PALUBA
April 24, 2024, 06:49:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 [456] 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2191853 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #6825 on: April 19, 2023, 09:57:09 pm »

Pa moram da priznam da si postavio toliko kompleksno pitanje da bih morao da se napisem toliko da mi se smuci na kraju, ali kada razmislim ovako u minut mislim da trenutno u svetu ne postoji resenje koje bi ispunilo sve nase uslove, postoje vrlo priblizna resenja za sve sto nam treba, ali realno i ovo za sta misle da uzmu pare od drzave nam ne treba. Sa ovim prohodnost i agilnost tenka je dodatno smanjena, iz svemira se vidi kuda je prolazio taj tenk koji zapinje, ta dodatna tezina opterecuje sve.

Kad ovi mogu da naprave jednocevnu verziju zasto ne bi mogao Yugoimport da napravi upravljivu stanicu kad vec znaju da modernizuju avione. Nek ukradu resenje od topa 30mm, ako mogu i znaju, mada bi tu morao svakako dvocevni da ide.


Na kraju krajeva treba biti realan bivse drzave vise nema i ja se nadam da je vise nikada nece ni biti, a mi sada treba da budemo pametni i da vidimo ko bi nam sta ponudio ako kupimo odredjenu kolicinu tenkova kod njih, nekakav kontinuitet se mora nastaviti i tu nema price, ali raditi sve jednostavno nije moguce. Drzava vec na gomile nekih projekata baca novac koji nikada nece biti realizovani, a to sve kosta. Na tenku se razvija vise sistema koji nece biti primenjeni, a izgubljeno je grdno vreme i novac, ne mozemo sve. Po meni covek poput Palestinca da dobije odresene ruke, da povede ekipu i da vidi sta dobijamo, ako kupimo vas tenk, a na tom tenku nase moze biti ovo, ovo, ovo. Na zapadnom sigurno ne SUV, sada je takva situacija da je tesko reci sta kupiti.

Oni se ponasaju kao da ce svet stajati pet godina dok oni neki broj tenkova M-84 modernizuju. Sta bi spasio dodatni oklop M-84 u ratu u Ukrajini(ovaj koji misle da postave)? Mogli bi da pricamo izmedju 1-2%.
« Last Edit: April 19, 2023, 10:26:57 pm by BSD » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #6826 on: April 19, 2023, 10:57:17 pm »




   Pratite događanja u Ukrajini i sve će vam uskoro biti jasno što se tiče tenkova i oklopnih jedinica uopšte. Trenutno se uvežbavaju pripadnici Ukrajinske 47. specijalizovane brigade na poligonu u sadejstvu slovenačkih M-55S i američkih borbenih vozila pešadije Bredli M2A2 (čije posade su uvežbavane u SAD)!

              [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
   
   Neko je pronašao da se, iako modernizovani, anahroni sovjetski tenk i nešto savremenije američko BVP slažu i mogu uspešno sadejstvovati dok mi ovde otpisujemo M-84 jer nije snabdeven najnovijim modifikacijama. U ruke Mandušića Vuka, svaka puška biće ubojita. Iako nije vezano za ovu temu već više za T-55 ovu vest sam postovao kao primer kombinovanja onoga što se nudi a što može biti efikasno. Koliko, uskoro ćemo videti!


   GŠ-23 je ubojito oruđe ali mislim da mu je pre mesto na kupoli BVP-a nego kao DUBS na tenku zbog velike kadence koja iziskuje enormno hranjenje municijom i dužine cevi koje bi daleko izlazile van gabarita kupole tenka i predstavljale prepreku u manevrisanju u urbanim sredinama. Uz veliki pritisak na ležaj turele komandira koja bi se morala modifikovati ubacivanjem duplog ležaja, a što bi povećalo visinu.







* -5908923303718927690_121.jpg (183.6 KB, 1200x900 - viewed 15 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #6827 on: April 20, 2023, 09:09:01 pm »

Ne treba ni upasti u matricu mi to, mi sve imamo, nas tenk je nekada bio najbolji na svetu, a kada zapne onda ovo nemamo, ni ovo nemamo, a ovo nas tenk ne moze i tako u krug. Onda se neko seti i pita, a gde su pare? Odgovor je bio nemamo pojma, pojela maca. Secam se ja 1999. kada sam pitao za mnoge stvari tamo.

Bas me interesuje da vidim to sadejstvo! Mogu oni da uvezbaju i konjica da trci ispred njih, a kerovi da njuse teren da slucajno neko nije bacio narkotike u bezanju.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6828 on: April 21, 2023, 07:56:47 am »

Retko ste mogli čuti od dobrih poznavaoca našeg tenka da je on najbolji na svetu jer su oni bili svesni i njegovi nedostataka.
Mi smo rusku licencu radili na savremenijoj opremi i u nju ugradili zapadni sistem za upravljanje vatrom (SUV) i tako podigli vrednost.
Posao su radile renomirane firme sa kvalitetnim kadrovima, to je omogućilo da se stvori osnova za razvoj i nastup na ino tržištu.

Danas ti tenkovi svakako zaostaju za konkurencijom  pa je neophodno obaviti izbalansiranu modernizaciju ali tako da se nakon par meseci pripreme remontuje i modernizuje bar 20 komada godišnje.
Mislim da za to imamo potencijala ali ako tu dinamiku nismo u stanju izvesti onda treba tražiti neka druga rešenja.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #6829 on: April 21, 2023, 08:28:21 am »

Retko ste mogli čuti od dobrih poznavaoca našeg tenka da je on najbolji na svetu jer su oni bili svesni i njegovi nedostataka.
Mi smo rusku licencu radili na savremenijoj opremi i u nju ugradili zapadni sistem za upravljanje vatrom (SUV) i tako podigli vrednost.
Posao su radile renomirane firme sa kvalitetnim kadrovima, to je omogućilo da se stvori osnova za razvoj i nastup na ino tržištu.

Danas ti tenkovi svakako zaostaju za konkurencijom  pa je neophodno obaviti izbalansiranu modernizaciju ali tako da se nakon par meseci pripreme remontuje i modernizuje bar 20 komada godišnje.
Mislim da za to imamo potencijala ali ako tu dinamiku nismo u stanju izvesti onda treba tražiti neka druga rešenja.


@S.Palestinac

Interesuje me Vaše mišljenje o tome da se određeni broj M84 (ili još bolje preostalih T72) modernizuje promenom kupole za lakšu u smislu BMPT-72 Terminator2 pošto bi se tada smanjila ukupna težina i time omogućilo dodavanje ozbiljno pojačane oklopne zaštite.

Hvala
« Last Edit: April 21, 2023, 08:53:44 am by DusanC » Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6830 on: April 21, 2023, 11:01:51 am »

То возило је свакако погодније и ефикасније за градску борбу у данашњим условима.
Са додатном оклопном заштитом оно је тешко  44т, мало је проблематично за наш мотор 780кс и наше мењаче на којим нису рађена озбиљна побољшања.
Рачунајући на резерву коју ови системи по пројекту имају мислим да би све издржало, јер ратни животни век тенка данас је краћи а ми би водили само одбранбени рат.
Предпостављам да их Руси користе на за тенкове који имају снагу 840кс.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6831 on: April 21, 2023, 12:00:47 pm »

Po snimcima iz Ukrajine, serijski primerci BMPT-72 Terminator-2 su sa V-92 motorom (1000-1130 KS)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6832 on: April 21, 2023, 12:49:07 pm »

Za varijantu sa borbrnom masom od 44t može da se koristi (a i u prospektu piše) motor V-84MS od 840ks.
Za varijante sa masom od 48t koristi su snažnije motore, a max brzina 65km/h
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #6833 on: April 21, 2023, 07:09:02 pm »

То возило је свакако погодније и ефикасније за градску борбу у данашњим условима.
Са додатном оклопном заштитом оно је тешко  44т, мало је проблематично за наш мотор 780кс и наше мењаче на којим нису рађена озбиљна побољшања.
Рачунајући на резерву коју ови системи по пројекту имају мислим да би све издржало, јер ратни животни век тенка данас је краћи а ми би водили само одбранбени рат.
Предпостављам да их Руси користе на за тенкове који имају снагу 840кс.
Онако лаички инжењерски, под вечним барјацима унификације, стандардизације и типизације за Србију би оптимално било да са својим Т72 и М84 направи универзалну платформу као нпр. https://en.wikipedia.org/wiki/Armata_Universal_Combat_Platform  где би тенкови са јачим моторима остали главни борбени тенк а остали били реконструисани у нпр.:
1. Борбено возило са топом 57mm + ПОВР
2. Цевна ПВО 40mm + ЛПРС за дронове и хеликоптере
3. Инжењеријско возило
4. Мост
5. Возило за извлачење и одржавање
6. Трупна ракетна ПВО
7. Артиљерија 152мм? 120мм? Код нас је добра путна мрежа, личи ми да ово и точкаши задовољавају за Србију?
8. Командно возило?

Унифицирани возачи, одржавање, обука...
Све ово мора да буде у оклопној бригади тј. биће изложено у свом раду свему што и оклопна бригада (нападима артиљеријом, ПОВР, оклопом) зато ми је и логично да буде исте оклопне заштите.

Оклопни транспортери пешадије треба да буду точкаши, њима није место на првој линији, ваљда се зато и зову транспортери, истоваре пешадију у позадини и не излажу се.

Шта нисам узео у обзир па се ово већ није десило?
« Last Edit: April 21, 2023, 07:23:08 pm by DusanC » Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #6834 on: April 21, 2023, 07:31:48 pm »

Retko ste mogli čuti od dobrih poznavaoca našeg tenka da je on najbolji na svetu jer su oni bili svesni i njegovi nedostataka.
Mi smo rusku licencu radili na savremenijoj opremi i u nju ugradili zapadni sistem za upravljanje vatrom (SUV) i tako podigli vrednost.
Posao su radile renomirane firme sa kvalitetnim kadrovima, to je omogućilo da se stvori osnova za razvoj i nastup na ino tržištu.

Danas ti tenkovi svakako zaostaju za konkurencijom  pa je neophodno obaviti izbalansiranu modernizaciju ali tako da se nakon par meseci pripreme remontuje i modernizuje bar 20 komada godišnje.
Mislim da za to imamo potencijala ali ako tu dinamiku nismo u stanju izvesti onda treba tražiti neka druga rešenja.


Mogu da Vam potpisem ovo! Ocigledno je da nekome nije interes da se remontuje 20 tenkova godisnje, pa treba preci na druga resenja.

Danas nadjoh ovu knjigu, ali je nisam poceo citati, Vama je covek poznat. Jedino mi je zao sto je pomogao da se sahrani Vazduhoplovnotehnicki institut, licno je Milosevic Slobodanu pisao sto mu Sava Pustinja nikada nije oprostio i bio je u pravu!



* Vihor Milorad Dragojevic.jpg (223.84 KB, 1200x1600 - viewed 9 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 095


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6835 on: April 21, 2023, 07:39:14 pm »

"Шта сам нисам узео у обзир па се ово већ није десило?"

Ovo ti je najskuplje pitanje od svih veruj mi.  Grin

-2x40mm teži slučaj iako se čini jako moćno .
-top 57mm nemamo ,zato se za vozila Lazanski i čeka kupovina od Rusa DUBS AU220 .
-most,vozilo za izvlacenje i sve ostalo...može i treba ,ali treba i neki sistematičniji pristup svemu
-po pitanju toga "da li tockasi treba da imaju prednost u Srbiji zato što Srbija ima dobru putnu infrastrukturu " odgovor je -NE. Idealno bi bilo 50-50 da bude odnos guseničar i točkaša,a još idealnije je da ima više guseničara.

Danas je Kubovac na temi o Abramsu postavio tekst o Američkoj modernizaciji tog tenka pod nazivom "Abrams X" ... https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=21581.msg650546;topicseen#msg650546
Da vidite kako Amerikanci detaljno čitaju ovu temu i primenjuju ono što mi pišemo Smiley . Njihov tenk su olakšali,dodali mu hibridni motor , stavili top 30mm (I TO NA SREDINU KUPOLE DA NE REMETE CENTAR MASE ) , samu kupolu su učinili da bude DUBS ,a telo tenka su verovatno neznatno modifikovali ali u osnovi ostavili sve kao što je i bilo pre 50 godina .

I time su nam zadali domaći zadatak jer su sve ono što su pokupili kao "dobra iskustva" sa raznih strana (čak smem da se kladim i da su od Ukrajinaca "pokrali znanje" jer je jedan od Ukrajinskih tenkova pre sukoba sa Rusijom bio u Jumi isto kao i naša haubica Nora ,na testiranju ) i sklopili to što su nazvali "Abrams X" .

To je "danak neiskustvu" koji muči nas u Srbiji . Jer kao što se i zna ...Srbija ima dve opcije ,prvu da prati Amerikance i da pokuša da zameni kupolu na M-84 sa DUBS  (ali i da večno zaostaje za njima) ili da razvija novo sredstvo od nule (to je taj deo koji je upoređen sa oklopnim telom Armate gore na Wikipedia linku). Naš predlog modernizacije objektivno gledano jeste najbolji u klasi vozila na bazi tenka T-72 ,ali ima još prostora za bolje . Sve ono što bi radili kao neke "terminator" verzije ,ja bi okarakterisao kao akrobacije. Wink
« Last Edit: April 21, 2023, 07:47:44 pm by PakleniVuk » Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6836 on: April 22, 2023, 12:45:53 pm »

Oni koji tržišno i patriotski razmišljaju trebalo bi da postupaju i razmišljaju u ovom smeru:
-pokažite nam sve šta imamo i u kom je stanju to šta imamo,
-šta se treba popraviti, remontovati i modernizovati-poboljšati i kako,
-šta je višak i da li se to može prepraviti u ono šta nam nedostaje.
-koliko nam sredstava i vremena treba da nivi naših sredstava podignemo kako bi se nosili sa potencijalnim neprijateljom?

Možda početkom 90-tih nismo imali značajne fabrike u vojnoj industriji, ali sav stručni vojni potencijal i dokumentacija bio je u Beogradu.
Samo je trebalo angažovati snage i stvoriti baznu industriju za ove namene, nešto je  i pokrenuto u tom smeru.
Pojavom ,profiterski partizana, poguranih našim neprijateljima, odlučeno je da se sve staro ruši i oni će stvoriti sve novo i daleko bolje.
Srbija je oduvek plodno tlo za razne ,partizane, koji uvek sve predhodno ruše a samo svoje boje menjaju.
Zemlja koja sa pozicije vlasti omalovažava sve predhodno, i uništava konkurenciju nema svetlu i perspektivnu budućnost.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #6837 on: April 22, 2023, 02:07:35 pm »

Kakve su šanse da 84-ka završi u Ukrajini? Hrvatska je deo NATO pa mi mogla da pošalje ove tenkove tamo, samo je pitanje koliko je voljna.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #6838 on: April 22, 2023, 02:33:17 pm »

Po nekim vestima iz prošle godine, pominjano i ovde na forumu, govorilo se o 30 slovenačkih T-84 koji bi u nekakvoj zameni za Lepard 2, "Pume" i "Boxter" , posle dogovora  možda "donirani" Ukrajini. O tome je bilo konkretnih reči.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #6839 on: April 22, 2023, 10:57:52 pm »




   Pre ili kasnije će doći i do te situacije pošto мясорубка pojede sve sovjetske zalihe tenkova iz bivših VU zemalja. Ukrajinskih odavno nema dovoljno a najjeftinije i najlogičnije je da NATO saveznice predaju svoje tenkove. Između ostalih i Slovenija i Hrvatska. Pošto je 84-ka naslednik T-72, posadama je najlakše da se prilagode njoj za razliku od Leoparda, Leklerka ili Abramsa. Naravno, kao i Poljske i Slovačke T-72ke pre slanja na front će biti opremljene aktivnim oklopom, digitalnim radio-uređajem i navigacijom. Posle njih na red će doći i zemlje koje nisu u NATO-u, a imaju ove tenkove. Milom ili silom...


Logged
Pages:  1 ... 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 [456] 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.