PALUBA
March 28, 2024, 11:33:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164902 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Crockett
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32



« Reply #1410 on: September 29, 2012, 07:42:13 pm »

Hvala na odgovorima Vlado  Cool .
Danas baš sretnem drugara koji je na Akademiji, omj rod, pa smo malo pričali o tenkovima. Nije mu jasno otkud znam razlike između T72 i M84, i još svašta nešto... Malo se zatekao. Ispada da sam svu teoriju pokupio odavde, sad samo da odem i ja u vojsku i ispraksujem se  Grin .
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1411 on: September 29, 2012, 07:58:23 pm »

Ima na Palubi "Škola za oklop". Pozovi ga na Palubu, pa ako šta zapne ima gdje da pita.

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1412 on: September 29, 2012, 08:00:57 pm »

Učenje na Palubi je dobro, bar u temama koje pokrivaju stručnjaci (M-84 je svakako jedna od tih).

Sve se objasni na lakši način, tako da je svima razumljivo, te se onda po potrebi dodaju detaili, stručni izrazi i slično. Praksu još nemamo organiziranu, ali možda i toga bude. Wink

Generalno je kod svih akademija sličan problem. Svi idu po planu, umesto da na početku kažu po domače šta i kako, pa se tek onda nadograđuje sa strukom, oni direktno na struku, pa onda se pitaju zašto toliki broj studenta (bar za smer telekomunikacije u Sloveniji) zna izračunati "lomni količnik svetlobe" a neznaju po domače reči šta je to i zašto se to koristi

Svaka čast izuzetcima.

LPB
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #1413 on: September 29, 2012, 08:16:02 pm »

Jel bila ova...


* 131629_4365722274967_87508272_o.jpg (516.68 KB, 2048x1376 - viewed 187 times.)
Logged
Crockett
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32



« Reply #1414 on: September 29, 2012, 08:20:58 pm »

Koliko se ja sećam bila je  Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1415 on: September 29, 2012, 08:22:59 pm »

Alfa, ko si, šta si i odakle si, ako si ti uslikao ovu sliku. Odakle ti. Slika je iz Zalivskog rata. Onda se znamo, ali ako je tvoja slika.

Ima jedan takav na MC forumu koji je iznio detalje o kojima nikad nisam pisao, a znao ih je. Ima detalja o kojima nikad nisam pisao, niti se mogu naći bilo gdje, osim ako si bio sa mnom. Jesi li bio u mojom ekipi. Jesi li ti taj sa MC foruma.

Ako nećeš puno ime i prezime ima opcija PP.

Vlado
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #1416 on: September 29, 2012, 08:29:46 pm »

Nisam taj Vlado...o tenkovima znam iz knjiga i najviše od tebe, a sliku sam našao na nekom američkom forumu.... a inače sam iz Slovenije a moje ime ti ništa ne bi značilo.Bilo je mnogo sličnih slika ali baš ovi rovovi ispred tenka...nekako se ih ne sečam..
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1417 on: September 29, 2012, 08:38:35 pm »

OK

Hvala.

Jedan je na MC forumu pisao o nečemu iz Kuvajta, a o tome zna maksimalno desetak osoba. Živih. Bilo je slanja mrtvačkih sanduka iz Kuvajta u Beograd, ali o tome neću da pišem. Ovaj je pisao ispravno o detaljima o kojima svi pogrešno pišu. Nisam ja objavio te pogrešne detalje, a nije ni potrebno da objašnjavam da su pogrešni. Ali se sa tim indentifikovao kao neko ko poznaje materiju. Ko poznaje materiju zna mene, a i ja njega. E tu je problem.

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1418 on: September 30, 2012, 08:24:29 am »

Dakle, Danko Martinović, zvani Hans zato što ima (je imao) plavu kosu kao pravi Švabo i plave oči. Poznat kao Hans ili Švabo. Zajedno smo 1991 godine otišli u Saudi Arabiju u rat. Prije rata radio je u Famos-u na tenkovskom motoru. Prije Famosa radio je u Sarajevu na servisu teških mašina i kamiona.
Neki su ga zvali Danko, a neki Hans ili Švabo. Negdje 1996 godine ja i on u Ambasadi SRJ u Kuvajtu. Dođe ambasador i pita ga: "Danko, znaš da je doktoru Srbi (doktor iz Niša, Srba Trifunović, ljekar rukometne reprezentacije SFRJ, a kasnije zaposlen u Ministarstvu sporta Kuvajta, specijalista sportske medicine) neki Švabo napravio pecanu za kuvanje rakije."
Gledam ja Hansa, gleda on mene, i samo klimnu glavom da ćutim. Kasnije mi reče da je u kasarni napravio komplet opremu za destilaciju rakije. Od prokrona koji je našao u uništenim kuhinjama nakon američkog bombardovanja. Kasnije mi je rekao da nikom ne kažem za to, jer ako se sazna u Kuvajtu, a Jugovića stotinjak ima da krepa radeći.

Neke njegove izjave.

http://www.tanjug.rs/videodet.aspx?galID=41660&videoID=120210

http://www.tanjug.rs/videodet.aspx?galID=41660&videoID=120205

http://www.tanjug.rs/videodet.aspx?galID=41660&videoID=120209
Na ovome slide show-u vide se u radionici u 15-toj brigadi Bane iz VTI-ja, sadašnji vlasnik firme Revita Altamed, Jovan Đorđević, prevodioc, Hans, Rade iz Kruševca, Zoran iz Subotice,  u pustinji ispred ševrleta u kojem sam ja kasnije imao sudar, Hans u sredini, desno je Jovan Želčević, prevodioc (rođen i odrastao u Kairu, sin diplomatskog predstavnika SFRJ u Ambasadi SFRJ u Kairu, djete prevodioca, najbolji prevodioc za arapski jezik u SFRJ koji je na prvom času arapskog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu tri puta ispravio profesora arapskog jezika. Drugog dana po odsluženju vojnog roka postavljen za ličnog prevodioca Veljka Kadijevića.) Lijevo je Savo. Elektro inžinjer iz Đure Đakovića. Kasnije Jasika Petko iz Pala. Pored drvenog sanduka na zadnjem dijelu tenka. Čovjek koji izvadi motor iz tenka, rastavi ga i sastavi u tenkovskoj radionici. Bez nekih posebnih alata. Gledam ga ja i pitam kako to može bez specijalnih alata. A on se nasmije, i reč : "Pa sve i jedan motor za M84 sam ja lično sastavio."

Pored tenka stoje u redu dobri prijatelji, Savo, optičar, je na tenku, a pored tenka je i Laza, optičar. Mislim da sam objavio slike kad smo ja i Laza radili u Teheranu.

Hans i ja smo veoma rijetki nemuslimani koji smo bili u Meki u Saudi Arabiji.

Hans vježba stavljanje gas maske. Tad je bila opasnost od ABHO napada, pa smo svi stalno nosili gas maske. U logoru u Saudi Arabiji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hans leži ispod tenka.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svjetki rekord u brzini izlijetanja iz kanala u radionici, ispod tenka drži Hans. Radio ispod tenka, a u kanal upala zmija. Izlijetanje je bilo trenutno.

Svjetki rekord u iskakanju iz tenka, i skidanju hlaća u pustinji drži Savo iz Sarajeva. Ulazio u tenk, a nešto mu se zavuklo odozdo u nogavicu. Katapultirao se iz tenka.

Pričao mi Jovo Želčević neke dogodovštine iz vojske. Došli Libijci na pregovore u Beograd kod Kadijevića, I Jovo prevodi. Toliko je dobro prevodio arapski da su se Libijci zbunili da su mislili da je došao sa Libicima kao njihov prevodioc. Pa je ispao nesporazum.

Pozdrav

Vlado


* 11.JPG (315.72 KB, 1216x1818 - viewed 408 times.)

* 15.JPG (473.32 KB, 1818x1228 - viewed 395 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1419 on: September 30, 2012, 08:59:45 am »


Vazduh treperi kao da nebo gori.



Sprema se oluja  Smiley
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #1420 on: September 30, 2012, 11:41:21 am »


Svjetki rekord u brzini izlijetanja iz kanala u radionici, ispod tenka drži Hans. Radio ispod tenka, a u kanal upala zmija. Izlijetanje je bilo trenutno.

Svjetki rekord u iskakanju iz tenka, i skidanju hlaća u pustinji drži Savo iz Sarajeva. Ulazio u tenk, a nešto mu se zavuklo odozdo u nogavicu. Katapultirao se iz tenka.

Pozdrav

Vlado

Ima jos jedna kategorija u postizanju rekorda a to je  u napustanju tenka u slucaju da te pogodi potkalibarni projektil, brz si nema stoperice da izmeri vreme izlaska iz tenka, cupas kablove od RUT-1 prevrces se perko kupole ali bez posledica...ne pozeleo nikom.....
« Last Edit: October 08, 2012, 01:57:52 pm by SOLARIS 1972, Reason: skraćen citat » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1421 on: September 30, 2012, 12:02:06 pm »




   Ko je onaj visoki deran sa naočarima na grupnoj fotografiji pored tenka? Imam utisak da su mu ostali ni do ramena po visini. Da li je dečko stvarno toliko visok i koliko?




Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1422 on: September 30, 2012, 02:10:01 pm »

Zoran, Subotica, 205 cm. Automat punjenja. Sada ima privatnu stolarsku radionicu.

Da ne navodim prezime i broj telefona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Baki živi u Zemunu, a Savo u Banja Luci.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Savo, Zoka i Baki.jpg (502.42 KB, 1000x1495 - viewed 353 times.)

* Savo, Zoka i Baki, pustinja.jpg (517.47 KB, 1500x1013 - viewed 339 times.)

* 25.JPG (555.6 KB, 1818x1228 - viewed 326 times.)
« Last Edit: September 30, 2012, 02:15:02 pm by vladimir_16 » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1423 on: September 30, 2012, 03:34:33 pm »




    Nema šta, pravi tenkista!

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1424 on: September 30, 2012, 08:22:13 pm »

Ko, Zoka. Nije baš za tenkistu, ali dobro radi posao u tenku.

Sad kad sam pisao o Hansu, sjećam se kako me prešao negdje u maju 1991 godine u Kuvajtu. Stanovali smo stan do stana. I zove on mene, kaže opšta frka je dolazi neki naš general kod njega u stan, pa daj da se sredi. I nas nekoliko navalilo da glancamo i čistimo. Nakon dva sata glancanja i čišćenja nam se zahvalio što smo mu fino očistili stan.

Hans je nekoliko dana proveo u zatvoru u Kuvajtu. Išao je na posao svojim ševrletom, a iz bočne ulice izišao je Kuvajćanin i udario ga. Pošto je stranac u Kuvajtu uvijek kriv strpali su ga u zatvor na nekoliko dana. Onda je doktor Srba potegao neke šeike, te su ga pustili.

Negdje u aprilu 1996 godine u toku vojne vježba u pustinji uhvatili su ga Kuvajćani, njega i još dvojicu naših, svezali ih i mlatili čitav dan u pustinji. Govorili su Kuvajćani da Srbe treba ubiti. Danko je Hrvat. Ali to ovi ne znaju. Nakon toga je odležao jedno vrijeme u bolnici. SDPR nije ni prstom mrdnuo zbog toga.

Velike pare je zaradio tako što je nakon posla išao da sjedi ispred određenih radnji i firmi. Vide ga bjelci i onda tu dolaze bjelci. Amerikanci. Bjelci ulaze u radnje gdje su bjelci ispred. To je kao označavanje pripadnosti firme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Danko i Zvonko su bili cimeri. O Zvonki sam već pisao. Prevodioc.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Po pustinji smo se rado muvali. Slika iz jula 1991 godine. Nije bilo nešto vruće u pustinji. Oko 40 stepeni. Rastureni tenk T59 sa topom 100 mm, dodatnim laserom za mjerenje daljine i bacačem dimnih kutija 82 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vlado


* pustinja.jpg (149.21 KB, 800x600 - viewed 134 times.)

* Kuvajt, zabranjene strasti.jpg (158.38 KB, 1004x688 - viewed 149 times.)

* Kuvajt, zabranjeno voce.jpg (158.79 KB, 985x676 - viewed 148 times.)

* Tenk T59 sa laserskim daljinomjerom.jpg (142.97 KB, 949x585 - viewed 168 times.)
Logged
Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.