PALUBA
March 28, 2024, 06:30:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165266 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1560 on: October 28, 2012, 09:37:05 pm »

Različite verzije komandne table.

Za različite verzije tenkova postoje i različite verzije sistema, softvera i hardvera. Ono što je vidljivo je komandna tabla računara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Verzija koju sam napravio u Kuvajtu za tenk M84AB. Automatsko ubacivanje odabrane balistike dobivanjem signala od automata punjenja. Znalo se desiti da se top napuni sa jednom vrstom municije, a da se gađa sa balistikom druge municije. Ovdje toga nema, a i ne gubi se vrijeme na mjenjanju balistike u računaru.
Ovu sam verziju na brzaka sklepao u Kuvajtu. Kasnije sam napravio verziju bez ovog dodatnog kabla i bez dodatnog bušenja. Ponuđeno kao mala izmjena Vojsci Srbije, međutim, odgovor je bio da sam ja stranac, a da od stranaca ne kupuju ništa. Nakon 2 (dva) dana sam promijenio firmu. Vidio da tu više nama ljeba.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Verzija za domaći tenk M84.

Na zadnjim serijama komandne table više se natpis nije gravirao kao na prvim serijama, nego su se pravile komandne table bez natpisa, a zavisno od kupca i vrste tenka (municije) na komandnu tablu se stavljao tanki lim sa potrebnim natpisima, domaći, arapski, engleski itd.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Verzija koja sam ugradio u tenk M60, a Iranci je ubacili u tenk Zulfikar.

Možda nađem još koju verziju u računaru.

Pozdrav

Vlado


* komandna tabla racunara, modifikovana, arapska verzija.jpg (187.93 KB, 965x544 - viewed 401 times.)

* Fotografija-0049.jpg (125.66 KB, 1200x618 - viewed 394 times.)

* Zulfiqar1_(15).jpg (191.65 KB, 937x703 - viewed 408 times.)
« Last Edit: October 28, 2012, 10:00:45 pm by vladimir_16 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1561 on: October 28, 2012, 10:48:18 pm »

Evo, našaosam još dvije slike komandnih tabli računara.

Ovu sam montirao u tenk u T-85-III u Kini. Naočale nisu sastavni dio table. Za vrstu municije stavio sam naljepnicu bijele boje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A ova je u hrvatskoj verziji tenka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 17[1].jpg (46.78 KB, 710x514 - viewed 402 times.)

* Firecontrolsystem.jpg (17.07 KB, 438x291 - viewed 521 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1562 on: October 29, 2012, 07:16:07 am »

Sad razgledam ove komandne table i vidim na hrvatskoj verziji komandne table isti amortizeri kao na ovima na kojim sam radio. Amortizeri su pravljeni u fabrici Fagum Zvornik. Fabrika gume i gumenih proizvoda. Na početku proizvodnje tenka uvozili smo skupe amortizer iz Francuske. Kasnije smo prešli na domaće proizvode. Kupujte domaće, a i jeftinije. Nakon izvršenih ispitivanja sa više vrsta amortizera odlučili smo se za ove koji su na slikama. Sad ih vidim na hrvatskoj verziji. Mogli su prebaciti koju kunu za inovaciju.

Na prvoj slici komandne table, ova verzija za Kuvajt, vidi se na lijevom nosaču, neofarban dio oko donje rupe za pričvrščenje na zid kupole. Zbog boljeg spajanja električnih masa.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1563 on: October 29, 2012, 07:33:43 am »

http://www.postanivojak.si/fileadmin/content/dokumenti/RevijaSV/MONOGRAFIJA_45_okb.pdf

Nešto za Vladu (i naravno ostale) na 23 stranici ove publikacije - slika ugradnje radio uređaja TN Tadiran te time preuređeno mesto komandira tenka.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1564 on: October 29, 2012, 09:57:00 am »

Ko što vidim, dvije radio stanice. Ali to se ne vidi po tenku unutra, nego po tenku sa vana. Fino. Malo je nagurano mjesto komandira. Ipak ništa bez Čajevca. On ostaje u teku vječno.

Ponovo vidim neke starješine iz JNA. Nisam ih vidio (sliku) još od JNA.

Vide se modifikacije Iskre, CEO, sadašnje Fotone, SUV. Tadiran radio oprema. Mogla bi ići i za Kuvajt, ali samo da nije iz jevrejske države. Odlićna je. Na kupoli je sistem za rano upozoravanje obasjanosti laserskim zrakom. Ovo su Slovenci nudili u Kuvajt 1996 godine, ali nisu prodali. Sličan sistem su nudili i iz Instituta za fiziku Zemun, ali ni to nije prošlo. Na svu sreću. "Stručnjaci" iz Instituta za fiziku Zemun, a koji održavaju sada tenkove M84 u Srbiji, su nakačili ovaj sistem za rano upozoravanje na napon 10 volti, a koji služi samo i jedino kao referenca sistema tačnosti A/D konverzije u tenku. Napon nije za napajanje nekog uređaja u tenku. Stabiliše se unutar 10 mV, a inače je stabilisan svo vrijeme unutar 1 mV. I dođu, ne znam kako da ih nazovem, i nakače na njega napajanje ovog sistema. Pregrijan dio, pregrijan A/D konvertor itd. Trajno uništen sistem tačnosti gađanja. Sad ti "stručnjaci" održavaju tenkove u Srbiji. Ne bi im dao da mažu crnom kremom za cipele točkove tenka, a što se inače radi kod smotri. Da mi je samo vidjeti kako održavaju te tenkove.

Kad sam vidio u Kuvajtu šta su uradili, **bo sam im sve po spisku. Rekao sam im: "Koji ste vi idioti, ko vas pusti u tenk". i da ne nabrajam više.

Na ovom dokumentu se vidi "postrojavanje" municije, ovdje na slici TF zrno, a na strani 26. Nije mi poznat razlog takvog postrojavanja. Je li to neki lokalni način popune tenka ili slika za slikanje kao što ima u svakoj vojsci, a radi prikupljanja poena kod nadređenih. Standardni način rukovanja sa municijom je vađenje jednog po jednog zrna iz sanduka, montiranje upaljača i prebacivanje u tenk. Ovo je nepotrebna manipulacija sa municijom. Obično dođe kamion sa municijom pored tenka, na kamionu se pripremi zrno i ubaci u tenk. nema potreba, ako kamion još kome ne treba da se iznose sanduci iz kamiona, pa se po pražnjenju sanduka vraćaju u kamion. Tu je bitna težinska oznaka zrna, da sva zrna budu istih težinskih oznaka zbog rasipanja na meti, a i temperatura zrna.

Sve ove tenkove M84 u Sloveniji sam nekad održavao. U svakom ima još moj potpis sa datumom rada. Neke su slike iz Vrhnike, koliko me sjećanje služi.

Ali Pivka,     Grin Grin Grin ne smijem komentarisati, ima maloljetnika na forumu.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1565 on: October 29, 2012, 01:57:09 pm »

Rusi su 50-ih godina atomskom udaru izložili celu brigadu!
Znaš li nešto više o ovome Kumbor?
To mora da su bile petice?

Znanima me ovo jer mislim da je DRHT samo šminka u tenku, kao i PNZ obloge.
Opet zavisi gde se desi nuklerani udar u odnosu na tenk, ako je to 3-4 km onda možda nešto i znači. Zavisi i kakav je udar ili kolika je kontaminacija tla kuda se kreće tenk.
Logged
Snowy
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181



« Reply #1566 on: October 29, 2012, 02:15:38 pm »

Malo slovenskih M-84:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Tank_M-84.JPG (156.96 KB, 797x565 - viewed 330 times.)

* m84-1.JPG (234.66 KB, 799x566 - viewed 196 times.)

* m84-2.JPG (288.59 KB, 799x567 - viewed 188 times.)

* m84-3.JPG (172.57 KB, 796x568 - viewed 178 times.)

* m84-4.JPG (213.43 KB, 800x600 - viewed 182 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1567 on: October 29, 2012, 02:26:23 pm »

Rusi su 50-ih godina atomskom udaru izložili celu brigadu!
Znaš li nešto više o ovome Kumbor?
To mora da su bile petice?

Znanima me ovo jer mislim da je DRHT samo šminka u tenku, kao i PNZ obloge.
Opet zavisi gde se desi nuklerani udar u odnosu na tenk, ako je to 3-4 km onda možda nešto i znači. Zavisi i kakav je udar ili kolika je kontaminacija tla kuda se kreće tenk.

Manevri na Tockom poligonu u orenburškoj oblasti na južnom Uralu, 14. septembra 1954. godine. Google ima detaljan odgovor.

Последствия учений

В результате учений тысячи его участников получили разные дозы радиоактивного облучения. Отсутствуют подтверждённые факты предоставления военнослужащим соответствующей медицинской помощи. Все участники дали подписку о неразглашении военной тайны в течение 25 лет. По другим сведениям, подписка о неразглашении была пожизненной.

Основная масса материалов об учениях начала появляться лишь после распада СССР.

Об участниках вспомнили лишь после событий в Чернобыле, в Перестройку, но многим так и не удалось доказать свое участие в учениях и получить компенсацию за утраченное здоровье из-за фальсификации их личных дел. Большинство из оставшихся в живых участников тех событий, в отличие от «чернобыльцев», не пользовались льготами.

Эксперимент не был беспрецедентным: ещё до Тоцких учений США совершили в тех же целях не меньше десятка взрывов (операция Buster-Jangle, операция Upshot-Knothole), было задействовано несколько тысяч солдат, зачастую вообще без каких-либо мер предосторожнос
« Last Edit: October 29, 2012, 02:32:00 pm by kumbor » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1568 on: October 29, 2012, 03:29:42 pm »

I ako nema baš onih podataka koje ja tražim veliko hvala Kumbore.

Dobro i piše da ti podaci spadaju u domen vojne tajne pa verovatno zato i nema više podataka.
Ali izgleda da je bilo posledica čim se upoređuje Černobilj sa ovom vežbom ili bolje reći eksperimentom.

Pored svega, ne verujem puno u DRHT i PNZ obloge.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1569 on: October 29, 2012, 06:22:13 pm »

Ne govori se o ispitivanju PNZ obloge. Kakva da je god ta obloga umanjuje broj gelera i povećava preživljavanje u tenku kod pogodka. Toplije je u tenku. Kontakt sa hladnim čelikom i boravak u čeliku je gadna stvar. Zato je i tenk ofarban unutra zbog osjećaja topline i prostora. Šta misliš kako bi bilo unutra da je ofarban u crnu boju i da nema PNZ obloge.
Teško je ispitati koliko PNZ obloga smanjuje radijaciju. Za to bi bilo potrebno žrtvovati veliki broj tenkova. A to je skupo. U svakoj seriji se ispita jedan do dva tenka na probojnost. To je rađeno i u Đuri Đakoviću.

Našao sam na jedno od mnogobrojnih modifikacija tenka T72, na T72B1 postojanje vanjske PNZ zaštite.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* _72b1-zad.jpg (159.43 KB, 1024x679 - viewed 168 times.)

* 72b1-2.jpg (113.64 KB, 1000x663 - viewed 177 times.)

* 72b1-3.jpg (94.23 KB, 1000x663 - viewed 146 times.)

* 72b1-4.jpg (97.72 KB, 1000x663 - viewed 162 times.)

* t-72b1.jpg (100.65 KB, 1000x663 - viewed 166 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1570 on: October 29, 2012, 07:03:25 pm »

To je jasno zašto je tenk unutra ofarban u belo, jer daje u inače skučenom prostoru osećaj da je prostor veći nego jeste, nego ja o PNZ oblozi govorim u odnosu na nuklerani udar.
PNZ obloga bi tu trebala da ima neku ulogu zaštite od nuklearnog udara, u koju sam ja nešto sumljičav.

A što se tiče topline, pa mogao je i stiropor da se stavi na metal umesto PNZ obloge, pa eto i topline i beline (šalim se naravno). Wink
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1571 on: October 29, 2012, 07:19:22 pm »

U T-55 je bila neka vrsta plastike kao obloga, PE ili PP, nisam siguran a preko plastike sa unutrašnje strane je lepljeno platno, na dodir slično juti, platnu za džakove koje je bilo farbano u belu boju.

To je bila ta zaštita, verovatno protiv razarajućeg zračenja po nuklearnom udaru.

Ventilator koji je uključivao potezanjem sajle je stvarao nad pritisak kao "branu" ulasku otrova i ostalih hemičarskih noćnih mora.

Inače zimi na Slunju, u februaru mesecu je u tenku bilo strašno, kao u zamrzivaču, tek posle pola sata sat se malo smlačila stvar, toplotom od grejača i motora.

Pozdrav, Boris.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1572 on: October 29, 2012, 07:35:16 pm »

Isto tako je neugodno spavati u 110 u kesonu. smrzneš se.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1573 on: October 29, 2012, 07:39:39 pm »

PNZ je ugrađen na zadnjoj verziji T-54, odmah posle toga idu T-55 sa PNZ oblogama, e sada ne znam to što pominješ Boris P, verovatno je bilo petica i bez obloga ili sa improvizovanim oblogama.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1574 on: October 29, 2012, 07:42:14 pm »

Ako obloga za osnovu ima olovni lim, svakako veoma smanjuje nivo zračenja, stoga je zaštita sigurno korisna i potrebna. Osim toga, tenk je po prirodi vrlo čvrsta stvar, pa verovatno može bez velikih problema da vozi na oko kilometar - dva od epicentra eksplozije od oko 20kt.
Logged
Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.