PALUBA
March 28, 2024, 12:08:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 [446] 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164930 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6675 on: June 27, 2022, 08:44:16 am »

Onda sam pogriješio, izgleda da je napravljeno više tih trenažera kompletnog M-84. Ovaj žuti sada je zelen i dalje se nalazi na HVU.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6676 on: June 27, 2022, 10:18:25 am »

Nekoliko tenkova za učila je napravljeno kod nas u SV ĐĐ od rešetkasti (cevni) nosača sa ugrađenuim agregatima i uređajima kako je to postavljeno u tenku i oni su slati u centre za obuku posada i školske centre.

Isporuka specijalnog alata i učila za Kuvajt išla je preko TRZ-Čačak jedan deo specijalne opreme sam početkom 92 zatekao u TRZ Čačaku pa sam neke test kutije posudio kako bi ih moji novi saradnici u 14 oktobru snimili sve smo to vratili u dogovorenom roku.

Naša škola za obuku kuvajtskih majstora bila je u ŠC na Mišefu tu je bilo prilično dosta specijalnog alata preseka složenih sklopova ali nije bilo trenažera kompletnog tenka.
Pošto sam ja U ĐĐ obradio brošuru (uputstvo) za primenu brigadnog i bataljonskog kompleta spec. alata a imao sam kod sebe moju radnu verziju lako sam se snalazio sa tim.
Trenažer kompletnog tenka je verovatno bio u Džahri jer su tamo obučavane posade a tamo je bila naša druga ekipa.

Kontrolni pregled tenkova za Kuvajt vršila je Vojna kontrola koja je bila stacionirana u ĐĐ oni su svi osim Bucića u maju 91 otišli u Srbiju.
Pošto zadnju isporuku od 15 tenkova zbog poznati razloga nisu primili u ĐĐ to su učinili u Baru a nakon uočenih primedbi pozvat je ĐĐ da otkloni nedostatke.
Ekipu ĐĐ je predvodio Obrovac a sa njim je bio i moj kolega inženjer iz tehnologije montaže koji se bavio naoružanjem.
Moj kolega pokojni S Zdravković koji se u ĐĐ bavio SUV-om a kasnije na moj predlog došao u 14 oktobar je takođe bio u Baru za vreme ovih aktivnosti.
Preneli su mi pozdrave od mojih bivši saradnika iz ĐĐ i dostavili zapisnik obavljenih aktivnosti ali malo šta od toga sećam jer je sve bilo za mene očekivano.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6677 on: July 10, 2022, 08:24:59 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dva tenka M84 Armije BiH zarobljena na dobojskom ratištu. Kasarna u Visokom. Jedan će uskoro biti eksponat na nekom gradskom trgu u Tuzli. Tenkovi sa nekadašnjim oznakama L1 (Libija 1) i S1 (SSSR 1) registarski broj 21178 zarobljeni kod dobojskog ratišta od Druge oklopne brigade VRS. Nekad su bili u VP 2908 Banja Luka. Vraćen iz SSSR-a sa ispitivanja, pa pošto više nije bio za borbenu jedinicu korišten je za obuku u Školskom centru OMJ u Banja Luci. Na ova oba zarobljena tenka bio sam nekoliko dana prije akcije, pripremao ih za akciju. Međutim, jedan je pogođen zoljom kroz auspuh, te mu je motor bio oštećen, a napadali su mudžahedini, a drugi je zapao u kanal i tu mu je pukla gusjenica, pa je ostao u kanalu, te je zarobljen.

Pozdrav

Vlado


* Tenk M84 Armije BiH.jpg (317.78 KB, 1819x915 - viewed 31 times.)
Logged
YugoSlav
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #6678 on: July 11, 2022, 02:24:04 pm »


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6679 on: July 11, 2022, 05:24:12 pm »




Najlakši način za polomiti štiftove na mehanizmu pokretanja kupole se vidi na ovom videu. Čisto amatersko ponašanje.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6680 on: July 14, 2022, 11:15:01 am »

Oznaka L1 na gore spomenutom tenku bila je interna oznaka naše ekipe koju su činili majstori i stručnjaci SV ĐĐ i deo stručnjaka iz VTI-a.
Nakon obavljenih priprema u ĐĐ sa tenkom smo otišli početkom 86 god na Krivolak gde su izvršene dodatne provere i testiranja.
Tipura i ja smo činili stručni deo iz ĐĐ ali se tu ubacivao i jedan oficir koji je tek bio došao u SV ĐĐ dok smo mi bili prilično iskusni u ovim poslovima.
Zanimljivo je da je ovaj oficir kasnije bio deo ekipe ĐĐ u Kuvajtu ali mu je i tu bilo tesno pa je prešao da radi za Kuvajtsku vojsku.

Nakon obavljenih priprema trebalo je da sa tim tenkom otputujemo u Libiju gde bi bio testiran u njihovim uslovima  i prikazan njihovom rukovodstvu radi sklapanja ugovora.
Očekivali smo da se to brzo realizuje ali je NATO zaoštrio situaciju sa Libijom pa se dan D za naš odlazak pomerio na neodređeno vreme.
NATO je u aprilu 86 bombardovao Libiju i aktivnosti su blokirane tako da do te realizacije nije ni došlo.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #6681 on: July 14, 2022, 12:11:22 pm »




Najlakši način za polomiti štiftove na mehanizmu pokretanja kupole se vidi na ovom videu. Čisto amatersko ponašanje.

Za nas laike možda jedno objašnjenje, šta su ovi uradili naopako.

Iz videa vidim, da prilikom vožnje top malo mrda levo - desno i znam, da u kupoli ima neki crveni drog, na kojeg se kvači top kod vožnje, ako nije u upotrebi.



Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6682 on: July 14, 2022, 03:59:18 pm »

Neutvrđena kupola, lijevo od ciljača je kočnica ili utvrđivač ili kako je tko želi zvati sa polugom i jednim pipkom usmjerenim na gore i dva slova O i Z. Okretanjem poluge utvrđuje se kupola. Kada SUV nije uključen a vrši se kretanje mora biti zakočena kupola odnosno pipak mora biti na poziciji Z. Neki pogreše pa klin ne uđe u utor nego se nasloni samo na zubac vijenca kupole pa poslije dva tri skretanja kupola i dalje "trza" odnosno nije ukočena. Za elevaciju postoji marševska kočnica odnosno poluga koja se jednim dijelom kači na top a drugim dijelom za gornji dio kupole.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6683 on: July 14, 2022, 08:41:28 pm »




Najlakši način za polomiti štiftove na mehanizmu pokretanja kupole se vidi na ovom videu. Čisto amatersko ponašanje.

Za nas laike možda jedno objašnjenje, šta su ovi uradili naopako.

Iz videa vidim, da prilikom vožnje top malo mrda levo - desno i znam, da u kupoli ima neki crveni drog, na kojeg se kvači top kod vožnje, ako nije u upotrebi.






Kompletan odgovor je dao Kukimiro. Iskusan oficir, tenkista ti je dao odgovor na tvoje pitanje.


Pozdrav

Vlado
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #6684 on: July 15, 2022, 06:55:49 am »

Kukimiro i Vlado hvala na odgovoru.

Šta da kažem. Posle 30 i još koju godinu, od kada je raspala Jugoslavija vidi se raspad tehničke kulture na prostorima bivše Juge. Zapadu je dobro došlo, da više nema zemlje, koja je proizvodila dosta dobro i
jeftino naoružanje, a vojske koje su sada na ovim prsotorima mogu jedino da služe kao neka žandarmerija.

Oklopne jedinice u Sloveniji če se svoditi na 8x8 - vjerovatno če sada kupiti čak nekoliko Rosomaka in na 4x4 JLTV. Nekolilo godina čemo možda još da glumimo u Njemačkoj još glupe rusa sa tenkovima M84. I to je sve.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6685 on: July 15, 2022, 06:39:06 pm »

Neutvrđena kupola, lijevo od ciljača je kočnica ili utvrđivač ili kako je tko želi zvati sa polugom i jednim pipkom usmjerenim na gore i dva slova O i Z. Okretanjem poluge utvrđuje se kupola. Kada SUV nije uključen a vrši se kretanje mora biti zakočena kupola odnosno pipak mora biti na poziciji Z. Neki pogreše pa klin ne uđe u utor nego se nasloni samo na zubac vijenca kupole pa poslije dva tri skretanja kupola i dalje "trza" odnosno nije ukočena. Za elevaciju postoji marševska kočnica odnosno poluga koja se jednim dijelom kači na top a drugim dijelom za gornji dio kupole.
Sve po PS-u.
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #6686 on: July 16, 2022, 04:01:32 pm »



Dva tenka M84 Armije BiH zarobljena na dobojskom ratištu. Kasarna u Visokom. Jedan će uskoro biti eksponat na nekom gradskom trgu u Tuzli. Tenkovi sa nekadašnjim oznakama L1 (Libija 1) i S1 (SSSR 1) registarski broj 21178 zarobljeni kod dobojskog ratišta od Druge oklopne brigade VRS. Nekad su bili u VP 2908 Banja Luka. Vraćen iz SSSR-a sa ispitivanja, pa pošto više nije bio za borbenu jedinicu korišten je za obuku u Školskom centru OMJ u Banja Luci. ...
Pozdrav

Vlado
[/quote]

U kasarni u Visokom (bar na ovoj lokaciji sa slike) nisu još od 2018., izgleda da su se odužile pripreme za izlaganje.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6687 on: July 16, 2022, 07:46:09 pm »

Slike tenkova u kasarni Visoko sam objavio 07.05 ove godine. Uslikano je dan prije. Slike sam dobio od visokog oficira Oružanih snaga BiH. On mi je i rakao da se jedan tenk priprema da bude postavljen kao eksponat na nekom trgu u Tuzli.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=1473.msg623190#msg623190

Međutim, prije dva mjeseca jedan tenk M84 je viđen u kasarni Butilo pored Sarajeva. Upravo sada sam razgovarao sa jednim oficirom OS BiH koji ga je vidio.



Na ovom videu su dva zarobljena tenka M84 u kasarni Visoko. Video nije najnovijeg datuma, iako sam ga maloprije postavio na svoj YT.

Armija BiH je zarobila, po mojim saznanjima, četiri tenka M84. Za dva tenka znam kad su zarobljena, bio sam na njima dva, tri dana prije akcije, a za dva zadnja ne znam, jer sam tad bio u Kini.

Na ovim slikama se vidi nekoliko različitih tenkova M84. Iz različitih serija. U rukama Armije BiH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* M84 (2).jpg (80.74 KB, 850x627 - viewed 9 times.)

* M84 (3).jpg (86.46 KB, 867x549 - viewed 9 times.)

* M84 (4).jpg (74.98 KB, 945x696 - viewed 7 times.)

* M84 (5).jpg (85.96 KB, 880x639 - viewed 7 times.)

* M84 (6).jpg (80.59 KB, 872x602 - viewed 7 times.)

* M84 (7).jpg (58.78 KB, 945x700 - viewed 7 times.)

* M84 (8).jpg (99.63 KB, 945x712 - viewed 7 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6688 on: July 18, 2022, 05:44:09 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tenk M84 sa oznakom L1 na trgu u Tuzli nakon zarobljavanja.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

L1 pod kontrolon UNPROFOR-a


Pozdrav

Vlado


* M84 (9).jpg (35.05 KB, 807x562 - viewed 13 times.)

* M84.jpg (79.15 KB, 945x581 - viewed 12 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6689 on: July 22, 2022, 02:48:04 pm »


Garavi Zeko prvi zarobljen M-84 Armije RBiH
Logged
Pages:  1 ... 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 [446] 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.