PALUBA
April 27, 2024, 01:54:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 [466] 467 468 469 470 471 472 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197707 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6975 on: October 28, 2023, 09:04:17 am »

Preporuka je da se antifriz u ovom tenku koristi za temperrature +5 i nižoj.
Signalizacija za kritičnu temperatur za antifriz je 104-105 st. a vodu do 112-120 st.

Voda treba biti demineralizovana (kamenac stvara naslage u hladnjacima i pumpnom kolu a ugrožava i još neke elemente).
Mi smo po ruskim propisima koristili tri komponente za omekšavanje u odnosu 50:50:50 grama jer je to jeftina a efikasna opcija.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6976 on: October 28, 2023, 12:38:02 pm »

Kao i startovanje motora tenka M-84, koji ide bez grejača na temperaturi +5° i višoj.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6977 on: October 29, 2023, 01:15:37 am »




   Što reče Bora Đorđević : Teoretski ljubav lepo zvuči, Malčice je drukčije u praksi.

   Poštovani Palestinac mislim da ste Vi ili neko ko je pisao pravilo permutovao podatke za kritične temperature koja mora biti niža kod vode iz prostog razloga što voda ima nižu tačku ključanja - na 0 m nadmorske visine to je 100* C dok u zatvorenom sistemu pod pritiskom može biti 70-90*C max 95*C ,kratkovremeno 105. Tačka ključanja antifriza je nešto viša (kod savremenih automobila koji koriste G 12 npr. tačka ključanja je 107*C !) pa bi zato njegova kritična temp.trebala biti 115*C u zatvorenom sistemu pod pritiskom. U mojoj jedinici se prilikom prelaza kontroliše nivo eksploatacionih tečnosti i na jesen tačka mržnjenja antifriza za svaki tenk posebno, evidentira u knjižicu i uzima uzorak koji se ostavlja kod dežurnog PTS-a da bi se moglo vizuelno uočiti pri ekstremno niskim temperaturama ako na nekom vozilu počne da mrzne da se to vozilo startuje i zagrevanjem motora izbegne pucanje bloka motora.

   Iz tog razloga je evidentno dolazilo do pregrevanja motora u Kuvajtu koji su radili u ekstremnim uslovima na graničnim temperaturama gde je radna temperatura viša od kontinentalne Evropske ako je u sistemu bila voda. Pitanje i da li su prebacili reduktor ventilatora u viši položaj za rad na spoljnoj temp. preko 25*C.

   Što se tiče meke ili demineralizovane vode ona se proizvodi u svakoj akumulatorskoj stanici jedinice za osnovno održavanje u električnom destilatoru. Međutim, kapacitet ovog destilatoru sličnom kazanu za rakiju je nekih 50 l za 8 sati. Ako znamo da u sistem za hlađenje tenka ide 90 litara tečnosti ispada da destilator treba da radi 6 meseci puno radno vreme samo za bataljon tenkova, što je naravno, nemoguće. Burad sa tolikom količinom destilovane vode nikad nisam video pa ako neko sipa vodu u tenk onda je to najverovatnije sa česme.



   
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6978 on: October 29, 2023, 01:47:48 am »

Ovo kaže Vikipedija koja nije pouzdana:

Razlika između meke i destilovane vode odnosi se na procese kojima se voda tretira kako bi se uklonili određeni minerali, soli ili nečistoće.

Meka voda se obično dobija putem procesa koji se naziva omekšavanje vode. Glavni cilj ovog procesa je uklanjanje "tvrdih" minerala, poput kalcijuma i magnezijuma, koji mogu uzrokovati taloženje naslaga i oštećenje vodovodnih sistema, kućanskih aparata i uređaja kao što su bojleri, mašine za pranje veša i mašine za pranje posuđa. Omekšavanje vode se obično postiže korišćenjem uređaja za omekšavanje vode ili hemijskim procesima koji zamjenjuju kalcijum i magnezijum jonima natrijuma.

Destilovana voda se dobija procesom destilacije, koji uključuje zagrevanje vode do tačke ključanja, a zatim kondenzaciju pare nazad u tečnost. Ovaj proces ima za cilj uklanjanje većine nečistoća, uključujući minerale, soli, bakterije, viruse i ostale primese. Destilovana voda je čista voda bez minerala i drugih nečistoća. Ova vrsta vode se često koristi u laboratorijskim eksperimentima, kao i u industriji i farmaceutskoj proizvodnji, gde je potrebna visokog kvaliteta voda bez bilo kakvih primesa.

Važno je napomenuti da obe vrste vode imaju svoje specifične namene i da se koriste u različitim kontekstima. Meka voda se često koristi za kućnu upotrebu, kao što je piće, kuvanje i pranje veša, dok se destilovana voda uglavnom koristi u industriji, laboratorijama ili kao sastojak u proizvodnji hrane i lekova.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #6979 on: October 29, 2023, 07:26:27 am »

Omekšivači vode se naširoko koriste za kućanstva.  Srednje kvalitetni sistemi za kuću koštaju oko 1000 EUR. Protok im je 300-2000 l/h. Ništa novo.
Industrijski sistemi za par tisuća EUR, mogu obraditi na desetke tisuća litara vode na sat. Obično rade na principu ionske  izmjene kalcija i magnezija sa natrijem koji se nalazi u smoli/gelu.
« Last Edit: October 29, 2023, 07:46:28 am by Lemi_O2 » Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6980 on: October 29, 2023, 10:28:51 am »

Bolje je imati antifriz cijele godine i izbjegavati zamjenu. Regulator okretaja postaviti na V i regulirati temperaturu sa žaluzinama.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6981 on: October 29, 2023, 11:47:38 am »

Tenk je rađen po licenci gde se u sistemu za hlađenje preko leta koristi voda a zimi antifriz.
Shodno tome su ugrađeni i merači kritične temperature.
Istina tada nije kod nas postojao antifriz G12 pa smo naš tadašnji antifriz usporedili sa Gost standardom.
Mi smo tako radili u fabrici a vojsci smo tenkove sa antifrizom isporučivali samo u zimskim uslovima
Na izlazu iz motora pored vrele vode imate i vrelu paru pa su temperature malo više.

Parametri za eksploataciju motora (licencni) su:
-tečnost za hlađenje voda normalna temperaturra 70-100 max dozvoljena 115c stepeni,
-antifriz normalna 70-90, max dozvoljena 95 kratkotrajno 105c stepeni

Da bi se ovo postiglo ventilator se u letnjim uslovima prebaci u viši stepen prenosa.
Luksuz je držati stalno ventilator u višem prenosu troši više snage a može doći i do havarije.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6982 on: October 29, 2023, 03:06:19 pm »

O da!
I ja sam davne 83g. koristio Borine stihove, na zidu ispred mog stola pisalo je:
  Veliki upoprno zezaju male,
   za ideale rade budale!
Kad je to pročitao moj direktor kaže mi: kolega vi ste izgleda promašili profesiju, moj odgovor: ne direktore ja se dobro snalazim i u ovoj, zar ne.
Ubrzo posle toga smo se dogovorili oko mog obećanog kadrovskog stana.

Nema dobre prakse bez dobrog poznavanja teorije, ima izuzetaka ali to je  prilično usko a morate imati i dobru logiku da bi ste uspešno plivali.
Najbolje je kad se teorija provede u praksi pa ako nešto škripi to se ponovo teoretski analizira i usvoji.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6983 on: October 29, 2023, 04:37:41 pm »

Pisali smo više puta da se ranije Sovjeti u izrazito hladnim predelima SSSR-a u sisteme za hlađenje motora sipali po tako niskim temperaturama vodu, a noću kada tenk nije u radu ispuštali iz sistema da ne bi zaledila i upropastila motor.
Potom su ujutru zagrevali vodu van tenka i spali je opet u sistem. Tako topa rashlada tečnost je pre starta grejala ceo motor i motorno ulje čije temperature treba da se izjednače pri startu motora, te je start motora na minus 40° bio znatno olakšan. Za ovu metodu sam čuo iz priče još dok sam radio.

Da li su u tom postupku koristili meku, destilovanu, običnu vodu sa česme ili pak tu istu predhodno ispuštenu vodu, to mi nije poznato.
Znam da sam o tome diskutovao sa jednim stručnim saradnikom za OMJ, da li je u pitanju Mića ili Paša, ni toga se ne sećam.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6984 on: October 29, 2023, 09:39:46 pm »

Ne znam kako je bilo u drugim jedinicama, ali kod mene u brigadi se u tenkovima uvek nalazio antifriz. Na kontrolnoj tabli vozača se prekidač nalazio u položaju "antifriz", a leti se ventilator postavljao u viši stepen obrtaja. Vozio sam više tenkova iz moje brigade leti i zimi, jedan od njih je bio i "A" verzija i mogu da kažem da nikakvih problema sa pregrevanjem nisam imao.

Jedini problem koji mi se samo jednom desio u letnjem vremenu je brljavljenje PP sistema. Bilo je oko 35°C, upalim tenk i posle desetak sekundi se ugasi motor. Dok sam se malo opasuljio o čemu se radi, primetim da mi je papučica gasa pala na pod, kao da se raskačila. Tek kada sam ručni gas vratio u početni položaj i ponovo ga podesio na prvo koleno tj. 800 obrt/min , papučica gasa se vratila u da kažem, radni položaj.

Kasnije mi je rečeno da je iz nekog razloga odradio PP sistem i ugasio motor. Naravno, bez aktivacije gasa iz sistema za gašenje požara.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #6985 on: October 30, 2023, 12:43:27 am »




   Zbog pomenutog kvara na PP uređaju su pre nekoliko godina zamenjeni svi davači požara na tenkovima M-84 u VS. Primećeno je da se (pri visokim spoljnim temperaturama naročito) prilikom vibracije senzor aktivira tj. registruje lažni požar koga nema i automatski aktivira sistem za gašenje požara te su iz tog razloga zamenjeni novim. Takav sličan PP uređaj postoji i u BVP M-80A ali, koliko ja znam, na njemu nisu menjani PP davači. Ovo je najverovatnije bio uzrok aktiviranja PP uređaja svojevremeno na Pešteru prilikom priprema za prikaz kojom prilikom su pripadnici VS povređeni, a jedan je i smrtno stradao usled spleta nesrećnih okolnosti.

   Ako je antifriz stalno u hladnjaku ne mora značiti da će reduktor ventilatora stalno biti u većoj brzini. U pravilu piše ako su spoljne temperature iznad 25*C i tada ga treba prebacivati u veći broj obrtaja. Antifriz je po svim parametrima bolja rashladna tečnost od vode, bila ona demineralizovana, meka  ili sa česme. Viša mu je tačka ključanja uz namenski nižu tačku mržnjenja, u sebi sadrži aditive koji sprečavaju koroziju sistema za hlađenje i njegovu zaštitu, sprečava stvaranje kamenca, poseduje svojstvo da ne peni i sprečava kavitaciju (mikrovrtloženje oko balončića vakuuma). Uz to ima i niži toplotni kapacitet tj. lakše prenosi toplotu. Podsećam da svi savremeni automobili u svojim rashladnim sistemima koriste isključivo antifriz i leti i zimi!


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6986 on: October 30, 2023, 10:45:29 am »

U vreme proizvodnje tenka na tržištu je bio antifriz namenjen samo za zimske uslove pa je i sistem za hlađenje konstruisan da koristi omekšanu vodu a zim antifriz, a ako su tenkovi van redovne upotrebe na njih se stavljala oznaka antifriz i tu nije trebalo leti menjati antifriz.
Parametri koje sam prethodno davao su propisani licencnom i našom tehničkom dokumentacijom i mi smo ih proveravali i podešavli na svakom tenku.

Svaki današnji antifriz sadrži oko 50% demineralizovane vode.
Zadnjih godina proizvođači su aditivima prilagodili antifriz da se koristi i leti i zimi.
Mnogi proizvođači savremeni automobila preporučuju vrste antifriza koje su oni testirali a kao zamenu daju alternative sa tržičta.

Mi smo (primer) za novi motor testirali Šelovo ulje Rottela X koje je po parametrima bilo bolje od onoga što su definisali naši tehnički uslova ali se loše pokazalo na motornom testu pod punim opterećenjem.
Od Šela smo dobili odgovor dajte nam motor a mi će mo vam razviti ulje i garantovati primenu.

Tenk u uobičajnoj mirnodopskoj eksploataciji radi sa oko 40% snage pa se samo u ozbiljnijim opterećenjma isplivaju njegovi nedostaci.
To smo mi u praksi doživeli kad smo na Krivolaku testirali probnu partiju tenkova sa menjačima.
Svakako je bolje korristiti antifriz nego običnu vodu ali za veće temperature i opterećenja treba proveriti i testirati neki od savremeni antifriza.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #6987 on: October 30, 2023, 02:40:26 pm »


Ako je antifriz stalno u hladnjaku ne mora značiti da će reduktor ventilatora stalno biti u većoj brzini. U pravilu piše ako su spoljne temperature iznad 25*C i tada ga treba prebacivati u veći broj obrtaja.



Ja i jesam napisao da je leti ventilator bio podešen za rad na većim obrtajima.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6988 on: October 31, 2023, 08:39:53 am »

Predhodno je pisano da je bilo slučajeva aktiviranja , mehanizna za gašenje motora, ruski MOD.
Pored požarnog signala njega aktiviraju i signali NHB, preveliki broj obrtaja radilice motora i suprotan start.

Protivpožarni sistem na M-84 je isti kao na T-72 i sastoi se iz dve odvojene celine, motornog odeljenje (2 boce) i borbeno odelenje (1 boca).
Radi automatski a može se i ručno aktivirati kod vozača i u kupoli.
Signal se dobija od ternodavača koji su raspoređeni po tenku, obrađuje ga uređaj 3EC11 pa preko bloka B11 aktivira piropatrone na bocama i tada se raspršuje sredstvo za gašenje požara.

Ovaj sistem bi trebalo održavati u ispravnom stanju a njegova provera se radi preko Bloka P11.
Mi smo u fabrici pomoću plamena sa izvađenim piropatronama testirali svaki termodavač u tenku.
-
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6989 on: November 26, 2023, 12:42:06 pm »

Par slika MPG-1000,
Na ovoj grupi su napravljene neke izmene u odnosu na MPG-780 po mojim sugestijama.
Kad sam napravio ozbiljniju analizu  i došao do kompaktnijeg rešenja za grupu direktori su se zadovoljili sa postojećim.
Smatrali su da su ovladali materijom pa su me premestili da se bavim sa  Plamenom S. a kasnije preradom T-55 u vojnu građevinsku mašinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MPG 1000.jpg (242.65 KB, 1200x1600 - viewed 13 times.)

* MPG 1001 p.s..jpg (282.52 KB, 1200x1600 - viewed 10 times.)

* MPG 1002 z.s..jpg (216.65 KB, 1200x1600 - viewed 11 times.)
Logged
Pages:  1 ... 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 [466] 467 468 469 470 471 472 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.