PALUBA
April 27, 2024, 12:54:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 [470] 471 472 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2197646 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7035 on: December 30, 2023, 05:04:28 pm »

Dok mi pričamo šta je nekad bilo i hvalimo se time (naš SUV, naš motor 1000 ks) a posle 30 i kusur godina nismo skoro ništa značajno napravili već samo ,,krečimo,, drugi ipak uspevaju u ovoj oblasti dosta toga da naprave.
Nema koristi da  to osporavamo već da to upoznjemo i proučavamo.
Kad uspete da prepoznate šta je pesnik hteo da kaže onda ćete svakako steći pravilniju sliku.


* Dovod vazduha.jpg (90.04 KB, 927x628 - viewed 7 times.)
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #7036 on: December 30, 2023, 06:37:24 pm »

Koliko se razumem, Venturi tu radi. Ali me interesuje, dali ima i predčistać vazduha (kao grubi filter) odnosno za koju velićinu čestica se upotrebljava takav filter?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7037 on: December 31, 2023, 10:24:50 am »

Rusi su zadržali kompaktnost prečistača kao na T-72, u donjem delu grubi-ciklonski deo a iznad 3 žičane kasete u vodoravnom položaju.
Stepen prečišćavanja vazduha je 99,8%, ciklonski deo 99,4%
Prašinu koja se se odvaja u ciklonima su izvlačili podpritiskom uz pomoć izduvnih gasova.
Pročitao sam da su za motor V92S2F nešto menjali ali mislim da je princip ostao isti.

Prečistač se proizvodio u ĐĐ a da bi dobio upotrebnu dozvolu za seriju ispitivan je u jednoj Slovenačkoj firmi kako bi se proverili svi parametri propisani tehničkim uslovom odnosno kasnije PKP-om.

Mi smo na M-84A zbog turbina-niži položaj i manje prostora morali izbaciti ciklonski deo spolja na blatobran a žičane kasete postaviti vodoravno pod nagibom.
Odvod prašine koja se odvaja u ciklonskom delu rešili smo (pokušali) cevovodom do ventilatora za hlađenje.
Prilično smo se mučili kako to sve sprovesti da se obezbedi zadovoljavajući podpritisak.
Ovo je bilo iznuđeno rešenje sa prilično nedostataka: usis iznad gusenica, skraćeni cikloni, nepovoljan položaj kaseta itd...

Puno vremena je prošlo ali dosta se toga sećam, da parafraziram moga pok. dedu:
,,star sam đedo godina mi mogo al opet bi to raditi mogo,,

Svima srećni praznici i da 2024 g. zdravo, veselo i uspešno potrošite, Živeli!


* prečistač.jpg (154.32 KB, 935x610 - viewed 10 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #7038 on: December 31, 2023, 03:23:02 pm »

Na gornjoj slici (dovod vazduha) nije motor V-84 kako je navedeno. Ta slika zapravo opisuje sistem dovoda vazduha za motor V-92


Motor V-84MS je zapravo pojačani V-46-6, koji je zadržao centrifugalni kompresor tj. nema turbopunjač. Rusi su izmenama na pojedinim sklopovima motora V-46-6 uspeli da podignu snagu sa baznih 780 KS na 840 KS. To je maksimum koji se može dobiti iz ovog motora, a da se zadrži centrifugalni kompresor. Za značajnije povećanje snage, neophodan je turbopunjač, pa je tako i nastao motor V-92S2 od 1000 KS i motor V-92S2F od 1130 KS
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #7039 on: December 31, 2023, 05:14:18 pm »

Znači na M-84A je dio filtera vazduha neokljopljen?

Gdje je pumpa visokog pritiska na V-92?
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7040 on: January 02, 2024, 10:33:11 am »

Sliku koja vezuje turbokompresor i motor V-84MS sam preuzeo  iz ruske literature uz pomoć google prevodioca (,slika-pirinač,).
Predhodna verzija ovog modora V-84M označavala je motor ove familije na kome je ugrađen sistem za hladan brzi start (startuje motor do -20 stepeni bez upotrebe predgrejača).
Koje su promene na verziji V-84MS nisam analizirao a pošto je ova modifikacija poslednja pre prelaska na V92S2 možda se pod ovim vodi probna radna varijanta motora od 1000 ks.
U svakom slučaju slika prikazuje šemu na kojoj se koristi turbokompresor a slična šema postoji i za motor V-92S2.

Da bi sprečili prodor toplote iz dela turbine sa vrelim izduvnim gasovima prema vazdušnom kolu Rusi su ugradili keramičku toplotnu barijeru.
Motor V-92S2 je sa filterima dugačak 1560mm a naš motor V46- TK je dugačak 1623mm tako da Rusi sa pravom pišu da se njihov motor ugrađuje u tenk bez intervencije na bočnim stranicama.
Istina u početnoj varijanti razvoja ovog motora bilo je malih i jednostavni intervencija na levoj bočnoj stranici u predelu izduva.

Mi smo na našem motoru V-46TK veći deo snage dobili dodatnim opterećenjem sklopova motora V-46-6
Tako smo znatno smanjili rezervni obrtni moment tj. smanjili pokretljivost i manevarske sposobnosti tenka u težim terenskim uslovima.

Za motor od 1200 ks mi smo pojačali klipni sklop ako se sećam urađeno je to prema izmenama koje su Rusi sproveli na motoru V-84.
Koliko sam razumeo Rusima je važan iznos rezervnog obrtnog momenta  a to im daje efekat ,,letećeg tenka,,.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7041 on: January 13, 2024, 01:15:41 pm »

Čini mi se da je neko pisao  kako tenkovi M-84A gube snagu na usponu maožda je to posledica smanjenog rezervnog obrtnog momenta zbog povećanja snage motora.
Uvek su dobro došla iskustva korisnika, na osnovu njih se mogu dati neka mišljenja ali se precizniji stavovi mogu doneti nakon detaljnijih provera.

Forumi su za mene mesto gde se iznose iskustva, činjenice, argumenti i sučeljavaju mišljenja.
To ne bi trebalo da smeta bilo kome osim onima koji bi da na osnovu obrade na ,,ja,, prikupljenih informacija sa raznih strana sebe lažno predstave  ka bitnog aktera onoga što su drugi ljudi napravili.
Tenk je slozen proizvod, na njemu su radili tada uglavnom iskusni ljudi, mnogi danas nisu sa nama.
Imao sam priliku da se bavim mntažom tenka, znam glavne aktere tog procesa tako da svaka priča da se neko sa strane bavio tenkom je samo hvalisanje i lažno predstavljanje.

Montaža, redovna ispitivanja i servisiranja tenkova po jedinicama bili su u nadležnosti ĐĐ SV montaža.
Osim dokumentacije ništa drugo nam nije trebalo od bilo kog proizvođača.
Imali smo svoje specijalne alate , test kutije za proveru pojedinih komponenata i elektro delova, potreban stručni i radni kadar (oko 300 radnika).
Servisiranja tenkova je bilo prema tehničkom upustvu TU-2  na bazi agregatne zamene, mi smo imali parametre ugradnje pa mi smešno izgleda da je neko nešto sa strane radio samostalno do 91 godine.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #7042 on: January 13, 2024, 03:24:51 pm »

Čini mi se da je neko pisao  kako tenkovi M-84A gube snagu na usponu maožda je to posledica smanjenog rezervnog obrtnog momenta zbog povećanja snage motora.
Uvek su dobro došla iskustva korisnika, na osnovu njih se mogu dati neka mišljenja ali se precizniji stavovi mogu doneti nakon detaljnijih provera.

Npr. evo sada u Ukrajini se vidi koliki je hendikep spora voznja tenkova na bazi T-72 u nazad. Svaka sitnica je bitna i ostavlja glavu na ramenima.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7043 on: January 19, 2024, 05:02:31 pm »

Prvobitno vožnja u nazad je služila prvenstveno da se tenk pouzdano izvuče tamo gde su prepreke takve da ne možete napred.
Današnji uslovi ratovanja često zahtevaju i brže kretanje nazad, malo je to zbog preglednosti komplikovanije ali ako spašava glavu dobro dođe.

Mali prostor definiše i veličinu menjača a da bi ste sve to izbalansirali i pouzdano napravili moralo se tražiti optimalno rešenje.
Danas i Rusi na nove tenkove ugrađuju automatske menjače gde imate i brže kretanje u rikverc.
Oni za oko 20% poboljšavaju pokretljivost tenka a to je svakako značajno u današnjim uslovima ratovanja.

Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #7044 on: January 19, 2024, 09:58:22 pm »

Prvobitno vožnja u nazad je služila prvenstveno da se tenk pouzdano izvuče tamo gde su prepreke takve da ne možete napred.
Današnji uslovi ratovanja često zahtevaju i brže kretanje nazad, malo je to zbog preglednosti komplikovanije ali ako spašava glavu dobro dođe.

Mali prostor definiše i veličinu menjača a da bi ste sve to izbalansirali i pouzdano napravili moralo se tražiti optimalno rešenje.
Danas i Rusi na nove tenkove ugrađuju automatske menjače gde imate i brže kretanje u rikverc.
Oni za oko 20% poboljšavaju pokretljivost tenka a to je svakako značajno u današnjim uslovima ratovanja.

Apsolutno jasno! Kako Vam deluje ovo Renkovo resenje sa ovim motorom? Mozda je kasno za sve sto se tice M-84, verovatno je neisplativo.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #7045 on: January 19, 2024, 11:11:44 pm »

Renk ima ovu (na fotografiji)transmisiju za tenkove na bazi T-72 ,elektronski kontrolisanu... I nudi Scania V8 motor uz nju (http://www.army-guide.com/eng/product5402.html) ,koliko može da se zaključi iz njihove prezentacije na Internetu .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* transmisija.jpg (252.4 KB, 720x1150 - viewed 14 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #7046 on: January 20, 2024, 02:07:00 am »




   Odlična pogonska grupa za bagere ili kamione. Nije za tenk! Kao i Kineska roba, radiće u 90% slučajeva a onda kada je najpotrebnije neće. Dovoljno je samo da vidim dva ventilatora položena horizontalno ispod hladnjaka i sve mi je jasno. Kako će ih zaštititi od kiše ili snega koji kaplju direktno na ventilatore a pogoni ih elektromotor (ili možda hidromotor)? Dobro, ne pada kiša svaki dan a u tenku inače ima struje koliko hoćeš jer i drugi uređaje uopšte je ne troše. Isto je i sa hidraulikom + cevi ili creva sa fluidom pod pritiskom. I sa mehaničkim pogonom ventilatora ima dosta problema a o ovome ne mogu ni da zamislim. Ko zna, možda to i radi treba videti rezultate ispitivanja u trupi pa tek onda komentarisati.


Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7047 on: January 20, 2024, 08:01:57 am »

Video sam tu opciju, pre 15-tak godina Renk je imao jedan uporedni snimak za T-72 gde su istaknute prednosti ove grupe.
Možda još uvek negde imam te snimke ili kopije grupe ali mi je to  na starom hard disku.

MPG svakako ima prednosti ali da bi se mogla ozbiljnije analizirati mora se detaljnije pregledati.
Na našim sam našao dosta nedostataka, neki su po mojim preporukama otklonjeni na MPG 1000.
Grupa je teška oko 5t pa morate imati dizalicu i za manje intervencije, teži je pristup pojedinim sklopovima dok je grupa u tenku a i cena joj je verovatno preko 500.000$

Radili su oni opciju i sa V-46 motorom (saradnnja sa poljskim BUMAR-om), da li je to zaživelo nije mi poznato.
Evo dve slike koje to potvrđuju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7048 on: January 20, 2024, 10:23:16 am »

Za našu grupu MPG-780 Hadžići su ugovorili cenu od 122.000 $ po kom.
Kad je to preuzeo 14 oktobar direktorima sam rekao da je to damping cena, radićemo sa gubitkom a realna cena tog paketa morala bi biti duplo veća, premestili su me da se bavim Plamenom S (VBR na TAM-u).
obećani prilog pokušaj [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MPG.jpg (134.96 KB, 1227x788 - viewed 8 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #7049 on: January 20, 2024, 10:51:19 am »

Jedini način da bude isplativo je da se uporedo radi novi tenk sa ovakvom transmisijom i novim motorom ,a to bi morao Jugoimport da radi u BSS i to bi bio neki novi "modularni tenk" (kao Namer / Merkava koncept ,ali manji u stilu M-84 ,ali i varena kupola,varena šasija ,sa modularnim oklopom "keramika"+ERO) za šta nedostaje trenutno proizvodnja točkova i hodni deo tenka i DNNS (3).

A u isto vreme bi TRZ na drugoj strani ugrađivao ovu transmisiju i motore u već postojeće M-84..... To bi možda ,ali samo možda ,bilo isplativo. Ali deluje sa video snimaka na YT da je dobro rešenje (radi ).
Logged
Pages:  1 ... 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 [470] 471 472 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.