PALUBA
March 28, 2024, 07:52:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165312 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1590 on: October 30, 2012, 12:46:51 am »




   Jednom rečju, bolje da nikada ne isprobamo delotvornost ABHA-HA odbrane čiji sam naziv dosta govori. Jedna od besmislica kojima su nas učili je i da se prilikom nuklearne eksplozije ( koja se inače najavljuje unapred pa mi imamo vremena da se pripremimo ) podigne kragna na bluzi, okrene suprotno od eksplozije i legne tako da se pokriju oči i lice. Pazi molim te ! Nuklearnu eksploziju doživiš jednom ili nijednom u životu i ti joj okrećeš guzicu i zakopavaš glavu u pesak, umesto da gledaš i pamtiš da bi imao šta da pričaš unucima. A oni te slušaju sa svoja tri para ušiju na po dve glave...

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1591 on: October 30, 2012, 03:49:08 pm »

Tenk je preskupa stvar da bi se na njemu testirale PNZ obloge. Ove obloge su osvajane i rađene po dostupnoj licencnoj dokumentaciji.
Znači copy/paste kada je reč o PNZ oblogama. Wink
Kakvu onda ulogu ima DRHT u tenku ako je tenk skupa stvar da bi se ispitivala PNZ obloga?

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1592 on: October 30, 2012, 03:55:43 pm »

Tenk i sama posada bi zbog debljine oklopa i ugrađenim PNZ oblogama verovatno preživeli radijaciju, ali bez DRHT uređaja i hermetičnosti tenka, posada ne bi dugo preživela. Naročito posle upotrebe hemijsko-biološkog oružja.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1593 on: October 30, 2012, 04:01:03 pm »

Ako je tako kako veliš, pa zar nije taj koristan prostor mogao da se iskoristi za neki kompozitniji materijal koji bi ojačao celokupnu oklopnu zaštitu tenka.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1594 on: October 30, 2012, 04:04:37 pm »

Pa upravo te PNZ obloge donekle i umanjuju posledice kumulativnog dejstva. Kao što rekoh ranije, to bi se još više moglo poboljšati kada bi se između PNZ obloge i oklopa ubacio sloj od kevlara.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1595 on: October 30, 2012, 04:28:02 pm »

Ne razumemo se. Smiley Ja o PNZ oblogama pišem u službi zaštite posade od radioaktivnog talasa.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1596 on: October 30, 2012, 04:33:23 pm »

Ako obloga za osnovu ima olovni lim, svakako veoma smanjuje nivo zračenja, stoga je zaštita sigurno korisna i potrebna. Osim toga, tenk je po prirodi vrlo čvrsta stvar, pa verovatno može bez velikih problema da vozi na oko kilometar - dva od epicentra eksplozije od oko 20kt.



Tlak koji je posljedica eksplozije nuklearnog fizijskog oružja snage 20Kt, na visini od cca 700m iznosi ako sam dobro izračunao 34473.78 Pa u radijusu od 1700m od epicentra. Na žalost o tenkovima znam malo al mislim da bi se mogao nać netko ovdje tko može reći što bi toliki tlak napravio tenku o kojem se priča.

Od ovih "običnih" nuklearnih oružja, puno veći problem od fuzijskog i fizijskog oružja, posadama tenkova bi predstavljalo neutrosko oružje, koje je za hladnog rata i bilo isključivo rađeno za borbu protiv oklopa. Dovoljno je reć da bi tenk samom svojom debljinom okopa smanjio razinu smrtonosnog gama zračenja i više od 10 puta, dok bi istovremeno zaštita od neutronskog zračenja bila umanjena za samo 2 puta.

Dakle neutronske bombe su pravi neprijatelj tenkista.






Ako sam to dobro izpretvarao to bi bio pritisak od 344,7378 mbar, mislim da si ti nešto u računu pogriješio...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1597 on: October 30, 2012, 04:44:50 pm »

Ne razumemo se. Smiley Ja o PNZ oblogama pišem u službi zaštite posade od radioaktivnog talasa.

Razumem ja o čemu pričaš. Misliš da PNZ zaštita nije neophodna (ili je njena zaštita upitna), pa bi umesto nje trebalo staviti neku kompozitnu oblogu, radi poboljšanja oklopne zaštite.

U vreme kada je T-72 uveden u službu, hladni rat je uveliko bio u toku. Mislilo se da je nuklearni sukod neizbežan, pa se pored NHB zaštite borbenih vozila radilo i na izgradnji ogromnih podzemnih kompleksa, kako u inostranstvu tako i kod nas (Željava, Slatina, ARK...)

Pitanje PNZ obloga u tenku je slično kao i pitanje da li automobilu treba rezervni točak. Mislim da je bolje imati ga, pa makar i nikada ne bio upotrebljen.

PNZ obloga pored svoje osnovne namene da poboljša protiv neutronsku zaštitu tenka ima i neke svoje sporedne funkcije, koje su već navedene. Ona kao modularno izvedena unutrašnja obloga, može i da olakša ugradnju sloja kevlara, kao dodatne protiv kumalitivne zaštite unutrašnjosti tenka.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1598 on: October 30, 2012, 05:22:06 pm »

Možda nisam u pravu, ali nešto mi se čini da je PNZ zaštita tu više zbog zaštite računara i ostatka elektronike u tenku, nego same posade.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1599 on: October 30, 2012, 05:37:59 pm »

Koja je glavna razlika između tenkova T55 i T59. Tenk T59 se pravio u dva kalibra. !00 mm i 105 mm. Tenk T59 je nastao od tenka T54 koji su Rusi prodali (dali) Kini. I šta su Kinezi napravili. Izbacili ABHO zaštitu, PNZ oblogu i uradili dehermetizaciju tenka. Tenk T59 ne može pod vodu. I da li je zato lošiji T59 od T55. Tenk T59 je zato upola jeftiniji od T55. U ovim silnim ratovima ni jedan tenk nije išao pod vodu, a niti mu je trebala ta mogućnost. Isto vrijedi za ABHO opremu. Mislim da manje od 5 % tenkista zna koristiti DRHT i KUV (kutija upravljanja ventilacijom) u tenku. Da li je to potrebno ili nije, nije ni moje ni vaše da o tome raspravljamo. Neka je sijeda glava dala TTZ (tehničko taktičke zahtjeve) za ovaj tenk, na savjetu (staraca u SSNO-u) je to usvojeno i tako je to pravljeno. Čajevac je to pravio.
Proračuni oko toga ko bi preživio, a ko nebi preživio, malo su nezgodni. Vojska je potrošna roba i zamjenjiva. Tehnika je potrošna i zamjenjiva. Da li je bolje napraviti (kupiti) jedan T55 ili dva T59 za istu cijenu.

PNZ zaštita je stavljena u tenk T55 u kojem su od osjetljive elektronike bile samo elektronske cijevi u stabilizatoru Ciklon i u radio stanici R113 i R123. Njima atomsko zračenje nije moglo puno da naškodi, sem ako atomska bomba nije bila blizu bačena. Ali bi u tom slučaju posada nastradala. U tim serijama tenkova nije bilo računara i slične osjetljive tehnike.

Mi možemo da raspravljamo oko toga je li to trebalo, ili nije, izgleda li to lijepo, ili ne, koje je boje itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #1600 on: October 30, 2012, 07:10:16 pm »

Ako sam to dobro izpretvarao to bi bio pritisak od 344,7378 mbar, mislim da si ti nešto u računu pogriješio...

Nije 100m nego je 0.1km. Ti si to pretvorio u mbar, a ja u Pa i obojica smo u pravu. Sad je pitanje što toliki tlak može ili ne može napravit tenku o kojem je riječ. Pretpostavljam da bi netko to mogao znat, vidim da ovdje ima enciklopedijskih poznavatelja tenkova, ja nažalost ne spadam u te, al eto, nešto znam o nuklearnom  oružju, bolje išta nego ništa...

Usput, može li mi netko pojasnit šta je to PNZ obloga i kakvog je sastava i strukture?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1601 on: October 30, 2012, 10:47:20 pm »

PNZ obloga je skraćenica od protiv nuklearna zaštita. Liči na tvdu gumu koja je na jednoj strani (prema posadi) pokrivena sa grubim platnom koje je zaljepljeno za ovu debelu gumu. Liči kao da je impregnirana sa tim platnom.
NA ruskom se zove противнейтронный подбой, a na engleskom POV plasticized lead anti radiation lining. Fabrika obuće koja je nekad pravila ovu oblogu u Skoplju imala je 770 radnika. Otišla je u stečaj.

Kod montaže neke opreme u tenk ponekad je bilo potrebno "ištemati" ovu oblogu da bi se ugradio neki uređaj. Naročito kad sam radio tenkove T55. Čekić, oštri sjekač i udri. Kasnije se to zafarba da se obloga nebi ljuštila.
Montirala se u tenk tako što se nabacivala na zid kupole, a pričvršćivala se navrtanjem velikih širokih matica na već postojeće privarke sa navojem koji su bili zavareni u unutrašnjosti kupole.


Na ovoj slici se vidi unutrašnjost tenka T72, strana komandira, a gdje je PNZ obloga pričvršćena na zid kupole velikim okruglim maticama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a ovdje se vidi na obrtnom transporteru, ispod nogu nišandžije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje se vidi obložen plafon kupole sa oblogom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* t72 komandir1.jpg (57.96 KB, 800x600 - viewed 287 times.)

* T72 nisandzija.jpg (98.77 KB, 800x600 - viewed 301 times.)

* 10. t-72.jpg (213.42 KB, 1024x768 - viewed 279 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1602 on: October 31, 2012, 12:52:53 am »




   Pre par godina sam gledao kako seku T-55 prema dogovoru o smanjenju naoružanja. Proces je relativno jednostavan i veoma obeshrabrujući za ljubitelje tehnike i posade tenkova.
   Naime, posle ispuštanja svih eksploatacionih tečnosti i vazduha iz sistema, a pošto je skinuto kolektivno naoružanje i pregledana unutrašnjost pristupa se paljenju baš te PNZ pomoću acetilenskog brenera. Usled visoke temperature plamena obloga nakon nekog vremena počinje da gori, iako nije lako zapaljiva, poput buktinje koje se formiraju na lukovima. Nakon dan-dva, zavisno da li je duvao vetar ili padala kiša, kada izgori sve što je moglo pristupa se svlačenju kupole pomoću TZI-ja i sečenju oklopnog tela na manje komade, tako da se tenk odatle može deo po deo prevesti i Tamićem. Na patosu se formira pogača od zgure, tj. pomešanog istopljenog bakra, aluminijuma i mekših metala debljine 10-tak cm. To su ostaci električne i hidraulične instalacije, periskopa i kućišta raznih uređaja i svega ostalog što se istopilo usled visoke temperature prilikom gorenja PNZ i pretvorilo u kašu.
    Možda ta oplata nije tokom eksploatacije služila svojoj osnovnoj nameni, čak šta više smetala je pošto u T-54 bez nje ima više mesta nego u T-55A, ali je dobro poslužila majstorima koji su sekli tenk da lakše urade posao. Pomalo morbidno ali u suštini tako pre ili kasnije završi svako oružje.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1603 on: October 31, 2012, 10:59:15 am »

Pitanje PNZ obloga u tenku je slično kao i pitanje da li automobilu treba rezervni točak. Mislim da je bolje imati ga, pa makar i nikada ne bio upotrebljen.
Nisi baš našao najbolju komparaciju, ali da upravo tako nekako. Smiley

Koja je glavna razlika između tenkova T55 i T59. Tenk T59 se pravio u dva kalibra. !00 mm i 105 mm. Tenk T59 je nastao od tenka T54 koji su Rusi prodali (dali) Kini. I šta su Kinezi napravili. Izbacili ABHO zaštitu, PNZ oblogu i uradili dehermetizaciju tenka. Tenk T59 ne može pod vodu. I da li je zato lošiji T59 od T55. Tenk T59 je zato upola jeftiniji od T55. U ovim silnim ratovima ni jedan tenk nije išao pod vodu, a niti mu je trebala ta mogućnost. Isto vrijedi za ABHO opremu. Mislim da manje od 5 % tenkista zna koristiti DRHT i KUV (kutija upravljanja ventilacijom) u tenku. Da li je to potrebno ili nije, nije ni moje ni vaše da o tome raspravljamo. Neka je sijeda glava dala TTZ (tehničko taktičke zahtjeve) za ovaj tenk, na savjetu (staraca u SSNO-u) je to usvojeno i tako je to pravljeno. Čajevac je to pravio.
Proračuni oko toga ko bi preživio, a ko nebi preživio, malo su nezgodni. Vojska je potrošna roba i zamjenjiva. Tehnika je potrošna i zamjenjiva. Da li je bolje napraviti (kupiti) jedan T55 ili dva T59 za istu cijenu.

PNZ zaštita je stavljena u tenk T55 u kojem su od osjetljive elektronike bile samo elektronske cijevi u stabilizatoru Ciklon i u radio stanici R113 i R123. Njima atomsko zračenje nije moglo puno da naškodi, sem ako atomska bomba nije bila blizu bačena. Ali bi u tom slučaju posada nastradala. U tim serijama tenkova nije bilo računara i slične osjetljive tehnike.

Mi možemo da raspravljamo oko toga je li to trebalo, ili nije, izgleda li to lijepo, ili ne, koje je boje itd.

Pozdrav

Vlado

Ako se disktutuje na nivou prosečnog tenkiste onda i ne moramo da diskutujemo, ali tebe doživljavam daleko više od prosečnog tenkiste.
Koga da pitam nego čoveka koji je bio u užem timu konstruktora između ostalog tenka T-59 i jugoslovenskih tenkova M-84 i Igmana.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1604 on: October 31, 2012, 05:43:38 pm »

Brokeru, ja sam radio modifikacije tenka T59 u Pakistanu. Taj tenk ima bezbroj modifikacija, počev od kalibra, nišanskih sprava, oklopa, daljinomjera, stabilizatora itd. Velik broj tih modifikacija je napravljen u fabrici HRF, kasniji HIT u Taksili pored Ravalpindija u Pakistanu. Neke su tamo radili Kinezi iz kineske fabrike tenkova, a neke su radili sami Pakistanci, od razvoja do realizacije. Ja sam radio samo jednu modifikaciju tog tenka. Tenk T54 su konstruisali Rusi, a na osnovu njega su Kinezi napravili tenk T59. Izbacili ABHO zaštitu, izbacili nepotrebna dijelove za hermetizaciju, ugradili ventilacioni otvor na kupoli iznad poslužioca, ubacili kasnije top L7A1, 105 mm, itd.
Daleko sam od konstruktora ovoga tenka. Doduše, radio sam u toj fabrici u Kini gdje je taj tenk konstruisan, ali konstrukciju drugog tenka. Dakle, nisam konstruktor.

Modifikaciju Igman sam samo ugrađivao i ispitivao, popravljao i prepravljao. Ni tu nisam konstruktor. To je gospodin Olafson iz Švedske. Bofors. Uradio je konstrukciju po narudžbi za nas.

Na razvoju domaćeg tenka radili su veliki timovi ljudi. Tu sam bio samo mali šarafić u velikom mehanizmu. Tu sam radio u razvoju, kontroli, tehnologiji, proizvodnji, servisu itd. Montirao i popravljao po svijetu, gađao, obučavao, popravljao u ratu, gađao u ratu, pogođen u ratu, pisao na Palubi itd.

Pozdrav

Vlado

Logged
Pages:  1 ... 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.