PALUBA
March 29, 2024, 11:05:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2166002 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1005 on: September 05, 2011, 10:50:31 am »

Od svih uništenih tenkova M84 u BiH samo je jedan ostao nepopravljen. Pogodilo ga je nešto tupo pancirno u kosu ploču vozača, te se šasija iskrivila. E taj nisam mogao da popravim. Sve drugo, zolje, protivtenovski, ose i slične sam poravio. Bio je i jedan pogođen minobacačem 120 mm u kupolu. U sred kupole. I sve uništio na kupoli i u kupoli. I taj sam poravio.

Tenk kojem je granata eksplodirala u topu u trenutku opaljenja sam očerupao (kupolu). Šasiju sam spasio, a kupolu sam prebacio sa tenka koji je bio potopljen u jezeru na Manjači neku godinu prije toga.

Dakle, tvrdnja da su uništeni ne vrijedi. Možda tvrdnja da su oštećeni vrijedi. Ali kad ja kažem da ću nešto da napravim.....  Cool Cool

Pozdrav

Vlado
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #1006 on: September 06, 2011, 10:48:48 am »

Zanimljivo se mi čini, da je i 76 mm Brdski top bio uspešno korišten protiv M84...
Мени је занимљивије (односно чудније) што наводе да је значајан број уништен у тенковским борбама.

За средства која су навели да су успешно кориштена, јесу, пошто су имала прилику да гађају са бока или отпозади. И савременици би прошли исто. И у Ираку 2003. се наводи пример да је један ПТ топ Т-12 нанизао 2 Абрамса и 1 Бредли. Имао добар положај и прилику.

Gledao sam neke emisije o tenkovima americkim ,izraelskim,engleskim i drugima gde su prikazivane njihove borbene sposobnosti,koristenje u ratovima i slicno.
Ono sto je za mene zanimljivo ja da nema mnogo proizvodnih pogona za proizvodnju tenkova u zapadnim drzavama,npr. u SAD ima samo 2 proizvodna pogona za Abramse,sto je za jednu tako veliku vojsku i izvoz koji ostvaruje prilicno iznenadjujuce.
Oni naravno objasnjavaju to pricom kako malo njihovih tenkova biva unisteno u ratnim sukobima.U DS 1990. navodno nije unisten niti jedan abrams od strane iracana,samo je par osteceno i oni su kasnije vraceni u operativnu upotrebu.Englezi cak navode da nisu imali niti ostecenja ,a kamo li unisten tenk.Kvalitet njihovih tenkova pravdaju i Izraelci koji su iako visestruko brojcano slabiji u Yom kipurskom ratu nadvladali Egipatske i Sirijske tenkove,sovjetske prizvodnje.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #1007 on: September 07, 2011, 07:46:35 am »

Gubici tenkova i drugih sredstava vezani su uvijek (u konačnici) za obuku posada i zapovjednika. Često znam postaviti pitanje "Koji je tenk najbolji? Svi oni koji kažu da je neki drugi tenk bolji od onog koji imaš nisu obučeni dobro i nemaju baš puno znanja o drugim tenkovima. Naravno da nećeš čekati Abramsa na otvorenom sa M-84 ali ga čekaš da prođe bočno ili iza leđa, jedan hitac u turbinu a drugi u zadnji kupole gdje je dio stalaže sa streljivom i Abrams je van stroja.

T-55 je u svoje vrijeme bio najbolji tenk na svijetu, no Egipatske posade s tim tenkovima tijekom rata s Izraelom kada su isti upotrijebili napalm  mislili su da je to božja vatra i kompletna bojna je napustila tenkove. I tako ima jako puno primjera no to je već stvar za povijest a ne za ovu diskusiju o M-84.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1008 on: September 07, 2011, 01:32:07 pm »

Što se tiče obuke, tu si u pravu. Znao sam otići iz Banja Luke u Skoplje da zamjenim osigurač i da se vratim nazad.

U toku rata dođem na neki položaj, a ono mene svi napadnu kako tenk ništa ne valja, jer ne može da pogodi cilj na 2,5 do tri kilometra. I ja uđem u tenk i pogodim taj cilj prvim zrnom nakon podešavanja tenka od jedne minute.

U toku rata došao sam da popravim tenk koji je bio rashodovan i bio je livadi nekoliko godina. Pregledam tenk koji je bio u stanju raspadanja i popišem 105 kvarova ili nedostataka, manjkavosti, koje treba da riješim. Da ne govorim da je u tenku bilo pola metra vode na podu i to nekoliko godina, jer je tenk bio godinama na otvorenom sa otvorenim poklopcima komandira i nišandžije.

I dva tri sata po mom pregledu tenka morao sam da gađam iz takvog tenka, jer je to zahtijevala borbena situacija. Tražio sam samo nekoliko momaka da očiste top i iz tenka u stanju raspadanja sam gađao. I sve pogodio na više, ako se dobro sjećam, od 3 kilometra prvim zrnom. Za promašaj nije bilo mogućnosti. Da sam promašio nebi sada ovo pisao. Sa komadirom tenka i vozačem koje sam obučio neposredno prije toga. Na ratištu na kojem sam bio prvi put.

Bilo je raznih razloga za gubitke. Jedna je neobučenost posada, a druga je neobučenost komandnog kadra. Bilo je i sabotaža, nemara, junačenja i drugih gluposti.

Bilo je slučajeva da se tenk pošalje na zadatak, a nadležni ne pogledaju kartu tenkoprohodnosti. I tenk zaglavi na nekoj čuki....
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1009 on: September 20, 2011, 04:16:09 pm »

Vijest od 17-tog septembra

NOVI SAD, 17. septembar 2011, (Njuz) – Rano jutros u okviru poligona za vojne vežbe garnizona Vojske Srbije u Novom Sadu desila se saobraćajna nezgoda sa lakšim posledicama pošto je poručnica Slađana Otašević vozeći tenk M-84 u rikverc udarila u noseći stub hangara što je prouzrokovalo urušavanje zgrade na tenk.

U saopštenju kancelarije za odnose sa medijima pri štabu garnizona navodi se da je poručnica Otašević prošla bez povreda.

- Iako je upozorila komandira da joj „rikverc ne ide najbolje ni u jugu“ dobila je naređenje da uparkira tenk u hangar što je i učinila – kaže se u saopštenju, gde se napominje da ovaj incident nikako ne bi smeo da u javnosti stvori sliku o ženama oficirima kao lošim vozačima tenkova.

Poručnica u izveštaju o nezgodi naglasila da je vidljivost u tenku slaba, posebno za vožnju unazad kao i da bi upravljački sistem mogao da bude mnogo bolji.

Iako nema povređenih, materijalna šteta je poprilična ali bi bila još veća da prisebni oficiri koji su stajali u hangaru nisu na vreme izvukli unapred pripremljenu opremu za snimanje HD filmova.

Dejan Nikolić



http://www.njuz.net/zena-oficir-slupala-tenk/


Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1010 on: September 20, 2011, 04:33:17 pm »

Ovo možda nekome deluje smešno, ali u meni izaziva osećaj ogromnog razočarenja. U šta se ova država (i vojska joj) pretvorila? Ništa cura nije kriva. Onoga ko joj je dao da uđe u tenk obesio bih za jaja nasred Terazija.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #1011 on: September 20, 2011, 04:45:21 pm »

niko je nije navodio?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1012 on: September 20, 2011, 04:50:37 pm »

Njuz.net. Dovoljno rečeno.

LPB
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1013 on: September 20, 2011, 04:55:29 pm »

niko je nije navodio?
Unguided female projectile - UFP. Ako ćemo ozbiljno - krivi su oni koji su pustili neobučenu ženu da vozi tenak, pa još u rueckwaerts.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1014 on: September 20, 2011, 04:57:05 pm »

Prvo, žena i tenk nikako ne idu zajedno, jer prosto tenkista između ostalog mora biti i fizički jak, ma koliko to nekima bilo nejasno (jednakosti polova bla, bla...)

Žena po ovome što piše, prvi put seda za komande tenka, a veliku ulogu u kretanju tenka u nazad igra onaj ko navodi vozača. Ako je taj ko navodi vozača smotan, onda se moraju otvoriti četvoro oči i koristiti šesto čulo. Najiskusniji vozači to mogu uraditi i samostalno, izlazeći na kratko iz tenka.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1015 on: September 20, 2011, 04:58:33 pm »

Prvo, žena i tenk nikako ne idu zajedno, jer prosto tenkista između ostalog mora biti i fizički jak, ma koliko to nekima bilo nejasno (jednakosti polova bla, bla...)

Žena po ovome što piše, prvi put seda za komande tenka, a veliku ulogu u kretanju tenka u nazad igra onaj ko navodi vozača. Ako je taj ko navodi vozača smotan, onda se moraju otvoriti četvoro oči i koristiti šesto čulo. Najiskusniji vozači to mogu uraditi i samostalno, izlazeći na kratko iz tenka.

Ja koliko znam Izrael ima zene tenkiste od vreme Deda Avrama i nikad nisam citao da oni ne idu zajedno...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1016 on: September 20, 2011, 05:00:23 pm »

Ma baš me zanima kako će žena da izvadi zatvarač topa iz kupole, koji teži skoro 80 kg. To je samo jedan primer, a ima ih X.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1017 on: September 20, 2011, 05:01:36 pm »

............................
Poručnica u izveštaju o nezgodi naglasila da je vidljivost u tenku slaba, posebno za vožnju unazad kao i da bi upravljački sistem mogao da bude mnogo bolji.
.......................
Šta je ovo majke ti... Huh?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1018 on: September 20, 2011, 05:05:30 pm »

Ne znam što ne bi žena mogla da vozi tenk. Ograničenje uslovno postoji samo kod supersoničnih letova i velikog G-opterećenja, naročito ako ima razvijene grudi i ako je u fertilnom periodu, pa se potrefe određeni dani.
Transmisija i upravljački mehanizam M-84 imaju određena ograničenja, uostalom Vlada je o tome pisao, uglavnom pozitivno
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1019 on: September 20, 2011, 05:10:02 pm »

............................
Poručnica u izveštaju o nezgodi naglasila da je vidljivost u tenku slaba, posebno za vožnju unazad kao i da bi upravljački sistem mogao da bude mnogo bolji.
.......................
Šta je ovo majke ti... Huh?
Bolje da su joj daju frezu(motokultivator) pa da okopava park tu su komande lake a i dobra je preglednost Grin
Logged
Pages:  1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.