PALUBA
March 28, 2024, 10:38:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 [460] 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164840 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6885 on: May 17, 2023, 11:02:21 pm »





   Navodno, ove kutije sa antikumulativnom zaštitom nisu skroz ispunjene eksplozivom već je u njima eksploziv u vidu savijene folije čime se smanjuje težina, a u velikoj meri povećava sila odbacivanja kumulativnog projektila. U svakom slučaju masa tenka je povećana za dve tone i to moraju da kompenzuju motor i transmisija da bi vozilo zadržalo pokretljivost. Večita borba i balansiranje konstruktora zarad unapređenja i povećanja zaštite ali i ubojitosti.





Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #6886 on: May 18, 2023, 07:53:38 am »

Генерално, постоји унутрашња челична плоча, спољашња плоча и слој експлозива. Елемент ЕРО мора бити довољно масиван и заштићен да не реагује на стрељачку муницију, па ни на муницију до 20-30мм калибра.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6887 on: May 18, 2023, 11:32:04 am »




   Evo na ovo sam mislio. Slika sa sajma Partner 2019. sa Palube


                                            [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]










* 159270_91866378_tmp-cam-2475671341443976896.jpg (839.26 KB, 1632x1224 - viewed 9 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6888 on: May 19, 2023, 08:05:33 am »

Mi prilično dugo razvijamo ERO.
Još 90-ih smo pokušavali da to osvjimo ali su tada imali problem da nako aktiviranja kaseta aktiviraju se i susedne kasete pa tenk ostaje bez dela zaštite.
To sam tada čuo od stručnjaka koji su radili na tome, nadam se da je to prevaziđeno.

Balans između pokretljivosti i reaktivne zaštite mora biti ostvaren a to znači da se mora voditi računa o dodatnim opterećenjima.
Radi se ipak o jednokratnoj zaštiti pa nakon aktiviranja iste morate  brzo izmanevrisati i promeniti položaj.
Autori trebaju računati da je borbena masa tenka veća.
Mi smo kod ispitivanja tenkova koristili dodatnu tehnološku borbenu masu.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6889 on: May 20, 2023, 01:52:31 pm »

Kad smo prešli na ugradnju  motora  1000 ks dosta sistema vezani za motor je menjano da bi sve funkcionisalo.
Menjač je ostao skoro isti  a ozbiljnije izmene su izvršene na bočnom prenosniku zbog povećanja brzina  (60 na 65km).

Kod prijema prve serije tenkova M-84A za JNA uočeni su problemi sa menjačem pa Vojna kontrola nije htela da da konačnu potvrdu o ispravnosti za isporuku tenkova.
Formirana je stručna ekipa VTI, Famos menjači i finalista ĐĐ koja je analizirala problem.
Tad sam radio nešto za inostranstvo pa mi rezultati istraživanja nisu poznati ali zaključci su bili da se uveze ulje za menjače kao i da se 14 oktobar uključi kao parelelni proizvođač menjača.

Po tom osnovu je za ugovor sa Kuvajtom 30% menjača je dolazilo iz 14 oktobra Kš a korišćeno je uvozno ulje za menjače.
Prema pregledu koji je napravio šef ekipe SDPR u Kuvajtu sa danim 30. 8. 96 g u Kuvajtu je za remont (havarisano) bilo 16 levih i 11 desni menjača .
Tenkovi su do tada prešli u proseku 2500 km.

Mene je ovaj izveštaj zanimao jer sam imao zadatak da za Kuvajtskog poslodavca napravim tehno-ekonomsku analizu za remont menjača i motora u našoj režiji u Kuvajtu.
Veliki broj otkaza iz spiska svakako je zahtevao ozbiljnije analize, kuvajtske posade su svakako loše obučene ali sam uočio i neke propuste koji su se morati otkloniti a neki istražiti.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #6890 on: May 22, 2023, 01:56:47 pm »

Kad smo prešli na ugradnju  motora  1000 ks dosta sistema vezani za motor je menjano da bi sve funkcionisalo.
Menjač je ostao skoro isti  a ozbiljnije izmene su izvršene na bočnom prenosniku zbog povećanja brzina  (60 na 65km).

Kod prijema prve serije tenkova M-84A za JNA uočeni su problemi sa menjačem pa Vojna kontrola nije htela da da konačnu potvrdu o ispravnosti za isporuku tenkova.
Formirana je stručna ekipa VTI, Famos menjači i finalista ĐĐ koja je analizirala problem.
Tad sam radio nešto za inostranstvo pa mi rezultati istraživanja nisu poznati ali zaključci su bili da se uveze ulje za menjače kao i da se 14 oktobar uključi kao parelelni proizvođač menjača.

Po tom osnovu je za ugovor sa Kuvajtom 30% menjača je dolazilo iz 14 oktobra Kš a korišćeno je uvozno ulje za menjače.
Prema pregledu koji je napravio šef ekipe SDPR u Kuvajtu sa danim 30. 8. 96 g u Kuvajtu je za remont (havarisano) bilo 16 levih i 11 desni menjača .
Tenkovi su do tada prešli u proseku 2500 km.

Mene je ovaj izveštaj zanimao jer sam imao zadatak da za Kuvajtskog poslodavca napravim tehno-ekonomsku analizu za remont menjača i motora u našoj režiji u Kuvajtu.
Veliki broj otkaza iz spiska svakako je zahtevao ozbiljnije analize, kuvajtske posade su svakako loše obučene ali sam uočio i neke propuste koji su se morati otkloniti a neki istražiti.



Ako je ulje menjano onda ili toplotno preopterećenje menjača ili preveliki pritisak na boku zuba za to ulje pri radnoj temperaturi. Čudno je da nije bilo veće moifikacije menjača, barem dodatnog prinudnog hlađenja, 25% više snage ide u barem 25% veću disipaciju toplote?
Planetarac je, traži malo pažnje pri izradi nosača planeta ali to se ne bi rešavalo uljem Wink
Baš bi me interesovao sklopni crtež, održavao sam velike planetarce godinama.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6891 on: May 22, 2023, 03:41:37 pm »

Ulje transmisije se hladi svojim hladnjacima, koji su integrisani u sklop hladnjaka tečnosti za hlađenje i podmazivanje motora. Gabaritno se nisu menjali na "A" verziji, samo je povećana zapremina tečnosti za hlađenje, jer je u sistem hlađenja kod "A" verzije pridodat i interkuler.

Tek za tenk Vihor su hladnjaci povećani, što je uzrokovalo i produženje oklopnog tela tenka u zadnjem delu.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #6892 on: May 22, 2023, 06:20:32 pm »

Ulje transmisije se hladi svojim hladnjacima, koji su integrisani u sklop hladnjaka tečnosti za hlađenje i podmazivanje motora. Gabaritno se nisu menjali na "A" verziji, samo je povećana zapremina tečnosti za hlađenje, jer je u sistem hlađenja kod "A" verzije pridodat i interkuler.

Tek za tenk Vihor su hladnjaci povećani, što je uzrokovalo i produženje oklopnog tela tenka u zadnjem delu.
Planetarci su efikasni, ali hlađenje i podmazivanje oko sunčanog zupčanika dolazi uglavnom posredno, preko planeta koje prođu kroz uljno kupatilo na dnu.kad sam rekao poboljšati prinudno hlađenje mislio sam na povećanje protoka pumpe ili dovođenje dodatnog ulja u problematične zone.

Da li je ikad testiran sam menjač na probnom stolu na 120% snage u kontinualnom radu?
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6893 on: May 22, 2023, 06:28:24 pm »

Samo je jedan hladnjak ulja transmisije i nalazi se odmah ispod rešetke a sa njegove desne strane nalaze se dva za ulje motora. Kolega Palestinac sigurno zna zašto je izbačen pokazivač temperature ulja, za mene je to dosta važan podatak koji bi se trebao pratiti od strane vozača.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #6894 on: May 22, 2023, 07:06:44 pm »

Kad smo prešli na ugradnju  motora  1000 ks dosta sistema vezani za motor je menjano da bi sve funkcionisalo.
Menjač je ostao skoro isti  a ozbiljnije izmene su izvršene na bočnom prenosniku zbog povećanja brzina  (60 na 65km).

Kod prijema prve serije tenkova M-84A za JNA uočeni su problemi sa menjačem pa Vojna kontrola nije htela da da konačnu potvrdu o ispravnosti za isporuku tenkova.
Formirana je stručna ekipa VTI, Famos menjači i finalista ĐĐ koja je analizirala problem.
Tad sam radio nešto za inostranstvo pa mi rezultati istraživanja nisu poznati ali zaključci su bili da se uveze ulje za menjače kao i da se 14 oktobar uključi kao parelelni proizvođač menjača.

Po tom osnovu je za ugovor sa Kuvajtom 30% menjača je dolazilo iz 14 oktobra Kš a korišćeno je uvozno ulje za menjače.
Prema pregledu koji je napravio šef ekipe SDPR u Kuvajtu sa danim 30. 8. 96 g u Kuvajtu je za remont (havarisano) bilo 16 levih i 11 desni menjača .
Tenkovi su do tada prešli u proseku 2500 km.

Mene je ovaj izveštaj zanimao jer sam imao zadatak da za Kuvajtskog poslodavca napravim tehno-ekonomsku analizu za remont menjača i motora u našoj režiji u Kuvajtu.
Veliki broj otkaza iz spiska svakako je zahtevao ozbiljnije analize, kuvajtske posade su svakako loše obučene ali sam uočio i neke propuste koji su se morati otkloniti a neki istražiti.


Zbo čega je korišteno uvozno ulje
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #6895 on: May 22, 2023, 07:35:50 pm »

Planetarci su efikasni, ali hlađenje i podmazivanje oko sunčanog zupčanika dolazi uglavnom posredno, preko planeta koje prođu kroz uljno kupatilo na dnu.kad sam rekao poboljšati prinudno hlađenje mislio sam na povećanje protoka pumpe ili dovođenje dodatnog ulja u problematične zone.

Da li je ikad testiran sam menjač na probnom stolu na 120% snage u kontinualnom radu?


Javno su dostupni podaci samo za M-84 i M-84A. Kod M-84A je povećan kapacitet pumpe sistema za podmazivanje motora. Pumpa za dovod ulja transmisije, koja je smeštena na levom planetarnom menjaču, je ostala ista kao i na M-84. Zbog čega, znaju oni koji su se time bavili (drugi deo tvog pitanja vezan za testiranje)


E sad, detaljnih tehničkih podataka za tenk Vihor nema, odnosno nisu dostupni javnosti. Na njemu je između ostalog došlo i do većih izmena na transmisiji. Verovatno je korigovano sve što je do tada uočeno kao nedostatak na M-84A, a trebalo je da zadrži pouzdanost u paru sa novim jačim motorom od 1200 KS.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #6896 on: May 22, 2023, 08:28:22 pm »

Нашао сам пресек, кога занима.

ПС. Молим ко има бољи цртеж да пошаље, желео бих да одштампам и да урамим на зиду, свиђају ми се нека решења.



* main-qimg-a17d8c6d101e01bc431cbbe34399be80-pjlq.jpg (115.41 KB, 602x642 - viewed 13 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6897 on: May 22, 2023, 08:48:13 pm »

Konstrukciona dokumentacija je nosila oznaku Vojna tajna i njoj su imali pristup samo oni koji su se bavili tim.
Poštovali smo pravila, nikad nisam nosio dokumentaciju kući sve je bilo u mom metalnom ormaru i pod pečatom.
Žao mi je nemam crteže bočni prenosnika.

Korišćeno je uvozno ulje za menjače kod M-84A jer je boljeg kvaliteta a sam povod sam već naveo prethodno.
Razvoji prototipa i njegovo ispitivanje radili su stručnjaci VTI-a uz asistenciju proizvođača delova i finaliste.
Posle provedeni ispitivanja VTI je zaključio da svi sistemi zadovoljavaju pa se krenulo u proizvodnju.
U toku montaže su uočeni neki nedostaci ali je to putem izmena i dogovora sa VTI-om usaglašeno.
Bilo je i složeniji problema pa smo to komisijski zajedno rešavali sa nekim rešenjima sam bio zadovoljan ali bilo je i ponešto što je donošeno iz nužde.
Zbog rokova prema Kuvajtu morali smo tako raditi ali je problem što takve stvari nisu ozbiljnije praćene u eksploataciji.
M-84A za mene je bio prelazno rešenje (moje tumačenje nedovršen proizvod) a akcenat je usmeren ka Vihoru.

Motor nije dodatno opterećen srazmerno povećanom iznosu KS jer je deo kompezovan zbog izbacivanja mehaničkog kompresora koji je vukako deo snage motora.
Momci sa Pala su mi svojevremeno dali podatke o stvarnom dodatnom opterećenju ali takve stvari više ne držim u glavi (krečana).
Za ovako složena sredstva treba znatno više vremena i povratni informacija iz eksploatacije da se postigne zadovoljavajući nivo pouzdanosti.

Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #6898 on: May 22, 2023, 09:36:42 pm »

Нашао сам пресек, кога занима.

ПС. Молим ко има бољи цртеж да пошаље, желео бих да одштампам и да урамим на зиду, свиђају ми се нека решења.


Пошто не може да се мења горња порука да појасним:
Наравно да нисам мислио на техничку документацију која је тајна, него само ако је неко налетео на Интернету на јаснији цртеж који сам приложио.

Хвала С. Палестинац на лепом скретању пажње да се моје речи могу погрешно протумачити.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #6899 on: May 23, 2023, 02:30:07 pm »

Kad smo prešli na ugradnju  motora  1000 ks dosta sistema vezani za motor je menjano da bi sve funkcionisalo.
Menjač je ostao skoro isti  a ozbiljnije izmene su izvršene na bočnom prenosniku zbog povećanja brzina  (60 na 65km).

Kod prijema prve serije tenkova M-84A za JNA uočeni su problemi sa menjačem pa Vojna kontrola nije htela da da konačnu potvrdu o ispravnosti za isporuku tenkova.
Formirana je stručna ekipa VTI, Famos menjači i finalista ĐĐ koja je analizirala problem.
Tad sam radio nešto za inostranstvo pa mi rezultati istraživanja nisu poznati ali zaključci su bili da se uveze ulje za menjače kao i da se 14 oktobar uključi kao parelelni proizvođač menjača.

Po tom osnovu je za ugovor sa Kuvajtom 30% menjača je dolazilo iz 14 oktobra Kš a korišćeno je uvozno ulje za menjače.
Prema pregledu koji je napravio šef ekipe SDPR u Kuvajtu sa danim 30. 8. 96 g u Kuvajtu je za remont (havarisano) bilo 16 levih i 11 desni menjača .
Tenkovi su do tada prešli u proseku 2500 km.

Mene je ovaj izveštaj zanimao jer sam imao zadatak da za Kuvajtskog poslodavca napravim tehno-ekonomsku analizu za remont menjača i motora u našoj režiji u Kuvajtu.
Veliki broj otkaza iz spiska svakako je zahtevao ozbiljnije analize, kuvajtske posade su svakako loše obučene ali sam uočio i neke propuste koji su se morati otkloniti a neki istražiti.


Zbo čega je korišteno uvozno ulje

Pretpostavljam, da se radi o uvozu iz Rusije, tj. ulje po originalnoj preporuci proizvođača mjenjača.
Logged
Pages:  1 ... 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 [460] 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.