PALUBA
March 29, 2024, 12:23:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165486 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #615 on: December 24, 2010, 07:46:38 am »

Kako se u sloveniji izlaze na kraj sa odrzavanjem M-84?

Nišanske sprave su promjenili sa Fotonim EFCS, isto tako su barem u nekoliko tenkova ugradili i Taridan radio stanice. Barem u pitanju elektronike vjerovatno nije bilo toliko problema, ma da bi i u Sloveniji vjerovatno Vlado našao neke gluposti, o kojima ovdje vrlo često priše.

Barem oko municije znam, da je bilo uvoza iz Ukraine, a oko toga su bile i afere. Vjerovatno iz tog izvora dolaze i poneki rezervni djelovi, a pošto se broj tenkova smanjuje (bilo je 59 komada, a sada jih ima najviše 45), vjerovatno je primjenjena i kanibalizacija. Inače barem do 2004 godine, održavanje je radila i Sistemska tehnika, koja je uz pomoč Izraelaca uradila i kompletnu modernizaciju tenkova T55. Očigledno su tada imali neku ekipu, koja je bila u stanju da uradi neke krupnije zahvate na tenkovima.

Sada vjerovatno i Slovenija nije u stanju, da održava tenkove. Tenkovske jedinice su u rezervi i konzervirane i u lošem stanju. Jedina snaga su sada Valiku i Svaruni (PArtije).
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #616 on: December 24, 2010, 09:02:07 am »

To je ta politika, šta će SV tenk u mirovonoj misiji, točkaš tipa Partije će sasvim dobro završiti posao.
Isto tako je manje više u VS, ne bi me začudilo da ih sve konzerviraju, i onda samo ostaje pitanje dal uvoziti točkaša ili praviti Lazara.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #617 on: December 24, 2010, 09:17:45 am »

Bilo je nekih razgovora da održavam tenkove u Sloveniji, ali nisam prihvatio posao. Vidio sam na nekim slikama na ovom forumu kako se tenkovi u Sloveniji rashoduju. Fotona ima već dugo svoj sistem upravljenja vatrom koji je modularan i može se ugraditi u dosta vrsta tenkova. Zadnji put sa radnicima Fotone sam se sreo u Teheranu gdje sam ja radio američke tenkove, a oni ruske.

Prije rata je bio plan da se sa u JNA tenkovima M84 naoruža jedna trećina oklopnih brigada, a sa ostatak sa tenkovima T72 modifikovanih sa Fotonim sistemom upravljanja vatrom. Fotona ina razvijen svoj sistem za T55, T72 i M84. A i druge tenkove.

Dosta dijelova za tenk se može nabaviti iz Rusije, Ukrajine i drugih zemalja koje su imale ili prave neke derivate tenka T72. I municija je kompatiblina sa domaćom. Može čak i kineska municija za top 125 mm. Malo je drugačija balistika, ali i to se može riješiti. Kuvajt je svojevremeno htio uvesti kinesku municiju za tenk M84 i bio je dogovor da rješim promjenu balistike, ali onda je Kuvajt nabavio municiju iz Rusije. Htio sam samo da zeznem onaj SDPR jer mi nije platio hiljade dolara za poslove koji sam im napravio. Ne bi mi bilo teško dodati u balistiku tenka i kinesku municiju.

Prije rata u Sloveniji je bila jedna oklopna brigada. Prva oklopna u VP 5312 Vrhnika. U toj brigadi su bili skladišteni i tenkovi koji su trebali biti isporučeni u Libiju. 80 komada tenkova druge partije druge serije. To su tenkovi sa natpisima na engleskom jeziku. Po povlačenju JNA iz Slovenije ovo tenkovi su dovezeni u Banja Luku i od njih je napravljena Prva oklopna brigada Vojske RS.
Tenkovi koji su ostali u Vrhnici su onesposobljeni. Popravku je radio Iskra CEO, kasnije znana kao Fotona.


Nišanske sprave su promjenili sa Fotonim EFCS, isto tako su barem u nekoliko tenkova ugradili i Taridan radio stanice.


Da ne bude zabune radi se o firmi Tadiran.

Oko tenkova koji su ostali u Vrhnici i oko onih koji su otišli iz Slovenije bilo je dosta raznih priča. Nemojte vjerovati novinarskim pričama. Cilj im je da povećaju tiraž.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/8915/Default.aspx

Ali ne zaboravite ono: Gdje ima dima ima i vatre.

Održavanje tenkova je veliki zalogaj za svaku od bivših država SFRJ. Nemogućnost nabavke rezervnih dijelova i jako malo raspoloživih stručnjaka je veliki problem. Do nedavno su tenkove u Srbiji (dio tenka) održavali ljudi iz moje bivše firme, ali 31.12.2010. godine je zadnji dan postojanja moje bivše firme. Nas nekoliko je taj posao radilo, ali vrijeme čini svoje.

Tada nastupaju ekonomske zakonitosti: Kad poraste potražnja i cijena skače.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #618 on: December 25, 2010, 12:08:13 am »

Za malo pa da ovi iz "Slobodne Dalmacije" pogode sliku  Smiley
Ova slika sa je sa naslovne strane vojnog lista "Vojska", a slikano je 1995. na poligonu u Vršcu VP 2908. Znam posadu prvog tenka i po nekoga iza. Tenkovi su iz bivšeg ŠCOMJ iz Banja Luke.


* TENK M-84Thumbnail.jpg (30.71 KB, 468x351 - viewed 449 times.)
Logged
Nele
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #619 on: December 25, 2010, 02:46:01 pm »

Pozdrav drugari!

Ne znam da li je o tome već pisano ali zanima me koliko je tačno tenkova ostalo u Sloveniji posle povlačenja JNA? Koliko M-84 a koliko T-55? Da li su ostali i neki oklopni transporteri ili ne?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #620 on: December 25, 2010, 03:09:47 pm »

evo ništo malo i od mene, da se ne vrte uvik iste slike
negdi san pročita da ovo čudo košta koliko i ostatak tenka

poz.


* dn1.jpeg (206.26 KB, 869x1140 - viewed 433 times.)

* dn2.jpeg (386.76 KB, 1280x1005 - viewed 442 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #621 on: December 25, 2010, 06:02:05 pm »

neznam koliko se razlikuje smještaj opreme po kupoli ovisno o modelima
a ovdje nije tačno naveden model o kojem se radi

poz.


* dn3.jpeg (111.18 KB, 1024x682 - viewed 391 times.)

* dn4.jpeg (44.82 KB, 480x512 - viewed 390 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #622 on: December 25, 2010, 10:40:21 pm »

Gledao sam jedan film. Zove se "Izgubljeni u prevodu". Sad gledam neke slike, pa mi se svašta mota po glavi.

Svojevremeno je (1989) tada KIK Mate Raguž napisao skriptu o sistemu upravljanja vatrom za tenk M84. Koristila se u nastavi u VP 3566/2 tj, u Srednjoj vojnoj školi u Tehničkom školskom centru Ivan Gošnjak, u Zagrebu, na Črnomercu. Ove su slike otprilike iz te njegove knjige. I on je imao lutanja u pisanju te knjige, jer je morao da napiše nešto što nije znao najbolje. Meni je došao u  jedinicu vodnik koji je završio ovu školu i nije razlikovao T55 od T72, ali nećemo sad o tome. Taj isti sad prodaje parfeme po Banja Luci. I ide mu dobro. Ima firmu za to.

Ovo mi liči na takvo nešto. Fotografija je od nišanske sprave DNNS-1 (tenk T55), a spominje se DNNS-2 (M84). Odnosno nešto prevedeno.

Veoma loše opisana optika sprave. Kao za generale koji će to vidjeti jednom u prolazu, glupo i ozbiljno se osmjehnuti i otići dalje. Na ručak o nečijem trošku. Kad se uporedi ovo šta je nacrtano i ovo šta je napisano vidi se da onaj ko je to radio ne zna o čemu je pisao i šta je opisivao.

Još gore nacrtana unutrašnjost kupole tenka. Baš me interesuje zašto nije označen uređaj PP28 kad je nacrtan. Valjda nisu znali zašto služi i kako se zove. Da objasnim. Zove se "uređaj za dovođenje (topa na ugao punjenja)" i u našoj (SFRJ) tenkovskoj literaturi se označava sa PP28, a u ruskoj PP 28.000 i služi za određivanje smjera u kojem će se top dovesti na ugao popune topa. Može mu se naći slika na http://www.excaliburarmy.com/editor/image/stranky3_soubory/nd-a.pdf  Nisu ni navedeni svi dijelovi sistema za upravljanje vatrom. Ovo je inače crtež jednog od pet prototipskih tenkova M84. Na nekim je šasija bila od T72.

Ima puno bolje nacrtanih unutrašnjosti kupole tenka M84. Ovo sve kao da su radili vojnici za dva dana odsustva. Na ovom opisu dijelova sprave navodi se dio koji služi za zaštitu očiju nišandžije kod laserovanja. Taj isti dio služi i za zaštitu očiju nišandžije od bljeska kod opaljenja. Baš me interesuje šta bi neko zaključio iz ovog crteža. Šta je to i kako radi. Samo da kažem da je na crtežu dosta pogrešno.

Nišanska sprava košta oko 100.000 dolara. Nešto malo više, zavisno od verzije. A ima i jeftijinih verzija. Kao za indijsku vojsku.

Sprava je skupa jer su dijelovi izuzetno skupi. Noćna optika se pravi u firmi Sova u Nišu. Fabrika ima posla za idućih nekoliko godina jer su velike porudžbine za noćnu optiku. Uglavnom se radi o modifikacijama starijih tenkova.

Eto malo za ove izgubljene  u prevodu.

Vlado
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #623 on: December 25, 2010, 10:52:26 pm »

zna san da će bit    ,ali mora san stavit i šta sad

poz.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #624 on: December 25, 2010, 11:02:46 pm »

Bivsa EI SOVA sad Harder digital, evo link za one koje zele da se upoznaju
http://harderdigital.com
Logged
mi17
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #625 on: December 29, 2010, 04:07:06 pm »

Prije rata u Sloveniji je bila jedna oklopna brigada. Prva oklopna u VP 5312 Vrhnika. U toj brigadi su bili skladišteni i tenkovi koji su trebali biti isporučeni u Libiju. 80 komada tenkova druge partije druge serije. To su tenkovi sa natpisima na engleskom jeziku. Po povlačenju JNA iz Slovenije ovo tenkovi su dovezeni u Banja Luku i od njih je napravljena Prva oklopna brigada Vojske RS.
Tenkovi koji su ostali u Vrhnici su onesposobljeni. Popravku je radio Iskra CEO, kasnije znana kao Fotona.

Misliš tih 80 84-ki ukupno ili 80 za Libiju + x od brigade?
Jer ja mislim, da misliš ukupno 80 komada i da jih je onda za BL odvezeno nekih 25 komada, koji su bili zajedno sa nekoliko BVP-80 jedinoj železničkoj kompoziciji koja je išla sa kolodvora u Logatcu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #626 on: December 29, 2010, 04:38:02 pm »

Bilo je 80 za Libiju i ostatak za Prvu oklopnu brigadu. Ta brigada nije bila kompletna. Koliko se sjećam, a zadnji put sam bio u januaru 1991. godine tamo jer sam nakon nekoliko dana otišao u rat u Kuvajt, bilo je još nekih oko 60 tenkova tamo. Dok sam bio u Kuvajtu, mislim da su dobili još koji tenk. Ali nisam siguran. Ima tome dvadeset godina, a sa starješinama koje su radile u toj VP više nisam odavno u kontaktu.

Tenkovi su iz Logatca  transportovani za Banja Luku. Trebao bih da potražim moje papire iz tog peroida pa da vidim tačno šta je ostalo u Vrhnici, a šta otišlo.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #627 on: January 05, 2011, 11:24:17 pm »


Ovo mi liči na takvo nešto. Fotografija je od nišanske sprave DNNS-1 (tenk T55), a spominje se DNNS-2 (M84). Odnosno nešto prevedeno.


... ako sam dobro razumeo, sprava na T-55 nije DNNS-1 ... 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #628 on: January 06, 2011, 07:32:20 am »

Sprava na T55 jeste DNNS-1. Razlika koja je uočljiva sa vana na ovim spravama je u panelu nišanske sprave. Na panelu sprave se nalazi preklopnik za izbor za pomoćne končanice, te se tu vidi i tip municije koja se koristi. Dakle, ako je na preklopniku napisano TF, PK, KM, to je DNNS-2, a ako piše TF, KM, Pov, Ptv to je DNNS-1. Pov i Ptv su oznake za pancirno oštri i tupi vrh. Druga razlika je u generaciji nišanske sprave. Na spravama druge generacije postoji potenciometar za regulaciju pojačanja pojačavača svjetlosti, a na spravama prve generacije je tu prekidač, uklj-isklj. Nema serijski proizvedenih DNNS-1 druge generacije. Ima nekoliko prepravljenih DNNS-1 u DNNS-2, ali to je mali broj koji je zanemarljiv. Mjenja se panel, blende na kojima su nacrtane končanice i još nekoliko dijelova. Nakon zamjene končanice treba ponovo "upucati" snagu lasera na vrh končanice i prenos optike. Ima i nekoliko prepravljenih DNNS-2 u DNNS-1. Te su DNNS-1 sa pojačavačima druge generacije. Panel na DNNS-1 nalazi se na donjem dijelu nišanske sprave (uglavnom).

Ima nekoliko verzija DNNS. Sa ugrađenim mikroprocesorom i bez njega, itd. Sad ode na posao, ali ću skenirati neke papire pa ću postaviti na Palubu.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #629 on: January 14, 2011, 02:16:29 am »

Vježba "Hrvatski ponos '08" (MORH web)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* phoca_thumb_l_dak_8930.jpg (68.44 KB, 630x420 - viewed 312 times.)
Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.