PALUBA
April 28, 2024, 03:32:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2199046 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #765 on: April 18, 2011, 08:09:41 am »

Nakon predavanja koja sam držao arapima u Zagrebu dobio sam dosta raznih uniformi. Šarenih i maskirnih. Što bi rekla moja pokojna baba "što šarenije, budali veselije". Kad bi samo znali šta su mi nudili za te uniforme. Klopa, cuga, pivo, pare, pečeno janje itd. A ja toga navukao u ogromnim količinama. Prije neku godinu sam sve što me podsjećalo na vojsku odvukao do kontejnera. I bacio. Četiri para JNA čizama, arapske, američke, francuske, ove naše od JNA naovamo, njemačke i raznorazne druge uniforme. I one svilene padobranske. Maskirne, ljetne, zimske. Samo sam ostavio pustinjske žute oficirske čizme od kamilje kože. Ali ni njih ne nosim. Izgledao bih malo glupo u njima.

Mislim, ako ćemo o uniformama.

A bilo je tamo raznih. Dosta ih je bilo zato što im je tata ili mama u partiji, ili je dobar sa onim generalom ili direktorom, itd.. Ili im je tata general. Bilo je i toga. Pa da se uvati koji dolar.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 031


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #766 on: April 18, 2011, 08:24:59 am »

Nemoj tako, nisu ga tata i mama naučili o tenku sigurno. A bio je najbolji znalac u 252-goj.
Bio je još jedan zastavnik '95-te u Kuvajtu ali ne preko VJ. Njemu znam i ime i prezime i dobar mi je prijatelj, ali ga neću pomenuti.
On je stvarno uzeo dolara i dolara, a što i ne bi, nije išao u Kuvajt što voli pustinju. Smiley
Potipsao je ugovor na godinu dana, obučio turu tenkista i dalje do pune godine proveo na granici sa Irakom sa istom tom vojskom koju je obučavao.
Imao sam priliku i ja da idem sa njim ali nisam otišao iz privatnih razloga.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #767 on: April 18, 2011, 03:43:18 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/EH-y5JrCVaE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Kako je ovih dana M-84 glavna tema naših medij aovo još jedan "članak"

http://www.srbijanet.rs/vesti/vesti-iz-zemlje/80602-kako-je-jugoslovenski-tenk-pobedio-americkog-abramsa.html
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #768 on: April 18, 2011, 03:51:14 pm »

Dali je samo kut kamere takav, da izgleda da je sve išlo pored meta? Ne mogu odoleti osečaju, da je to "novinarsko" gađanje, ili bolje da je cilj artilerijski (100x100) i da dejstvuje artiljerija

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #769 on: April 18, 2011, 05:08:40 pm »

Što se tiče onoga ukrajinskog pukovnika, bilo je sve u redu sa njim. Dok nisam gađao. Prije toga smo se fino družili i zezali. Na ruskom i engleskom. Čak sam im prodavao neke tekućine iz destilerije. Nađe se veza i tamo. I tako se fino družili, odgovarali na moja pitanja. Nisu mi dali da slikam tenk iznutra. Bio sam oduševljen rješenjima na topu i na automatu punjenja. Naš tenk, tj automat punjenja sa tenka T72 ima u obrtnom transporteru 22 zrna i puni top iz dva poteza lanca donosača zrna. Njihov tenk ima 28 zrna u automatu punjenja i puni top iz jednog poteza lanca donosača. I vrtio sam se stalno po njihovom tenku. Provodio sata i sate u tenku. Raketu koja se ispaljuje iz zrna nisu mi dali da vidim.

I onda sam ja gađao iz našeg tenka. Prije mene su gađali neki drugi. I protjeram ja od osam zrna šest kroz istu rupu na meti. Na dosta velikoj razdaljini. U stvari, ja nisam ni trebao da gađam, ali ispale su neke svađe i nesuglasice, politika, vojska i slične gluposti. Pošto sam bio glavni i odgovorni za taj dio posla, a inače sam se zezao sa ljudima, svi su me smatrali za šaljivdžiju. Međutim, sa poslom se nikad nisam zezao. Sa ljudima, da, i uvijek, ali sa poslom, nikad.

I otjeram ja sve sa tenka, izgađam kako sam izgađao, i vraćam se sa tenka. Pošto je nakon gađanja oko tenka velika prašina i dim, Ukrajinci nisu u prvom momentu vidjeli da sam ja gađao. I vraćam se sa linije gađanja do tendi, nešto kao zaklon, nastrešnica, i svi se Ukrajinci postrojili i čestitaju mi.
Sutradan je u naš hotel, koji je bio nekih stotinjak kilometara daleko od strelišta i oko pedesetak kilometara daleko od hotela u kojem su bili Ukrajinci, došao njihov bezbednjak i počeo razgovor sa mnom i sa mojom ekipom oko toga ko sam ja. I to na veoma neprikladan i bezobrazan način. I počeo da viče na ruskom. Ali i ja znam da vičem na ruskom. Iz veoma neprijatne situacije sam se izvukao samo tako što sam se sklonio u stranu. Nije im jasno kako tako dobro gađam. Nemaju podataka o meni. Normalno da im nisam rekao detalje.

To je priča sa bezbednjakom ukrajinske vojske sa kojom sam radio.


Što se tiče ovoga snimka sa youtube-a gledao sam ga puno puta, ali tu mi nešto ne štima.  Ne govorim o tome što se u jednom trenutku vidi  tenk u vožnji sa neblokiranom kupolom i neuključenom pumpom azimuta. To je najčešći razlog loma štiftova na reduktoru pogona azimuta. Ovdje mi nešto ne štima oko pogodaka. Ne mogu da povežem šta se gađa. U jednom trenutku se vidi istovremeni udar tri zrna u mete. Tu nije bilo nišanjenja, nego je bila komanda "Pali". Kao u artiljeriji. Izgleda da je opet neko pomješao babe i žabe. Kod gađanja iz tenka postoji dozvola za opaljenje od računara. Kad su dinamičke greške po elevaciji i azimutu u dozvoljenim granicama računar daje dozvolu za opaljenje. Dakle, nema uvijek opaljenja kad se stisne taster za opaljenje. To može biti sekund, dva nakon stiskanja tastera opaljenja. Ali ovdje je najvjerovatnije korišten rezervni režim gađanja da bi bilo istovremeno opaljenje. Računar može dati dozvolu za opaljenje i u slučaju da su dinamičke greške van dozvoljenih, ali imaju tendenciju ulaska u dozvoljenu grešku i to za vrijeme kašnjenja opaljenja. Kašnjenja udarne igle, udarnog mehanizma itd. Takozvana predikcija dinamičke greške.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 031


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #770 on: April 18, 2011, 05:24:45 pm »

Kod prvog hitca na klipu, iz mesta dva tenka pogađaju cilj dok treći, desno maši za nekih 3-4 metra od cilja, ne mogu tačno da ocenim sa videa (0:33)
Na (0:46) sva tri tenka prave ne mali prebačaj.
Ne znam što ovo postavljaju uopšte.
« Last Edit: April 18, 2011, 05:54:34 pm by Broker » Logged
karavela
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #771 on: April 18, 2011, 05:51:44 pm »

Mora da je i Sutanovac gledao onu vladinu sliku s onim prospektom o T-84, pa se eto zbunio oko naziva!?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #772 on: April 18, 2011, 09:54:21 pm »

Ма шта је вама. То је пропагандни или наставни филм намењен лаицима ("широким цивилним масама") или монтиран за неку другу намену. Лепо изгледа. И само то. То му и јесте намена. Чини ми се да се ради снимцима  са неке вежбе од пре пар година на Пештери и да је то део неког приказа о тој вежби(осим снимака тенка са реактивним оклопом на почетку који су однекуд другде). Чисто сумњам да су приказани погоци испаљени из тенова који се појављују на снимцима.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #773 on: April 19, 2011, 03:01:08 pm »

Jedno pitanje možda će nekom zvučati  malo glupo. Kako se vrši pražnjenje topa, ako nije izvršeno opaljenje?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #774 on: April 19, 2011, 03:45:20 pm »

Ako se dobro sećam, nikako. Možda je neko i probavao da izvadi zrno i punjenje, ali koliko se sećam po pravilu je to zabranjeno.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 888



« Reply #775 on: April 19, 2011, 04:07:31 pm »

Kako nikako, pa top se mora isprazniti.

U principu, postupak je valjda isti za sve topove. Top se zapne, na motku čistilice se namontira izbijač metka i kroz cijev se metak izbije.

Tako sam ja radio, doduše sa drugačijim topom, ali kao što rekoh... top je top. Šta znam, valjda je tako.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #776 on: April 19, 2011, 04:11:18 pm »

Za haubice i MB ti mogu reči, ali za glatkocevne topove nažalost ne.

Kod haubica, cev se digne na največu elevaciju, pre toga se da na ušče cevi specialni "čep" za izbijanje granate, izvadi se barutno punjenje, zatvori zatvarač i popusti špaga. Graavitacija napravi svoje, da izbije granatu iz "navoja" cevi u komoru za barutno punjenje, otvori se zatvarač i izvadi granata. Granata se odpisuje (ako se ne varam, pošto je bakreni prsten u koji se urezuje navoj cevi več oštečen)

Za MB je opisano u temi Minobacač 82mm M69 (A)

LPB
« Last Edit: April 19, 2011, 04:16:57 pm by Bozo13 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #777 on: April 19, 2011, 04:25:47 pm »

Kada sam napisao "nikako", mislio sam na to da se pražnjenje mora izvršiti opaljenjem.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #778 on: April 19, 2011, 07:28:40 pm »

Na zrnu, TF, kumulativnom i potkalibarnom postoji bakarni prsten koji se ureže u ležište zrna u trenutku punjenja topa. Taj prsten služi za zaptivanje barutne komore kod opaljenja, a i za zadržavanje projektila u topu za vrijeme punjenja. Dok se ne napuni i barutno punjenje. Urezivanje bakarnog prstena je zaista jako. Pražnjenje projektila se po SVIM knjigama vrši isključivo ispaljivanjem projektila. Svako guranje projektila nazad unutar kupole je veoma opasno. Nikad to nisam ni radio ni pokušao. Neki su pravili nastavak za pikete za čišćenje topa i gurali zrno nazad. Veoma opasno i neodgovorno.

Lično sam ispaljivao projektile koji su bili u topu preko pola godine.

U Kraljevu su jednom ugurali pikete u cijev i upalili tenk i gurali pikete vozeći tenk prema zidu. Samo su polomili pikete i oštetili top iznutra. Zrno nisu izgurali nazad.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #779 on: April 19, 2011, 07:43:25 pm »

ovo zadnje zvuči jako glupo u svakom slučaju.zašto bi se uopće praznilo zrno iz cijevi,škodi li dugo stajanje cijevi/zrnu?
Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.