PALUBA
March 29, 2024, 01:39:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 [429] 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165553 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6420 on: January 31, 2022, 01:17:53 am »




   Dejstvo municije sa osiromašenim uranijumom je specifično zato što se jonizujuće zračenje javlja samo prilikom dejstva. Vojnici NATO-a koji su oboleli tokom službe na Kosovu su možda bili izloženi zračenju u prethodnim misijama, to ne možemo znati. Takođe, postoje i druge vrste avio bombi koje možda imaju drugačiju vrstu radioaktivnog materijala koji naknadno zrači. Osiromašeni uranijum se ispituje decenijama i uglavnom su poznata sva njegova štetna dejstva. Za izradu protivoklopnih projektila i municije se koristi zato što ima veliku specifičnu težinu, tvrđi je od čelika i razvija ogromnu temperaturu pri penetraciji.

   U zemljama NATO-a čiji su pripadnici oboleli od dejstva ove municije postoji više tužbi koje su donešene u korist obolelih i preminulih. To je tema o kojoj se malo priča.


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6421 on: January 31, 2022, 08:08:14 am »

Šef Yu ekip za tehničku podršku bio je iskusni stručnjak i poznavalac tenka.
Grujo je u Kuvajt otišao sa mesta direktora proizvodnje SV ĐĐ i bio na čelu ekipe u Kuvajtu sve do marta 1998 god.
Pre toga je bio direktor montaže SV ĐĐ često je bio u radionici, radnici su ga poštovali, ponekad nam je smetalo što je prihvatao stavove radnika bez konsultacija sa stručnim službama.
U 14 oktobru sam čuo da su se sa Grujom dogovarali da preuzme funkciju direktora novog finaliste.

Malo mi čudno zvuči da su se tražili nekakvi rezervni delovi za M-84a sa tenkova T-55, T-59 (kineska varijanta T-55) i slič. To vam je otprilike kao da ste u to vreme kupili novi Yugo
 a otišli na ,Fićin, otpad da tražite delove.
Poznavajući Gruju to svakako nije njegova odluka, znam da nije lako raditi sa majstorima na terenu ali solo akcije morate saseći u korenu ako želite da vam misija uspe.

Pre kopnene ofanzive Kuvajt i deo Iraka Koalicija je bombardovala 42 dana.
Pri upadu kopneni snaga Iračani su se već povlačili tako da je bilo samo sporadični otpora.
Zbog predpostavle da Iračani u Kuvajtu raspolažu sa tenkovima T-72 naši tenkovi nisu bili u borbama, tu akciju su predvodili abramsi pa je nekoliko njih bilo oštećeno.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #6422 on: January 31, 2022, 04:46:47 pm »




   Dejstvo municije sa osiromašenim uranijumom je specifično zato što se jonizujuće zračenje javlja samo prilikom dejstva. Vojnici NATO-a koji su oboleli tokom službe na Kosovu su možda bili izloženi zračenju u prethodnim misijama, to ne možemo znati. Takođe, postoje i druge vrste avio bombi koje možda imaju drugačiju vrstu radioaktivnog materijala koji naknadno zrači. Osiromašeni uranijum se ispituje decenijama i uglavnom su poznata sva njegova štetna dejstva. Za izradu protivoklopnih projektila i municije se koristi zato što ima veliku specifičnu težinu, tvrđi je od čelika i razvija ogromnu temperaturu pri penetraciji.

   U zemljama NATO-a čiji su pripadnici oboleli od dejstva ove municije postoji više tužbi koje su donešene u korist obolelih i preminulih. To je tema o kojoj se malo priča.

  IZVINJAVAM SE ! MNOGO SE IZVINJAVAM
Pitam za prijatelja . Ne za sebe.
 Znači ! Osiromašeni Uranijum nije štetan po zdravlje onog po koem je dejstvovano njime ? Štetan je po onoga ko je dejstvovao po " mrskom neprijatelju " . Opet postavljam pitanje.
 Ako je tako ?
 Onda piloti koji su  dejstvovali po nama - Srbima  treba da nas tuže zbog toga što su izloženi povišenoj radijaciji Huh?



Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #6423 on: January 31, 2022, 04:48:22 pm »


 Ja se opet izvinjavam ! Čita li neko ono što ja napišem Huh? ILI me puštate da baljezgam ovde bez odgovora ?
Logged
tachinni17
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #6424 on: January 31, 2022, 08:49:36 pm »

Citamo svi, ali verujem da malo prisutnih ima znanje da nesto smisleno odgovori. Ne verujem da je mnogo onih koji poznaju fizicko-hemijska svojstva OU  i biohemijske procese koje izaziva/u kojima ucestvuje.
Ako nesto znaci, moje skromno znanje o OU se manje-vise poklapa sa onim sto je Micha napisao. OU se koristi za izradu municije zbog svoje gustine i mase da bi se povecala probojnost projektila, inace je prilicno inertan sto se tice jonizujuceg zracenja, a to je radioaktivnost na koju svi pomislimo kad neko spomene Cernobilj ili A-bombu.

Sto se tice opasnosti po zdravlje, OU je, slicno olovu, jako opasan kada dospe u zemljiste i podzemne vode jer tako ulazi u lanac ishrane, talozi se u organizmu i na taj nacin moze izazvati tumore, ali i mnoge druge poremecaje.

Ako je dokazano da su NATO vojnici na Kosmetu oboljevali zbog OU, budi siguran da je to bilo zbog koriscenja lokalno proizvedene hrane i vode, a ne zbog toga sto su se "ozracili". Takodje, smeo bih da se kladim da, ako je OU glavni uzrok oboljevanja, na tim lokacijama gde su vojnici bili stacionirani je verovatno u slicnom procentu obolelo i lokalno stanovnistvo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6425 on: January 31, 2022, 09:50:53 pm »

Ajte ljudi, nismo deca, bar većina.


Kada sam napisao da su vojnici oboljevali od izlaganja OU, naravno da nisam mislio da su samo stajali pored izvora zračenja. Zračenje OU je dovoljno slabo, da se može držati u ruci (poželjno u rukavicama), bez posledica od opekotina ili ozračivanja, ali problem nastaje ako čestice OU uđu u organizam.

Radi se o tome da su mikronske radioaktivne čestice OU dospele u organizam nakon boravka na kontaminiranom zemljištu, putem udisanja (pre svega), dodirivanjem i ne pranjem ruku, odeće, obuće.. pa se kontaminiranim rukama dodiruju usta, nos, oči. Takve čestice se zatim trajno zadržavaju u plućima, bubrezima, jetri itd. Utiču na mutaciju ćelija, što se vrlo često završava tumorom. Proces oboljevanja može trajati nekoliko meseci ili desetak i više godina, u zavisnosti od opšteg zdravstvenog stanja osobe, genetske predispozicije, ali i koliko je osoba unela tih čestica u organizam.


Može se organizam kontaminirati i hranom i vodom, ali je to u slučaju italijanskih vojnika malo verovatno, pošto većina NATO vojnika na terenu ne konzumira lokalnu hranu i vodu, naročito ne Amerikanci.
Logged
tachinni17
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #6426 on: January 31, 2022, 10:46:39 pm »

Da, udisanje prasine je jedan od nacina, slazem se. Iskreno, ne znam za slucaj italijanskih vojnika, niti kada se dogodio. Pretpostavio sam da je skorijeg datuma, pa verovatno zato izostavio taj scenario - nije mi verovatno udisanje prasine posle 20 godina. Moguce i da gresim, znanje mi je bas povrsno.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6427 on: February 01, 2022, 12:48:15 am »



   Udisanje prašine je štetno u prvih pola sata nakon dejstva. Posle toga se povišena radijacija ne može detektovati, ili jako teško. Po svojoj prirodi alfa i beta zraci nose najviše jonizacije ali su slabo prodorni i nestaju nakon kratkog vremena . Gama zračenje, koje je najprodornije i najopasnije, se mnogo duže zadržava i može se i nakon 30 godina detektovati pod uslovom da imamo precizne podatke o prirodnoj količini radijacije pre dejstva. Inače, na kontaminiranom području od OU municije doza gama zračenja je blago povišena ali kreće se u granicama dozvoljene pa ako nemamo precizne podatke o lokaciji i izveštaje lica koja su bila na tom području u trenutku dejstva ne možemo sa sigurnošću čak ni da tvrdimo da je korišćena!

   Borbena vozila koja su tokom bombardovanja bila u području u kome je korišćena OU municija nakon povratka nisu imala značajno veći fon radijacije od vozila koja nisu bila u tom području. Razlike jeste bilo ali ne bitno veće! Čak i tenk koji je okrznut metkom 30mm iz aviona A-10 ali nije oštećen, nije imao povišeno gama zračenje. Merenja su vršena formacijskim dozimetrima i Gajger-Milerovim brojačima od strane pripadnika ABHO obučenim za ovaj postupak. Ukoliko postoji neko drugo zračenje koje se ne može detektovati navedenim sredstvima onda je druga stvar ali evidentnog, merljivog jonizujućeg zračenja od protivoklopne municije nakon dejstva nije bilo.

   Nisam upućen u ostalu avio municiju i avio bombe korišćene od strane NATO-a. Možda je bilo bombi sa nuklearnim otpadom koji i dalje zrači, to ne znam.  O oboljevanju italijanskih pilota koji su učestvovali u ispitivanju OU aviomunicije sam čuo posle bombardovanja dok sam bio na ciljanom sistematskom pregledu baš zbog boravka u navedenom području, kao i svi pripadnici VJ koji su bili izloženi dejstvu OU. Slučaj se desio 90-tih godina i podobno je opisan i detaljno ispitan a medicinski podaci su objavljeni u međunarodnim stručnim časopisima i korišćeni su od strane naših doktora za dijagnostifikovanje i tretman eventualno obolelih. Koliko ja znam u vojnozdravstvenoj ustanovi u kojoj sam pregledan za prvih 5 godina posle bombardovanja niko nije oboleo. Inače, prvi simptomi se javljaju tek nakon tih 5 godina...



« Last Edit: February 01, 2022, 12:53:43 am by micha » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #6428 on: February 01, 2022, 11:03:50 am »

Ja mislim da su prije talijanskih i drugih druzina u KFOR sigurno u unistene tenkove iz znatizelje ulazili  i lokalci, OVK, civili a narocito djeca. Ne znam kakva je tamo statistika sto se tice oboljenja? Talijani su inace skloni kukanju kao npr u pandemiji i lockdown-u.
Jedan moj kolega je dobio karcinom plucne maramice. Preminuo je. Jako je pazio sta jede i sta pije. Bio kemicar po struci sto bi mi ostali laici po tom pitanju smatrali kao komparativnu prednost sto se tice brige za zdravlje. Inace nas narod misli da su doktori bogovi, da mogu svakome pomoci i da njima ne moze biti nista. Od tuda šok kada se sazna da je neki lijecnik bolestan ili jos gore, preminuo. Ovaj moj pokojni kolega je premotavao film sta je zaribao za zivota. Dosao je pod stare dane do zakljucka da je sluzio u JRM. Bio je posada na RČ i kaze da su ih slali na ciscenje palube nakon raketnih gađanja. Kaze da je paluba bila presvucena azbestom zbog vatre raketa pri lansiranju i da je to mozda udahnuo za mlađih dana.
Evo sada pitam ljude koji su bili na RČ koliko je ta teorija izvjesna?
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6429 on: February 01, 2022, 11:39:04 am »

@Kosmonaut
Nema tenkova na Kosovu i Metohiji u koje bi se neko "zavlačio". Ovde je spomenut jedan tenk koji je "okrznut" metkom 30mm sa verovatno aviona A-10.  Zvanično nijedan nije uništen na taj način, za razliku od Iraka gde je na desetine  (možda i stotine) uništenih tenkova ondašnja VJ je sa KiM izašla maltene sa kompletnom tehnikom. Radiacija naj verovatnije potiče od kasetnih bombi ili drugih bombi u kojima se nalaze nus produkti nastali kao otpad nuklearnih elektrana  (ne mogu da tvrdim ništa konkretnije jer nisam stručan za tu oblast,a i nisam ni čitao naučne radove nastale nakon tih dejstava).  Taj otpad je dospevao u zemlju tako što su piloti razbacivali te bombe po šumama, livadama gađajući u prazno.  Kad neko sa strane čuje "Nato bombardovanje 1999."on to shvata kao apsolutno čist profesionalan posao gde su dve vojne grupacije i jedna teroristička rešavale zadatke tako što bi ratovale i gađale striktno zadate ciljeve, ali u realnosti nije bilo tako. Mnogi piloti ondašnjeg Nato su samo doletali u zonu dejstva i odbacivali "tovar" nasumično  (random) ,a u bazu prijavljivali da je zadatak izvršen.  Grci i Francuzi prednjače po tome dok su Američki i Nemački piloti u najviše slučajeva i izvršavali zadatke kakvi god da su oni bili  (primer gađanje putničkog voza, bacanje kasetnih bombi na naseljena mesta u Nišu i Prizrenu na romsko naselje ,bombardovanje Albanskih civila na traktorima koji su u koloni bežali iz naseljenog mesta i drugo gde su stradali civili ) .
P.s.To možeš da zaključiš i po broju uništenih i oštećenih aviona. Skoro 90% su to američki avioni, dok ovih ostalih maltene nema  .
« Last Edit: February 01, 2022, 11:45:10 am by PakleniVuk » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #6430 on: February 01, 2022, 01:28:22 pm »

Quote
Radiacija naj verovatnije potiče od kasetnih bombi ili drugih bombi u kojima se nalaze nus produkti nastali kao otpad nuklearnih elektrana 
Bravo majstore, kasetne radioaktivne bombe, ti nam svojim multi-disciplinarnim pristupom prosirujes horzonte i vidike. Ja nemam sta da dodam sve si rekao.
« Last Edit: February 01, 2022, 01:34:55 pm by kosmonaut » Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6431 on: February 01, 2022, 02:02:02 pm »

Nemaš ti odavno šta da dodaš. Provociraš samo ljude pitanjima koja nemaju veze sa temom "pucanje preko glave vojnika pored tenka","zavlačenje u tenkove na KiM" I slično  (to je samo sa poslednje dve stranice da ne idemo dalje )... to su pitanja na nivou deteta, a ti nisi dete (barem se tako predstavljaš). Interesantno je da si stručnjak za kasetnu municiju a nisi za ova pomenuta dva?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #6432 on: February 01, 2022, 02:29:10 pm »

Да се лепо сви вратите на тему.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6433 on: February 01, 2022, 03:54:50 pm »

Nema tenkova na Kosovu i Metohiji u koje bi se neko "zavlačio"


Promeni izvor ionformacija ili se prethodno malo informiši. Samo ovde imaš jedan u Grebniku kod Kline, a ima ih još najmanje dva na KiM. Imaš i lokalce kako se bezbrižno igraju na tenku, a ima i jedan čika u zaštitnoj opremi sa mernim uređajem. Verovatno nije imao šta da radi pa obukao zaštitnu opremu...

http://www.srpskioklop.paluba.info/grobljetenkova/GAL-GT16.HTM




Inače, advokat Srđan Aleksić iz Niša, sprema prve tužbe protiv NATO na osnovu obolelih od raka, koji su za vreme rata službovali na KiM.

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Aleksic-Spremne-prve-tuzbe-protiv-NATO-dokazacemo-da-su-ljudi-zbog-uranijuma-oboleli-od-raka.sr.html


Pomaže mu italijanski advokat Angelo Fiore Tartalja, koji je u Italiji već dobio 181 spor na ovu temu.

https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/advokat-tartalja-dobio-181-slicni-spor-u-italiji-nato-ce-morati-da-obesteti-obolele-od-kancera-u-srbiji_1246871.html
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6434 on: February 01, 2022, 05:06:48 pm »

Taj tenk je više puta gađan i na kraju je prevežen u KV nakon čega je rashodovan.
P.S. ne budimo  (budite) naivni da je ostao samo jedan tenk Albanci bi se slikali pored njega svaki dan. Čak bi ga podigli na postament da im bude spomenik.  A kao što vidimo, takvih spomenika nema.
« Last Edit: February 01, 2022, 05:21:24 pm by PakleniVuk » Logged
Pages:  1 ... 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 [429] 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.