PALUBA
April 24, 2024, 04:51:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 [449] 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2191742 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6720 on: February 13, 2023, 02:17:51 pm »

https://www.kurir.rs/planeta/4105722/kako-je-jugoslovenski-m-84-pobedio-americki-abrams-m-1-u-trci-tenkova-u-pustinji
Dok sam radio u Kuvajtu 98-2001 sa mnom su radili i naši i kuvajćani iz tog perioda o toj trci niko nije pričao.
 Pre nekoliko godina pitao sam tadašnjeg šefa naše ekipe u Kuvajtu o toj trci i dobio sam sledeći odgovor:
Grujovic  10:21 AM

Ajdemo redom: Vlada Ivanović je bio u S. Arabiji odakle je prešao u Kuvajt. Koliko je meni poznato nije bilo nikakve trke Abramsa i M84 a i da je bilo tu vožnju svakako ne bi Beki radio. Bilo je vozača, majstora. I Berki nije ranjen nego se povredio (lom ruke)  prilikom pada na tenku, prilikom gađanja kuv. posada. To je junački podneo  i sa tako slomljenom sutra nastavio gađanje... Pozdrav
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6721 on: February 14, 2023, 10:51:42 pm »

trebao bi biti spregnut sa bacačima dimnih kutija i "sakriti" tenk. Bar je tako na A4 Snajperu

A na kom principu dimne kutije sakrivaju tenk od radara?



Hajde da budemo ozbiljni. Mnogo korisniji, može se reći i neophodni, su detektori laserskog zračenja, koje ovaj tenk takođe ima. U slučaju laserovanja, detektori otkrivaju pravac odakle laserovanje dolazi, sistem okreće kupolu u tom pravcu i ispaljuje dimne kutije. Dimne kutije uspešno ometaju laser, a one novije punjene aerosolom i termoviziju u određenoj meri.

Detektor radarskog zračenja može biti koristan u tom smislu da komandiru tenka signalizira upozorenje kako tenk smesta treba pomeriti u neki zaklon, ako ga ima u blizini. Za ostale kontra mere protiv radarskog zračenja (kakve recimo imaju avioni) tenk nema mogućnosti.


Evo o kakvim se detektorima radarskog ozračenja radi:

koji tenk ima prijemnik radarskog upozorenja?
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 095


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6722 on: February 15, 2023, 08:50:14 am »

trebao bi biti spregnut sa bacačima dimnih kutija i "sakriti" tenk. Bar je tako na A4 Snajperu

A na kom principu dimne kutije sakrivaju tenk od radara?



Hajde da budemo ozbiljni. Mnogo korisniji, može se reći i neophodni, su detektori laserskog zračenja, koje ovaj tenk takođe ima. U slučaju laserovanja, detektori otkrivaju pravac odakle laserovanje dolazi, sistem okreće kupolu u tom pravcu i ispaljuje dimne kutije. Dimne kutije uspešno ometaju laser, a one novije punjene aerosolom i termoviziju u određenoj meri.

Detektor radarskog zračenja može biti koristan u tom smislu da komandiru tenka signalizira upozorenje kako tenk smesta treba pomeriti u neki zaklon, ako ga ima u blizini. Za ostale kontra mere protiv radarskog zračenja (kakve recimo imaju avioni) tenk nema mogućnosti.


Evo o kakvim se detektorima radarskog ozračenja radi:

koji tenk ima prijemnik radarskog upozorenja?

Modernizovana verzija tenka M-84AS,poseduje,ako se pitanje odnosi na to. A takođe poseduje i većinu od ovde navedenih sistema - link https://senzor-infiz.com/vehicle-equipment/ ,sa napomenom da se svi ovi sistemi nalaze već na vozilima Lazar 3,Miloš,prototipu Lazanski vozila ,modernizovanim M80 ,pa čak i PASARSu (da naglasim NE NALAZE SE SVI SISTEMI NA SVIM VOZILIMA ali su već u "debeloj" serijskoj proizvodnji ) .


DWS-2020 laserski detektor
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

P.s. da se našalim ,kontramera za radarsko ozračenje bi bila da tenk umesto dima iz dimnih kutija izvaci male ugaone reflektore (ili da mu se isti postave na telo tenka) . To je "kontramera" koju koriste raketaši PVO


* dlo2020.png (146.08 KB, 660x489 - viewed 5 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6723 on: February 15, 2023, 01:01:48 pm »

Probao sam da nađem nešto o eventualnom učešću tenkova M-84ab u Zalivskom ratu, nisam naišao na takav relevantan podatak.
Kopnena invazija koalicije na Kuvajt počela je nakon mesec dana vazdušnih udara i dva dana posle Iračkog prihvatanja da se povuče iz Kuvajta.

Ozbiljnog otpora nije bilo osim od snaga koje su bile u povlačenju ili još nisu stigle da se povuku.
Udarnu pesnicu predvodili su abramsi M1A1 jer je njihov top omogućavao da se protivnički tenk efikasno uništi na udaljenosti od 2500 m. dok je efikasnost tadašnji ruski pa i našeg tenka bila do 2000 m.

Priča da su naši tenkovi prvi ušli u Kuvajt vezana je za zahtev Kuvajtskog Emira da njihova vojska (posade) prvi uđu u oslobođeni grad Kuvajt Siti.
Yu strana tada nije bila u sukobu a naši ljudi su otišli po redovnom programu za tehničku podršku.
Pošto je kuvajtska vojska izbegla u  Saudijsku Arabiju a rokivi za isporuku i naplatu su dospeli ceo proces je započet u S. Arabiji.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6724 on: February 15, 2023, 01:08:54 pm »

Modernizovana verzija tenka M-84AS,poseduje,

P.s. da se našalim ,kontramera za radarsko ozračenje bi bila da tenk umesto dima iz dimnih kutija izvaci male ugaone reflektore (ili da mu se isti postave na telo tenka) . To je "kontramera" koju koriste raketaši PVO


Previše si neozbiljan i iznosiš netačne podatke.


Detektore radarskog ozračenja nema ni M-84AS1 niti M-84AS2. Imao ih je u početku M-84AB1, kasnije po neuspehu ponude modernizacije kuvajtskih tenkova preimenovan u M-84AS. Ali, izgleda da je neko uvideo upotrebnu vrednost radarskih detektora na tenku, pa ih je poskidao.

Ostali su samo detektori laserskog ozračenja, koji si naravno neophodni i korisni.

Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #6725 on: February 15, 2023, 07:48:36 pm »

Bilo je svakakvih mišljenja o našem TOMS-u, kao i njegovoj upotrebljivosti na tenku.

Izgleda da su ipak naši inženjeri bili malo pametniji od većine onih koji su iznosili mišljenja, uključujući neke njihove precenjene kolege.

Posle sprave slične TOMS-u na novom Panteru, pojavljuje se i varijanta uređaja sada na M1A2 kao deo sistema veštačke inteligencije koji treba da omogući automatsku akviziciju i gađanje ciljeva iz tenka:

https://www.thedrive.com/the-war-zone/m1-abrams-tank-tested-with-artificial-intelligence-targeting-system

Izgleda da su naši stručnjaci pre dvadeset do trideset godina prilično dobro predvideli pravce razvoja u industriji naoružanja, pogotovu u artiljeriji, i izviđačko-osmatračkim platformama.

Iskustva iz ratova devedestih su tu svakako odigrala veliku ulogu, ali s obzirom na stanje industrije, odliv kadra, i sve ostalo što je istu snašlo, predviđanja pravaca razvoja je bilo neverovatno.

I bilo bi dobro da počnemo da malo više poštujemo svoju pamet i sebe same, a ne da idemo logikom da je uvek "U tuđega tatka pogolema alatka".
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6726 on: February 16, 2023, 10:03:22 am »

Kako bi izgledala eventualna trka:
M-84AB: težina 42t, motor 1000ks, max brzina 65km/h, po putu prvog reda 50km/h, makadam 35-45km/h
Abrams A1M1: težina 62t, turbina 1500ks, max brzina 68km/h asvalt, teren 48km/h dozv. reg. brz. 72km/h.

Malo čupavo za nas, možda lošija podloga i veštiji vozač ima neke šanse.
Major Bekić je u SŠC M.Stojanović B.Luka bio na katedri za naoružanje stručnjak za automat punjenja, tamo sam držao praktični kurs za libijce i tada sam čuo da prelazi u ĐĐ.
Kada je polovinom 86 god.  prešao u ĐĐ malo nam je poremetio koncepciju pa su ga zbog  majorskog čina postavili za šefa poligona.
Znam majstore koji su u to vreme bili deo ekipe ĐĐ za tehničku podršku koji su svakako iskusniji i bolji vozači za takmičenje.

Ako je i bilo neke trke to je lokalnog karaktera nešto kao moja povelja za osvojeno prvo mesto u plivanju.
Naša grupa od 80 članova organizovala sporska takmičenja, nas trojica smo u pauzi plival dužu deonicu u moru i pri kraju moj docimer predloži da to proglasimo takmičenjem. Ja sam u tom trenutku bio najbliži cilju pa i ako sam lošiji plivač od njih nekako pobedim. Šta je tu je reč je reč dadoše mi diplomu za pobedu u nezvaničnnoj trci.
Za diplomu za drugo mesto u šahu ozbiljno sam se pomučijo, imao sam prednost ali previd i publika su me sprečili da to na bude prvo mesto.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #6727 on: February 16, 2023, 11:29:14 am »



   Urbana legenda ili ne, možda čak odličan markentinški trik, ali o pomenutoj trci je svojevremeno izveštavao i pok. Miroslav Lazanski koji je bio izveštač Tanjuga iz zalivskog rata. Možda negde postoje njegove reportaže na You-Tubeu koje se mogu pronaći, ali se jako dobro sećam te priče.

   Pomenute TT karakteristike su kataloške i bez namere da osporim Palestinčev sud tvrdim da maksimalna brzina nije ista kod svakog tenka. Nije ista čak ni kada su iz iste serije, serijski broj jedan do drugog. To će vam reći svaki tenkista ili neko ko se motao oko njih. Na Tenkovskom Biatlonu se redovno premašuje ta brzina i to možete videti na snimcima kojih ima dosta jer su se organizatori potrudili da kompjuterskom grafikom proprate ceo događaj kao da je u pitanju Svetski Kup pa u dnu ekrana imate i brzinomer. Ne kažem da je taj njihov brzinomer precizan, naročito kada pokazuje brzinu ruskih ili beloruskih ili azerbejdžanskih tenkova pošto oni imaju poseban status (nestandardni pojačani tenkovski motori sa povećanim stepenom sabijanja turbo kompresora, posebno visokoenergetsko gorivo i ostale mahinacije kojima se Rusi koriste da bi oni uvek bili prvi). Verujem da tako friziran ruski tenk ide preko 80 km/h! To se najbolje vidi u završnoj trci tzv. Gonka kada ruski T-72B3 ostavlja na stazi prozivnike koji su na standardnim linijskim tenkovima istog tipa za par stotina metara!

   Ne treba vam dalje, dovoljno je ukloniti jednu vrstu filtera za gorivo (recimo fini) i tu će se dobiti 50-tak konjskih snaga što bi bilo suludo u pustinjskim uslovima ali navodim kao primer.




Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6728 on: February 16, 2023, 05:01:31 pm »

Čitao sam taj članak  pokj. Lazanskog ranije čini mi se da se pominjala trka od 1 milje i da su amerikanci odustali na 800 m.
Tada nisam sumnjao ali kad se pojavio tekst gde je akter Bekić a autor teksta uglavnom prikuplja informacije pa ih nakiti i prilagodi svojim potrebama, obartio sam se tadašnjem šefu kompletne Yu ekipe.
P. puk. Grujo je po meni najbolji poznavalac kompletnog tenka dugo vreme je bio direktor montaže a kasnije i direktor SV ĐĐ.
Vodio je našu ekipu u Kuvajtu od starta do marta 1998 god kad smo mi preuzeli odriavanje tenkova.
Kuvaćani su ga poštovali i cenili pa je zbog njega i dalje nastavljena saradnja sa SDPR-om preko isporuke rezervni delova.
 Njegov odgovor sam citirao.

Ozbiljni proizvođači daju u prospektu validne podatke a vi kao kupac ih možete proveriti i oni moraju biti ispunene.
Naš motoe V-46tk ima karter, glavu i klipni sklop kao V-46 a na sebi ima limitator broja obrtaja na 2300 ob/min.
Abrams ima regulator maksimalne brzine od 72 km/h, turbina može obezbediti više ali zbog bezbednosti posade i hodnog dela ugrađen je ovaj limitator.

Ruski tenkovi odavno imaju ugrađene motore V-84 (840 ks osnova) gde je poboljšan klipni sklop i kvalitet glave i još neki sklopova ali to je druga priča.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6729 on: February 16, 2023, 05:16:22 pm »

Nasljednik majora Bekića se baš nije proslavio. Gađanje s bestrzajnim topom sa peglice i lupanje po obrtnom zatvaraču s polugom mu je bio vrhunac. Sami smo učili poslijepodne AP.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #6730 on: February 16, 2023, 10:13:15 pm »

Istina ili legenda ?

The M-84AB/ABK was an export variant made for Kuwait. The company in charge of export and shipment was Yugoimport SDPR. It impressed the Kuwaitis after it won a desert trial against the M1A1 Abrams. It proved more reliable and finished the 102 km course without breakdowns, while the Abrams was not able to finish due to a fuel system malfunction. Later, Yugoslav mechanics demonstrated engine removal, complete disassembly, and reassembly in the field. The Kuwaitis were sold and made an order of 200 M-84AB and 15 M-84ABK command tanks. The price was 1.58 million dollars per vehicle (3.4 million in 2020 values).

https://tanks-encyclopedia.com/m-84/

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6731 on: February 17, 2023, 09:51:25 am »

Nasljednik majora Bekića se baš nije proslavio. Gađanje s bestrzajnim topom sa peglice i lupanje po obrtnom zatvaraču s polugom mu je bio vrhunac. Sami smo učili poslijepodne AP.

U saradnji sa katedrom motoraša načelnik (puk Vrzić G.) i logističku podršku Subotića tamo sam sa nekoliko majstora ĐĐ septembar - decembar 85 držao praktičnu obuku grupi Libijaca za remont i održavanje tenkova M-84.
Šef ekipe trebao je da bude major sa Vojne A. Zagreb gde su oni slušali teoretsku obuku ali pošto nije došao morao sam da preuzmem ulogu šefa parade.
Bili su zahtevni i iskusni (obuka u SSSR-u) u početku je bilo malo čupavo ali kada smo na kraju sve sklopili a naš vozač malo brže prošetao tenk po pisti u Zalužanima bili su oduševljeni.

 Ako si dugo bio u M. Stojanović mogao si nešto čuti i o st. vodniku Židov I. On je prešao u ĐĐ sa prvim tenkom (poslužio kao prototip). Na startu nam je pomagao jer je prilično pozmavao tenk posle je prešao na poligon a kasnije u Kuvajt. Mislim da je jedan od najbolji i savesniji vozača tenka na svim dosadašnjim sajmovima i prikazima mogli ste ga sresti uz tenk pošto honorarno radi za Jugoimport.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6732 on: February 17, 2023, 04:52:51 pm »

Akademija 4. godina u M. Stojanović ali 89 godine tako da nisam imao prilike ga sresti. Predsjednik komisije na diplomskom puk Vrzić a motore nam je držao p.puk. Pašić.  Na manjači tijekom vježbe na mom tenku je klip probio glavu a zbog jezika sam naučio kako se iz AP vadi zaglavljena kaseta, majstor na kupolici vodi priču a ja šrafinjam obloge da mogu do kasete. Dosta sam naučio iz prve ruke. U Skopju 90 godine na četvorci se tijekom starta motora odvojio dio koji je probio motor, nismo ga smjeli otvarati dok nije stigla ekipa iz ĐĐ.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 095


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6733 on: February 17, 2023, 07:48:22 pm »

U Hrvatskoj akademskoj zajednici se dosta posvećuje pažnje tenku M-84. U protekle dve godine sam zapazio analize gotovo svih delova na tenku ponaosob ,a zanimljivo je i da se analizira i ugradnja DUBS na Hrvatske tenkove https://repozitorij.unizg.hr/islandora/object/vojni:726

@ Bandzi
Neozbiljan (?)- "ima ta rabota kod mene " ...jedna strana je nezbiljna,a druga preozbiljna ,tako sam preraspoređen Wink



Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6734 on: February 18, 2023, 11:23:13 am »

U SFRJ tamo je bila Tehnička Vojna Akademija oficiri sa kojim sam radio u ĐĐ su je završili a neki su i magistrirali.
ĐĐ je finansirao odabrane kadrove koji su tamo studirali, dolazili su kod nas preko leta na praksu prvo u tehnologiju montaže a sledeće godine u konstrukciju.
Kao glavni tehnolog bio sam zadužen za njih, pošto sam bio popustljiv prema damama jedna se čak i požalila na mene.
 Neki od tih inženjera su po završetku i došli da rade kod nas u tehnologiji, brzo su se uklopili.

Tenk je u to vreme bio složen i obiman projekat koji smo samostalno uspešno realizovali pa su se i naučne kuće bavile tim.
Verujem da je mnogo materijala sakupljeno i napravljeno (dolazili su kod nas mi smo im davali naše materijale kao podloge za predavanja).
Jedan oficir koji je napustio tu akademiju i prešao u Kruševac dao mi je kopije naših tehnologija iz ĐĐ za testiranja automata punjenja.
Građe svakako imaju pa ako se potrudite možete napraviti zanimljiv rad.

Zanimljivo je da smo se kolega i ja iz Tehničke škole S. Mitrovica prijavili za studije na ovoj akademiji.
Testiranja su trajala 3 dana a ja sam imao peh pri uzimanju krvi, stažista promašio venu drugi put uspeo a ja se onesvestio.
Još uvek imam traumu, čak sam se i u Kuvajtu onesvestio dok smo bili na lekarskom pregledu.
Logged
Pages:  1 ... 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 [449] 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.