PALUBA
May 01, 2024, 10:31:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 [458] 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2203309 times)
 
0 Members and 12 Guests are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 839


« Reply #6855 on: April 26, 2023, 11:35:31 pm »

Kada ta gospodja ima vremena da ide za Mitrovicu drzi predavanja i radi na tenku (da ne komentarisem kadar, upoznao sam ih vise). Tacno ces da me ubedis da vise nikada ne pogledam ovu temu! Nema od toga, ama bas nista, osim da se uzme neka lovica. Jadan ovaj narod, sta sve placa! Narod je najbogatiji, on na kraju sve plati!
Gospođa koju sam spomenuo je učestvovala svojim znanjem u izradi IRITEL-ovog uređaja čija je antena na fotografiji. Ona ne izvodi radove šrafcigerom (normalno) . Uređaj je testiran u samohodnoj haubici Gvozdika tokom procesa modernizacije tog sredstva (tamo je integrisan balistički računar ,novi sistem komunikacije putem pomenutih uređaja koji su nazvani VTI-P i VTI-C) ,na uređaj se konektuje šlemofon .

Da ne bi kukali na temi o novcu i kadrovima ,odlučio sam da vam podelim tu informaciju . Da probam i malo da idemo u tehnički deo priče ,ponovo ,a da novčani deo ostane po strani (u Sputnjikovom tekstu ,gore na linku ,postoji i taj deo ,kao neka vrsta svedočanstva . Čini mi se da je Mića napisao da "nismo znali da kopiramo komunikaciju sa tenka Beli Orao" .... Možda nismo ni hteli  da kopiramo ,napravili smo naše kako nama odgovara Wink . Uređaj se vidi na snimcima Gvozdika sa prethodno održanih vežbi koje je prenosio RTS,a izgleda ovako ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

P.s.
Ne treba mešati Babe i Žabe . Jugoimport je preduzeće za sebe . Tenkovi M-84 su u vlasništvu Vojske Srbije. Tako da Jugoimport ne može da raspolaže sa njima bez odluke Vojnog vrha . A takva odluka ne postoji . Remont će se vršiti u Čačku u vojnom zavodu ,a ne u civilnom .  
A potuno je treće to što političari učine sve to da bude "bljutavo" i na kraju nam svima zagorčaju život ....to je priča za sebe...

Da je Vlado ovde na Palubi (što ne znači da ne prati temu) sasvim sigurno bi slično pisao kao i kolega BSD . Ali ne treba padati baš u očaj. Treba razumeti da jedan čovek koji učestvuje u radu na tenku (ili na bilo kom drugom vojnom sredstvu) paralelno radi pre podne na Vojnoj akademiji kao predavač,popodne je u VTI radi na nekom od sistema ,a uveče je na poligonu u Nikincima gde to isto treba da proveri u praksi ,a nikad nije na spavanju ili odmoru (što isto piše u tekstu sa linka ka Sputnjikovom tekstu u rečenici o "planiranju porodice poručnika") .

Takođe treba znati i da je TRZ Čačak odradio modernizacije radara Žirafa, PASARSa ,kod njih je ugrađena i oprema za kontrolne stanice za besposadne letilice Pegaz .....već spomenuta Gvozdika ....ali su i jedno desetak tenkova T-55 poslali u parkove i na raskrsnice i mermerne spomenike iako je ministar Stefanović javno rekao (a stoji i na sajtu ministarstva odbrane) da će ih "remontovati" (remontovani su trajno na mermerni spomenik).

Zaključak: postoji i crno i belo . Svako bira ono što voli. Wink


   Samo da proverim. Gore navedeni sistem IRITEL se koristi baš u Gvozdikama tj. samohodnim haubicama ili samo u KOT-ovima? Svojevremeno sam modifikovao sistem veze na pomenutim oruđima u jednom divizionu, a znam da je TRZ Čačak pre nekoliko godina izmenio originalni sovjetski sistem veza na preostalim Gvozdikama pa me zanima ovaj podatak.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6856 on: April 27, 2023, 07:45:42 am »

I u jednom i u drugom koliko je meni poznato (i u samim vozilima i u KOT 1B13 i 1B14). U svakom vozilu imaju balistički računar,ovaj novi uređaj za komunikaciju preko koga primaju informacije o cilju (a povratno ka višem nivou ide informacija o izvršenju dodeljenog zadatka i informacije o poziciji svakog vozila u odnosu na komandno vozilo ) . Uređaj VTI-C ima mogućnost prenosa podataka brzinom od 100 megabajta u sekundi potrošnju od 25W do 85W (25W je potrošnja samog uređaja bez konekcije uređaja VTI-P ,a 85W je maksimalna potrošnja kada je spojeno šest uređaja VTI-P na koje se konektuje šlemofon) . Uređaj VTI-C ima dva VHF i jedan VF interfejsa ,uključi/isključi prekidač, led diodni pokazivač obaveštenja na prednjoj strani uređaja ,komunikacija u vozilu je zasnovana VoIP tehnologiji i šlemofonima je dodata mogućnost (kroz ova dva uređaja) da umanje ili možda je bolje rečeno blokiraju buku koju emituje vozilo i buku koja nastaje opaljenjem i sprečavaju da se ta buka prenese sa jednog šlemofona na drugi ili ako vrše komunikaciju sa višim nivoima komandovanja da se buka iz vozila ne prenese kroz šlemofon dalje . Uređaji su testirani i po SORS standardu i po MIL-STD 461F i drugim.

P.s. što se samog tenka tiče ,kako stvari stoje ,ugradnja elekronskih sistema očigledno da nije veliki problem (počevši od kamera ,komunikacijskih uređaja ,daljinski upravljivih stanica i slično ) . Najveći problem je mehanički (motor i opterećenje samog tenka) . Ako se to premosti na lep način,dobiće se dobar paket modernizacije.
« Last Edit: April 27, 2023, 07:54:09 am by PakleniVuk » Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6857 on: April 27, 2023, 10:39:55 am »

Nije problem vozni deo (motor, menjači, hodni deo) za dodatnu elektroniku sve to ne povećava znatno masu pa rezerve koje poseduju ovi sistemi mogu to bezbolno prihvatiti.
Problem predstavlja dodatna reaktivna oklopna zaštita čija se težina kreće od 1,2-4,2 t, tu treba dobro balansirati.
Za novu elektroniku je problem unutrašnji prostor tenka gde šta smestiti i kako obezbediti da same elektrokomponente ne ometaju jedna drugu u radu.
Ako se za novu elektroniku koriste kao izvršni organi postojeći mehanički sistemi ponekad njihova konstrukcija (zazori) ne mogu pouzdano doneti očekivana poboljšanja.
Ovo su otežavajuće okolnosti ali ne i dovoljni razlozi da se do sada nije nešto napravilo na tenkovima.

U današnje vreme biti angažovan na više poslova ne znači automatski da iza toga stoje veliki rezultati.
Po svim procenama čovek može efikasno da radi 5-6 h u toku radnog vremena.
Pošto se danas uglvnom ne mere rezultati rada posao se razvlači kako bi se preko produženog vremena zaradilo nešto više para i obezbedila pristojnija primanja.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6858 on: April 27, 2023, 10:52:56 pm »

Po običaju, @PakleniVuk iznosi netačne i senzacionalističke informacije.


Fabrika u Velikoj Plani nema zaokruženu proizvodnju topovskih cevi, već radi finalizaciju cevi. Finalizacija podrazumeva mašinsku obradu čeličnog trupca na zadate specifikacije.

Iskovan i termički obrađen čelični trupac se kupuje u inostranstvu, a proizvode ga za to specijalizovane čeličane. Nema javnih podataka, ali se pretpostavlja da se čelični trupci kupuju u Sloveniji.

Mašine za obradu topovskih cevi 155mm i 125mm su kupljene u Italiji, dok su za manje cevi kupljene od domaćeg proizvođača.

https://www.tacchi.it/company-profile/?lang=en

https://strugovi.com/sr



Takođe, gusenice ne proizvodi Kovački Centar u Valjevu, već Zastava Kovačnica u Kragujevcu.
"Kao po običaju" iskopao sam metodom "deep drillinga " (ne kucajte ove dve reči na Google ako nemate više od 18 godina mogu vas šokirani nalazi  Grin ) kakve i koje mašine se nalaze u BSS za obradu metalnih trupaca .
Jedna od mašina zaista liči na Tacci ali nema načina da to potvrdimo 100% jer je očigledno prefarbana i sve oznake sa nje su uklonjene (ne znam zašto ali je tako)?

To je ova mašina
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovako izgleda Tacci ali sem što je plava ili nije isti tip ili je neki drugi proizvođač u pitanju ? Tamo stoji fotografija za "single deep " mašinu https://www.tacchi.it/deep-hole-drilling/?lang=en [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sem nje u BSS se nalazi i Češka mašina (nju sam nazvao Nemačkom ,a nisam mnogo ni pogrešio ) koju proizvodi TOV Varnsdorf i zove se WRD 150Q

Evo i nje [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Takođe imaju i više HAAS strugova i glodalica (vidi se u gornjem levom uglu znak crveni znak "H") [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A postoji i još jedna novija ,sive boje , takođe meni nepoznatog proizvođača [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Skrinsotovi su iz ovog videa


A SIJ ima puno proizvoda svi su klasifikovani ovde https://steelselector.sij.si/html/cold_work_steels.html Wink


* Screenshot_2023-04-27-21-46-54-937_com.google.android.youtube.jpg (536.87 KB, 1650x720 - viewed 8 times.)

* Screenshot_2023-04-27-21-46-32-616_com.google.android.youtube.jpg (422.02 KB, 1650x720 - viewed 5 times.)

* IMG_20230427_224351.jpg (105.56 KB, 680x383 - viewed 4 times.)

* Screenshot_2023-04-27-21-46-00-517_com.google.android.youtube.jpg (459.83 KB, 1650x720 - viewed 3 times.)

* Screenshot_2023-04-27-21-45-17-630_com.google.android.youtube.jpg (463.92 KB, 1650x720 - viewed 3 times.)

* IMG_20230425_224827.jpg (149.57 KB, 1024x497 - viewed 7 times.)
« Last Edit: April 27, 2023, 11:06:13 pm by PakleniVuk » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 839


« Reply #6859 on: April 28, 2023, 12:33:08 am »

I u jednom i u drugom koliko je meni poznato (i u samim vozilima i u KOT 1B13 i 1B14). U svakom vozilu imaju balistički računar,ovaj novi uređaj za komunikaciju preko koga primaju informacije o cilju (a povratno ka višem nivou ide informacija o izvršenju dodeljenog zadatka i informacije o poziciji svakog vozila u odnosu na komandno vozilo ) . Uređaj VTI-C ima mogućnost prenosa podataka brzinom od 100 megabajta u sekundi potrošnju od 25W do 85W (25W je potrošnja samog uređaja bez konekcije uređaja VTI-P ,a 85W je maksimalna potrošnja kada je spojeno šest uređaja VTI-P na koje se konektuje šlemofon) . Uređaj VTI-C ima dva VHF i jedan VF interfejsa ,uključi/isključi prekidač, led diodni pokazivač obaveštenja na prednjoj strani uređaja ,komunikacija u vozilu je zasnovana VoIP tehnologiji i šlemofonima je dodata mogućnost (kroz ova dva uređaja) da umanje ili možda je bolje rečeno blokiraju buku koju emituje vozilo i buku koja nastaje opaljenjem i sprečavaju da se ta buka prenese sa jednog šlemofona na drugi ili ako vrše komunikaciju sa višim nivoima komandovanja da se buka iz vozila ne prenese kroz šlemofon dalje . Uređaji su testirani i po SORS standardu i po MIL-STD 461F i drugim.

P.s. što se samog tenka tiče ,kako stvari stoje ,ugradnja elekronskih sistema očigledno da nije veliki problem (počevši od kamera ,komunikacijskih uređaja ,daljinski upravljivih stanica i slično ) . Najveći problem je mehanički (motor i opterećenje samog tenka) . Ako se to premosti na lep način,dobiće se dobar paket modernizacije.


   Pomodarstvo ne donosi uvek najbolja rešenja! VoIP je možda dobra tehnologija za besplatne razgovore preko interneta ali za vojsku nije. Jednostavno ću obrazložiti ovu moju tvrdnju. Za sve navedene novotarije kao i pomenuti DNR (dinamičko prigušenje buke) potrebno je analogni signal pretvoriti u digitalni pa potom na prijemniku digitalni u analogni. Prilikom samo ove konverzije, a pretpostavljam da mora biti još stepena obrade signala, dolazi do neminovnog kašnjenja signala. Prost primer je mobilna telefonija. Ako nazovete broj telefona koji je u blizini i po uspostavljanju veze stavite jedan na jedno uho a drugi na drugo i izgovarate glasove primetićete da do drugog telefona stižu sa zadrškom. Nekoliko delića sekundi ali dovoljno da bude primetno i da kao eho remeti koncentraciju i iole duži razgovor. E sad zamislite da komandir baterije /diviziona izda komandu ,,PALI'' koja stiže do izvršioca sa zadrškom! Može da bude veliki problem zar ne? Uz to treba imati na umu da pomenuti digitalni uređaji rade u štetnom okruženju, na visokim temperaturama, sa varirajućim naponom kolske mreže, pregršt elektičnih i elektronskih uređaja u neposrednoj blizini koji takođe emituju, varniče, isijavaju... I onda se desi da komunikacija počne da baguje a nalazite se u žaru borbe! Još pride, vozilo zapadne u blato pa morate da izađete i da ga čupate pa posle tako kaljavi uđete natrag i unesete sa sobom nekoliko kila istog po podu vozila ali i po uređajima koje dodirujete! Ponoviću po ko zna koji put . Kompjuter treba da stoji u sobi na stolu a ne u autu, traktoru ili tenku!


Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #6860 on: April 28, 2023, 12:41:17 am »

Ja se predajem! Postoji narodna izreka „voleo bih cerko da te zeni carev sin, al cigani oko kuce obilaze”! Nazalost jos jednom moram da napisem kako bi ostalo za arhivu. To ce biti jedna neuspela modernizacija u najvecoj meri uspesne VTI modernizacije tenka T-72 osamdesetih godina koja je nazvana M-84. Sto pre izadjemo iz algoritma mi znamo i mozemo sve, dolazimo do situacije da se stvari isteraju na cistac, da se izadje iz SFRJ lazi, pa SRJ lazi, pa Yugoimport lazi. Da se vidi sta se moze i sa cime se raspolaze. Do tada, jos jedna obmana koja ce skupo da kosta i ide u korist nasih neprijatelja, a mogli smo biti pametni! Imamo odredjeni vrhunski potencijal u par oblasti koje uopste ne koristimo i direktno su primenjive na tenk M-84, a to je u necijem interesu, ja ne znam cijem i bas me je briga, ali vidim da se to namerno radi, samo neka rade i neka im je sa srecom. Takodje postoji jedna sumanuta narodna izreka „Bolje raditi nesto, nego nista, pa makar bilo i naopako”. Mislim da im je ovo neko kazao.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6861 on: April 28, 2023, 07:05:41 am »

Zbog ostalih članova foruma, prilažem ove skrinšotove iz videa fabrike BSS u Velikoj Plani. PakleniVuk je beznadežan slučaj i njemu ne vredi replicirati 



* Velika Plana 1.jpg (310.04 KB, 1868x864 - viewed 12 times.)

* Velika Plana 2.jpg (289.2 KB, 1839x869 - viewed 12 times.)

* Velika Plana 3.jpg (204.04 KB, 1855x938 - viewed 11 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6862 on: April 28, 2023, 11:14:00 am »

Naprotiv ,ne replicirate vi samo i direktno meni ,ja bi pre rekao da replika ide direktno tamo gde treba. 

Konstatujete da:
-Jugoimport i/ili ljudi oko njega "kradu i iznose novac poreskih obveznika" umesto da ga ulažu u Srbiju,
- tražite da se kupi (na primer) K2 Crni Panter za 10 miliona po vozilu ,da bi se presekla agonija sa modernizacijom tenka koja traje od 2001.(,taj deo savršeno razumem),ali Jugoimport bi i tu ukrao ,
- ako se modernizuje tenk onda "elektronika ne sme da se unosi u njega " jer : opterećuje kupolu,može da pregori usled opaljenja topa,može da se otkine usled trzaja topa, može neko da baci nuklearnu bombu i da sve pregori,može tenk da zapadne u blato pa sa blatnjavim rukama ili umazanim uljem da se zamaže ekran ili dugmići, može da curi voda niz meteosenzor i da nakapa na računar ,ne bi smeo ni GPS jer tako mogu da otkriju naši protivnici položaj našeg tenka, ijao - nulovanje cevi sa novim računarom to niko nije spomenuo ....ali treba da bude otporan na svaku pretnju koja dolazi sa neba (dronovi ,top attack municija naj novije generacije koja iskače iz žbuna i napada tenk odozgo ) ,kopna i mora .
-motorni deo ne može da se unapredi u hibridni zato što nema prostora zbog specifičnosti motora ,a takođe i zato što kada bi zapao u blato elektronika bi pregorela (jer to se desilo Britancima nakon WW2 kada su pokušali da hibridizuju tenk po uzoru na dizel-elektricne lokomotive) ,a i kada bi se modernizovao ,ko će to da radi (u zagradi "aman-zaman") . Zbog toga  "pada u blato" i pomisao o reverzibilnim gusenicama. A kad sam već spomenuo gusenice ni to ne znaju da naprave (ni u Kragujevcu ni u Valjevu) .

-nisu demonstrirali uživo kako funkcioniše ERA oklop
-nova municija je sumLJiva (@Bandzi - vidi slovna greška Grin )
-da li će oni znati da ugrade Francuske termivizijske kamere i zašto su ih kupili ako neće ?
-"Ko je bušio stub metro senzora da bi postavio 360 stepeni kamere "?


(I postoji i predlog koji je van konkurencije a on glasi "da se mali dron vezan kablom podiže iznad tenka ,a da se napaja strujom kroz kabl "- jedina nejasnoća bi bila da li koristiti "MIL" kablove koji su debeli kao prst ili običnu žicu ? Grin )

Ima toga još,ali ko da se doseti svega dok piše.

Zaključak je: neke od tih stvari jesu rešene već. Prikaz na Batajnici za nekog "prosečnog glasača" ili decu jeste bio lep ,ali u isto vreme je pred "stručnu javnost" izneo "prljav veš" u vidu dovlačenja tenkova koji su ili u VTI gde se još uvek radi na njima ili sa linije u TRZ Čačak gde se takođe još uvek radi na njima . TeNak (@Bandzi - vidi opet slovna greška Grin ) zato i jeste "složeno borbeno sredstvo . Dok se sve "složi"....
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6863 on: April 28, 2023, 01:14:53 pm »

Nije tebi lako...
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6864 on: April 28, 2023, 06:42:49 pm »

Reče neko kome jeste....
(P.s. ne znam zašto ali je tok "razgovora" otišao ka ličnim uvredama ? Koliko se vidi iste nisam započeo , a trudim se i da ih i zaobiđem , ali izgleda da jednom članu foruma to nikako nije jasno ? Umesto da argumetovano piše ,on radije naginje ka tome da vređa druge . Da li iz sujete ili ko zna kakvih razloga ,to je njegova lična stvar ? Konstantno navodeći razgovor ka ličnom nivou , a udaljavajući se od teme.  Čak i na pokušaj da se tok razgovora pretvori u iole dostojanstven , time što sam isti pokušao da na šaljiv način "prevaziđem" situaciju koja ide u pogrešnom smeru , on nastavlja dalje . Ne smatram da neko treba da bude opomenut , niti to tražim , ali baš zbog takvog "zatvorenog /učaurenog " pristupa , sam pre izvesnog vremena i odustao od toga da javno izložim neke "sitnice" na forumu Paluba vezano za oblast koju poznajem . I sada sam pokušao da na forumu donesem jednu "sitnicu" vezanu za komunikacijski uređaj koji su razvile ženske osobe (da ne navodim dalje jer sam bukvalno ime jedne od njih već spomenuo u objavi ) . Greške u pojedinim podacima koje je taj član pokušao  da ispravi bi prihvatio odmah. Tačnije i jesam . Ali stav i način kako je on to kao "sveznajuć" pokušao da prikaže , nisam prihvatio. I nije mi promakao. Samo što i od ranije , a ni sada , takav pristup kod mene ne prolazi, jer ja se na taj nivo , ličnih uvreda ne spuštam tako lako . I neko mora baš ozbiljno da se potrudi da bi dotle sišao. A to je u stvari jedan od oblika nemoći. Taj član , nema moć da argumentovano brani svoj stav, nema ljudski kvalitet da "prevaziđe situaciju" nego samo još dublje tone u "zamku" u koju je sam ušao. I iz njegovog pisanja jedino što ja shvatam jeste da on ima nekoliko izdanja "pravila za tenk m-84" koja je stekao na neki način i beleži greške iz njih , a mimo toga je "njemu nepoznat svet" i čim se tamo krene ,prelazi se na lične uvrede. Kritike su poželjne , uvrede nisu , zato što uvredama vi direktno pljujete po ljudima koji rade nešto za vas , tenk M-84 nije privatna svojina nikoga zasebno , ali jeste svojina Vojske Srbije /ovde pišem iz svog ugla jer isti tenk koristi i vojska Kuvajta,Slovenije i Hrvatske gde odluke donose njihovi građani i vojska/ , a time i svih građana Srbije kolektivno , a ne lično. Poenta mojih objava je bila - uvredili ste svojim pisanjem po imenu i prezimenu ljude koji nešto rade na modernizaciji tog tenka . Političku konotaciju sam zaobišao jer to spada u CIVILNU DRŽAVU, a svako treba da zna i da obrati pažnju da kada kaže "Srbija" on u stvari govori o tri "države" unutar tog imena - civilnoj Srbiji koja se dalje deli na sud,policiju i Vladu, kao dodatna tri stuba u upravljanju istom ,  vojnu Srbiju ,koja sadrži , vojno zdravstvo, vojno školstvo, vojnu policiju i o kojoj uglavnom i govorimo na Palubi...pa i taj Tehničko Remontni Zavod Čačak kao vojnu ustanovu za remont sredstava koja su već u upotrebi vojske Srbije i nad kojima se Vojska nije odrekla prava svojine. A treća "država " u reči Srbija je Crkvena Država koja takođe ima svoje institucije zasebno od prve dve . Kada uvlačimo odluke Jugoimport SDPR u pravac modernizacije tenka M-84 to je onda mešanje "baba i žaba" jer Jugoimport spada u "civilni sektor" i odgovara Civilnoj Državi , a ne vojnoj . Iako mu je zadatak i svrha postojanja da uvozi i izvozi oružije. Stvari nisu iste ni po pitanju toga "kako je to nekad bilo" i "kako bi Vlada i Palestinac i BSD i Bandzi i ja zajedno " hteli da remontujemo i modernizujemo tenk , jer kada su Vlada i Palestinac radili na tenku on je bio u proizvodnji (da budem precizan u civilnoj proizvodnji,  jer sve te firme koje su ga stvarale podpadaju pod civilnu državu koja je imala kontrolu nad njima) . A sada je u vlasništvu vojne države . Zato o modernizaciji odličuju prvo u generalštabu, pa onda kroz VTI ,koji je takođe vojna ustanova sprovode to u delo i zadatke raspoređuju TRZ . Civilna država tu samo može novčano da pomogne , ali pod uslovom da se to potraži od nje . Jer jedini spoj vojne i civilne države jeste preko novca i sudstva , jer poštuju se isti zakoni , a sve ostalo je različito i svako radi za sebe . To treba takođe da se zna kada se komentariše ili "pljuje" kako ko voli.  To je poenta koja vam izmiče ) .
« Last Edit: April 28, 2023, 06:55:15 pm by PakleniVuk » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 039


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6865 on: April 28, 2023, 06:55:50 pm »

Konstatujete da:
-Jugoimport i/ili ljudi oko njega "kradu i iznose novac poreskih obveznika" umesto da ga ulažu u Srbiju,
- tražite da se kupi (na primer) K2 Crni Panter za 10 miliona po vozilu ,da bi se presekla agonija sa modernizacijom tenka koja traje od 2001.(,taj deo savršeno razumem),ali Jugoimport bi i tu ukrao ,
Molim te Pakleni Vuče, nemoj više iznosti ovakve kvalifikacije. Možeš napisati da misliš da je to tako zbog toga i toga, ali ne i da konstatuješ tj. da tvrdiš. Na kraju krajeva, saglasio si se sa pravilnikom foruma prilikom regaistracije koji kaže da svako odgovara za ono što je napisao, ipak te drugarski savetujem da to ne činiš. Ceo forum može da ima probleme zbog ovakvih konstatacija. Ako imaš dokaze, rado ću te uputiti gde je tužilaštvo ako ti to nije poznato.

Drugo, nemoj više namerno da izazivaš Bandžija, koji neće da reaguje, odnosno uradio je to na najblaži mogući način.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6866 on: May 02, 2023, 12:34:10 pm »

Poslednji par godina koordinirao sam rad u jednoj mašinskoj radionoci koja je napravljena od mašina (kupljeni na kg) pri rashodovanju bivši fabrika.
Poslodavac je postavio zahtev da te mašine moraju pokrivati troškove proizvodnje i za par godina otplatiti ulaganja u njih.
To znači da vi sa tim što imate morate praviti proizvode koji se mogu prodati na tržištu po ceni koja pokriva sve troškove uključujući i amortizaciju.
Drugim rečima cena vašeg radnog sata mora biti konkurentna na tržištu ali i pokrivat sve troškove.

Većina snimaka iz Plane ne pokazuju neku dinamiku i ozbiljnu radnu atmosveru pa je pitanje da li će i kada oni uspeti da opravdaju uložena sredstva u opremu.
Kad računate cenu proizvoda morate uobziriti sve troškove u koje spada i iamortizacija opreme.
U moje vreme se govorilo da se ulaganja u tenkovsku proizvodnju mogu vratiti ako efikasno radite  tek nakon proizvedeni 1000.kom.

Možete danas kupiti najsavremeniju opremu ali ako je efikasno ne koristite ona će relativno brzo zastariti a uložena sredstva će biti bačene pare.
Prototipske radionice su isplative samo ako se uloži velika pamet stvori određena tehnologija (proizvod) i proda nekome ko može praviti velike serije pa od toga imate neke procente.
Pojedinačna proizvodnja od nekoliko  komada godišnje po pravilu nije rentabilna i jedva pokriva troškpve rada, materijala, uvozni delova,energenata i poreske obaveze.
Tu nema nikakve akumulacije, Srbija je danas prilično u zaostatku sa tržišnom privredom, a bužetska finansiranja su velika kočnica tržišnoj privredi.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #6867 on: May 05, 2023, 08:30:40 am »

Imam jedno pitanje za cenjene članove.
Kada ovde govorimo o isplativosti proizvodnje sistema ili podsistema za različita vozila ili borbena sredstva, da li pri tome uzimamo u obzir samo konkretno sredstvo, ili sva vozila ili borbena sredstva na kojima se određeni sklopovi ili podsklopovi mogu koristiti?
Ako se recimo elementi SUV-a, ili SUV u celini (ukoliko je to za dato sredstvo isplativo), mogu koristiti na više platformi, kako možemo onda isplativost razvoja istog ili komponenti za njega, ili uvoza određenih pod komponenti (recimo termalne kamere) procenjivati samo na osnovu osavremenjavanja tenka kao borbenog sredstva na osnovu broja jedinica koje se trebaju osavremeniti?
Ako je neko kupio mašine za mašinsku obradu čeličnih trupaca za cevi za artiljerijska oruđa, da li isplativost iste možemo gledati samo kroz porizvodnju topovskih cevi za tenk M-84, ili možemo gledati isplativost iste na osnovu ukupnog broja cevi različitih kalibara na različitim sredstvima koje se moraju zameniti tokom osavremenjavanja, ili remonta (pošto znamo da iste imaju ograničeni vek trajanja, uglavnom na osnovu broja ispaljenih projektila)?
Ako je moj pogled ispravan, a mislim da jeste, kako na osnovu informacija o samo jednom projektu ovde sebi dajemo za pravo da nešto kritikujemo, ili dižemo u nebesa?
Na osnovu kojih parametara?
Takođe, kako pri tome zanemarujemo da su pojedine odluke rezultat i geopolitičke orjentacije zemlje, pa samim tim i potrebe da se određeni sklopovi i podsklopovi mogu proizvesti kod nas jer ih jednostavno neće biti moguće uvesti u slučaju potrebe u slučaju rata? Neutralna pozicija zemlje, pogotovu ako ste okruženi zemljama jednog od suprostavljenih blokova, donosi benefite, ali i ogromne probleme, i kod izbora kupovine naoružanja iz inostranstva, i pri izboru toga šta ćemo razvijati u svojoj zemlji a šta ne, i po raznim drugim pitanjima.
Tako da me zanima, uzimajući gore napisano u obzir, na osnovu kojih kriterijuma ovde raspravljamo i donosimo zaključke?
Jer ja, koliko ovde vidim, vidimo rasprave koje su usko koncentrisane na određeno sredstvo, i određena rešenja za njega, na uzimajući u obzir potrebe i perspektive razvoja/osavremenjavanja/remonta nekih drugih sredstava. Pri tome se ne uzimaju ne geopolitički faktori kao realnost.
Svaki projekat se gleda kao da je priča za sebe, i da ako smo nešto nabavili, razvili, osavremenili, to je vezano smao za konkretno sredstvo, i ni za šta drugo.
Evo, da se koncentrišemo, na primer, samo na termalne kamere. Hoćemo li isplativost uvoza određenog broja procenjivati samo na potrebu osavremenjavanja tenka M-84, ili potrebe instalacije iste sa odgovarajućom rezolucijom na sva sredstva na kojima je ona potrebna/poželjna? Da ne pričamo o eventualnoj kupovini licence za istu i organizovanja proizvodnje u zemlji.
Šta nam je reper?
Ili, još bolje, čije mišljenje nam je reper?
Inženjera, majstora u radionici, poslužilaca, svih zajedno, i čije nam je mišljenje u celoj priči važnije?
Postoji tendencija kod inženjera, pogotovu onih koji su razvili neka uspešna rešenja, da dobijaju mentalnu blokadu kada su u pitanju nove tehnologije, i njihovo sagledavanje. Postoji težnja da ako je razvijeno neko uspešno rešenje sa određenom tehnologijom/sklopom/podsklopom, da se isti uvek u svojim idejama i rešenjima vraća na isto sa čime je pre imao uspeha.
To obično pravi smetnju u daljem razvoju različitih uređaja, jer isti ne može da sagleda napredak u svojoj oblasti, i da prihvati savremenije tehnologije, jer teži da stalno upotrebljava ono sa čim je radio i šta je po  njemu provereno.
Kako oceniti mišljenej takvog inženjera, na primer, kada govorimo o razvoju novih rešenja, pogotovu o primeni savremenih tehnologija koje su danas dostupne?
Recimo, monitor sa katodnom cevi je u određenom vremenskom periodu ispunjavao xyz zapremine prostora, uz xyz težinu uređaja, i odgovarajuću osetljivost na ove ili one uticaje. Da li ćemo danas, gledajući to da li ćemo na određenom radnom mestu unutar borbenog sredstva staviti savremeni LCD monitor, sa odgovarajućom zaštitom ekrana, koji je 20 puta manji po gabaritima, i deset puta manje ostljiv na sve uticaje od nekadašnjeg monitora sa katodnom cevi?
Ovo je samo jedan primer, a ima ih mnogo.
Recimo, da li smanjena dimenzija određenih uređaja uslovljava testiranje svake njihove komponente da određene vremenske i mehaničke uticaje? ako je nešto u prošlosti sa analognom elektronikom ili hibridnim kolima zahtevalo toliki i toliki prostor, a dannas je zahvaljujući minijaturizaciji svaka komponent ai uređaj u celini mnogo manji, da li to zahteva da svaka komponenta uređaja prođe testiranje po vojnim standardima, ili se uređaj može uraditi sa jeftinijim komercijalnim komponentama, a onda zaštiti uređaj kao celina, i na uticaje vremenskih uslova, i na mehanička opterećenja?
Zato se vraćam na početno pitanje, na osnovu čega ovde diskutujemo?
I zašto je svaka diskusija ovde po principu ili dizanja nečega u nebesa, ili procenjivanja neposredne porpasti projekta, vojske, i zemlje u celini?
I kako mislimo da menjamo stvari na bolje, ako nam je mentalni sklop naštelovan da ili sve opisuje kao idealno, ili sve prikazuje kao propast? Kako mislimo da onda izađemo iz matrice i uradimo nešto dobro za sebe, u bilo čemu, pa i u industriji naoružanja, ili vojsci?
Ja sam svojevremeno tokom studija rešio da ne budem crna ovca, već da se malo uklopim u društvo. I na žalost u jednom trenutku upao u društvo ekipe koja je imala sve puškice, literaturu, znala kojim se redom koji ispiti trebaju spremati i polagati, i nije uradila ništa. Svi su padali ispit za ispitom, i padali godine, ali su se uporno držali paterna, i jedni drugih, jer su jedni drugima bili opravdanje za lične neuspehe. Zato je moj lični uspeh došao kada sam rešio da je bolje da opet budem crna ovca, nego ovca koju vode ovnovi. Završio sam fakultet, dobro se snašao posle fakulteta, i danas mi je poprilično dobro. Ne idealno, ali prilično dobro. Da sam ostao u istoj ekipi, završio bih kao i oni. Srećom nisam.
Ja vidim ovde da nekako dobar deo ljudi funkcioniše po istom principu kao ta grupa. Pa se nadam da i rezultat delovanja neće biti isti.
Ali, voleo bih da mi neko odgovori na početno pitanje.
Pozdrav!
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 839


« Reply #6868 on: May 06, 2023, 02:33:16 am »




   Evo probaću ja. Ulaganje u veoma skupu mašinu koja služi isključivo za jednu namenu a to je npr. obrada trupaca za topovske cevi ima opravdanost ukoliko imate visoku peć, rudu gvožđa i koks kojim bi proizvodili pomenute topovske trupce. To dalje uslovljava da posedujete tehnologiju livenja visokolegiranih čelika specifičnih karakteristika tipičnih isključivo za topovske cevi. Danas se na prste jedne ruke mogu nabrojati države u kojima je to moguće kvalitetno napraviti. Srbija nikad nije bila u tom društvu.

   Naravno, pomenute komponente možete uvoziti. Pojedinačno ili samo finalni proizvod - trupac. Rudnike gvozdene rude nemamo, kao ni kamenog uglja a od visokih peći imamo železaru Smederevo, livnicu tempernog liva Kikinda i Sirmijum Steel u Sremskoj Mitrovici koji topi otpadno gvožđe i limovinu za proizvodnju građevinskog gvožđa. Znači mrka kapa. Uvoz kvalitetnih trupaca iz država koje već imaju svoje mašine za njihovu obradu jer proizvode topove je isto kao da tuđem k..cu pravite veselje. Osim što je upitan kvalitet koji vam isporučuju jer normalno je da će za svoju proizvodnju ostaviti najbolje a konkurenciji dati škart, mogu vas ucenjivali dinamikom i cenom tako da je vaša cev na kraju skuplja od njihove. Da ne pominjem razne vrste sankcija, ograničenja, perlemana u trgovini oružjem i sve ono što su nam radili zadnjih pola veka pa i duže.

   Možda je neko imao fiks ideju da uveze trupce iz Kine pa da ih obrađuje na skupocenim zapadnim mašinama i udara pečat Made in Serbia. Izvodljivo je ali ćete onda dobiti Kineski top proizveden u Srbiji! Pretpostavljam da će se kupci lomiti da ga kupe.





Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6869 on: May 06, 2023, 08:16:28 am »

Kritika je poželjna u svakom poslu, ona vas tera da se ne uspavate, da čujete i druga mišljenja o svom radu, korigujete i poboljšate neke stvari zato je netreba izbegavati već analizirati.
Najbolja odbrana od kritike je transparentno predstaviti rezultate svog rada i biti spreman da to neko  sa strane objektivnije proceni.
Priznajem ja sam nekada bio prilično buntovan (jedan potpukovnik je na sastanku rekao: ,da ja što napravim jezikom upropastim,) to sam primio k znanju ali sam i dalje branio svoje stavove dok sam verovao da sam upravu.

Sadašnje generacije svakako stvaraju nove vrednisti u skladu sa svetskim dostignućima i to pozdravljam i očekujem od Vas.
Malo mi smeta previše reklamiranja poslova koji su tek otvoreni bez vidljivi i transparentni rezultata i kvaliteta.
Reklama često služi da podigne cenu nečemu što je lošije ili prosečnog kvaliteta a to je danas pogodno jer ljudi sve manje razmišljaju a više konzumiraju ono što im se nudi.

Prikazana je lepa i velika hala sa kranom, nove mašine čista radna mesta, tu je par radnika za snimanje.
Ceo prostor je malo neracionalno iskorišćen i u njemu se verovatno još ništa neradi.
Sumnjam da je Yugoinport kupio opremu od svojih sredstava već je pare uzeo iz budžeta.
Danas je važno pare izvući iz budžeta a to se svakako neradi transparentno a još manje se kontroliše kako se te pare troše i koliko se ti sredstava vrati u budžet.
To su ipak pare nas poreski obveznika ili krediti uzeti u ime nas i naše dece a ne pare onih koji ih trenutno olako dele.
Logged
Pages:  1 ... 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 [458] 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.