PALUBA
March 28, 2024, 10:44:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164842 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1500 on: October 17, 2012, 10:42:28 pm »

Klasični remont podrazumeva dovođenje vozila čiji su vitalni sklopovi potrošeni u radno stanje ali se time ne rešava tehnološki zaostatak.

O tome mislim, kada pitam za tu modernizaciju umesto remonta. Znam da je sve odvisno od mogučnosti kupca, od mogučnosti ponudnika i stvarnim potrebama.

Razmišljam oko toga, da bi u "normalnom" radnom veku tenka M-84 bilo dobro razmisliti oko sledečega:

Nisam stručnjak oko toga, pa bi molio da ako pričam gluposti da se ne ljuti previše.
 Uzmimo, da se remont radi na 4 godine i da se nam nekako godine poklope sa razvojem sistema za Vihor .

1986
Godina proizvodnje tenka ili bolje uvođenja u operativu

1990
Prvi remont/modernizacija. Menja se istrošene resurse na tenku. Motor se dovodi na verzjiju M-84A, napravi se SW update SUV i odpravljaju bugovi, koji su uočeni u tih 4 godine.

1994
Tenk dobiva ERO oklop, te menjaju istrošeni resursi. Nadgrađuje se SW i HW za SUV, unosi nove tipove municije, koji su se u tom vremenu razvili.


1998
Pošto je Vihor več u serijskoj proizvodnji, na tenkovima se menja SUV sa SUV iz Vihora, motor se dovodi na "vihor" nivo, po potrebi se menja istroženo podvozje sa ojačanim iz Vihora, top se zbog istrošenosti menja sa novim, sa bajonet sistemom menjanja cevi. Sistemi veze se po potrebi menjaju. Uglavnom radi se unifikacija sa Vihorom, zboj veče količine proizvoda i smanjenja cene komada komponente Vihora.

Dali bi takav sistem postepene nadgradnje bio u konačnoj fazi jednak ili jeftiniji sistemu 3 remonta + generalne modernizacije tenka na standard M-84D ? Verovatno je napravljena kakva studi ekonomske isplatlivosti jednog i drugog primera.


LPB


« Last Edit: October 18, 2012, 01:13:27 am by Bozo13 » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1501 on: October 18, 2012, 12:53:49 am »




   Na dobrom si putu ! Na ovaj način se remontuju i apgrejduju američki Abrams tenkovi. Svako povlačenje iz jedinice i ulazak u fabriku u kojoj se vrši remont, a koja se nalazi jedino u SAD, pored popravke oštećenih i pokvarenih sklopova vrši se i modernizacija i prevođenje u napredniji model. Bar tako su se pohvalili u emisiji o ovom tenku na Exploreru. To je moguće u moćnim armijama kakvu imaju SAD, da tenk vuku sa jednog kraja sveta na drugi zbog remonta i da on za to vreme bude zamenjen drugim ispravnim iz rezerve! Između ostalog i zato što se remont njegovog pogonskog agregata može vršiti jedino u fabrici u kojoj je proizveden zbog izuzetne složenosti. A kad je Abrams već u rodnom domu, nije na odmet da se nabaci nova tehnologija vredna desetine hiljada dolara. Stara se skida, remontuje i montira na vozila kojima su opremljene savezničke snage iz NATO.

   Ovakav način održavanja je moguć u virtuelnom svetu gde se pare nemilice troše na naoružanje. Drugo pitanje je da li je to svrsishodno. Napravili ste šinobus koji maksimalno zadovoljava zahteve, posada je jedva savladala primenjenu svemirsku tehnologiju i spremna je da u eventualnom sukobu jurne sa njim na neprijatelja, kad zvrrrr. Istekao je resurs i vozilo se upućuje na remont ( da li u Čačak, Slav. Brod ili u Ameriku, nećete ga videti ,,šest mjeseci - godina,, svejedno ) i kada se vrati opremljen je novom nišanskom spravom, termovizijom, aktivnim oklopom, digitalnim radio-uređajem koji ujedno prenosi kartu zemljišta na displej komandira u realnom vremenu itd. itd. Posada ponovo počinje da savlađuje najnoviju tehnologiju, završavajući uz put doktorate iz elektronike i mašinstva, da bi bila spremna da ih pretpostavljena komanda gurne u najveće žarište sa vremenom preživljavanja koje se meri desetinama minuta, za platu koja se nalazi na donjoj grani lestvice u državnoj službi?  Neefikasno i jako skupo, opravdano jedino ako trošite tuđe pare pod izgovorom da je to neophodno.
   
   Bivši SSSR je imao jaku proizvodnju tenkova i u svakoj novoj seriji je unosio modifikacije, verovatno u skladu sa sugestijama ljudi koji ih opslužuju. Vidljive su brojne razlike između tenkova koje deli samo jedna godina starosti. Što su mlađi to su pouzdaniji i kvalitetniji.

   Slično Ruskim i naši tenkovi se razlikuju po serijama ne samo po serijskim brojevima već po primenjenim različitim rešenjima. Tako na nultoj seriji imate IC far za nišanjenje, na prvoj ga nema ali je meteo-senzor još uvek na četvrtastoj cevi odsečenoj brusilicom sa stola iz vojničkog restorana itd. Tenkisti iz prve i sa leđa pogađaju prve tri cifre. Ovde je očigledno presija od strane političkog i vojnog rukovodstva da se što brže osvoji proizvodnja domaćeg tenka uticala da se primene delimično uspešna rešenja koja su na kasnijim modelima zamenjena. Međutim iako su svi tenkovi iz nulte serije bar jednom bili na remontu i dalje imaju WC šolju fiksiranu za cev topa i nogu od stola zakajlanu za kupolu. Jednostavno, tim koji dobija ne treba menjati. Pa i T-55 smo rashodovali nakon 30-tak godina službe a da se ništa na njemu nije modifikovalo, iako je bilo više projekata svi veoma uspešni. Jednostavno, sredstva iz prve linije odbrane treba da su što efikasnija i što jeftinija pošto će u zamišljenom sukobu najviše stradati. Zato npr. osnovna varijanta MIG-21 nije bila farbana već se isporučivala u aluminijumskoj srebrnoj boji. Farbanje nadzvučnih aviona je jako skupo, a ako se ne uradi kvalitetno može da uspori avion ili izazove druga oštećenja ( ionako je to bio avion koji je bio u prvom ešelonu PVO i bilo je predviđeno da će imati najviše gubitaka) pa zašto onda rasipati resurse.

   Svaka država zbog toga na različite načine rešava pitanje remonta i modernizacije, u zavisnosti od doktrine i materijalnih sredstava. Ne manje važno pitanje je i ko će upravljati složenim borbenim sredstvom, kakav je tehnološki nivo posada i komandi koje će ga koristiti. Šta vredi Kuvajtu da modernizuje svoje M-84 kada u njima sede plaćenici iz susednih siromašnih zemalja koji su nepismeni i sasvim im je svejedno što natpisi nisu na arapskom. A tenkisti kao rod vojske uvek idu prvi i imaju najveće gubitke pa se i taj faktor nameće kao presudan što se tiče ulaganja.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1502 on: October 18, 2012, 06:32:21 am »

Napisali ste svega ovdje.
A prvo ste zaboravili. A ko to plaća. Ima li se, može li se.

Popravljao sam u JNA tenkove T72. Rjetko kad sam nailazio na dva ista. Ali dobro rade. Zašto da moraju biti isti. Da bi isti to bi značilo da se moraju neki dijelovi mjenjati. Ako se mjenjaju, znači da ih neko treba napraviti, a to košta.
Jeste da je to ludnica za magacionere zbog puno različitih dijelova, a sklopovi su veoma slični, samo se razlikuju po serijama, ali se rješava po sistemu "daj mi to sve što imaš na stalažu u radionicu, pa ću se snaći".

Već sam pisao da smo u Kuvajtu popravljali i prekidače. Rastavimo neispravni prekidač, pa ga popravimo. Majstor Petko rastavi tenkovski motor u kasarni, u radionici, popravi ga i vrati nazad u tenk. Takav je motor.

Mali kvar na tenkovskom motoru Abramsa, dođu tri crnca i crnkinja od 100 kila žive vage sa dizalicom, izvade ga stave novi, a ovaj šalju u ameriku na popravku. Takav je motor, ili je takva politika održavanja.

Ode na posao.

Nastavljam kasnije.

Pozdrav

Vlado
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #1503 on: October 18, 2012, 10:13:54 am »

Upravo u ovome je i razlika zapad-istok. Dok g. Vlado ima super zanimljive priče i dogodovštine s raznih strana svijeta njegov pandan na zapadu ima kučerinu s bazenom, mečku u garaži, mačku za sekretaricu i ljetuje gdje mu padne na pamet. Na MC forumu je rasprava o tome koji je tenk najbolji, istok-zapad bla bla.
Da li je bolji BMW ili Lada? To nije pitanje, nego vrijedi li jedan BMW kao 10 Lada. To je po meni i mentalitet Istoka. Napravi 10 jeftinih tenkova i sigurno ćeš srediti 1 zapadnog. I onda udri po improvizaciji, nesposobnosti, krđi, nepotizmu.... Osobno sam uvijek za zapadnu varijantu, jer posao je posao. Ajmo recimo dobiti licencu za proizvodnju Leoparda  Grin.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1504 on: October 18, 2012, 10:44:52 am »

Napisali ste svega ovdje.
A prvo ste zaboravili. A ko to plaća. Ima li se, može li se.

Popravljao sam u JNA tenkove T72. Rjetko kad sam nailazio na dva ista. Ali dobro rade. Zašto da moraju biti isti. Da bi isti to bi značilo da se moraju neki dijelovi mjenjati. Ako se mjenjaju, znači da ih neko treba napraviti, a to košta.
Jeste da je to ludnica za magacionere zbog puno različitih dijelova, a sklopovi su veoma slični, samo se razlikuju po serijama, ali se rješava po sistemu "daj mi to sve što imaš na stalažu u radionicu, pa ću se snaći".

Već sam pisao da smo u Kuvajtu popravljali i prekidače. Rastavimo neispravni prekidač, pa ga popravimo. Majstor Petko rastavi tenkovski motor u kasarni, u radionici, popravi ga i vrati nazad u tenk. Takav je motor.

Mali kvar na tenkovskom motoru Abramsa, dođu tri crnca i crnkinja od 100 kila žive vage sa dizalicom, izvade ga stave novi, a ovaj šalju u ameriku na popravku. Takav je motor, ili je takva politika održavanja.

Ode na posao.

Nastavljam kasnije.




Pozdrav

Vlado


Kod svake stvari zavisi sve u dobrom i smišljenom disajnu. Po mome je pogrešno, da svaki tenk ima "svoje" djelove i da su pravljeni zanatljisko i ne serijski. Po mome se glavni nedostatci moraju rješiti u fazi prototipova i nulti seriji. Kada se nedostatci rješe, onda ide neka serija tenkova od nekoliko stotina. Poslije nekoliko godina zbog nove tehnologije napravi se možda nova verzija tenkova, i opet se pravi nekoliko stotina tenkova, koji su isti.
Posle nekog remonta, oni tenkovi se pokušaju da dovede do nivoja, kojeg su imali tenkovi poslednje serije. Tako da bi JNA moža dvega imala oko 3 do 4 različita lota za svu oklopnu tehniku.

Po mome je zapadni model dobar (dođe 3 crnca i crnkija i zamjene motor). Jedino to ni dobro, da se ovaj pošalje u fanriku (motor bi se trebao popraviti na nivoju bigade ili divizijske radionice). Manji nedostatci i kvarovi bi se trebali popraviti i bez vađenja motora....
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1505 on: October 18, 2012, 11:05:27 am »

O tome mislim, kada pitam za tu modernizaciju umesto remonta. Znam da je sve odvisno od mogučnosti kupca, od mogučnosti ponudnika i stvarnim potrebama.

Razmišljam oko toga, da bi u "normalnom" radnom veku tenka M-84 bilo dobro razmisliti oko sledečega:

Nisam stručnjak oko toga, pa bi molio da ako pričam gluposti da se ne ljuti previše.
 Uzmimo, da se remont radi na 4 godine i da se nam nekako godine poklope sa razvojem sistema za Vihor .
Можда и грешим, али колико ми се чини пракса на овим просторима је била да се неко средство експлоатише уз минимум одржавања док не постане зрело за музеј. Не знам да ли је иједно средство у ЈНА добијало редовне модернизације, осим кад је било крајње неопходно.

Да не коментаришем план унапрађења тенка - требало би приметити да би ЈНА имала велики број Т-55, којима би било потребније унапређење да би могли да се користе. Зато мислим да би 90-их било вероватнија модернизација Т-55, него М84. Али и то би било мало вероватно...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1506 on: October 18, 2012, 02:52:41 pm »

Quote
Ohrabreni velikim medjunarodnim interesovanjem za tenk M-84A, pristupa se razvoju radikalno unapredjene verzije tenka M-84A- projektu V2001.
                                                                   Srpski Oklop, Tenk Vihor
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1507 on: October 18, 2012, 11:26:25 pm »

Upravo u ovome je i razlika zapad-istok. Dok g. Vlado ima super zanimljive priče i dogodovštine s raznih strana svijeta njegov pandan na zapadu ima kučerinu s bazenom, mečku u garaži, mačku za sekretaricu i ljetuje gdje mu padne na pamet. Na MC forumu je rasprava o tome koji je tenk najbolji, istok-zapad bla bla.
Da li je bolji BMW ili Lada? To nije pitanje, nego vrijedi li jedan BMW kao 10 Lada. To je po meni i mentalitet Istoka. Napravi 10 jeftinih tenkova i sigurno ćeš srediti 1 zapadnog. I onda udri po improvizaciji, nesposobnosti, krđi, nepotizmu.... Osobno sam uvijek za zapadnu varijantu, jer posao je posao. Ajmo recimo dobiti licencu za proizvodnju Leoparda  Grin.


    A zašto kada pomenemo Ruse svi pomisle na Ladu i čak je porede sa BMW-om. Ta dva auta nisu u istoj klasi. Zašto niko ne poredi Čajku i BMW? E tu bi već bilo drugačije.

   Priča o održavanju i modernizaciji naoružanja je jako povezana sa novcem i potrebom. Male, siromašne zemlje, sa osrednjim tehnološkim nivoom ne mogu ulagati puno novca u vojsku, naročito ako su u ekonomskom kolapsu a na spoljno-političkom planu nemaju na vidiku ratne sukobe. Zapadna varijanta se svima nama sviđa, ne treba tu biti mnogo pametan. Neka nas poslodavac plati kao na zapadu i imaće isti učinak bez problema. Uostalom kada su naše plate bile kao na zapadu pravili smo i tenkove i brodove i avione. I to ne tako loše, čak šta više prodavali smo ih mnogo bogatijim zemljama koje su mogle da uzmu i taj Leopard pa nisu. Imali smo bolji proizvod.

   Improvizacija mi više ne smeta, smatram je načinom života kao Rock 'n Roll . Nesposobnost, krađa, nepotizam, diletantizam i sl. su isto tako načini života ali drugih, uspešnih ljudi kojima ja ipak ne zavidim. To je još jedna prepreka koju mladi, talentovani ljudi moraju da pređu da bi se dokazali, pa su zbog toga verovatno snalažljiviji kada odu na zapad i brzo zauzmu zaslužene pozicije. Za nas pripadnike srednje generacije koja je nastala u socijalizmu, kalila se u kapitalizmu a završiće u robovlasništvu je kasno i možemo samo da pričamo o starim dobrim vremenima.


Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1508 on: October 19, 2012, 08:20:31 pm »

Znam da smo već pisali o upotrebi raketa na tenkovima u ovoj temi, ali ne mogu da nađem da li smo pominjali ovaj citat sa wikipedije:

Quote
The Refleks is used in the T-90 and Serbian M-84AS and some versions of the T-80 and T-84 tanks.

Citat je iz članka o raketi 9M119 Svir.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1509 on: October 19, 2012, 08:25:30 pm »

Kao laik, ako ima SUV iz T-90 ne vidim razloga zašto nebi mogao.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1510 on: October 19, 2012, 09:42:23 pm »

Na ovoj varijanti tenka T72, a koja se zove M-84AS Rusi su, a ko bi drugi, napravili sve što je na tenku, pa i elektroniku vođenja ove rakete.

Malo mi je glupo to što se piše o jednom komadu tenka, i eventualno nekih pokušaja oko toga, a kojima su date drugačije oznake da bi se dobio dojam da ima više nekih verzija.

Došli Rusi u TRZ Čačak napravili nešto što je neko nazvao "Serbian M-84AS". I onda je to ponuđeno na prodaju kao modifikacija M84. Tu je karakteristično za ovaj jedan komad tenka samo otvor na kupoli za nišansku spravu. Kod ruskih tenkova na kupoli postoje posebni otvori za dnevnu nišansku spravu i noćnu nišansku spravu. Na M84 bio je (ima, postoji) jedan otvor na kupoli za integrisanu dnevno noćnu nišansku spravu. Taj otvor na M84 ima bazu sprave (mjesto gdje se montira nišanska sprava) istu kao baza noćne nišanske sprave na ruskim tenkovima T55 i T72. I po tome se razlikuju kupole na M84 i tenkova serije T72. Ostalo su sitne razlike. Govorim o kupoli.

Ovo je urađeno u TRZ Čačak. Uradili Rusi. Njižnji Tagil. U TRZ Čačak rashoduju tenkove M84 jer ne mogu (ili ne znaju) da ih poprave. I sad iz TRZ Čačak izađe ovakav tenk.

Pa TRZ Čačak je dao potvrdu (napismeno) da se 13 tenkova iz Vranja ne mogu popraviti i ti su tenkovi pretjerani u Smederevsku Palanku na čerupanje. I sad iz te firme izlazi "Serbian M-84AS".

Malo nerealno.

Jedinicu u Vranju popunjavaju sa T72. Šta će biti kad se i ti T72 poprave.  Popuniće ih sa T55.


U toku "Član 11" sam popravljao i vraćao u jedinicu tenkove M84 sa ulaznom rupom na kupoli prečnika 15 cm. Sa uslovima kakvi su bili tada. I dovodio ih u 100% funkcionalno stanje i u traženu tačnost sistema upravljanja vatrom.

A ovi u TRZ rashoduju u mirnodopskim uslovima 13 tenkova M84. I prave "Serbian M-84AS".

Kad bi se još malo raspitao možda bi ovaj broj tenkova bio veći.

Nešto tu ne štima.

Ni Kuvajćani nisu nasjeli na ovu prevaru.

A što se tiče Wikipedije, tamo piše da u Siriji ima tenkova M84.

Prije dva tri dana sam pisao o termooblozi na topu tenka T72, a koji je prikazan na sajmu naoružanja u Beogradu, 2007, 2009 i 2011 godine. Ni tu nešto ne štima. Promjena ljuljajućih i trzajućih masa topa. Pa to su ogromne promjene u dinamici topa i kupole. Nije se mogla navući abrazura na top, a i vidljivi su tragovi koji ukazuju da taj tenk nije gađao sa tom modifikacijom. Ni to nisu napravili kako treba. Pokušaj prevare je opet neuspio.

Ja nisam nasjeo na ovu prevaru.

S poštovanjem

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1511 on: October 20, 2012, 11:48:46 am »

Modernizacija tenka M-84
Sredinom devedesetih sa mojim prijateljima iz Bosne boravio sam u jednoj ex Ruskoj državi i imao priliku da nešto saznam o T-80U.

Na ovaj tenk se od 90 god. pored turbine 0d 1250ks ugrađuje i sistem koji iz topa ispaljuje rakete Refleks KUV9K119M. Pošto nije moj fax ali su mi pričali o sistemu Iriš i kobra i mogućnostima koje oni nude kao prilično dobra zamena za naš SUV koji su oni imali prilikom testiranja M-84 ali ga nisu kopirali nego su svoje sisteme poboljšavali na osnovu njegovih rešenja.

Ne treba nikoga kritikovati ako uzme rusku kupolu koja svakako ima prednosti i stavi je na M-84 ali da to ne bi bila prosta reprodukcija sistem se mora dopuniti sa novim dostignućima kako bi bio prepoznatljiv i prihvatljiv za kupca.

Mi još uvek imamo VTI koji ima dobre resurse i koji bi mogao doprineti da se naša Vojna industrija pokrene i od proizvođača municije, lovačkog naoružanja i ponekog prototipa postane pokretač naše mašinske i elektro industrije.
Dok se to ne desi mi ovako možemo ćaskati!
Pozdrav!
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1512 on: October 20, 2012, 01:49:28 pm »

Pa TRZ Čačak je dao potvrdu (napismeno) da se 13 tenkova iz Vranja ne mogu popraviti i ti su tenkovi pretjerani u Smederevsku Palanku na čerupanje.

Stoje tamo u kasarni već neku godinu, niko ih ne dira. I meni je bilo čudno šta će 84-ke tu kad se tamo nalazi samo gvožđurija za topionicu - razna sitnija artiljerija (nisu im čak ni cevi pokrivene), Prage itd.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1513 on: October 20, 2012, 01:57:17 pm »

Dakle, ipak su tamo. U Smederevskoj Palanaci.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1514 on: October 20, 2012, 02:28:24 pm »

Znam dobrog čoveka i majstora, koji bi iz tih 13 bar 11 usposobio. Samo šteta što ga neznaju motovirati.
Logged
Pages:  1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.