PALUBA
April 28, 2024, 12:41:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198283 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Sin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #705 on: February 13, 2011, 10:54:44 pm »

Na kojem forumu. Da nije na Elitesecurity.org

One kamere baš smiješne. Pa takve stavljam na kuće. Nema vibracija, nema puno prljavštine, ima paučine, itd. Ove kamere su neupotrebljive nakon pola sata vožnje kroz blatnjav teren. U Banja Luci koštaju oko 40 KM. U prodavnici An-Ka u Banja Luci, u Zalužanima, koštaju oko 30 KM. Ali ovi prodaju samo na veliko.

Treba proći razvoj, proizvodnju, eksploataciju, servis, rat, ratove, Član 11 , raditi sa vojskom (onom koja je pokvarila nakovanj) pa tek onda praviti nešto za tenk. Ovo je minimalno smješno.

Sjećam se kad sam bio negdje 1988 sa Niškom brigadom na Batlavskom jezeru između Prištine i Podujeva. Svaki dan u nekim tenkovima veoma čudan kvar. Situacija krajnje (za tadašnje uslove) gadna. Metak mi je bio stalno u cijevi. Po ulasku u tenk imam oko minut dva da riješim problem. Kompletna posada (trojica) su bili Šiptari. I svaki dan namjerne sabotaže u tenku. I to u dva tenka. Promjenom posada kvarovi se više nisu dešavali. Zamisli ovdje namjerni kvar.

Kad vidim ove kamere, sjetim se tih vremena, one vojske koja je pokvarila nakovanj, i uporedim to sa ovim dječijim igračkama koje se montiraju u tenk. Nekako mi ovo liči da je neko u SDPR-u dobio malo para sa strane u džep da progura neku zanatsku radnju da postavi svoje igračke na ovu rusku verziju tenka M84.

Po pravilima ovog Foruma sve slike sa ovog Foruma su njegovo vlasništvo.

Trpe, daj još malo slika o ovim štitnicima. Liči mi na bočne kumulativne štitnike. Oko gusjenica. Daj mi link, sajt.
Jeste Elitesecurity, svet je mali Smiley, a internet ga cini jos manjim, pogotovo onaj kvalitetni deo vredan trosenja vremena. Ne secam se tacno pre koliko su bile te diskusije (par godina), tacnije tvoja predavanja na temu oklopa, ali nadam se da danas ipak radis na tenkovima bilo gde u svetu.

Sto se tice kamera za video nadzor u nezasticenim kucistima, mozda ne bih trebao da napisem da sam dobio informaciju da su deo nisanskog sistema koji omogucava detekciju mete na 20km. Ili ipak to treba podvesti pod zbunivanje/zezanje "neprijatelja" Smiley.

Na prethodnoj strani su pomenute ploce za kumulativnu zastitu. Nemam licna iskustva sa pomenutim, ali imam prijatelje koji tu vrstu zastitinih ploca nisu nahvalili nakon loseg ratnog iskustva... konkretno one koje su se nalazile na jugoslovenskom M-84.

Sto se tice ponora nase namenske industrije i uspona negativne selekcije. Sreo sam na obelezavanju dana armije poznanika koji radi u VTI-u, vrlo realan covek (pesimista:)), kaze da prvi put posle 15-ak godina novac stize, a projekti se pomeraju, planirano se kupuju prozivodne masine za namensku industriju da bi finisirale razvojne projekte (istina ne vezane za M-84). Mozda ocigledna mogucnst zarade kao motiv ipak nesto pomeri u mrtvom moru.

Quote
Zbog veoma losih iskustva sa razlicitim web serverima na kojima se cuvaju fotografije, kao forum, odlucili smo se da se sve fotografije na forumu stavljaju kao attachment, a stim ide i logo Palube kao zastita fotografija, kako za autora, tako i za forum.
p.s. sto se tice fotografija, potpuno razumem rezon hostovanja na vasem serveru;
ali prisilno tagovanje sadrzaja sa drugih servera (licno mi ne smeta) ne spada u nesto sto bih nazvao dobrom internet praksom (prof. deformacija...); a moze se desiti da bude kontraproduktivno za sajt; fotografije se nalaze na google-ovom servisu prvenstveno radi sigurnosti i mogucnosti da se pregledaju u nesto vecoj rezoluciji; na jednoj se moze videti i meteo senzor na neuobicoj lokaciji, kao sto ste vec primetili;
https://picasaweb.google.com/112655002440603891668/RecentlyUpdated#
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #706 on: February 14, 2011, 07:17:59 am »

Da bi ove kamere vidjele na tu daljinu trebale bi biti nekoliko puta veće, sa puno većim objektivom. Detekcija mete sa ovom je moguća na oko 500 metara. Ono je dodatak vozaču da lakše vozi. Mjesto prednjeg valobrana (blatobrana, vodobrana) koji je bio u obliku slova V sad ima vodoravnu uspravnu ploču koja mu smanjuje vidno polje. To se moralo nekako kompenzovati. Usput je dodana i zadnja kamera. Pošto se bavim vidonadzorom malo mi je čudno da ima samo tri kamere. Sad je monitor kod vozača popunjen slikom 75%. Tri četvrtine ekrana. Mora biti još jedna kamera. Na slici sa ovakve kamere nema projekcije končanice. Tako da nema govora da se nešto gađa pomoću ovih kamera.

To što si me vidio na nekom domaćem forumu nije zbog toga što je svijet mali. Da si me vidio na nekom kineskom, pakistanskom, američkom ili iranskom vojnom forumu gdje ima dosta tekstova o meni to bi bilo nešto.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #707 on: February 14, 2011, 07:45:37 am »

Gde li su stavili monitor kod vozača baš me zanima.
Mada, verujem da bi de on sklanjao pri dejstvu, dobra stvar da se uparkira tenk u hangar bez navođenja komandira.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #708 on: February 14, 2011, 02:00:53 pm »

Polako sa to uparkiravanje  Smiley

Mislim da zadnja kamera i nije baš od prevelike koristi, jer vozač sa njom ne vidi bokove (gabarite) tenka, osim ako nekako nisu ucrtani na monitoru. Više bih se uzdao u navođenje iskusnog komandira. Za prednje kamere je već rečeno da pri prvom prolasku kroz blato ili baru one postaju neupotrebljive. Ja sam i sa periskopom imao muke po blatu, iako ima opciju čiščenja komprimovanim vazduhom. Mnogo bolje rešenje od ovih kamera je trodelni širokougaoni periskop kao na T-80.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #709 on: February 14, 2011, 06:37:59 pm »

... pa ne mora da znaci ... postoji i hidro-pneumatsko pranje periskopa ( kamera), u ovom slucaju sa brisacima, koji mogu da skinu blato ... sad, druga je prica zimi, kad upekne minus, pa se stakla zalede, ali onda tu mogu da dodju i grejaci, kao na BVP-u ... odo' ja mnogo daleko, dosta je ...  Wink
Logged
Sin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #710 on: February 16, 2011, 07:37:53 pm »

Izmedju ostalih i M-84 sa Usca.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/wmJ2be3sWpo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: February 16, 2011, 07:57:20 pm by Sin » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #711 on: March 14, 2011, 06:48:18 pm »

Pregledao sam svih 48 strana da bi proverio da li je ovo bilo 

Ipak nema, pa evo dve iz Kuvajta, specijalno za Vladu  Smiley


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800px-Kuwaiti_main_battle_tanks.JPEG (66.15 KB, 800x533 - viewed 460 times.)

* 800px-Kuwaiti_Tanks.JPEG (92.85 KB, 800x537 - viewed 447 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #712 on: March 17, 2011, 10:29:00 am »

Sad gledam ove Dredove slike. Ova tenkovi na parkingu. Na njima nema registarske oznake. Dakle, odmah poi isporuci. To je mogao da slika samo neko iz ekipe za održavanje tenkova. Interesuje me odakle ti ove slike. Na tenkovima se vidi da su sasvim čisti, nema tragova ulja, gareži i sličnog. Ovo je isporuka nakon aprila 1991 godine. Na prethodnim isporukama su otpadali gumeni naplatci na gusjenicama prilikom prevoza velikom brzinom po asfaltu. Ovi imaju sve naplatke.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #713 on: March 17, 2011, 11:08:02 am »

Ima ih svugdje Vlado na Google-u izbaci ih sa na nekoliko izvora.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #714 on: March 17, 2011, 05:53:13 pm »

Sada sam tek video tvoje pitanje Vlado.

Trifko je već odgovorio, ali evo i ja da dopunim.

Ima ih na internetu svuda, evo npr. ovde:

http://ar.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%84%D9%81:Kuwaiti_Tanks.JPEG&filetimestamp=20080716111217
http://ar.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%84%D9%81:Kuwaiti_main_battle_tanks.JPEG&filetimestamp=20101114084709


Edit:

Nađoh tamo i ovu fotku, ne znam da li je bila ...

Kuwaiti M-84, Operation Desert Storm
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800px-Kuwaiti_M-84,_Operation_Desert_Storm.jpg (101.55 KB, 800x538 - viewed 216 times.)
« Last Edit: March 17, 2011, 05:58:38 pm by dreadnought » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #715 on: March 17, 2011, 06:55:39 pm »

Ima ovde raznih slika u većim rezolucijama: http://kr.blog.yahoo.com/shinecommerce/6736
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #716 on: March 17, 2011, 07:51:34 pm »

Po meni lepe slike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Snap1.jpg (152.57 KB, 1058x707 - viewed 211 times.)

* Snap2.jpg (126.64 KB, 1055x715 - viewed 203 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #717 on: March 17, 2011, 09:25:21 pm »

Ova prva Božina slika. Sad kad ovaj tenk siđe sa strane ovoga kanala, ili vododerine, prolaza ili takvog nečega sličnog, postoji mogućnost da udari topom od zemlju i pokupi zemlju u topovsku cijev. Kod opaljenja takva bi se topovska cijev rascvjetala kao u crtanim filmovima. Svojevremeno sam Kuvajtu nudio elektroniku da se to ne desi. Nisu bili zainteresovani. Tamo se prvo priča o proviziji, a onda o poslu.
Nudio sam i Vojsci Jugoslavije. Nisu prihvatili. Odgovor je bio da sam ja sada za njih u inostranstvu. Moj odgovor je bio da ja više nemam šta da tražim na poslu sa tenkovima. I tako sam se prestao baviti tenkovima.

 Cool
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #718 on: March 17, 2011, 09:28:43 pm »

Vlado na tim slikama ovaj M-84 ima spuštenu ralicu i verovatno zatrpava bedem, odnodno pravi prolaz preko ovog kanala.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #719 on: March 17, 2011, 09:30:19 pm »

Nisam primjetio spuštenu ralicu.  OK
Logged
Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.