PALUBA
April 25, 2024, 08:47:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 [461] 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2194574 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6900 on: May 23, 2023, 03:00:44 pm »

Kad je prva serija M-84A završavana većina do tada uočeni problema je otklonjena ili  prevaziđena.
To su uglavnom bili problemi vezani za motor i njegove sisteme ali je pri završnom prijemu Vojna kontrola uočila probleme kod menjača.

Dva tenka iz te serije su izvojena dodatno testirana od strane ekipe ĐĐ ista ekipa je otišla sa njima na testiranje u Pakistan u leto 90 god.
U Pakistanu su rezultati ispitivanja bili više nego dobri (bolji od konkurencije) pa je Pakistan bio spreman da kupi 200 tenkova.

Ovi rezultati su nas ohrabrili pa smo prestali da budemo sumjičavi ali je kontrola bila čvrsta u svom stavu tako da su gotovi tenkovi ostali u ĐĐ.
Tenkovi su sklonjeni u stranu a mi smo nastavili sa proizvodnjom za Kuvajt.
Bio sam svestan a to se i u nekim situacijama pokazalo da smo ovim forsiranjem došli ponegde do granični veličina i da se to još mora balansirati.
Na žalost raspad države je sve to stavio u drugi plan uleteli su neki padobranci i poremetili sistem vrednosti pa danas to izgleda samo kao lepa uspomena.

Nekad sam skupljao dosta materijala vezano za ovu problematiku pa evo nešto za DusanC

Da ulje je orginalno koje rusi koriste za ove menjače.
Mi smo nakon probne partije zbog otkaza menjača menjali našeg proizvođača ulja ali mislim da mi nikad nismo uspeli da napravimo ulje na nivou ruskog ulja.


* BOČNI PRENOSNIK T-72.jpg (290.14 KB, 800x600 - viewed 5 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6901 on: May 23, 2023, 03:03:29 pm »

da probam još


* MENJAČ T-72.jpg (280.13 KB, 800x600 - viewed 7 times.)
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #6902 on: May 24, 2023, 09:26:27 am »

Документ о планетарним преносницима тенкова Т62 и Т72.

* transmission.pdf (13861.12 KB - downloaded 15 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #6903 on: May 24, 2023, 10:47:56 am »

Kad je prva serija M-84A završavana većina do tada uočeni problema je otklonjena ili  prevaziđena.
To su uglavnom bili problemi vezani za motor i njegove sisteme ali je pri završnom prijemu Vojna kontrola uočila probleme kod menjača.

Dva tenka iz te serije su izvojena dodatno testirana od strane ekipe ĐĐ ista ekipa je otišla sa njima na testiranje u Pakistan u leto 90 god.
U Pakistanu su rezultati ispitivanja bili više nego dobri (bolji od konkurencije) pa je Pakistan bio spreman da kupi 200 tenkova.

Ovi rezultati su nas ohrabrili pa smo prestali da budemo sumjičavi ali je kontrola bila čvrsta u svom stavu tako da su gotovi tenkovi ostali u ĐĐ.
Tenkovi su sklonjeni u stranu a mi smo nastavili sa proizvodnjom za Kuvajt.
Bio sam svestan a to se i u nekim situacijama pokazalo da smo ovim forsiranjem došli ponegde do granični veličina i da se to još mora balansirati.
Na žalost raspad države je sve to stavio u drugi plan uleteli su neki padobranci i poremetili sistem vrednosti pa danas to izgleda samo kao lepa uspomena.

Nekad sam skupljao dosta materijala vezano za ovu problematiku pa evo nešto za DusanC

Da ulje je orginalno koje rusi koriste za ove menjače.
Mi smo nakon probne partije zbog otkaza menjača menjali našeg proizvođača ulja ali mislim da mi nikad nismo uspeli da napravimo ulje na nivou ruskog ulja.

Do tog problema sa uljem nije nikada trebalo niti da dođe, jer bi svaka komponenta za sebe, ako nije originalna, morala da prođe kroz odgovarajuće testiranje, pre nego se dozvoli, da zameni originalnu komponentu. Šta je rađeno i kako, pre nego je pala odluka, da se originalno (rusko) ulje zameni nekim domaćim uljem. Ujedno je pitanje i kojim uljem, kojega domaćeg proizvođača, jer je bivša država imala nekoliko proizvođača ulja i maziva, ako ni zbog čega jer je to vrlo važan i profitabilan posao. Modriča? INA? Koje konkretno ulje, koje viskoznosti, sa kakvim dodacima, kakve opstojnosti, i slično. Moja je pretpostavka, da je neko preko ruke odlučio, da se koristi neko ulje približno slične viskoznosti kao originalno ulje, za tešku mehanizaciju, i to je bilo to. Ali nije prošlo, jer su uslovi eksploatacije tenkova i njihovih transmisija, očito drugačije. Mogu samo misliti kakva je bila šteta na transmisijama radi takve improvizacije. I koliko je drugih bilo improvizacija, i slično, jer netko to mora da odobri.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6904 on: May 24, 2023, 11:40:38 am »

Kao što smo osvajali delove tako smo radili i nazameni radni fluida (gorivo, ulje motra, transmisije, hidraulike), masti za podmazivannja i sl.
Rađeno je ozbiljno i stručno na tome prema dostupnim parametrima i uporednim merenjima sa orginalom.
Govorilo se da su Rusi u ove svrhe kao sirovinu mogli koristiti samo određenu vrstu svoje sirove nafte.
To je posebno bitno za nove komponente koje se tek ugrađuju ili za ekstremna ipitivanja tenka.
Naravno postojale su i preporuke za ulja svetski proizvođača koja semogu koristiti kao zamena.

Kod transmisije nakon otkaza u toku probne partije menjali smo ulje i našeg proizvođača a za A varijantu zbog uočeni problema odlučeno je da se ide nauvoz  i primenu ruskog ulja.

Slične čak nešto ozbiljnije probleme imali smo sa uljem motora ali su na stručnjaci iz Modriče uspeli na naprave šaržu koja je imala dobre tezultate na motornom testu
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6905 on: May 24, 2023, 01:42:28 pm »

I od tad do danas ulje na svim tenkovima širom bivše SFRJ nije ni menjano .... (analogni zaključak pošto različite vojske koje su nastale raspadom države imaju različita znanja o svemu tome i različite mogućnosti ili nemogućnosti da do kvalitetnog ulja dođu)

P.s.
Prigodna fotografija iz pdf postavljenog gore na temi . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* agregatEA-8.jpg (132.02 KB, 720x540 - viewed 12 times.)
« Last Edit: May 24, 2023, 01:53:08 pm by PakleniVuk » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6906 on: May 24, 2023, 03:10:49 pm »

I od tad do danas ulje na svim tenkovima širom bivše SFRJ nije ni menjano
Odakle ti ovakav podatak. Kako da nije menjano, sve u skladu sa pređenim kilometrima i moto času.
Ono što je mene začudilo, je da se filteri kod tenka ne menjaju, već se samo operu od nečistoća i vrate na mesto, mislim da smo ih prali u nafti, može biti da je bio benzin, znaće neko.
Isto to bi veoma jednostavno moglo da se primeni i u putničkim vozilima, ali mora da žive i proizvođači rezervnih filtera.

Ono što je nas izluđivalo na terenu što grejači nisu hteli da rade. Baš je bila zima, temperatura minus 27˚. Dođu majstori, i po pravilu mora tenk da se isprazni sa municijom, ma neće da uđe mehaničar u tenk dok ima i jedna granata u njemu. Šta da se radi, po takvoj zimi, prazni tenk, da bi mehaničari izvršili zamenu celog grejača, pa opet vrši popunu... što i nije baš jednostavno na takvoj hladnoći.
Zamenjen grejač, kad ujutru opet neće da startuje grejač Undecided, i na "prevaru" startujemo motor bez grejača kombinovano (vazduh+struja), kada i na drugom tenku u vodu neće grejač da startuje.
I tu opet muke, prazni tenk, nije ni mehaničarima bilo lako, zamene grejač, ali opet sutra neće od tri tenka u vodu dva da startuju grejač.
Nekako ih startujemo bez grejača (što nije po pravilu, ali tako je naređeno) i pošto je sutra planiran marš, naređenje je bilo da se motori na tenku startuju na svaka dva sata, dok ne postigne radnu temperaturu.
Kada smo stigli u matičnu kasarnu, tj tehnika nam je bila još uvek na vučnom vozu (pola je bilo maršovanje a pola vučni voz) doznamo veliku istinu od milion dolara.
Problem je bio u mikronskom filteru grejača, izgleda da nije dovoljno sipano aditiva da nafta ne ledi, a prva prepreka kada se grejač pusti u rad je upravo taj mikronski filter u grejaču, koji se odvije i malo razbuši da ga ne bi parafin od nafte zapušio, što smo i uradili na nekoliko tenkova na vučnom vozu jer opet nismo mogli da startujemo grejače.
Eh da su to znali i mehaničari i mi u posadama daleko bi lakše prošli, ovako smo sve morali na mišiće. Kako god, zadatak uspešno obavljen, težim putem. Smiley  
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6907 on: May 24, 2023, 07:06:29 pm »

Dva tipa ulja motora za tenk M-84 su se upotrebljavala za vreme SFRJ.

Prvo je imalo oznaku DS-50/S1, a drugo DS-40/S3 (MIL-L 2104C). Mislim da je ovaj drugi tip uveden po prijemu M-84A
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6908 on: May 24, 2023, 07:46:05 pm »

A 500grama LITOL-24 ide u "mazalicu" pa u .... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 106681_120327706_IMG_8424.jpeg (693.51 KB, 1388x1850 - viewed 19 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6909 on: May 24, 2023, 07:55:06 pm »

I od tad do danas ulje na svim tenkovima širom bivše SFRJ nije ni menjano

Problem je bio u mikronskom filteru grejača, izgleda da nije dovoljno sipano aditiva da nafta ne ledi, a prva prepreka kada se grejač pusti u rad je upravo taj mikronski filter u grejaču, koji se odvije i malo razbuši da ga ne bi parafin od nafte zapušio, što smo i uradili na nekoliko tenkova na vučnom vozu jer opet nismo mogli da startujemo grejače.
Eh da su to znali i mehaničari i mi u posadama daleko bi lakše prošli, ovako smo sve morali na mišiće. Kako god, zadatak uspešno obavljen, težim putem. Smiley  
Ovo rešenje je snalaženje u izuzetnim slučajevima al ne sme biti praksa, filter je napravljen da spreči ulaženje nečistoća u predgrejač.
U zimskim uslovima dizelu se dodaju aditivi koji sprečavaj kristalisanje a vi ste mogli ako to nemate bar dodati malo benzina.

Rusi za svoje tenkove imaju zimski dizel i to dva tipa jedan do -35 a drugi do -45 stepeni.
Kasnije su Rusi na motorima ugradili grejač usisnog vazduha za brzo startovanje motora bez uključivanja predgrejača.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6910 on: May 24, 2023, 08:37:29 pm »

Čuo sam iz priče, da su Rusi, tačnije u to vreme Sovjeti, u izuzetno hladnim predelima umesto antifriza u tenkove sipali običnu vodu, koju su po gašenju motora ispuštali, a startovali su motor na taj način što su sipali vrelu vodu u hladnjak.
Da li je ovo izmišljotina nekog maštovitog tenkiste ili je istina ni dan danas ne znam, ali tako se pričalo, i što je najvažnije, ta priča nije potekla baš od bilo koga već od zaće Severka (Paša, možda ga i znaš, bio je u Kuvajtu) koji je važio za najboljeg poznavaoca tenka M-84 u celoj brigadi.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6911 on: May 24, 2023, 08:51:59 pm »

Još jedna fotografija Slovenačkih tenkova sa koje se vidi da su braća Slovenci obgoreli cevi na tenkovima do maksimuma.... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A na tenku skroz levo se i "raspuhnula" ... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20230524_214717.jpg (665.45 KB, 2048x1536 - viewed 27 times.)

* Screenshot_2023-05-24-21-51-17-644_com.miui.gallery.jpg (410.03 KB, 720x1650 - viewed 25 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #6912 on: May 24, 2023, 11:57:58 pm »




    Ulje za menjač i transmisiju na M-84 kao i na T-72 je TSZp-8 ako se ne varam. Da je originalno odaje ga neponovljiv smrad po kome znate da je posada imala problema sa transmisijom ako im odela smrde na to ulje. Ne pomaže ni otkuvavanje, specifičan miris dugo ostaje.


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6913 on: May 25, 2023, 06:56:09 am »

Čuo sam iz priče, da su Rusi, tačnije u to vreme Sovjeti, u izuzetno hladnim predelima umesto antifriza u tenkove sipali običnu vodu, koju su po gašenju motora ispuštali, a startovali su motor na taj način što su sipali vrelu vodu u hladnjak.
Da li je ovo izmišljotina nekog maštovitog tenkiste ili je istina ni dan danas ne znam, ali tako se pričalo, i što je najvažnije, ta priča nije potekla baš od bilo koga već od zaće Severka (Paša, možda ga i znaš, bio je u Kuvajtu) koji je važio za najboljeg poznavaoca tenka M-84 u celoj brigadi.

Spiralne cevi od tečnosti za hlađenje prolaze kroz rezervar ulja motora pa kad uključite predgrejač onda zagrevate i ulje motora.
Ovu operaciju sa toplom vodom možda prvenstveno koriste u sklopu sa uređajem za grejanje usisnog vazduha pri brzom startu.
Tako možete zagrejati ulje motora i pomoćnom uljnom pumpom ubrizgati ulje u motor ostvarivši pritisak od min 2 bara.
Omekšanu vodu možete koristiti i zimi samo je bitno da je posle rada motora potpun ispustite.

Nisam imao čast da radim u SDPR-ovoj ekipi u Kuvajtu.
Istina dok sam radio u 14 oktobru do mene je dospeo spisak problema koji se tamo javljaju, rekao sam da bi to mogao rešiti ali moram neke stvari proveriti na licu mesta, do toga nije došlo.
 Šef te ekipe je bio Grujo dobar poznavalac tenka. Kako je bio direktor montaže tenka okupio je dobru ekipu majstora iz SV ĐĐ za Kuvajt pa su majstor koji su došli iz nekoliko firmi koje su radile komponente mogli prilično toga da nauče.
Zoću Severka nisam upoznao ako je radio u Severu onda je svakako čuo za mog kolegu Tipuru koji je bio jedan od najbolji stručnjaka za AP
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6914 on: May 25, 2023, 07:38:19 am »

Nisu "obgoreli cevi na tenkovima" već je navlaka postavljena na cijev topa. Što se tiče TSZp-8 mora se paziti kod brojeva koji označavaju ulje a i naziv na dnu popratnog papira mora biti da je za kopnene mašine, isto ulje drugih brojeva označavanja koristi se na Mi-8. Rusko ulje se dobiva kako je rekao kolega Palestinac iz posebnih naftnih izvora u Rusiji. Do 91g mi smo koristili ulje koje je dolazilo u plavim bačvama 200l sa oznakom UAM ulje za automatske mjenjače iz Modriče.  Grijači rade ako se održavaju, čudim se da nije prvo provjerena žarnica preko voltampermetra i da li se čuje elektromotor grijača ako to radi onda jedini preostali uzrok može biti gorivo. Grijač zagrijava i ulje motora i ulje transmisije jer na minus temperaturama svo ulje transmisije mora biti u spremniku 42l - dvije otkačke.
Logged
Pages:  1 ... 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 [461] 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.