Jel sad trzaj isti ili je sa potkalibarnom dosta veći trzaj. Isto sam prvo pronašao info da je sa potkalibarnim projektilom trzaj veći. A ako je trzaj isti na šta se odnosi to da je pucanj isti? A i projektil potkalibarni dok je u cijevi teži je od kumulativnog za pola kile, kako to da je onda brži? Trenje ili nešto treće?
Dosta sličan. Kao kada ideš jedno 60 km/h sa putničkim vozilom i zakočiš naglo, samo što trzaj kraće traje nego što bi to bio slučaj kod naglog kočenja na putničkom vozilu. Najbolje bi bilo da ti to probaš.
Mada u današnje vreme jedino na poligonu Pasuljanske Livade.
I što kaže kolega Kukimiro, k-dir tenka trebao bi da proverava trzaj topa, jer se on nalazi na komandirovoj strani.
Nisam bio u tenku baš puno puta kada se ispaljuje potkalibarna, tek nekoliko puta, ali na mene je ostavila utisak da ima nešto jači trzaj (možda je i samo moj subjektivan osećaj), i kao što sam naveo, potkalibarna ojede cev za pola kilograma prilikom ispaljivanje i nikako se ne sme ispaljivati jedna za drugom, mada toga je bilo u jednom slučaju. Pravilo kaže da se posle 100 ispaljenih potkalibarnih projektila cev topa mora menjati jer to više nije cev topa u 125 mm.
Što se tiče zvuka, uvek sam držao otvorena usta da bi se pritisak po opaljenju izjednačio, tu je naravno i šlemafon, u kojoj imaš unutrašnju i spolju vezu, i sam šlemafon ublaži zvuk opaljenja.
Jeste malo frka dok ne opališ prvi put, posle bi gađao ceo dan.
Moja prva koju sam opalio, kao nišandžija je bio kumulativni projektil, a najomiljeniji izbor kao k-dira je bio TF projektil. Naravno, sve zavisi šta treba da izgađaš pešadiji da bi oni sa što manje gubitaka zauzeli liniju. Ako gađaš kuću recimo odakle tuče neprijatelj, tu ide varijanta projektila TF sa usporenim dejstvom...