo itd, itd.



Jedan detalj.

Pošto su nam rezervni dijelovi kasnili iz Saudi Arabije, "čerupali" smo dijelove sa uništenih tenkova T55, T59 i drugih kinesko/ruskih tenkova i vozila koji su imali iste dijelove kao i tenk M84. Bila ih je puna pustinja.

I tragamo po pustinji za tim uništenim tenkovima i u blizini granice sa Irakom naiđemo na nekoliko uništenih tenkova, stanemo u blizini njih, Franjo reče da će on otići do tih tenkova da skine potrebne dijelove, a mi smo otišli u šator nekih vojnika koji su tu bili. U blizini granice. I pijemo čaj sa tim vojnicima i pričamo i oni nam pokazuju minsko polje  tačno tamo gdje je otišao Franjo. Franjo se je taj put vratio živ.

U Saudi Arabiji smo nosili sa sobom gas maske zbog mogućeg napada sa hemijskim oružjem, ali nam u Kuvajtu više nisu bile potrebne.

Pozdrav

Vlado
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #6417 on: January 30, 2022, 08:50:00 am »




   Radioaktivne prašine u slučaja dejstva projektilima od osiromašenog Uranijuma NEMA. Ako radijacijom smatramo alfa, beta i gama kao najštetnije jonizujuće zračenje onda imamo nekoliko faza.
   Prva faza je proizvodnja samih projektila u kojoj se osiromašeni Uranijum nakon korišćenja u nuklearnim centralama prerađuje i nivo gama zračenja dovodi do minimalno štetnog po ljudsko zdravlje da bi mogao da se obrađuje i da se od njega prave projektili. Sam postupak je komplikovan i poverljiv ali se na kraju dobija municija kojom se može bezbedno rukovati i skladištiti bez posebnih zaštitnih mera. Između ostalih i Čehoslovačka je 60 i 70-tih eksperimentisala sa ovim tipom minicije. Radioaktivni materijal se oblaže olovnom ili nekom sličnom košuljicom tako da nema opasnosti prilikom manipulacije.
   Druga faza je ispaljivanje gde se usled trenja metka o žlebove cevi oruđa iz kojega se ispaljuje narušava zaštitna navlaka i Uranijumsko zrno pod velikim pritiskom i trenjem izrači alfa zračenje u vidu oblaka na ustima cevi. Zbog prirode alfa zraka koji imaju najmanju probojnost (zaustavlja ih list papira) i kratkog vremena poluraspada do nekoliko minuta smatraju se bezazlenim jer ne mogu da prođu kroz ljudsku kožu. Međutim, prolaze kroz sluzokožu (oka, usta, pluća) i tako nanose oštećenja ćelijama pošto imaju najveće jonizujuće zračenje, što vremenom izaziva degeneracije i kancerogena oboljenja. Ukoliko posada aviona koji dejstvuje ovom municijom i nakon opaljenja prolazi kroz jonizovani oblak bez maske, naočara i rukavica može oboleti. Opisan je slučaj Italijanskih pilota koji su učestvovali u ispitivanju ove municije i kasnije oboleli.
   Treća faza je penetracija projektila kroz čeličnu ploču gde se Uranijumski projektil zabija usled velike mase i tvrdoće, velikom brzinom i pritiskom i naprosto pali čelični oklop borbenog vozila i probija ga. Pogođena vozila usled vrlo visoke temperature, mnogo veće od pogotka kumulativnim ili nekim drugim konvencionalnim projektilom počinju brzo da gore a požar nastupa toliko brzo i intenzivno da se ne može ugasiti. Ekstremno visoka temperatura dovodi bukvalno do topljenja čelika pa tenkovi pogođeni ovakvom vrstom municije bivaju deformisani kao da su od plastike, što se ne događa kod onih zapaljenih i izgorelih od klasične municije ili u požaru. Ovom prilikom se takođe javlja jonizujući oblak ali mnogo intenzivnije i sa većom količinom alfa, beta a moguće i gama zračenja. Boravak u blizini neposredno nakon dejstva osiromašenim Uranijumom takođe izaziva pomenuta oštećenja samo u mnogo jačem intenzitetu toliko da mogu biti trenutno smrtonosna! Oblak je olovno sive boje, težak (ne raznosi ga vetar za razliku od prašine koja se istom prilikom formira) i zadržava se neprirodno dugo iznad oblasti - od nekoliko do desetak minuta. Dovoljan je jedan pogodak ovim projektilom 30mm ispaljenim iz topa aviona A-10 da se zapali i potpuno izgori oklopno borbeno vozilo!
   Sledeća faza bi bila nekoliko sati nakon pogotka, ukoliko je vozilo zapaljeno gde  je vozilo izgorelo, radioaktivni oblak se razišao, nema alfa i beta zračenja dok se dejstvo osiromašenim Uranijumom može detektovati tek nešto iznad prirodnog fona povišenim gama zračenjem. 

   Znači posle par sati praktično nema štetnog zračenja a i onaj T-59 verovatno nije pogođen osiromašenim Uranijumom već nekim od klasičnih sredstava pošto nije sasvim izgoreo i poprilično je raznet. Opasno je po onog ko gađa i onog koji se gađa ali samo kratak period, tako da Vlado nije ni imao posledice koje se javljaju nakon 5 godina pa nadalje od izloženosti ovoj vrsti municije.





  Po ovome ispada da u stvari piloti nato pakta mogu da tuže Srbiju za štetno dejstvo osiromašenim uranijumom po sebe Huh?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6418 on: January 30, 2022, 02:24:21 pm »

Ovo zračenje nakon 31 godine baš utiče na mene.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* Na tenku T59.jpg (175.33 KB, 821x1088 - viewed 23 times.)

* Scan0004 b.jpg (200.32 KB, 998x692 - viewed 20 times.)

* Scan0004.jpg (145.11 KB, 951x626 - viewed 19 times.)

* kuvajt 1991 (40).JPG (285.12 KB, 1818x1228 - viewed 5 times.)

* Gore Naftna Polja.jpg (15.86 KB, 488x341 - viewed 16 times.)
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #6419 on: January 30, 2022, 08:13:17 pm »

Štitnici na ranim T-72 nikako nisu štitili pešadiju već im je namena bla da u rasklpoljenom stanju štite bočne strane tenka od PO raketa koje bi dolazile iz prednje polusfere.
Logged
Pages:  1 ... 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 [428] 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.