PALUBA
April 19, 2024, 06:27:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2185713 times)
 
0 Members and 38 Guests are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1035 on: September 20, 2011, 05:44:39 pm »

Grin Pa ljudi gdje će te Njuz.net-u  vjerovati čim sam pročitao naslov odmah sam bacio pogled na link, i iz prikrajka pratio dalji tok situacije....

Vlado 
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #1036 on: September 20, 2011, 07:52:03 pm »

   A ni u Novom Sadu nema tenkovskih jedinica tako da smo se svi upecali . Mislim da je prava tema bila da li treba da imamo i ženske pripadnike vojske pa su se mnogi istrčali i izneli svoje mišljenje . Od pre par godina u mojoj jedinici ima i pripadnica ženskog pola i to baš tenkista tako da imamo i neka iskustva . Neke još uvek uspešno rade dok su se neke oprostile sa vojnim zanimanjem . Uostalom, kao i muškarci za neke jeste vojni poziv a za neke nije . S tim da su muškarci već služili redovni vojni rok i to baš u tom rodu vojske u kome se primaju u profesionalnu službu , neki čak u istom garnizonu pa opet ima onih koji posle nekog vremena vide da nije to za njih . Devojke se prvi put sreću sa tim , a da pre toga nisu čak imale sa kim ni da pričaju o vojsci . Pa opet imamo nišandžije koje su uspešno završile obuku i postigle odlične rezultate ne gađanjima , kao i vozača tenka koja je isto tako uspešno vozila tenk kao i muškarac . Dok se ne otvore lukovi ne znaš ko sedi u tenku ! Normirane radnje su iste za sve kao i kriterijumi za ocenjivanje pa čak i fizička provera, tako da ne vidim razlog zašto ne bi i žene radile u vojsci ako su realno ispunile kriterijume . U početku je bilo malo čudno kada su se na poligonima , do juče tradicionalno muškim sredinama pojavile i žene vojnici ali ako ih posmatraš kao svog kolegu i saborca brzo se zaboravlja na razliku u polovima . Čak šta više i mi smo daleko pristojniji u međusobnom ophođenju i ponašanju kada je tu samo jedna pripadnica ženskog pola u čemu ne vidim ništa loše, čak podiže utisak profesionalizma slično civilnim firmama sa mešovitim sastavom .
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1037 on: September 20, 2011, 08:48:13 pm »

Izgleda da su me neki pogrešno shvatili. Nisam ja za to da u vojsci nema žena, već jednostavno u nekim jedinicama žene ne mogu obavljati pojedine dužnosti jednako kao i muškarci. Sama vožnja tenka ili gađanje na mestu nišandžije ne zahteva neku veliku fizičku snagu, ali zato ostale dužnosti koje tenkisti obavljaju oko tenka itekako zahtevaju snagu. U ratu se može desiti da neki posao koji u miru obavljaju dva člana, jedan član posade mora da obavi sam. Mislim da je svima jasno da su žene fizički slabije od muškaraca, pa prema tome treba ih rasporediti na dužnosti koje mogu obavljati podjednako uspešno, ako ne i bolje od muškaraca.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1038 on: September 20, 2011, 09:15:45 pm »

Ma nema tu neke velike filozofije. Priroda je davno definisala šta kome priliči. I tu netreba otkrivati toplu vodu.
Ženskom svijetu namjenjeno je nešto najsvetije na kugli zemaljskoj, a to je biti majka. I to im treba biti u prvom
planu. Sve ostalo se niukom slučaju nemože s time uporediti.
A to da li i žene mogu neke poslove obavljati kao i muškarci, pa mogu, ali to nije primarno. I time one samim sebi samo
nabijaju više obaveza, što im i nije baš pametno. Ali kad se tako nešto razmatra onda tome treba pristupati sa svih aspekata.
Nemože se generalno reći da vojni poziv više ili jednako priliči ženskom svijetu kao i muškom. To im nije u prirodi i nikad i neće biti.
Jedna lasta ne čini jato tako i po koja žena u vojsci ne znači da su one sve sposobne za vojsku i da će jednog dana
doći do obratne situacije, pa će je samo žene sačinjavati. To nikad nije bilo niti će biti....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #1039 on: September 20, 2011, 10:16:31 pm »

То, да само жене буду у војсци и не треба да буде. Али, то да могу бити у војсци и бити успешне, као и мушкарци на већини дужности, је такође тачно и нормално. Ако се њихова улога своди само или углавном на рађање и одгој деце, онда је приступ погрешан. Нека свака од њих бира шта јој више одговара. Ако нека жели и може, на основу дефинисаних критеријума, да буде тенкиста, гњурац, пилот и сл. нека то и буде. Када се сутра деси нека ситуација о којима прича Бандзи, онда се морају понашати како је предвиђено, прописано, као и сваки члан посаде. На обуци и у миру се од њих треба и тражити да науче све оно што ће омогућити да посада преживи и обави задатак. Оне нису и не треба да буду кафе куварице, као што тога има, или помоћни административни радници, а примљене су да буду нишаније на тенку. Ко то од њих тражи или очекује (уместо да их "муштра" као тенкисте) чини штету јединици, држави, па и њима самима.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1040 on: September 20, 2011, 10:21:32 pm »

Kod nas se uvek ide izkrajnosti u krajnost. Čuo sam da je propisano da određeni procenat žena mora da postoji u vojsci, i onda se primaju u jedinice i na vojne škole bez obzira na rezultate testova, samo da bi se popunila zadata kvota. To je takođe pogrešan pristup.
Naravno da treba i ženama dati priliku da budu profesionalni vojnici i oficiri, ali potrebno je da zadovolje kriterijume koji se postavljaju za ta radna mesta, a ne da tu budu samo za ukras ili da bi se zadovoljili zahtevi određenih organizacija da mora biti određeni procenat žena u vojsci.
Ovakvim pristupom toj problematici se čini medveđa usluga i ženama, jer ako žena koja nije sposobna za neko radno mesto, ipak dobije priliku da ga radi, obrukaće se i potvrditi predrasude koje muškarci već imaju.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #1041 on: September 20, 2011, 10:41:59 pm »

   Ne treba izmišljati ništa novo niti tvrditi da smo mi najpametniji . Slušaj druge a radi kako znaš . Ako su najjače vojske na svetu odavno prihvatile žene kao ravnopravne što to i mi ne bi to uradili bez velike larme i polemike . Ako je na T-34 u Crvenoj Armiji mitraljezac mogla da bude žena ( a setimo se da mitraljezac pomaže vozaču prilikom menjanja brzina tako što se nogama odupre o prednju ploču i obema rukama povlači ručicu menjača ), ako su u Velikoj Britaniji žene bile vozači motornih vozila i poslužioci na PA topovima tokom II sv. rata i u tim armijama ostale do dan danas što bismo mi bili pametniji i odbili usluge polovine populacije svoje zemlje . Na kraju ravnopravnost je i u obavezama a ne samo u pravima.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1042 on: September 21, 2011, 01:45:25 am »

DZUMBA ja prihvatam zene kao ramnopravne u oruzane snage samo ako ispune uslove. Drugacie nikako. Absolutno se ne slazem da se primaju po kvoti, a ignorirati standarde.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #1043 on: September 21, 2011, 07:30:47 am »

sredinom osamdesetih bilo je experimentalno sluzenje zena u vojsci. drugar mi je tada sluzio u Puli na Muzilu i imao je susreta sa njima. u spavaoni 4 devojke, na njih 4 jedna ves masina, posebno kupatilo. sjajno za mirnodopske uslove. mislim da u ratu ne bi mogle da imaju takav standard.

tada su mogle da sluze u svim rodovima osim u oklopno-mehanizovanim, ali no - tada su u jna postojali neki drugi tenkovi sa rucnim (a ne poluautomatskim menjacem)

ako moze da postavi akumulatore u tenk za 10 minuta, da izvadi zatvarac topa, da napuni top T-55 za 4 secunde...oki...neka je...meni ne smeta.

p.s.
u ratu u bosni namestilo se da (i to dva puta), da se nisam kupao 45 dana. bojim se da zensko telo to ne bi moglo da izdrzi
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #1044 on: September 21, 2011, 08:53:29 am »

То, да само жене буду у војсци и не треба да буде. Али, то да могу бити у војсци и бити успешне, као и мушкарци на већини дужности, је такође тачно и нормално. Ако се њихова улога своди само или углавном на рађање и одгој деце, онда је приступ погрешан. Нека свака од њих бира шта јој више одговара. Ако нека жели и може, на основу дефинисаних критеријума, да буде тенкиста, гњурац, пилот и сл. нека то и буде. Када се сутра деси нека ситуација о којима прича Бандзи, онда се морају понашати како је предвиђено, прописано, као и сваки члан посаде. На обуци и у миру се од њих треба и тражити да науче све оно што ће омогућити да посада преживи и обави задатак. Оне нису и не треба да буду кафе куварице, као што тога има, или помоћни административни радници, а примљене су да буду нишаније на тенку. Ко то од њих тражи или очекује (уместо да их "муштра" као тенкисте) чини штету јединици, држави, па и њима самима.

 Idealno sroceno sve sto svi mi mislimo u principu o zenama u vojsci.
@cerepovec mogu zene da izdrze mnogo vise, u ratu je bitno da se prezivi i bude sposoban za zadatke. Verujem da si za tih 45 dana imao svaki dan bar malo vode za osnovnu higijenu. Tako da ni dama ne bi zapostavila osnovno da bi sacuvala svoje zdravlje. A kao vojnik trpela bi isto sto i ti, jer joj druge nema, a rat je rat.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #1045 on: September 21, 2011, 09:20:29 am »

 
Za sve VAS koji su naseli "podloj" propagandnoj aktivnosti i za sve one koji bi u rat a vojska im vec ranjena..... Grin
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1046 on: September 21, 2011, 10:16:44 am »

То, да само жене буду у војсци и не треба да буде. Али, то да могу бити у војсци и бити успешне, као и мушкарци на већини дужности, је такође тачно и нормално. Ако се њихова улога своди само или углавном на рађање и одгој деце, онда је приступ погрешан. Нека свака од њих бира шта јој више одговара. Ако нека жели и може, на основу дефинисаних критеријума, да буде тенкиста, гњурац, пилот и сл. нека то и буде. Када се сутра деси нека ситуација о којима прича Бандзи, онда се морају понашати како је предвиђено, прописано, као и сваки члан посаде. На обуци и у миру се од њих треба и тражити да науче све оно што ће омогућити да посада преживи и обави задатак. Оне нису и не треба да буду кафе куварице, као што тога има, или помоћни административни радници, а примљене су да буду нишаније на тенку. Ко то од њих тражи или очекује (уместо да их "муштра" као тенкисте) чини штету јединици, држави, па и њима самима.

Sve je ovo OK i slažem se sa time. Ali, moram opet da dodam. Nije problem obučiti ženu (onu koju to ineresuje) da upravlja tenkom ili gađa na mestu nišandžije. Problem su ostale radnje gde se zahteva fizička snaga. Neko je spomenuo akumulatore (4 x 155 Ah), zatvarač topa (70-80 kg), svlačenje-navlačenje gusenice i promena članaka (jedan članak težak kao tuč, a cela gusenica oko 2 tone), podizanje poklopca transmisije (preko 100 kg), popuna tenka mazivima i gorivom (sve se meri desetinama i stotinama litara, a u ratu se često mora nositi ručno u kantama), popuna tenka municijom (svaka granata najmanje 15-20 kg), ručno kopanje-doterivanje tenkovskog rova itd. Ovo je samo deo, ima toga još.

I još jedna zanimljivost iz tenkovskog života u ratu. Posade tenka su na položajima smeštene u zemunicama. Voda-blato-pacovi po više meseci + borbena dežurstva u tenku dan-noć, u svim godišnjim dobima.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #1047 on: September 21, 2011, 02:31:31 pm »

ipak je rat iskljucivo muski posao...
nisam sovinista ni sexista..postujem one zene koje u canadi i usa rade najteze muske poslove (ona jedna je drvoseca, ona druga vozi po zaledjenom daltonu na aljasci... ali rat zaista nije counter strike...
da ne zaboravim...
TF granata T-55 teska je 36 kg, samo caura je skoro 10
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #1048 on: September 21, 2011, 02:39:48 pm »

Sustina je da li ona moze i zna da radi neki poso ili ne.

To bi trebalo da bude jedini kriterijum.

Mislim da takvo razmisljanje nije jos u potpunosti zazivelo u VS tj po dubini sistema.

Generalno zene nisu podesne da budu tenkiste. Suvise je fizicki zahtevno naspram prosecne konstitucije zene.

Nije to sovinizam vec realno stanje ali ne bi trebalo stavljati zabranu za odredjene vrste poslova vec osmisliti test na osnovu kojeg vidis da li ce neko moci ili ne da obavlja odredjenu duznost nezavisno od pola.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1049 on: September 21, 2011, 03:21:21 pm »

Pa verovatno da nisu ni svi muskarci za tenkiste , mnogi ne bi uspeli  ali to ipak zavisi od osobe koliko je spremna i koliko ima volje i zelje da bude to sto hoce . Mozda nisam u pravu ali praksa pokazuje to sve 
Logged
Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.