PALUBA
April 27, 2024, 11:50:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 [464] 465 466 467 468 469 470 471 472 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197597 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6945 on: July 29, 2023, 12:07:19 am »




   Resurs topovske cevi na tenku je daleko kraći. Zavisi i od vrste projektila koji se ispaljuju. Recimo, potkalibarni za nekoliko puta smanjuje vek cevi u odnosu na TF.


Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6946 on: July 29, 2023, 10:36:34 am »

Negdje na ovom forumu je netko napisao nakon koliko se granata mijenja cijev ali ne mogu naći više. Može neko napisati ukoliko zna? Kao da mi je u sjećanju bila cifra od 800 granata.
Kako reče Mića, posle 100 ispaljenih potkalibarnih projektila, cev topa bi trebala da se zameni, jer to nije više cev u kalibru 125 mm.
Sa svakim ispaljenim potkalibarnim projektilom izađe i do pola kilograma cevi.
Pa onda ne bi ni smelo da se ispaljuje jedna za drugom potkalibarni projektil, mada je to rađeno u ratu.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6947 on: July 30, 2023, 12:13:21 pm »

Koliko se ja još sećam podatak za 100 granata važi za ispaljivanje vođeni raketa tu se cev prilično troši.
Potkalibarni projektili smanjuju životni vek za oko 30%.

Važno je pravilno održavanje cevi, čišćenje, debakarisanje i kontrola istrošenosti pa na osnovu toga se donosi odluka o zameni cevi.

Za naš tenk životni vek je bio 700 granata, danas se rade cevi čiji su resursi preko 1400 projektila.
Iz sukoba u Ukrajini vidimo da je faktor čovek i danas jako bitan a profesionalne posade bi morale biti znatno odgovornije prema tehnici koju koriste.

Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #6948 on: July 30, 2023, 07:06:43 pm »

Na jednom telegram kanalu koji prati situaciju u Ukrajini (mada meni lepse i realnije zvuci naziv Zemlja 404) procitah da je moguca isporuka kuvajtskih M-84 za Ukrajinu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6949 on: July 30, 2023, 11:34:09 pm »




   Naravno, pod uslovom da ih neko osposobi pošto stoje 10 godina da im niko nije prišao i uopšte se ne zna u kakvom su stanju. Do tada će se već znati kakva je sudbina Ukrajine tj. da li će u potpunosti samleti svo bivše sovjetsko naoružanje zaostalo po Evropi i u potpunosti preći na NATO standard ili to više neće biti važno. Kao i za Slovenačke T-55S živo me zanima kako će se M-84 pokazati na savremenom ratištu ako uspeju da ih dopreme.


Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6950 on: July 31, 2023, 08:34:34 am »

Ako netko ima izvor zašto navođena raketa toliko oštećuje cijev topa neka objavi. Osobno mislim da je to netočno jer raketni motori se aktiviraju nakon izlaska rakete iz cijevi, za 9M117 Bastion je to 1,5s. Sumnjam da bi netko pravio cijev da ispali samo 100 projektila a da ne otkloni grešku koja smanjuje životni vijek cijevi. Za 2A46 top je oko 200 podkalibarnih projektila životni vijek i uvjetovan je od svih ostalih čimbenika o debljini kromiranja unutrašnjosti cijevi. Normalno je da se poslije gađanja podkalibarnim projektilima vrši kalibracija cijevi i da se po dobivenim vrijednostima na panelu računala vrši promjena početne brzine (i to kada se radovno mijenjaju baterija u kutiji računala), mislim da je vrijednosti netko objavio u ovoj temi.
M-84 iz Kuvajta ako budu isporučene Ukrajini proći će isto kao bilo koji T-72 i njegove varijante. Nije bit u tenku već u osposobljenosti komandira/komadanta da integrira i sinkronizira sve rodove u jednu cjelinu.
I da ih dobiju neće imati pričuvnih dijelova za popravak jer SUV 84 je jedinstven i nema zalihe pričuvnih dijelova, isto kao T-55 S slovenske vojske gdje SUV od tvrtke Fotona se više ne proizvodi.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6951 on: July 31, 2023, 11:43:44 pm »




   Za SUV na M-84 postoje delovi u zemljama koje ih koriste, što znači da se mogu reverznim inžinjeringom i postojećom dokumentacijom napraviti. Elektronske komponente su standardne u velikoj meri i još uvek dostupne na tržištu. Problem je u tome ko će ih popravljati i da li taj neko to zna. Mehanički delovi su u velikoj meri istovetni sa starijim varijantama T-72 koje su se osim u SSSR-u proizvodile i u Čehoslovačkoj i Poljskoj koje ih imaju u svom naorižanju tako da će se ,teško ali ipak izvodljivo, veći broj ovih tenkova moći osposobiti.

   Što se tiče oštećenja topovske cevi mislim da je razlog korišćenje vodećih prstenova na oblozi potkalibarnog projektila koja otpada po izlasku iz cevi i sličnog usmeravanja vođenog projektila Svinjec-2 dok je u cevi. Kod PK je tu i dva puta veća početna brzina. Za vođeni projektil znam samo da mu dance ima nekakve difuzore i potpuno je drugačije barutno punjenje od standardnog.

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6952 on: August 02, 2023, 08:21:45 pm »

Prema ruskim izvorima životni vek cevi topa T-72 je 750 granata a za potkalibarni je 300 granata.
Trošenje cevi se povećava sa povećanjem početne brzine projektila.
Za vođene rakete nisam tražio relevantne podatke ali sam od člana naše ekipe koja je bila na prikazu našeg modernizovanoog tenka u Kuvajtu čuo da su zbog ispaljivanja većeg broja granata a posebno vođenih raketa prilično istrošila cev tako da više nije bila za upotrebu.

Po nekim informacijana oko polovine ( 70-75) tenkova u Kuvajtu je još u nekoj funkciji, postoji neka ekipa za održavanje, povremeno se pisalo da će biti prodati trećoj zemlji ali do toga ipak nije došlo.
Da bi se ovi tenkovi uspešno koristilui u sukobu u Ukrajini treba pored dorade i dobro obučiti posade a to je sve dug proces.
Kuvajt nije sklon da nešto poklanja pa za to treba da neko snosi troškove  i sve to plati.
Mislim da će to biti samo još jedna priča koja nije realizovana:
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #6953 on: August 03, 2023, 08:39:39 am »


Вођене ПО/ПА/ПХЕ ракете за топ 125мм би требало да због мање почетне брзине и мањег погонског пуњења мање и да утичу на трошење цеви? Баш ме занима детаљније објашњење тврдње С.Палестинца да ракете више троше цев.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6954 on: August 04, 2023, 12:29:17 am »




   Isti podatak sam i ja čuo od člana opitne posade koji je često bio na SDPR-ovim prezentacijama po bliskom istoku i sretao se tamo sa Ruskim i Ukrajinskim timovima koji su predstavljali svoje tenkove i ovu vrstu vođenih projektila. Davno je bilo ali mislim da ima jednostavno objašnjenje.


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6955 on: August 04, 2023, 12:37:22 pm »


Вођене ПО/ПА/ПХЕ ракете за топ 125мм би требало да због мање почетне брзине и мањег погонског пуњења мање и да утичу на трошење цеви? Баш ме занима детаљније објашњење тврдње С.Палестинца да ракете више троше цев.
Informaciju mi je dao dobar poznavalac tenka i izuzetan praktičar, kad sam mu dao primedbu da cev dotičnog tenka nije baš za prikaz.
Ako neko ima neke relevantne podatke rado bi to pogledao.

Sa upotrebom vođenih raketa na tenku upoznao sam  se u Belorusiji kad su nam prikazali T-80B koji je imao instaliran sistem ,,Kobra,,.
Istina moj posao je bio vezan za druge aktivnosti ali sam čuo nešto i o ovom sistemu.

Zvanično Rusi ovaj sistem koriste od 1976g i privobitno je za navođenje koristio radio komande.
Sistem je imao određeni nedostataka (rusi su kasnili sa elektronikom u odnosu na zapad i tog su bili svesni).

Kasnije su izbacili nekoliko varijanti a najpoznatija je pod nazivom ,,Refleks,,, ima vođenje laserskim zrakom.
Ova raketa ima ,,uređaj za izbacivanje,, koji drži raketu u cevi i daje joj početnu brzinu.
Pošto je količina pogonskog goriva smanjena to ukazuje da je bilo problema koji su na ovaj način otklonjeni.  
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6956 on: August 04, 2023, 11:25:20 pm »




   Mislim da vođene rakete za T-72 nisu ugrađivane na Poljske i Češke tenkove koji su licencno proizvodili. Pretpostavljam da su iz nekog razloga ove projektile čuvali za sebe. Ili nisu odmah bili potpuno pouzdani a nisu hteli da se to zna. Ni sada nisam primetio da se upotrebljavaju ovakvi projektili u Ukrajini. Možda grešim. Verovatno nisu toliko pouzdani a jako su skupi + skraćuju vek topovske cevi. Voleo bih da se javi neko ko je imao susret sa njima i zna nešto više pošto ni Palestincu ni meni naoružanje nije fah.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6957 on: August 05, 2023, 12:37:01 pm »

У време хладног рата Руси су своја најновија достигнућа у војном сектору искључиво држали у оквиру своје територије. Не само да нико није добио лиценцу већ тенкови са овим системом нису напуштали СССР.

Системи су првобитно били инсталирани на тенкове Т64Б и Т-80Б, систем је тада имао предност у односу на западне тенкове а вероватноћа поготка је била 80% .
Било је проблема са радио навођењем али због других предности уведен је у употребу.

Са развојем електронике Руси су развили нове ракете са ласерским вођењем које су омогућавале гађање са места и из покрета на даљину  5000 м са вероватноћом поготка преко  80%.
Ограничење овог система је што циљ мора бити у видном  пољу па то скраћује домет.
Због тога се приступило развоју система ,,испали и заборави,, са дометом преко 10 км.

Тенк се првенствено користи за испаљивање граната а ракете су ту као могућност да се тренутно реши неки проблем ако нема других оруђа.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6958 on: August 06, 2023, 09:51:28 am »

Kerteč municija u kalibru tenka M-84 ,ali po specifikaciji i opisu kao da je kreirana za protivavionski top Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I "ejming sajt" (nišanska sprava)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20230806_104812.jpg (174.13 KB, 1185x615 - viewed 13 times.)

* IMG_20230806_105837.jpg (261.79 KB, 1508x720 - viewed 34 times.)
« Last Edit: August 06, 2023, 09:59:53 am by PakleniVuk » Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #6959 on: August 06, 2023, 11:16:47 am »

Pa nije baš tako prikazano. Sasvim jasno piše, da je namena direktno gađanje pešadije, jedinica v rovovima, bunkerima i iza zaklona... kao i BPL-ova. Ono što me je malo bocnulo, jest završna obrada DNNS-T, gde se jasno vide isprekidani, loše obrađeni varovi. I to na optićkoj napravi, koja bi po samom nazivu i nameni a kamoli izgledu trebala da iskazuje preciznost. 
Logged
Pages:  1 ... 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 [464] 465 466 467 468 469 470 471 472 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.