PALUBA
April 20, 2024, 09:02:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 [459] 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2187228 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #6870 on: May 06, 2023, 08:13:48 pm »

Sa svim poštovanjem do svih, koji ste napisali svoja mišljenja-takva ili onakva, postavljam tvrdnju, da se nezavisnost jedne države može oceniti na osnovu stepena podmirivanja potreba oružanih snaga iz vlastite proizvodnje (pogotovo ako je namenska proizvodnja u nekom normalnom razmeru naspram civilnoj proizvodnji). Takav su primer Turci, pa Južna Koreja. Na drugoj su strani na primer Izrael, Južna Afrika. Obe su te zemlje v prošlosti osetile posledice embarga pa su naućile, da u samoopskrbi vlastitih snaga nije sve u parama. Kad nešto trebaš, čak i da imaš pare, onaj koji ima to što tražiš, može  te ucenjivati. Gde je ravnoteža odnosno, dali je danas uopće moguće biti nezavisan (pogotova ako nisi velika država)-to je već drugo pitanje.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #6871 on: May 06, 2023, 09:37:36 pm »

Kritika je poželjna u svakom poslu, ona vas tera da se ne uspavate, da čujete i druga mišljenja o svom radu, korigujete i poboljšate neke stvari zato je netreba izbegavati već analizirati.
Najbolja odbrana od kritike je transparentno predstaviti rezultate svog rada i biti spreman da to neko  sa strane objektivnije proceni.
Priznajem ja sam nekada bio prilično buntovan (jedan potpukovnik je na sastanku rekao: ,da ja što napravim jezikom upropastim,) to sam primio k znanju ali sam i dalje branio svoje stavove dok sam verovao da sam upravu.

Sadašnje generacije svakako stvaraju nove vrednisti u skladu sa svetskim dostignućima i to pozdravljam i očekujem od Vas.
Malo mi smeta previše reklamiranja poslova koji su tek otvoreni bez vidljivi i transparentni rezultata i kvaliteta.
Reklama često služi da podigne cenu nečemu što je lošije ili prosečnog kvaliteta a to je danas pogodno jer ljudi sve manje razmišljaju a više konzumiraju ono što im se nudi.

Prikazana je lepa i velika hala sa kranom, nove mašine čista radna mesta, tu je par radnika za snimanje.
Ceo prostor je malo neracionalno iskorišćen i u njemu se verovatno još ništa neradi.
Sumnjam da je Yugoinport kupio opremu od svojih sredstava već je pare uzeo iz budžeta.
Danas je važno pare izvući iz budžeta a to se svakako neradi transparentno a još manje se kontroliše kako se te pare troše i koliko se ti sredstava vrati u budžet.
To su ipak pare nas poreski obveznika ili krediti uzeti u ime nas i naše dece a ne pare onih koji ih trenutno olako dele.


Samo jedna kratka napomena.

Od mene lično ne možete očekivati ništa.

Ja radim za stranu firmu, i za stranog klijenta.

Nikakve veze nemam sa sistemom odbrane, sa razvojem u sistemu odbrane, sa projektima unutar sistema.

Protivno onom što većina ovde veruje, a to je da sam deo SDPR-a, ili vojnih obaveštajnih struktura, ili ne znam čega.

Moja jedina veza sa istim je da sam tokom regularnog vojnog roka služio u jedinici koja bi se mogla smatrati delom bezbedonosnih struktura. Ali ja sam u datoj jedinici bio redovan vojnik, odradio svojih godinau dana časno, i vratio se kući svom životu i svojim problemima.

Sada, vi ste dovoljno iskusan inženjer da shvatite zašto sam pitanje postavio. Dobar deo toga što sam u pitanju konstatovao ste na ovaj ili onaj način konstantovali i sami.

Moj problem ovde je pristrasnost da li u jednom ili drugom smeru.

A pristranost ne valja, niti je korisna, kada raspravljamo o stvarima i kojima raspravljamo ovde. Čak je i kontra produktivna.

Opet, ovde jedan kolega forumaš kaže, mi nemamo proizvodnju ovoga ili onoga. Ok, samo jedno pitanje. Opet, ne uzimite za zlo, ja nisam mašinac, već elektronac. Da li se trupac za cev određenog kalibra stajanjem kvari?

Ako, recimo, ja znam da u sledećih 5 godina dolazi xyz tenkova M-84 kojijma moram uraditi remont, ili zameniti topovske cevi, jer su ugrađene istrošene, ili imam bateriju haubica NORA, u kojoj moram da zamenim cevi u sledećih 6 meseci, da li će boleti ako nagomilam recimo 1000 trupaca koje mogu obraditi za cevi kalibra 125 i 1000 čeličnih trupaca koje mogu obraditi za cevi kalibra 155 milimetara, i ostaviti ih da stoje u skladištu dok se ne ukaže potreba da se iskoriste? Da li će se isti trupci pokvariti?

Ajmo ovako. Ovde se diskusije kreću od veličanja do propasti. Ja pokušavam da nađem sredinu, i objektivno ocenim da li postoji neki plan, i da li postoji neka logika koja će na kraju dati rezultat.

Pri tome me apsolutno zabole da li neko u sistemu pripada ovoj ili onoj partiji, zanima me šta radi i koji su rezultati njegovog rada. Pogotovu što prirodom posla, a hvala bogu firma za koju radim posluje u skladu sa zakonima ove države, pa su porez i ostali doprinosi uredno plaćeni, sredstva koja se za porez i doprinose na moju platu izdvajaju nisu mala, pa mi samim tim nije baš sve jedno kako se troše.

E sada, imajući to u vidu, i imajući u vidu moje usmerenje, u mom smeru vidim da se mnoge stvari rade planski i sa tendencijom da se ono što se nabavlja nabavlja po nekom planu, i u skladu sa zacrtanim ciljevima i sposobnostima koje se žele dostići.

Kako je u ostalim, ne mogu da tvrdim ništa, ali smatram da imam dovoljno znanja iz nekih opštih predmeta koji su zajednički svim tehničkim fakultetima da mogu prepoznati kuda stvari idu. Svakako, ja ne mogu o određenim stvarima raspravljati na nivou na kome može gospodin S.Palestinac, ali mogu prepoznati ideju.

I koliko god hteo da budem kritičan, ali ne bez osnova, sve više prepoznajem da postoji neka generalna ideja i pravac u kome se želi ići, i da se sve što se radi radi u tom smeru i ka nekom cilju. I koliko god da je Miloradović meni lično antipatičan, pošto je godinama na poziciji na kojoj je, da se igrači iz vlasti smenjuju, ali da on ostaje tu kao konstanta, lagano stvari posle godina koje su ličile na čekanja Godoa, lagano dolaze na svoje.

Recimo ovako, nisu komunisti svojevremeno izmislili petoletke za džabe. Koliki je vremenski okvir cilklusa od predstavljanja neke ideje do neke njene konkretne realizacije.

Pri tome imam u vidu i raspad bivše države, i smene generacija, gde su neki bivši igrači dopustili da mnogi inženjeri u cvetu svog istraživačkog i naučnog potencijala odu iz određenih naučnih instituta, obrazovnih i istraživačkih ustanova, što dobrovoljno, što prisilno, pa ovu novu generaciju inženjera nema ko da dočeka i da ih spreči da prave glupe greške koje sve nas skupo koštaju. Znači, da je postojao postavljeni sistem, da isti nije bio razbijan, i da je funkcionisao, ove mlade inženjere bi prihvatili stariji, i sprečili ih da prave greške, ali pošto ih se neko rešio na ovaj ili onaj način, nema stariijih kao korektivnog faktora i nekog ko će usmeravati mlađe i sprečavati ih da prave banalne, ali skupe greške.

I da to, pored drugih faktora, znatno usporava stvari, i dovodi do kašnjenja u mnogo čemu. Jer, greške koje je neko napravio i skupo ih platio, sada se moraju praviti ponovo, jer nema korektivnog faktora odozgo koji je iste stvari prošao i zna na osnovu ličnog iskustva kuda stvari idu, i zbog čega ne treba ni pokušati ići voim ili onim putem, jer je isto kontraproduktivno i mnogo košta.

Zato sam i pitao šta sam pitao.

I voleo bih da čujem objektivne odgovore, pogotovu od ljudi kao što je S.Palestinac.

Pozdrav!
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6872 on: May 07, 2023, 10:34:02 am »

Niko ozbiljan ne spori da Srbija treba da ima svoju vojnu industriju ali ona treba biti efikasna i postati samoodrživa bez preteranog dopinga iz budžeta.
Danas imamo priličan broj  razni prototipa istina neki su proizvedeni u nekoliko komada ali to nije dovoljno a još manje rentabilno.
Velika sredstva se ulažu za uvoz po principu što šarenije to je efektnije a koga briga kako će to u praksi funkionisati.
Šta je sa serijskom proizvodnjom ili serijskim remontom umesto toga nam prikazuju lepo ofarbana i zaglađena sredstva, čak se na nekima i vidi spolja da nemaju sve komponente.
Danas je spoj propagande i novca najopasnije oružje za svako društvo.

Previše vremena je potrošeno u kojekakva lutnja i istraživanja treba krenuti u ozbiljnu realizaciju.
Formirati stručne timove koji će sagledati problematiku definisati taktičko tehničke zahteve za modernizacije.
Proceniti proizvodne mogućnosti potencijalni izvođača i na osnovu toga napraviti Tehno-ekonomsku analizu o isplativosti posla.
Svojevremeno sam sa stručnim timom uradio par tehno-ekonomski analiza po standardima koje sam dobio od vojnih struktura i uz njihovu pomoć.
Takve analize se dostave u vojnu upravu na usaglašavanje a morate biti spremni i da ih branite na stručnom vojnom savetu.
Danas se ovakve stvari rade po principu ,, otvorene arhitekture,, (jedna serija sa definisanim poboljšanjima a u sledećoj možete ići sa nadogradnjom) mislim da smo mi to zvali ,,Baukasten sistem,,.

Ja sam pristalica da se koriste postojeći privredni i ljudski resursi uz neophodna ulaganja a ne da se prave novi pogoni na ,livadi, gde često nemate ni adekvatan ljudski potencijal.
Partijski ljudi pa makar bili i stručni nisu poželjni na čelu takvi firmi jer se tako u firmi formira privilegovana partijska struktura i stvara neradna atmosvera.
Kad nemate koliko toliko vrednovanje rezultata rada i u skladu s tim pravilnu raspodelu kolača brzo ćete propasti bez budžetskog dopinga.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 087


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6873 on: May 07, 2023, 01:39:42 pm »

Možda se ne razume poenta onog o čemu pišemo ?
Da probam ovako :
Tenk 84 - Vlasnik Vojska Srbije,
TRZ Čačak - Vlasnik Vojska Srbije,
VTI - Vlasnik Vojska Srbije.
Jugoimport SDPR - Vlasnik Republika Srbija (civilni sektor).

Možemo da pišemo i o zaokruženoj proizvodnji metalnih trupaca ,ali nešto što je napisano ranije da "YI ne proizvodi cevi zato što nema zaokružen proces od sirovine do gotovog proizvoda" je netačno . De facto oni PROIZVODE cevi i tu čak ni lingvistički nije greška ako se tako napiše .

Daću vam primer iz IMK 14.oktobar . I oni kupuju iste te "trupce" s tim što ih na cirkularu seku na manje komade ,a zatim ili obrađuju mehanički ili (ne znam da li ste ovo znali ,ali Palestinac verovatno jeste) tope u livnici ,i od rastopljenog metala prave kućišta za menjače,blokove motora,glave motora,radilice....sve ono što mora i može da se dobije tim postupkom . Imaju (tačnije imali su ,ne znam da li je sada aktivna jer je u privatnom vlasništvu) halu u kojoj je na podu sitan pesak,jedan radnik nakvasi taj pesak vodom ,iskopaju rupe ,postave kalupe ,zatrpaju ,rastope čelik (u rastop poubacuju i polomljene alate kao što je na primer slomljeni noževi sa strugova ili drugi škart koji nastaje iz proizvodnje - tehnički rečeno ,recikliraju ) i razliju ga u kalupe ,zatim sačekaju da se sve ohladi i vade poluproizvode iz peska .

U Srbiji može da se proizvodi takav trupac i iz recikliranih metala (škart ili skrap kako ko voli da ga zove) . Peć nije baš jeftina ne razlikuje se tehnološki mnogo od onog u Sremskoj Mitrovici ali mora da se posveti pažnja tehnologiji izrade i kontrola kvaliteta je obavezna , a naj važnije postupak izrade spada u kontinuiranu proizvodnju i ne isplati se ako bi se radilo u diskontinuitetu (kontinuirano znači da se neprestano proizvode 24/7 "trupci"; a diskontinuirano bi bilo da se prekida proizvodnja) . To su razlozi zašto ni YI ni država nisu "ušli s kešom" i započeli taj proces.

Zaključak: vojska ne dozvoljava civilnim licima da vrše remont na tenku zato što je tenk u njihovom vlasništvu. Imaju svoje kapacitete. Imaju ljude koji već rade na tome. Brzina modernizacije ne zavisi samo od dostupnih delova (imaju sve što je potrebno već na teritoriji Srbije,a ono što je iz uvoza ,to jest Francuske je već stiglo) , zavisi u najvećoj meri od procene trenutne bezbednosne situacije . Nikome nije stalo do toga iz stroja izbaci 50 tenkova ako se ne zna da li će sutra početi neki sukob. Imaju već opredeljeni dinamiku modernizacije. Biće "faza 1",pa "faza 2" kao i kod PASARSa. Jer u fazi jedan neće moći sve da "nabacaju" na tenk . Ako se prisetimo u modernizaciju spada i uvođenje "kerteč municije"(sačmasta municija ili 3P kako je još zovu) ,za nju mora biti ugrađen tempomat na cevi tenka (a ni PASARS još uvek nema na svim vozilima tempomat ).

P.s.cevi (bilo da su obrađene ili u formi "trupca") mogu da stoje 100 godina a da ne promene svoja fizička svojstva ,jedini problem jeste rđa ako se neadekvatno čuvaju ,ali ni ona ne može da prodre toliko duboko za to vreme .
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #6874 on: May 07, 2023, 01:49:36 pm »

"Trupci" o kojima se piše zovu se ingoti.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #6875 on: May 07, 2023, 11:08:14 pm »




   Bilo kako bilo, jedva da smo i u SFRJ tehnološki uspevali da proizvodimo kvalitetne topovske cevi ( za M-84 samo delimično zbog posebne termičke obrade unutrašnjosti glatke cevi, zbog čega su morale da se kale u inostranstvu i potom vraćaju) a sada još teže. Imovinsku strukturu si lepo prikazao, s tim da je vlasnik sve pokretne i nepokretne imovine VS Republika Srbija, isto kao i YI-a. Znači jedan nam je gazda i biće kako on odluči. Matematika će pokazati isplativost ulaganja u skupocene mašine, mi tu ne možemo ništa da promenimo. Biće po onoj narodnoj: ''Veži konja gde ti gazda kaže''!


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6876 on: May 08, 2023, 11:39:04 am »

Top za M-84 je rađen u Bratstvu  Travnik zanimljivo je da je ova fabrika nastala preseljenjem topovske fabrike iz Kragujevca (sve preko kalibra 20 mm ).
U posleratnom bratskom zagrljaju iz Srbije je mnogo toga preseljeno preko reka a kako se to vratilo to ste mogli da osetite ili bar vidite.
Da je bilo zdrave državničke pameti Srbija je trebala u podeli tenkovskog programa uzeti da finalizuje i neki ozbiljniji sklop poput: topa, menjača , motora.
Naš problem je kad se dokopamo vlasti uglavnom se ponašamo kao dobre ,,udavače,, (rado nudimo miraz) a retko ko pokuša da bude dobar domaćin za svoj narod.

Zahtevi za izradu cevi topa su kvalitetan visokolegiran čelik prilične tvrdoće i precizna obrada na velikoj dužini (6.m).
Životni vek cevi je čini mi se bio 700 granata za podkalibarne znatno manje.
To nije lako ostvariti, kada su Ukrajinci 90-tih sa Pakistanom ugovorili isporuku tenkova Rusi im kao konkurentu za taj posao nisu hteli dati svoje topove.
Ukrainci su napravili svoje topove ali im je životni vek bio oko 200 granata pa se to pojavilo kao problem.
Prema nekim izvorima Ukrajina je kasnije uspeli da zadovolje tražene zahteve.
Danas se nude opcije tvrdog hromiranja cevi pa se nejen vek kreće od 1200 do 1700 granata.

Predpostavljam da se kao poluproizvod cevi koristi debelozidna cev a postoji i varijanta izrade cevi kovanjem na trnu.
Varijanta kovanjem na trnu zahteva skupu opremu ali u velikim serijama se svakako prilično isplati.
Kinezi su se hvalili da kuju cevi na trnu i da su vrlo kvalitetne i pouzdane
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #6877 on: May 08, 2023, 01:47:39 pm »

Zahtevi za izradu cevi topa su kvalitetan visokolegiran čelik prilične tvrdoće i precizna obrada na velikoj dužini (6.m).
Kao i to da termička ili obrada plastičnom deformacijom ne ostave asimetrične zaostale napone koji bi doveli do krivljenja cevi.
Quote
Ukrainci su napravili svoje topove ali im je životni vek bio oko 200 granata pa se to pojavilo kao problem.
Prema nekim izvorima Ukrajina je kasnije uspeli da zadovolje tražene zahteve.
Danas se nude opcije tvrdog hromiranja cevi pa se nejen vek kreće od 1200 do 1700 granata.
Skupo ali tu tehnologiju imamo osvojenu u PPT.
Quote
Predpostavljam da se kao poluproizvod cevi koristi debelozidna cev a postoji i varijanta izrade cevi kovanjem na trnu.
Varijanta kovanjem na trnu zahteva skupu opremu ali u velikim serijama se svakako prilično isplati.
Da, radi se od debelozidne cevi koja se ili dodatno plastično deformiše kovanjem ili ne.
Oprema nije skupa, skupo je znanje da ne dođe do krivljenja cevi.

Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #6878 on: May 09, 2023, 01:52:56 pm »

...
Da, radi se od debelozidne cevi koja se ili dodatno plastično deformiše kovanjem ili ne.
...
Da pojasnim šta je "ili ne".
Operacija je "skiving and roller burnishing", ajd da prevedem kao razvrtanje i proširivanje valjčićima.

* Sandvik roller burnishing.pdf (3956.37 KB - downloaded 5 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6879 on: May 09, 2023, 05:05:41 pm »

U civilnom poslu koristili smo usluge hromiranja za reparaciju klipnjača i cilindara građevinski mašina to danas rade i privatnici u i oko Trstenika.
Mi smo proizvodnju topa uspešno osvojili još polovinom 80-ti sa mašinama iz tog vremena.
Kvalitet je bio takav da se mogao upariti sa elektronikom i sve je to pouzdano omogućavalo prilično dobru verovatnoću pogodka.
Već za ,,Vihor,, je bilo planirano da se ide na tvrdo hromiranje cevi topa.
Da postoji i tehnologija honovanja i rolovanja hidraulički cevi koliko se ona može primeniti u ovom slučaju i kako to znaju stručnjaci iz ove oblasti.
Ako pratite ruske izvore onda možete videti da su oni mnogo toga poboljšali na ovom delu kako bi integrisali svoj SUV i dobili na povećanju preciznosti.

U mirnodopskim uslovima za razliku od voznog dela, top se retko koristi pa ako se dobro održava cevi mogu prilično potrajati.
Naravno posle upotrebe moraju se dobro očistiti, podmazadi, po potrebi debakarisati a na tenkovima koji stoje treba izvršiti konzervaciju.
Vojničko čišćenje sa čistilicama iz RAP-a nije baš ugodno ali ako napravite adapter za glavu pneumatskog ili električnog pištolja to je već efikasnije.
Naša ekipa u Kuvajtu je to bez napora odradila na svim tenkovima u toku tehnički pregleda.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6880 on: May 12, 2023, 10:58:17 am »

Još malo o M-84TZI
Neki su proizvoljno pisali po internetu i foruima da su došli Poljaci i montirali TZI-ove.
Istina sve smo brzo radili da bi se ugovor nastavio sa Kuvajtom, pa kad su se pojavili problemi oko komandi za upravljanje radnici su rekli direktoru a on odmah pozvao Poljake.

Došla dva poljska majstora mučili se dva dana sa mojim tehnologom i majstorima ali nisu rešili problem.
Siđem u radionicu, snimim problematiku, posumnjam u jedno okretište, snimim mu uglove i nazovem saradnike u poljskoj fabrici da nađu crtež kako bi proverili deo.
Utvrdili smo da su nam poslali pogrešan deo (od predhodne varijante), da je ugao trebao biti drugačiji, odmah su poslali odgovarajuće delove.
Toliko o učešću Poljaka.
Pošto je TZI bio namenjen izvozu u ove aktivnosti nije bio direkno uključen  VTI, samo je Vojna kontrola bila angažovana za proveru kvaliteta proizvoda.

Sa dobrim mojim podlogama i kontaktima, prethodnim iskustvom, pomoću još (2 stručnjaka i 1 radnik) iz ĐĐ, uz maksimalno angažovanje kadrova i radnika 14 oktobra sve smo sami odradili.
14 oktobar je ustupio prostor u Beogradu za Direkciju ,Kapele, ( ranije bila u ĐĐ) koja je nastavila svoje aktivnost kako bi ovo što uspešnije prebrodili.
Uz pomoć dugogodišnji saradnika iz Vojni struktura, VTI-a i pojedini kompanija iz programa dosta toga je brzo obezbeđeno.
Ubedili smo i one koji su u početku sumnjali, da možemo preuzeti ulogu finaliste tenka, a i rezultati su bili tu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #6881 on: May 12, 2023, 11:20:51 pm »




   Mislim da se TZI na bazi  M-84 sada označava kao M-84 ABI. Koliko znam na ovom vozilu montiran je kompletan kran Poljske proizvodnje zato što nije bilo vremena za projektovanje i razvoj domaćeg.








Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6882 on: May 13, 2023, 10:27:56 am »

Што се тиче ознаке самог тенка она би требало да буде М-84АИ
Слово Б у називу на тенковима означава варијанту која има пустињску боју, арапске натписе за употребу, Ракал радио уређај, навигацију Телдикс, гумене наплатке на гусеницама и још неколико измена на захтев Кувајта.
Варијанта за Кувајт је имала ознаку М-84АБИ

Не само дизалица већ и витла, купола и оклопно тело су увоз из Пољске по првобитном уговору са ЂЂ као финалистом, а ја сам допунио уговор са ходним делом (потп.точкови, погонски точкови, торзионе осовине...).
Перископе сам набавио (авантура, ценкање, комерцијални директор и ја) приватним каналима Чешка, Словачка, Украјина.

Урађена је Техноекономска анализа за производњу ТЗИ-а за ВЈ, ту су обрађене две варијанте, увоз домаћа производња.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6883 on: May 16, 2023, 03:57:42 pm »

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6884 on: May 17, 2023, 10:27:06 am »

Video deluje kao dobra reklama, a koliko će toga biti ostvareno i u kom vremenskom periodu nisam baš optimista.
Pored ove nadogradnje (modernizacije) trebalo bi te tenkove delimično remontovati a to je malo duži proces.
U vreme proizvodnje tenkova TRZ Čačak je bio učesnik u procesu ako se još sećam radio je poluge komandi, sedišta i nešto od navlaka.
Verovatno je kao podizvođač radio i neke druge podsklopove ali nije značajno učestovao na programi.
Bio sam u TRZ-u nekoliko puta pa nisam baš siguran da oni imaju kapacitete (prostorne i ljudske) da ovo izvedu u celosti u obećanom roku.

Predpostavljam da su napravljeni taktičko-tehnički zahtevi (TTZ) za prvu i drugu fazu pa bi se iz njih moglo naslutiti šta ćemo stvarno dobiti.
Verujem da je VTI u dosadašnjim ispitivanjima uspeo da potvrdi kvalitet većeg dela ove modernizacije.
Malo me čudi da je za drugu fazu planirano povećanje motira sa 780ks na 840ks a ne tko davno smo se hvalili da imamo pogonsku grupu 1200ks koja se može
smestiti u prostor tenka.

Ova reaktivna zatita mi deluje masivno verovatno je i prilično teška pa sve to znatno povećava težinu što je dodatno opterećenje za pojedine sklopove.
U samim sistemima postoje određene rezerve ali one nisu velike pa bi se pouzdanost mogla narušiti.
Očekujem moguće probleme sa menjačima, motorom a možda čak i hodnim delom.

Pored toga što naše revolucije jedu svoju decu one uništavaju i predhodne strukture i kadrove, nadam se da su TRZ i VTI uspeli da sačuvaju kontinuitet.
Ako jesu lakše će rešavati sve probleme koji će se javljati.
 
Logged
Pages:  1 ... 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 [459] 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.