PALUBA
March 29, 2024, 11:28:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2166030 times)
 
0 Members and 14 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1365 on: July 14, 2012, 08:24:29 pm »

Kad sam več načeo ovu temu o mjerenju pritiska u ležištu zrna kod opaljenja da dodam nekoliko slika o tome. Mnogi nikad nisu vidjeli zrno (uživo), a malo njih je vidjelo unutrašnjost. Na sljedećim slikama se može vidjeti šta je unutar barutnog punjenja. Različite komponenete unutar imaju svoju namjenu. Inicijacija, detonacija, plamenogasitelj (plamenoskrivač), smanjenje dima, zaštita unutrašnjosti cijevi itd.

Dakle, kod ovog mjerenja presječe se barutno punjenje, izvadi se sve iz njega i na dno se stavi nekoliko bakarnih kuglica. Komponente punjenja se vrate nazad u barutno punjenje i punjenje se zaljepi ljepljivom trakom. Zrno i punjenje se ubace u top, a ispod topa se stavi platno. Raširi se po transporteru i iza topa. Kad se opali iz topa dance se izbaci,a kuglice se uhvate u platno. Deformacija kuglica je srazmjerna pritiscima unutar topa, a kuglice se kasnije izmjere mikrometrima. Ovdje se pritisci kreću oko 6.000 atmosfera. Pored tenka je bila pokretna klima komora, te smo ispitivali pritiske sa zrnima ohlađenim od -25 stepeni do +55 stepeni, sa različitim tipovima zrna.


Vidim bila neka gadna testiranja. Ako mogu pitati, tu su se testirali različiti topovi 125mm različitih proizvođača, ili se testirala samo podkalibarna municija 125 mm ili jedno sa drugim?

Hvala
LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1366 on: July 14, 2012, 11:03:30 pm »

Ispitivala se municija 125 mm kineska i ukrajinska (ruska) za top 2A46. D81. Municija se držala u pokretnoj klima komori na temperaturama od -25 do +55 Celzijusa. U stvari vani je već bilo oko 50 stepeni, pa se samo malo podgrijavala. Mjerili su se pritisci u ležištu zrna kod opaljenja i početne brzine zrna. Bio je tu negdje i Doplerov radar, ali ga nisam fotografisao. Koliko se sjećam bili su i neki Doplerovi radari na trajektoriji leta da bi se izmjerilo opadanje brzine zrna za vrijeme leta zrna.

Gađalo se iz kineskog topa, neke verzije 2A46, ali sa drugačijim ramenima oslonca na kupolu, te sa ukrajinskim topom KBA3 (KBA tri) koji se mjenja sa vana bajonet sistemom, a čije sam crteže već objavio na Palubi. Mjerili smo trošenje cijevi nakon opaljenja, te unutrašnjost cijevi ortoskopom. Tu smo dobili veoma jasne podatke da je ukrajinski top dosta mekan, troši se dosta, a kineski top skoro da nema nikakvo trošenje.

Imam negdje sliku tog kamiona koji je bio pokretna klima komora, ali je sad ne mogu naći. Na ovoj slici je u pozadini taj kamion u kojem smo municiju izlagali tim temperaturama, te sa njom gađali.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pošto sam već bio u dobrim odnosima sa radnicima pakistanskog TOC-a, imao sam podatke iz prve ruke. Sa istim radnicima sam radio i prije u Pakistanu kad sam radio na tenku T59. Gađao sam iz tenka T59 na sjeveru Pakistana, blizu Obotabada (tu su "uhvatili" Osamu), a ovi isti radnici su takođe bili prisutni gađanjima, te radili određena mjerenja. A i nekoliko Kurana na poklon može da otvori duše. Naročito Kurani kupljeni u Fejsalovoj džamiji u Islamabadu. Kožni povez, zlatna slova, paralelni tekst na Urduu i Fuski. 

Nikad neću zaboraviti klanjanje sabah namaza na Kašmiru, negdje oko 5 ujutru. Na vrhu neke planine. Na nadmorskoj visini nekoliko kilometara. Na Kašmiru sviće, sunce počinje da izlazi, a ekipa sa kojom sam radio počinje da klanja sabah namaz. Pogled se proteže stotinama kilometara, oblaci ispod nas. Mohammad Idriz, zastavnik, pred penziju, otac osmoro djece, zove na klanjanje. Ekipa obučena kao talibani u Avganistanu.

Nakon dva sata ja sa njima u tenku gađam. Neponovljiv događaj. Na tenku sjedi njih pet šest, u tenku trojica, a ja pokušavam da radim po Pravilu gađanja JNA. Sjede na tenku, mole se Alahu i pjevaju, a ja gađam.

Ludilo.


Vlado


* 27.jpg (499.66 KB, 1000x1485 - viewed 961 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1367 on: July 15, 2012, 07:06:40 am »

Hvala Vlado na detalnom odgovoru! Znači od tu ono ima xy podkalibarnih projektila, ali za sve se može koristitit ista balistika na SUV. Wink

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1368 on: July 15, 2012, 07:12:21 am »

Gađao sam ukrajinskim potkalibarnim, a koristio kinesku balistiku za potkalibarno. I sve u sam centar mete. Potkalibarno leti gotovo ravno.

Ako možeš gledaj, trenutno sada na RTS 2, emisiju "Dozvolite..." i da vidiš kako tenk M84 u vožnji kroz kasarnu pušta dimnu zavjesu.   

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1369 on: July 15, 2012, 08:17:48 am »

I kad se pogleda ova nazovi emisija na RTS-u "Dozvolite..."  vidi se jedan detalj. To da je jedan tenk M84 gađao sa mehanički blokiranim topom je već stara stvar i stara sramota. Ali upada u oči da je na promotivnim spotovima više prikazan T72 nego M84. Ako usporedimo broj T72 prema M84 u Vojsci Srbije, neko može doći do zaključka da su M84 van upotrebe iz različitih razloga.

A razlozi mogu biti mnogi. Da ne nabrajam.

Vlado
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1370 on: July 15, 2012, 08:51:22 am »

Владо,
једно питање у вези евакуатора гасова на Т72 / М84:
како су решени отвори евакуатора гасова у цеви топа?
Да ли има отворе нагнуте ка задњаку и ка устима топа, или само ка устима топа?
Да ли се на тим отворима налазе некакви вентили? (куглица са федером, за пролаз гасова у само једном смеру)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1371 on: July 15, 2012, 09:14:58 am »

Dok Vlado ne odgovori, možda malo pomogne

Odvodnik barutiiih gasova usisno-izduvnog je tipa i služi za odvodenje zaostalih barutnih gasova iz topovske cevi posle opaljenja, čime se smanjuje količina gasova u borbenom odeljenju tenka. Uz cilindar, sa prednje strane, smešteni su prstenovi za uravnoteženje cevi. Na topu mogu biti postavljeni odvodnici sa različitim zaptivanjem na prednjem kraju (prstenasti kanali na cevi ili konusni prstenovi).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Odvodnik barutnih gasova.jpg (477.91 KB, 1076x1224 - viewed 798 times.)
« Last Edit: July 15, 2012, 10:06:38 am by Bozo13 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1372 on: July 15, 2012, 09:58:04 am »

Na sredini topovske cijevi se nalazi evakuator. Božo je već naveo za šta služi. Ispaljivanjem zrna u tom prostoru se nabije pritisak. Izaskom zrna iz cijevi u topovskoj cijevi se pritisak svodi na normalni atmosferski pritisak, dok se u evakuatoru nalazi povećan pritisak. Tada dolazi do izravnavanja pritiska tako što iz evakuatora izlaze nabijeni barutni gasovi van kroz mlaznice koje su postavljene tako da "izduvavaju" barutne gasove naprijed, na usta topa, van topovske cijevi. U tom trenutku je zatvarač topa otvoren, tako da isti protok vazduha izvlači i barutne gasove iz borbenog odeljenja.

Zaprljanost mlaznica u evakuatoru dovodi do ostajanja barutnih gasova u topu i borbenom odeljenju, a što dovodi do nelagodnosti posade, mučnine i povraćanja (lično iskustvo). Na donjem dijelu evakuatora ima vijak sa kojim se ispušta ulje iz istog, a koje je zaostalo kod čišćenja topa.


Iako rijetko objavljujem slike na forumu koje nisu moje objavljujem ovu koju sam našao u bespućima interneta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pozdrav

Vlado


* Bore_evacuator.gif (57.78 KB, 491x640 - viewed 770 times.)

* 4020887.jpg (67.38 KB, 1024x645 - viewed 761 times.)
« Last Edit: July 15, 2012, 10:18:26 am by vladimir_16 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1373 on: July 15, 2012, 10:09:11 am »

Kada smo več tu, zanimljiv snimak, slow motion.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/M12t99aENJc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1374 on: July 15, 2012, 10:18:39 am »

Владо,
хвала пуно на одговору.
Значи, на цеви се налазе млазнице нагнуте ка устима цеви, и на њима нема вентила.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1375 on: July 25, 2012, 10:29:38 pm »

Dubok naklon svima.
Naime, kada je potpisan sporazum izmedju CCCP-a i Jugoslavije o kupovini licence za T-72, dogovoreno je da Jugoslavija nece prodavati M-84 drzavama koje su bili najveci kupci sovjetskog oruzja. Moze li neko da mi napise kojim drzavama je bilo "zabranjeno" prodavati M-84? Pada mi na pamet Sirija, ali Vlado je spomenuo da je i njima prezentiran ovaj tenk.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1376 on: July 26, 2012, 11:46:26 am »

Ajde ponovo procitaj moj tekst. Polako i detaljno.

Vlado
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1377 on: July 26, 2012, 12:36:55 pm »

sad videh pardon
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1378 on: August 12, 2012, 10:06:28 am »

Panoramska fotografija unutrasnjosti tenka M84. Autor je Sasa Stojanovic.

http://www.360cities.net/image/serbian-tank-m84-inside#461.62,0.01,15.0
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1379 on: August 12, 2012, 12:03:39 pm »

Ova panoramska fotografija.

Predivno. Kao da sam u tenku. Moglo bi se otići malo u Požarevac. Da vidim ovaj tenk i posjetim rodbinu. Zadnji put sam bio u ovoj kasarni u septembru 1991 godine. Samo fali buka i da trese malo. Otprilike treća serija tenka iz 1988 godine. Međutim, pojačavač slike prve generacije. Mjenjana nišanska sprava. Laser odradio 5759 puta. Najvjerojatnije puno gađao, ali na prazno. Da je gađao sa zrnom bila bi oštećena farba na uvodniku zrna na topu.

Kad sam vidio sad http://www.360cities.net/image/srpski-tenk-m84#84.47,34.36,16.1

vidio sam da je to M84A. A nišanska sprava iz tenka M84. Nadam se da je zamjena urađena kako treba, jer ova nišanska sprava iz tenka M84 nije kompatibilna sa naponima napajanja iz tenka M84A i lako dođe do izgaranja dijelova u nišanskoj spravi u slučaju nestručne zamjene. Trošak kvara u materijalu oko 10.000 maraka.

Nedostaje plomba na računaru. Popravljan je, tako da je taj kvar najvjerojatnije bio u ovome tenku. Polomljen prekidač za unos podataka u računar na Komandnoj tabli računara.

Na tenku meteosenzor napravljen po tehnologiji ukradenoj u Švajcarskoj kod Žike Spasojevića u Institutu za fiziku Zemun, ali pogrešno montiran. U slučaju gađanja garantovani promašaj pri malom vjetru.

U tenku se vide neki "moji detalji" tako da sam bio u ovome tenku. Vide se naknadne popravke na elektronici neoriginalnim dijelovima. Mjenjani su osigurači u kutiji K1-M. Na idućoj verziji ove kutije k1-M, jedna verzija ove kutije između ove i Vihora tu su postavljeni automatski osigurači kao na razvodnoj tabli komandira i nišandžije.

Dijelovi koji su brunirani, a za koje sam tražio da budu zaštićeni cinkom, pa ofarbani u crno ovdje su naknadno ofarbani, ali u bijelo. Međutim, ova farba na ovom mjestu je mogla da dođe do silikonskih zaptivki, da se osuši na njima i sljepi sa drugim dijelovima, te da se zbog toga pokidaju zaptivke.

Nepodešen položaj lijeve ručice na Komandnom bloku nišandžije mogao bi biti razlog ulaska vode ili prljavštine u tu ručicu i dovesti do zaglavljivanja okidača mitraljeza ili dlan prekidača. To se lako podesi sa tri vijka.

Sve u svemu, klasika. Fino.

Pozdrav

Vlado


Logged
Pages:  1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.