PALUBA
April 19, 2024, 02:08:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 [441] 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186198 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6600 on: April 12, 2022, 07:08:20 pm »

Moja iskustva s deformiranim kasetama vezena su za loše rukovanje kod vađenja školskih projektila. Treba dobro stisnuti utvrđivače da bi se oslobodio projektil i kada ga polaznik obuke ne izvuče dovoljno već ga počne vuči za vrh u desno kraj kasete za projektil jednostavno se oštečuje od strane krilaca projektila dok mjesto za punjenje znaju lupiti po vrhu tijekom smještanja punjenja u njegovo ležište u kaseti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #6601 on: April 12, 2022, 07:13:46 pm »

Moja iskustva s deformiranim kasetama vezena su za loše rukovanje kod vađenja školskih projektila. Treba dobro stisnuti utvrđivače da bi se oslobodio projektil i kada ga polaznik obuke ne izvuče dovoljno već ga počne vuči za vrh u desno kraj kasete za projektil jednostavno se oštečuje od strane krilaca projektila dok mjesto za punjenje znaju lupiti po vrhu tijekom smještanja punjenja u njegovo ležište u kaseti.

E jebaji ga sad... pokvari Vladi premijeru. Znači, ako sam dobro shvatio, te kasete nemaju zaštitu od seljačke najezde i kad dodje medjed da puni tenk, on to vremenom pokrivi? A vojska je to predvidela i u svaki orudjni RAP ubacila i po jedan alat za peglanje kasete?
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6602 on: April 13, 2022, 10:32:04 am »

Quote
te kasete nemaju zaštitu od seljačke najezde i kad dodje medjed da puni tenk
DNNS-2 također nema ovu zaštitu. ... Ne postoji lijek za glupost.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6603 on: April 13, 2022, 11:50:44 am »

Moja iskustva s deformiranim kasetama vezena su za loše rukovanje kod vađenja školskih projektila. Treba dobro stisnuti utvrđivače da bi se oslobodio projektil i kada ga polaznik obuke ne izvuče dovoljno već ga počne vuči za vrh u desno kraj kasete za projektil jednostavno se oštečuje od strane krilaca projektila dok mjesto za punjenje znaju lupiti po vrhu tijekom smještanja punjenja u njegovo ležište u kaseti.

E jebaji ga sad... pokvari Vladi premijeru. Znači, ako sam dobro shvatio, te kasete nemaju zaštitu od seljačke najezde i kad dodje medjed da puni tenk, on to vremenom pokrivi? A vojska je to predvidela i u svaki orudjni RAP ubacila i po jedan alat za peglanje kasete?
Nisam dugo bio na tenku M-84 (čak ni punu deceniju), ali sam bio u najburnijim godinama. Na iskrivljenu ili nefunkcionalnu kasetu sam naišao svega par puta, jednom u mojoj četi, kada se iskrivila kaseta u predelu gde ide barutno punjenje, i ono nije moglo da se izvadi iz kasete (baš smo se namučili oko toga) a toliko popuna OT je bilo da sam taj posao u to vreme radio tako da mi su mogli bukvalno da mi stave povez na oči, opet bih ga uradio kako valja.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6604 on: April 13, 2022, 04:51:10 pm »

Profesionalci ne bi trebali imati problema oko punjenja. Problem je kada se uče novi ljudi na tenku, ne možeš kao instruktor vidjeti da li je projektil do kraja izvučen i onda ga "medvjed" kako kaže Rade zavrne u stranu i dok ti reagiraš, gotovo.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #6605 on: April 13, 2022, 04:52:21 pm »

Profesionalci ne bi trebali imati problema oko punjenja. Problem je kada se uče novi ljudi na tenku, ne možeš kao instruktor vidjeti da li je projektil do kraja izvučen i onda ga "medvjed" kako kaže Rade zavrne u stranu i dok ti reagiraš, gotovo.

Ko nije bio u obuci, taj ne zna "što je patnja" Smiley
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6606 on: April 14, 2022, 11:29:47 am »

Tenk je skupo i zahtevno oružje koje sa sposobnom posadom može bit prilično efikasno.
Još sam bio u ĐĐ kad su počele stizati vesti sa fronta od hrvatski posada koje su formirane od majstora sa linije montaže i poligona SV ĐĐ.
Oni su tvrdile da je u međusobnim obračunima bilo 5:1 u njihivu korist, svakako su preterivali ali je sigurno razlika bila u njihovu korist.
Za većinu njihivih posada moglo bi se reći da su posle dugogodišnjeg iskustva svakako profesionalci.

Pri izboru tenkista trebalo bi izvršiti selekciju jer pored fizičke kondicije morate imati i sklonost prema tehnici i želju da njom vladate.
Obuka mora biti postepena a instruktori moraju posvetiti pažnju i pratiti napredovanje svakog kandidata.
Ovakav pristup smo mi imali sa kuvajtskim majstorima pa su neki od njih uspeli da ovladaju materijom da su se mogli nositi sa našim prosečnim majstorima.

Kad smo počeli da isporučujemo tenkove u jedinice a i na osnovu sugestija ruskih instruktora pojavila se dilema kako da se posade profesionalizuju!
Logged
StefanK
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


WWW
« Reply #6607 on: April 14, 2022, 12:22:00 pm »

U NVA DDR-a posade za T-72 obučavale su se pola godine u školi. Tek nakon toga ljudi su ušli u tenkovske pukovnije.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6608 on: April 14, 2022, 08:05:10 pm »

Jedno pitanje, moje laičko: dali je postojala u SFRJ škola za rezervne tankiste, odnosno, dali su postojali rezervni tenkisti kao ŠRO u pešadiji, JRM, JRV ?
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6609 on: April 15, 2022, 08:44:26 am »

Ako misliš na školu rezervnih ofocira, da postojala je u ŠCOMJ u Banja Luci.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6610 on: April 21, 2022, 12:36:43 pm »

Čitam malopije.

https://orf.at/live/5158-Berlin-macht-Weg-fuer-Waffenlieferungen-frei/

Deutschland: Ringtausch für Waffenlieferungen

Die deutsche Regierung bereitet einen Ringtausch für die Lieferung schwerer Waffen an die Ukraine vor. Nach Informationen der dpa soll der NATO-Partner Slowenien eine größere Stückzahl seiner T-72-Kampfpanzer an die Ukraine abgeben und aus Deutschland dafür den Schützenpanzer Marder sowie den Radpanzer Fuchs erhalten.
Das noch aus der Sowjetzeit stammende Waffensystem T-72 wird vom ukrainischen Heer bereits eingesetzt und erfordert keine umfangreiche Zusatzausbildung. Die deutsche Verteidigungsministerin Christine Lambrecht (SPD) bestätigt zudem, dass Deutschland ukrainische Soldaten an der Panzerhaubitze 2000 ausbilden werde.

Da li ovo znači da će tenkovi M84 iz Slovenije biti prebačeni u Ukrajinu u zamjenu za pomoć iz Njemačke.

Pozdrav

Vlado
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6611 on: April 21, 2022, 12:55:55 pm »

Što vi mislite da će Ukrajinci postići s tim tenkovima? Oće li im uopće odgovarati? Dodatna obuka za SUP? Moj jedan kolega kaže da M-84 ispaljuje prastaru municiju koja ruskim tenkovima ne može ništa itd.
« Last Edit: April 21, 2022, 01:20:02 pm by Dus510 » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #6612 on: April 21, 2022, 02:11:04 pm »

Ево ти Владо прилике за бизнис. Биће сада полупаних М84 колико волиш. Мада, то је ипак савршенство технике, можда буде и да не буде пуно посла. По неки метео сензор и тако...
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6613 on: April 21, 2022, 02:59:15 pm »

Nek im napune rezervoare dobro da Ukrajinci ne moraju da misle o tome. 

P.S.i ovo kao vest je ili se može podvesti pod "Vrlo vrlo zapaljivu retoriku ". Slovenci ne znaju da koriste šta god da im poklone  (da  budem precizniji, imaju sasvim sigurno neka iskustva sa zajedničkih vežbi ali dok ti nemaš sredstvo kod sebe nemaš ni praksu sa njim ) ,a ni Ukrajinci nikada nisu ni videli M-84 a kamoli da su ga koristili.  U regionu prva vest je bila da je V.Britanija poklanja snagama na KiM Dzavelin i NLAW, onda da Muslimani u BiH nabavljaju i Dzavelin i verovatno Stinger  (piše PVO rakete u toj vesti ). I treća bi bila ova.  Ja se nadam da bi i Hrvatska mogla da pokloni M-84  Ukrajini taman da im to Rusi polupaju sve kao što su i do sada uradili sa S-300 iz Slovačke i avionom punim "donacija " iznad Odese koji su oborili pre par dana.  Stanje gde svi poklanjaju nešto Ukrajini, a ni sami nemaju ništa bi okarakterisao kao samoubistvo s umišljajem. Jer to neminovno vodi u Treći Svetski Rat, bez daljnjeg ustručavanja i ustezanja da se to izgovori.  To je WW3 bez daljnjeg.  Centralno evropske države će ostati bez ikakve odbrane  (jer SAD čak ni zajedno sa VB i FR nemaju čime da ih opreme, a nemaju ni način kako da ih opreme ni vreme da ih obuče ).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #6614 on: April 21, 2022, 03:44:54 pm »

Шта те чуди, Словачка је Украјини послала свој С-300 и тако остала без ПВО. Али, нема бриге, краткорочно ће на словачкој територији бити распоређен Patriot који ће Словачка дугорочно морати да пазари.

И ево сада, поново Словачка, занима се да пошаље Украјини своје ловце МиГ-29 и тако остане без ловачке авијације. Наравно, мораће да пазари. Од кога? Од САД, наравно. Ф-16 или неки слични јад.

Дефинитивно пуцање у ногу. И то у колено.
Logged
Pages:  1 ... 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 [441] 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.