PALUBA
March 28, 2024, 06:36:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165269 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1575 on: October 29, 2012, 07:52:50 pm »

Četvorka bi trebala da može uspešno da preživi udar aerosolne bombe, mada ni to nikada nije isprobano na M-84 i ako su nam stalno pretili sa njima.
Pored zatvorenog zatvarača u top se stavlja seno (ne puni se naravno cela cev već se pravi na usta cevi čep od sena) da bi se nutralisao aerosolni udar.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1576 on: October 29, 2012, 08:09:37 pm »

Aerosolna bomba nije bačena, atomska bomba nije bačena, nuklearna bomba nije bačena. Kad će biti bačena, ne zna se. Hoće li biti bačena, ne zna se. Bolje da ne saznamo. Jedna bačena bomba na tuđoj teritoriji znači bačene hiljade bačenih bombi. Šta će biti nakon toga bolje da nikad ne saznamo.

Kad smo pravili tenk, prvi komad, oko nas su bili neki koji su spominjali rokove, govorili koliko sati kasnimo, brže, brže, neke služba    su stalno bile prisutne, provjeravale broj krvnih zrnaca i stanje zdravlja pet pokoljenja unazad. Nije bilo vremena za ispitivanje ovoga ili onoga. Dovoljno je vidjeti Tablu sa osiguračima lijevu u kupoli. Na toj tabli, na svakoj, stoji nosač visokonaponske sonde od noćne sprave, ali tenka T72. Totalno nepotrebno za M84. Niko nije razmišljao zašto to služi. Na Manjači je libijskim generalima 1983 prikazan tenk M84, a u daljini je gađao "taj isti tenk". Mislim u daljini. Samo su neki znali da to gađa T72.

Tako da, što je bilo bilo je, a što će biti ne zna se.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1577 on: October 29, 2012, 08:26:37 pm »

Aerosolna bombe jesu bacane, mada mi nije poznato da je u blizini bilo tenkova.
Neću o tome više jer povređuje pravilnik a i čim nema tenkova to bi bio offtopic.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1578 on: October 29, 2012, 08:28:02 pm »

Još jedan od razloga farbanja kompletne unutrašnjosti tenka belom bojom je i taj da bi se bolje uočilo bilo kakvo curenje neke tečnosti (ulje, gorivo, antifriz...)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1579 on: October 29, 2012, 08:31:49 pm »

Cestitam pokretacima , ucesnicima i suporterima topika o tenku M-84 na liderstvu po ucestalosti gledanja.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1580 on: October 29, 2012, 08:35:53 pm »

Ispitivali smo jedan od prvih komada tenka u Đuri Đakoviću. I jedna hidraulika vertikale je prestala da radi. I tražimo mi kvar, nema više hidraulika, vrtimo se u krug. Ne znamo puno o sistemu. I nakon sat, dva vidimo da je hidraulika vertikale izgorila unutra. Ali ne od napona ili struje. Nešto je spalilo. Tu se vrti više onih   koji nam provjeravaju mamu i tatu nego nas koji radimo na tenku. Sabotaža. Ne radi vertikala. Dolazi ekipa generala. Neko je napravio sabotažu. I počinju mučne scene. Šta je bilo, ko je saboter, počinje užas. Frka, trka, panika. Analizom je utvrđeno da je nešto naliveno u ulje hidraulike vertikale. Počinje klasična Gestapo procedura. I nakon nekih analiza vidjelo se da je nako pomiješao dvije vrste ulja različitog porijekla u hidrauliku. Imali smo na raspolaganju ulje ruskog porijekla HUNT-S i američki Aerošel. Tada nismo znali da se ove dvije vrste ulja ne smiju mješati. Moglo je svako biti u hidraulici, ali se nisu smjele mješati, jer prave neki hemijski spoj koji nagriza uređaje koji se nalaze u hidauličkom ulju u hidraulici vertikale. Neko je to pomiješao. Radio klasično dolijevanje ulja u rezervoar ulja. Tada su neke službe saznale kako mi se zove čukun baba i šta sam jeo pet dana prije toga.

Ovo sam napisao samo da predočim kako se radilo na prvim komadima tenka. Tako da o nekom ispitivanju PNZ obloge niko nije razmišljao.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1581 on: October 29, 2012, 08:41:46 pm »

Quote
Ovo sam napisao samo da predočim kako se radilo na prvim komadima tenka. Tako da o nekom ispitivanju PNZ obloge niko nije razmišljao.
Ne prebacuje Vama konstruktorima niko (mislim i na SSSR konstruktore) što niste dobro obavili svoj posao do kraja, već samo diskutujemo o zaštiti tenka od naružanja za masovno uništenje. Smiley
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1582 on: October 29, 2012, 09:25:46 pm »

Tenk je preskupa stvar da bi se na njemu testirale PNZ obloge. Ove obloge su osvajane i rađene po dostupnoj licencnoj dokumentaciji.
Radila ih je Gazela iz Skopja u dosta lošim uslovima.
 Dok smo ispitivali nultu seriju na Krivolaku organizovali su nam obilazak gde smo se uverili u kakvim uslovima rade. Da li su kasnije dobili kakva sredstva ne znam možda, jer je u delegaciji bilo visokih zvaničnika koji su radili na projektu.
Ko i mnogi drugi delovi i obloge su nakon osvajanja morale da prođu ispitivanja i potvrde zahteve navedene u TU kasnije PKP-ovima.
To je ipak bila licenca sedamdesetih godina, istina dopunjavana je kasnije izmenama koje su povremeno stizale iz SSSR-a ili na osnovu našeg razvoja.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1583 on: October 29, 2012, 09:44:18 pm »

Ja sm i rekao da je tenk bio sa oblogama, posebno unutar kupole-borbenog odelenja.

Mislim da ove nisu bile improvizovane.

Brigada u Jastrebarskom je bila vrlo moderno opremljena, jaka, sa kvalitetnim oružjem.

Vrlo je logično da je bilo olovnih ploča, verovatno odmah do čelika.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1584 on: October 29, 2012, 10:00:02 pm »

Ako obloga za osnovu ima olovni lim, svakako veoma smanjuje nivo zračenja, stoga je zaštita sigurno korisna i potrebna. Osim toga, tenk je po prirodi vrlo čvrsta stvar, pa verovatno može bez velikih problema da vozi na oko kilometar - dva od epicentra eksplozije od oko 20kt.

Tlak koji je posljedica eksplozije nuklearnog fizijskog oružja snage 20Kt, na visini od cca 700m iznosi ako sam dobro izračunao 34473.78 Pa u radijusu od 1700m od epicentra. Na žalost o tenkovima znam malo al mislim da bi se mogao nać netko ovdje tko može reći što bi toliki tlak napravio tenku o kojem se priča.

Od ovih "običnih" nuklearnih oružja, puno veći problem od fuzijskog i fizijskog oružja, posadama tenkova bi predstavljalo neutrosko oružje, koje je za hladnog rata i bilo isključivo rađeno za borbu protiv oklopa. Dovoljno je reć da bi tenk samom svojom debljinom okopa smanjio razinu smrtonosnog gama zračenja i više od 10 puta, dok bi istovremeno zaštita od neutronskog zračenja bila umanjena za samo 2 puta.

Dakle neutronske bombe su pravi neprijatelj tenkista.




Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1585 on: October 29, 2012, 10:17:47 pm »

Odavno je probijen taj "Hirošimski reper" od 20 KT snage. Od kada su razvijene fuzione (termonuklearne-hidrogenske) bombe, snaga im se računa od više stotina KT pa do nekoliko MT po bojevoj glavi. Osim udarnog talasa i radijacije, jedna od njihovih glavnih opasnosti je izuzetno velika temperatura koja se razvija tokom eksplozije. Ako bi tenk blizu epicentra nekako preživeo udarni talas i radijaciju, pitanje je šta bi bilo sa tenkom i posadom kada bi tenk bio izložen visokoj temperaturi. Čelik veoma dobro provodi temperaturu.

Mislim da te podatke niko neće zvanično objaviti, jer su podaci verovatno obeshabrujući.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1586 on: October 29, 2012, 10:25:41 pm »

Mnogo šta od oružja nikada nije upotrebljeno, i bolje je što je tako, daleko bilo da nije. Međutim, dejstvo određenog borbenog sredstva lako se može računski modelirati i doći do zaključaka. Neutronsko oružje nikada, ali nikada, nije dostiglo stupanj uvođenja u naoružanje. Kako se raspao SSSR, svi su "naprasno" zaboravili da su ikada radili na ičem takvom. Najjača H bomba, mislim da je bila proizvedena u SSSR, i imala je proračunsku snagu od oko 75MT, ako se ne varam.
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1587 on: October 29, 2012, 10:36:54 pm »

Neutronsko oružje nikada, ali nikada, nije dostiglo stupanj uvođenja u naoružanje.

Na što točno misliš pod ovim "nije dostiglo stupanj uvođenja u naoružanje"?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1588 on: October 29, 2012, 10:39:15 pm »

Mladi tenkista. Nadam se da če još biti tenkova u SV kad naraste.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


LPB


* 10052008334.jpg (248.33 KB, 2048x1536 - viewed 262 times.)

* IMG_1263.JPG (393.23 KB, 3648x2736 - viewed 234 times.)

* IMG_1267.JPG (428.61 KB, 2736x3648 - viewed 270 times.)

* IMG_1306.JPG (419.13 KB, 3648x2736 - viewed 223 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1589 on: October 29, 2012, 10:43:24 pm »

Mnogo šta od oružja nikada nije upotrebljeno, i bolje je što je tako, daleko bilo da nije. Međutim, dejstvo određenog borbenog sredstva lako se može računski modelirati i doći do zaključaka. Neutronsko oružje nikada, ali nikada, nije dostiglo stupanj uvođenja u naoružanje. Kako se raspao SSSR, svi su "naprasno" zaboravili da su ikada radili na ičem takvom. Najjača H bomba, mislim da je bila proizvedena u SSSR, i imala je proračunsku snagu od oko 75MT, ako se ne varam.


Čuvena "Car" bomba, snage 50 MT prilikom testiranja, a konstrukcija je teoretski dozvoljavala i čitavih 100 MT. Međutim, ta bomba je teško mogla ući u operativnu upotrebu, jer je bila toliko velika da je i bombarder Tu-95 mogao nositi samo jednu van unutrašnjeg prostora za bombe i to posle određenih prepravki.

Najjače Ruske i Američke operativne bojeve glave su bile snage oko 25 MT.
Logged
Pages:  1 ... 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.