PALUBA
April 19, 2024, 05:49:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 [440] 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186379 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6585 on: April 10, 2022, 07:33:34 pm »

https://www.vs.rs/sr_lat/vesti/1177FFF7B73E11EC8D050050568F5424/kondiciona-gadjanja-iz-naoruzanja-oklopnih-jedinica

Gađanje na poligonu Orešac.

Znaju li tenkisti, a i ostali, koji bi bio najveći zastoj u gađanju sa  bojevom municijom tenka M84 (sve verzije T72) kod tenka koji se dugo koristi i vozi, a ne gađa iz topa.

To bi sigurno bio problem i kod ovih tenkova iz prve serije na ovom poligonu.

Pozdrav

Vlado

Izgleda da se je malo ko sa foruma bavio tenkovskim gađanjima.

Kod svih tenkova M84 (vrijedi za sve tenkove nastale na osnovu T72) koji dugo ne gađaju, nego se koriste u obuci vožnje ili gađaju sa PKT-om ili NSV-om, ili sa umetnutom cijevi dolazi do deformacija kaseta obrtnog transportera. Kasete udaraju lijevo desno u obrtnom transporteru, te se deformišu tako da mjesta na kaseti za barutno punjenje i projektil budu jajasta (uspravljeno jaje). Mogu se punjenje i projektil ugurati na silu u kasetu, ali će biti kasnije problem sa punjenjem topa, jer će isti zapeti kod punjenja topa. I meni se je ovo dogodilo u toku rata, ali pošto sam bio u akciji, nisam imao vremena da razmišljam zašto se je ovo desilo.

Puno puta sam vidio u jedinicama alat za popravku ovog problema, tako da kod pripreme za gađanje  kaseta treba izvaditi iz transportera i "ispeglati" na alatu za popravak geometrije kasete.

Nisam ni ja nešto puno pametan oko ovoga, nego nam u Banja Luku za koji dan dolazi iz ambasade.....  na neke tenkovske razgovore i pregovore, pa sam skupio ekipu sa kojom sam prethodno razgovarao oko predstojećih poslova, pa smo tako i o ovome razgovarali.

Pozdrav

Vlado

1696027
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #6586 on: April 11, 2022, 02:01:36 am »

Nebi li onda bilo jeftinije napraviti neku "skolsku municiju" da stoji u tenku, da se ne deformiraju ti dijelovi?
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #6587 on: April 11, 2022, 07:34:06 am »

A od čega se deformiraju
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6588 on: April 11, 2022, 09:12:41 am »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici, lijevo je popunjena kaseta sa punjenjem, gore, i projektilom, dole. Desno je prazna kaseta. Vidi se zazor između kasete i rama obrtnog transportera.
Priliko vožnje tenka, a ne mora biti samo prilikom vožnje, tenk se trese i kad radi tenkovski motor, kaseta udara lijevo desno u obrtnom transporteru i deformiše se. Za ovu deformaciju treba neko vrijeme, tako da se ova deformacija ne uočava odmah, nego kad se vrši popuna obrtnog transportera.

Pozdrav

Vlado


* Autompunjac.jpg (179.79 KB, 1411x1061 - viewed 19 times.)
« Last Edit: April 11, 2022, 10:29:44 am by Dreadnought » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #6589 on: April 11, 2022, 12:25:12 pm »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici, lijevo je popunjena kaseta sa punjenjem, gore, i projektilom, dole. Desno je prazna kaseta. Vidi se zazor između kasete i rama obrtnog transportera.
Priliko vožnje tenka, a ne mora biti samo prilikom vožnje, tenk se trese i kad radi tenkovski motor, kaseta udara lijevo desno u obrtnom transporteru i deformiše se. Za ovu deformaciju treba neko vrijeme, tako da se ova deformacija ne uočava odmah, nego kad se vrši popuna obrtnog transportera.

Pozdrav

Vlado
Elem pouka iz ovog je da bi bilo bolje da su kasete možda napravljen od kompozitinih materijala...
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6590 on: April 11, 2022, 02:46:03 pm »

Obrtni transporter je prilično dobro konstruisan i zaštićen tako da su priče o deformaciji praznih kaseta izmišljene i besmislene.
Svako ko se malo bolje razume u tehniku zna da se svaki sklop konstruiše za maksimalno opterećenje uz korektivni stepen sigurnosti koji je u vojnoj proizvodnji zbog puzdanosti nešto veći.
Oni koji su se zaista bavili tenkom znaju da su kasete fiksirane u ležištima zaštićene platformom OT i ako vrataoca dobro zatvaraju nepostoje nikakve osnove za bilo kakvu deformaciju kako ovi samozvani stručnjaci tvrde.

Verujem da su današnje profesionalne posade tenkova dobro upoznate sa svojim obavezama i da pre svakog gađanja obave preventivne preglede i pripreme tenkova.
Naravno kao u svakom poslu i ovde su zastoji mogući, većina njih se može otkloniti ako su posade vešte to se spolja neće ni primetiti.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #6591 on: April 12, 2022, 12:31:48 am »




   Radi se o višesatnoj vožnji tenkova po betonskoj stazi ( ili ne mora biti betonirana ). Konkretno na ATS Orešac. Zbog dinamike i utrošenih moto časova ovakva gađanja najviše opterećuju i posadu i logistiku koja ih opslužuje a i samu tehniku. Stabilizator radi i do 8 sati neprekidno, a samim tim i motor na 1600 o/m, naprežu se torzione osovine, osovinice i članci guseničnog platna a preko njih i cela transmisija. Unutar tenka , osim buke vladaju i vibracije što uz barutne gasove, mrak i jonizujuće zračenje instrumenata unutar tenka njega čini veoma nezdravim okruženjem za boravak kako ljudi tako i uređaja i opreme. Ali životni uslovi nisu tema ovog posta pa ćemo malo analizirati navodni problem sa kasetama.

   Činjenica je da kasete u obrtnom transporteru usled kretanja vibriraju i da može doći do njihove deformacije. Da li bi rešenje bilo da se na školskim i pripremnim gađanjima gde se ne gađa topom izvade kasete a da to ne utiče na rad SUV-a? Ako postoji problem možda bi ovo bilo rešenje?


 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6592 on: April 12, 2022, 07:06:51 am »




   Radi se o višesatnoj vožnji tenkova po betonskoj stazi ( ili ne mora biti betonirana ). Konkretno na ATS Orešac. Zbog dinamike i utrošenih moto časova ovakva gađanja najviše opterećuju i posadu i logistiku koja ih opslužuje a i samu tehniku. Stabilizator radi i do 8 sati neprekidno, a samim tim i motor na 1600 o/m, naprežu se torzione osovine, osovinice i članci guseničnog platna a preko njih i cela transmisija. Unutar tenka , osim buke vladaju i vibracije što uz barutne gasove, mrak i jonizujuće zračenje instrumenata unutar tenka njega čini veoma nezdravim okruženjem za boravak kako ljudi tako i uređaja i opreme. Ali životni uslovi nisu tema ovog posta pa ćemo malo analizirati navodni problem sa kasetama.

   Činjenica je da kasete u obrtnom transporteru usled kretanja vibriraju i da može doći do njihove deformacije. Da li bi rešenje bilo da se na školskim i pripremnim gađanjima gde se ne gađa topom izvade kasete a da to ne utiče na rad SUV-a? Ako postoji problem možda bi ovo bilo rešenje?


 

Na tom poligonu se gađa sa ravnih staza, "nema uzbrdo i nizbrdo", nema bočnog nagiba tenka, sa kasetama ili bez njih, sa potpuno popunjenim OT ili praznim, to nije neko opterećene za SUV. A i tu se ne gađa sa municijom 125 mm, tako da nema potrebe da se vade kasete, jer i ako se kasete deformišu, sa tim tenkovima nećete koristiti municiju 125 mm. A najvjerovatnije bi se posao vađenja kaseta sveo na tebe i Verbasija.

Sjećam se jednog ispitivaja koje su radili radnici ĐĐ, Specijalna vozila na Manjači. Napune samo jednu polovinu obrtnog transportera sa školskim punjenjima, 11 punjenja i projektila, opterete samo jednu stranu  OT-a, nagnu tenk bočno 10 stepeni (ili više, nisam više siguran) i uključe automat punjenja i pune top sa školskim punjenjima.  Inače kod ovakvih opterećenja su pucale uške za učvršćenje reduktora pogona obrtnog transportera. To se inače desi ako nešto zapne u pogonu obrtnog transportera, a najčešće ako nešto padne na pod tenka, pa zapne OT kod okretanja.  U toku rata sam zamijenio više od 30 reduktora pogona obrtnog transportera. Čak smo napravili i alat za pričvršćenje reduktora i zavarivanje polomljenih dijelova.

A hidraulika SUV-a je ispitivana pod opterećenjem i nagnutom kupolom tenka 15 stepeni, i to pod smanjenim naponom napajanja 22 volta i pod povišenim naponom 29 volti. I tu se je onda ispitivala maksimalna brzina kupole, maksimalno ubrzanje kupole, kočenje kupole, otpuzavanje kupole, minimalne brzine kupole, odziv na step funkciju pri različitim pobudnim naponima i vrijeme smirenja kupole.To se je zvao četveročasovni ciklus ispitivanja, a tu se je hidraulika bukvalno usijavala.

U svakom trupnom RAP-u postoji alat za peglanje kaseta.

Pozdrav

Vlado
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6593 on: April 12, 2022, 09:02:08 am »

Ne znam ni za jedan slučaj iz moje prakse da bi se kaseta deformirala vibracijama. Debljina čelika je dovoljna, a slobodni razmak za ljuljanje je vrlo mali. Kako bi se stijenka kasete deformirala toliko da deformacija ostane, potrebno je primijeniti vrlo veliku silu. Ali to je malo vjerojatno.
Ako se streljivo zaglavi, uzrok bi trebao biti negdje drugdje. Jaka zaprljanost ili nepravilno rukovanje kasetama u tehničkoj službi. Na primjer.

Dakle, to je moje iskustvo.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6594 on: April 12, 2022, 10:03:33 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo šta kaže moj komšija, iz susjedne zgrade, gledamo se kroz prozor, tenkista u penziji, oficir. Često piše na MCM-u. Na Palubi ne piše, samo je čita.

Od ovih 20 kontrolisanih tenkova, 19 je imalo deformisane kasete, a samo je jedan novi tenk, i to M84A, malo korišten, imao nedeformisane kasete.

Pozdrav

Vlado


* Untitjjjjled.jpg (230.49 KB, 1842x1553 - viewed 29 times.)
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6595 on: April 12, 2022, 10:28:20 am »

Kolega će sigurno biti u pravu. Što je onda uzrok, tko zna. To je čudna stvar.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #6596 on: April 12, 2022, 10:33:39 am »

E jbg sad, Palestinac nema veze... Važi.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6597 on: April 12, 2022, 11:35:31 am »

Automat punjenja na tenku T-72 i M-84 iako je napravljen po tehnologiji iz 70-tih godina sa elektromotorima i mikroprekidačima je jedan od pouzdanijih sklopova.
To svakako znaju oni koji su se u vreme proizvodnje naših tenkova bavili tim poslom, ma šta o tome danas pisali oni koji sakupljaju informacije sa razni strana i to plasiraju kao da su oni nešto tu radili ili bili neki faktor u to vreme.

Jedan od boljih poznavalaca AP bio je moj kolega i saradnik Tipura iz ĐĐ.
Pošto sam ja kao tehnolog obradio ugrađivanje obrtnog transportera u tenk, njegovo spajanje na završnoj montaži i obim provere AP nakon poligonski ispitivanja trebalo bi da se još uvek sećam toga dela.
Prvi problem vezan za AP Tipura i ja smo rešili još 1983 na prototopu na poligonu Krivolak.
Razlog nije bio neispravan deo nego previd u toku montaže koji je svakako razumljiv jer su nam tehnologije bile rascepkane pa niko nije držao celi sistem pod kontrolom.
AP je dobro poznavao i jedan major iz školskog centra u Zagrebu kasnije je došao u kasarnu u Kruševac i pokazao mi kopije svih tehnologija za proveru AP koje je Tipura obradio.

Kao šef ekipe servisne službe sa našim serviserima sam obilazio tenkove po jedinicama, rado sam saslušao svakog korisnika tenka registrovao njihova zapažanja na neka sam odmah odgovarao a za deo njih sam proveravao dokumentaciju i tražio mišljenje stručnjaka koji vode tu oblast.
Moje iskustvo govori da za sve sklopove koji su rađeni po licencnoj dokumentaciji uzroci otkaza su ili nepridržavanje KD ili loše rukovanje.

Masne priče kako su tamo neki majstori iz ĐĐ popunjavali pola obrtnog  transportera sa tehnološkim granatama su smešne jer smo mi imali tehnološke komplete za provere u hali i na poligonu i definisane procedure kako se šta radi.
Ti majstori iz ĐĐ u to vreme su svakako bolje poznavali proceduru nego nekakvi kibiceri sa strane.
 Pa oni su montirali i proveravali sve proizvedene tenkov a ne neki ljudi sa strane kako se to ovde često predstavlja.

Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #6598 on: April 12, 2022, 12:56:46 pm »

Iz zapisanog proizlazi, da su bezbednjaci već imali posao, a kamoli sada....
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6599 on: April 12, 2022, 02:30:57 pm »

Automat punjenja je prilično kabast sklop koji kada se popuni sa borbenim kompletom od 22 granate radi sa velikim opterećenjem pa tvrdnja da prazne kasete koje imaju svoje fiksatore letaju baš i ne pije vodu.
Ako zaista postoje neke deformacije one bi pre mogle biti posledica spoljnjeg faktora prvenstveno lošeg rukovanja kod punjenja AP.

Ako su stvarno neke kasete deformisane u Zalužanima treba imati u vidu da su ti tenkovi namenjeni za obuku tenkovski posada a kad to rade početnici sa predpostavljam tehnološkim kompletom nije nemoguće da u toku popune oslone granate ili njima udare u kasetu koja je trenutno na popuni.
Možda dođe i do zamora materijala i eventualnih deformacija zbog prečestog korišćena što svakako nije problem kod tenkova koji se normalno koriste.
Ako je posada prosečno obučena ona će pri popuni ako uoči da projektil ne ide u kasetu istu izvaditi i proveriti u čemu je problem.

Svakako mnogo toga uzimam sa rezervom jer Vladina pisanja i stvarni događaji su prilično na velikoj distanci!
Logged
Pages:  1 ... 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 [440] 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.