PALUBA
March 28, 2024, 01:15:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 [200] 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164993 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #2985 on: May 13, 2015, 10:37:48 am »

Uzbudljivo, znači može se reći da je i Irak bio korisnik M84ke Cheesy
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #2986 on: May 13, 2015, 11:38:59 am »

OT
čestitam 200 strana
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2987 on: May 13, 2015, 12:13:39 pm »

Irak je bio i možda ostao korisnik M84A. Ne znam šta je sa tim tenkovima. Možda su ih pokupili okupatori Iraka.

Dok sam bio sa tenkovima M84 u Saudi Arabiji, operacija Pustinjska oluja, svaki dan su se mjenjale raznorazne delegacija koje su se interesovale za tenk. Bilo je svakakvih pitanja, pa do onih na koja se ne daje odgovor.

Kad smo ušli u Kuvajt opet su se raznorazne vojske raspršile po pustinji i skupljali tenkove T72, i pakovali na vučni voz.  Opet se je puno njih interesovalo za M84.

A kad su okupacione snage okupirale Irak dobili su tenkove M84 "naizvolte", te su tako saznali kakvi su tenkovi M84 koji se koriste na području SFRJ. Normalno da su do tada imali podatke od svojih "prijatelja", ali sasvim je druga stvar kad se ima tenk uživo.

U svakom tenku unutra mogu naći nekoliko mojih potpisa, sa statusom, datum, ispravan ili opis neispravnosti.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2988 on: May 13, 2015, 01:24:15 pm »

Mnogo je vremena prošlo ali mi se čini da su u Kuvajt za obuku poslati M-84.
Imali smo malih problema sa A-varijantom pa je cela isporuka za JNA bila stopirana a malo je falilo da opšte ne dođe do isporuke.
Stanje je već bilo rovito a oficiri koji su došli na dogovor prilično naivni.
A varijanta za domaće potrebe bila je gurnuta u stranu a intenzivno smo radili na AB varijanti.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2989 on: May 18, 2015, 09:10:02 am »

Nedavno je pisano o podvodnoj vožnji tenka. I o ikrostepu (Individualni komplet ronilačke opreme za spašavanje tenkovskih posada.). To je ovo što Milan Božić, (na slici sa desne strane) ima na sebi. Slikano na Manjači, pored jezera za podvodnu vožnju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Juče sam pronašao neke stare slike i na jednoj nas dvojica ( i ostatak ekipe) u Islamabadu. Ispred Fejsalove džamije. Treće najveće džamije na svijetu. Slikano u februaru 1992 godine. Poslao sliku Milanovoj ćerki na FB, a na njenoj stranici ova slika sa ikrostepom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Milan Božić je inače bio probni nišandžija za sve naše tenkove, a bio je i nišandžija na prvom prikazu tenka M84 u Kuvajtu. Prije potpisivanja ugovora oko isporuke tenka u Kuvajt.

Pozdrav

Vlado


* 1538913_10201230292028199_1764556389_n.jpg (43.22 KB, 600x349 - viewed 173 times.)

* Ispred Fejsalove dzamije u Islamabadu.jpg (179.9 KB, 735x1017 - viewed 209 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2990 on: May 18, 2015, 06:41:04 pm »

У последњем броју "Одбране" изашао је специјални прилог под насловом: "Тридесет две године тенка М-84". Аутор је Милисав Ђорђевић.

Данас сам добио магазин "Одбрану" са прилогом тако да га ни сам нисам прочитао. Ипак, има га у ПДФ формату па га сви који читају ћирилицу могу прочитати и преузети са сајта "Одбране". Ево линка:

http://www.odbrana.mod.gov.rs/specijalni%20prilog/119/Odbrana%20232%20-%20Specijalni%20prilog%20119%20-%20Tenk%20M-84.pdf
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #2991 on: May 18, 2015, 08:21:08 pm »

Zanimljiv članak, sa dosta novih detalja i informacija o tenku, ali na žalost i sa greškama u tekstu. Slika na naslovnoj strani ne prikazuje M-84 već T-72. Na paradi 1985. tenkovi M-84 su bili na čelu kolone (nekoliko komada). Mogli su za naslovnicu da nađu adekvatnu sliku sa M-84 u kadru.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2992 on: May 18, 2015, 08:45:24 pm »

I na prvoj stranici tenkovi T72 sa parade, a ne M84. Tad se je prvi put pojavio M84 u javnosti. Ova slika ispod je tenk iz prototipske partije. Napravljeno je pet komada. Ovo je prvi put da vidim sliku tenka M84 iz prototipske partije. Tih pet tenkova je ubrzo nakon ispitivanja i prezentovanja rastureno i od tih pet tenkova su napravljeni razni presjeci i učila.

Tenkovi iz prototipske partije, pet komada, se poznaju po malom nosaču meteosenzora A20XMBL ili A20XMB na gumenom amortizeru. Ti su se meteosenzori uparivali sa računarom. Prototipska partija tenkova nije imala bacače dimnih kutija BDK, a imala ih je nulta serija. Nulta serija je imala isti nosač meteosenzora.

Što se tiče 5 komada tenkova za izvlačenjenje neka zahvale S.Palestincu koji je prošvercovao dijelove za te tenkove iz Čehoslovačke. Kupljeni od mafije koja se bavi švercom vojne opreme, a dijelovi su ukradeni iz ukrajinskih vojnih magacina. A S.Palestinac ih je i završio.

Nije mi jasno odakle mu ovaj podatak

Quote
Посебно успешан био је прототип тенка Т-55А –модел Т-55А-Н-1 „игман” са топом 105 mm, новим СУВ-ом са активно-пасивним системом за осматрање и нишањење (развијен само уникат).

Prvi tenk sa SUV-om i topom 105 mm sam završio ja i nisam ga napravio u SFRJ, nego u drugoj zemlji, a projekat se zvao Neretva. Taj posao nije bio za JNA.

Rusima je isporučen jedan tenk M84. Taj tenk je kasnije vraćen, pa je isporučen tenk iz druge serije. Taj tenk M84 je sada u muzeju u Kubinki. Zajedno sa tenkom je isporučen jedan SUV sa dokumentacijom na ruskom. Doduše, dokumentacija je samo konstrukciona. Tehnološka dokumentacija je tajna svake fabrike. Taj tenk koji je kasnije isporučen imao je jedan kvar na žirobloku, pa su u SSSR otišli pokojni Reuf Kovačević, konstruktor Vihora i Bartol Jerković, sadašnji direktor fabrike Specijalna vozila.  Kvar su popravili.


Ovdje se navodi, kako sam razumio, da se odmah ugradio pasivni pojačavač druge generacije u nišanske sprave. Pasivni pojačavač XX1650 se je ugradio tek u M84A, odnosno u nišansku spravu DNNS-2A. Dosta glupo rješenje o kojem sam već pisao na Palubi. Ne dosta glupo, nego veoma glupo. Ako se na mjesto DNNS-2 stavi nišanska sprava DNNS-2A doći će do paljevine u nišanskoj spravi. Što bi rekli proizvođači VTI ko VTI. Samo zvanično pametni.
Ili kako bi mi rekli koji smo se svo vrijeme borili sa VTI-jem, opet se prave pametni.

Prikaz za libijske generale bio je na Manjači. Prikazan im je M84, pa su se oni popeli na osmatračnicu, te je taj M84 krenuo prema meti na Lunjevcu, a u međuvremenu je tenk M84 zamjenjen sa T72, te je Milan Božić, o kojem sam danas pisao, gađao okupinu Patona ili Šermana, teško je utvrditi jer je bila skoro uništena. Meta je bila na oko 1000 metara, a dan prije su pirotehničari iz TOC-a (major Simo, prezimena se ne sjećam), napunili tu olupinu sa nekim tečnim ekspolzivom i gorivom, te je kod pogodka u tu metu došlo do manje atomske ekspolozije, te su Libijci ostali oduševljeni. Naveče je bila velika žurka u hotelu Bosna u Banja Luci. Sa Libijcima.

Quote
Основно оруђе, топ М-2А46, калибра 125 mm

Top je 2A46. Nikad još nisam čuo za oznaku M-2A46.

Quote
посредним гађањем са ТФ пројектилом до 9.000 m и крајњим дометом 12.200 метара.

Maksimalni domet po balističkom računaru je 9400 metara. Posrednim gađanjem. SUV nije projektovan za veći domet.


Quote
Борбени комплет топа садржи 42 дводелнa метка, од тога 22 у аутомату.

Resavska škola prepisivanja. Pogriješio neko davno, a svi ostali prepisuju. U T72 staju 42 metka. U našem tenku su zbog smještaja pojačavačke kutije i računara smanili B/K.

стабилизатором у обе равни,

Ni ovo nije tačno

Tenk T72 posjeduje u svom stabilizatoru dva žiroskopa. Za stabilizaciju topa po elevaciji i azimutu. Kod našeg SUV-a postoje tri žiroskopa za stabilizaciju. Stabiliše se u tri ravni, a ne u dvije. Stabiliše se ravan (nemam grčka slova da bih to napisao) bočnog valjanja. Bočnog naginjanja tenka.

Quote
са брзином окретања куполе од 0,07º/s до 18º/s (нишанџије или командира),

Ni ovo nije tačno. Komandir i vozač tenka puno brže okreću kupolu od nišandžije. Kod nišandžije radi regulaciona petlja, a kad komandir i vozač vrte kupolu sasvim je drugi sistem upravljanja sistemom. Nema povratne veze i regulacije brzine. Tada su sve brzine maksimalne.


Quote
Такође, СУВ може да ради при спољњим температурама од –40º С до +50º С.

Po TTZ-u radna temperatura SUV-a je od -25 do +55 stepeni.


Quote
ДННС-2 је развио „Руди Чајавец” из Бања луке, оптику „Зрак” из Сарајева, електронику Еи-Ниш”, а ласерски даљиномер – „ЦЕО Искра” Крањ.

Kompletnu DNNS-1 je razvio Bofors. Mala je razlika, panel DNNS, između DNNS-1 i DNNS-2. Čajevac to nije razvijao. Zrak sarajevo OOUR FNP-3 je pravio nišansku spravu DNNS. OOUR FNP-2 Zrak Sarajevo je pravio DNKS. Laser je razvio i pravio Iskra CEO, Ljubljana, kasnije Fotona, pod rukovođenjem Franca Nadlesa.

Odustajem od daljnjeg komentarisanja, jer je sve više i više grešaka. Došao sam do osme stranice, i kad sam pročitao da komandir može da navodi top po vertikali odustao sam. Prevršilo mjeru.

Pozdrav

Vlado



« Last Edit: May 19, 2015, 09:53:44 am by Trifko » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2993 on: May 18, 2015, 09:14:13 pm »

Зашто Владо превршило меру? Писао човек оно што зна или што му је доступно. И ја му честитам што се то усудио. Најбоље је да ипак полако тај прилог прочиташ до краја и напишеш како мислиш или знаш да треба. Када неко трећи буде следећи пут обрађивао ову тему,  може написати доста тачнији текст.

Једино те молим да оно што цитираш убациш у наводнице (имаш ону малу иконицу " уметните навод" изнад оквира за одговор) јер ја читам и латиницу и ћирилицу једнако и не примећујем разлику. Једва сам укапирао да су ћирилични текстови уствари цитати из оног прилога Cheesy.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2994 on: May 18, 2015, 11:15:21 pm »

Ajd da nastavim.

Quote
Омогућава довођење оруђа на правац циља, у сектору 360º – хоризонтално и од –8º до +12º вертикално.

Komandir može da navodi kupolu samo po horizontali. Nikad nije mogao po vertikali.

Ovaj izgleda nikad nije ušao u tenk. DNKS-2 ima desni okular za dnevno osmatranje, a lijevi za noćno. Tako da nema stereoskopskog osmatranja sa DNKS-2. A ovaj navodi

Quote
На кончаници се налазе три скале: за стереоскопско мерење даљине до циља висине
2,7 m (од 800 до 3.000 m),

Електронски балистички рачунар аутоматски мери ...угао нагиба рамена топа до 15º.

Do 12 stepeni. Na 15 stepeni je maksimimum mjerenja, i tad sistem ide u poseban režim.

Mislim da sam ne zna šta je napisao

Quote
Електронски балистички рачунар аутоматски мери и уноси податке ...   промене почетне брзине пројектила до ±50 m/s (при температури ваздуха +16º);

U računar se ručno mogu unijeti promjene početne brzine zrnazbog istrošenosti topvske cijevi, zbog težinskih oznaka na zrnu itd. To se ne može unijeti automatski.

Što se tiče ovih 16 stepeni temperature vazduha, to je referenca u balistici. Nula. Početno stanje. Kad je vanjska temperatura npr 20 stepeni računar na displeju pokazuje 4 stepena. Računa se i prikazuje razlika od referentne tačke.

Veoma glupo. Mjesto da prikazuje na displeju temperaturu kolika je stvarna ( aneka računar računa kako god hoće) na displeju se postavlja podatak koji je zbunjujući za vojsku.

I opet što bi rekli u vojsci: Opet su se ovi iz VTI-ja proseravali. Prave se pametni tamo gdje to nije potrebno.


Quote
атмосферски притисак у распо у од 135 до 400 милибара, у одно су на нормални (1.000
милибара);

nedostaju mu preznaci za meteosenzor i mjerenje pritiska, normalni atmosfrerski pritisak je 1013 milibara, a nominalni 1000 milibara.

Quote
бочни ветар до ±40 m/s (каснији модели до 25 m/s).

Pa što nije napisao da samo prve serija tenka M84 (meteosenzor A20XMBL na nosaču na preklapanje, ukupno urađeno 55 komada) ima mjerenje vjetra u dvije ose sa maksimalnim brzinama mjerenja do 40 m/s, a kasnije serije tenkova (sa meteosenzorom na uvlačenje A10XMBL) imaju opseg mjerenja 25 m/s i mjere samo bočni vjetar.

Puno puta sam vidio da se na tenk prve serije montira meteosenzor druge serije. To uopšte nije kompatibilno, a takav tenk može da puca. Da gađa ne može.

Quote
Аутомат за пуњење топа (РО „Север” Суботица)  прима 22 дводелнa метка у два нивоа (10 ТФ – тренутно-фугасних, осам поткалибарних – ПКО и четири кумулативна – КОП),

Ne znam da li je ikad neko ovako napunio transporter. Napuni ga sa onim što imaš.  Jednom sam u toku "Član 11" imao samo kumulativno zrno. I napunio transporter samo sa njim. I išao u akciju.

Na ovoj blok šemi SUV-a ima toliko grešaka da je bespredmetno komentarisati.


Quote
За топ је развијена и домаћа муниција („Први партизан”– Ужице, Лучани):

U toku "Član 11" prilikom borbi oko Sarajeva išao sam na tenku T72 u fabriku Pretis u Vogošći gdje sam uzimao municiju 125 mm za tenk direktno sa trake i popunjavao ga. Dakle, municija je razvijena i u Sarajevu.


Quote
Уместо РУТ-1 може да се користи оригинални Р-123М или новији домаћи – ПД-9.

Nije tačno. U M84 se ne može koristiti ruska radio stanica R123. Dio RUT-1 je primopredajnik PD9. Ovaj zaista ne zna šta piše.

Ovdje je zaista počeo da lupa.

Quote
Код тенка М-84, по детаљима споља, код прве
серије, уочавају се: преклапајући метео-сензор, ИЦ фар
командира (Л2АГ) и нишанџије (ОУ3ГК), већи отвор
нишанске справе,
распоред БДК (5+7), четири металне
лајсне на оклопу испред возача. На другој серији нема
ИЦ фарова, а БДК су распоређени 6+6 на обе стране
куполе. На трећој серији измењен је метео сензор и ИЦ
фар возача. У четвртој серији изоставњен је ИЦ фар
возача ФГ125С, замењен пасивним перископом ППВ-2,
а десни фар за вожњу ноћу је исти као и леви, ФГ127С.


Otvor nišanske sprave je uvijek bio i ostao isti. Nosač meteosenzora je promijenjen u drugoj seriji.


Quote
према условима ПКП (провера квалитета и поузданости)

PKP je skraćenica za propis o kvalitetu proizvoda., a ne provera kvaliteta i pouzdanosti. To je definisano bivšim Standadom narodne odbrane 4703 (SNO 4703)

Quote
савремени систем убризгавања горива (пумпа П-505 притиска 1.150 бара)
,

svi motoraši su govorili da ova boš pumpa uopšte nije za ovaj motor. Da je sasvim pogrešno odabrana.

Quote
(доказано на испитивању тих тенкова у Пакистану и ратној пракси у Кувајту и Ираку), а имао је и мање застоја и отказа у таквом амбијенту.

Ovaj tenk nema ratno iskustvo iz Iraka.


Quote
Били су присутни пуковник М. Драгојевић, директор пројекта „Капела”, потпуковник В. Јанковић, руководилац полигонских испитивања и други из ТОЦ-а, ВТИ-а и СВО „Ђуро Ђа ковић”).

Viđao sam Voju jankovića do prije neku godinu u Banja Luci. Po početku rata u SFRJ preselio se u Banja Luku gdje mu je živjela porodica. Nisam ga odavno vidio.



Quote
У М-84АБ уграђени су клима-уређаји и прилагођени су пречистачи ваздуха пустињским условима

U Kuvajtu u tenkovima nema klima uređaja.

Quote
ен глески натписи на уређајима.

U Kuvajtu su natpisi na arapskom jeziku.

Govori o tenku za Kuvajt, pa o razlikama, te navodi

Quote
Основни тенк имао је жиро-компас ГПК-59 за оријентацију.

To ima i tenk za JNA

Quote
Испоручена су три командна тенка M-84ABK препознатљи ва по двема антена ма на куполи.

Tenk M84ABK ima tri antene na kupoli.

Strana 20
Quote
Дигитални балистички рачунар аутоматски израчунава
све балистичке параметре, податке о муницији (изабрани
метак), метео-податке, температуру барутног пуњења,
даљину до циља, претицање, нагнутост рамена колевке,
брзину тенка и циља и истрошеност цеви топа.

Brzina tenka je zanemariva u odnosu na brzinu topovskog zrna, te se ne uzima u računicu.

Strana 28 slika

Quote
Инструктори ЈНА са Пакистанцима у пустињи Тар 1990. године

A na slici tenk M84AB sa Jovanom Želčevićem prevodiocem za arapski jezik. Slika iz Kuvajta.

Oko Pakistana mogu da napišem dugačak tekst jer sam tamo radio na drugim tenkovskim projektima.

Sve u svemu, jako puno grešaka i netačnosti.

Gospodine generale, na popravnom očekujem bolje rezultate.

Neke dijelove teksta nisam komentarisao jer će moja ekipa uskoro ponuditi Kuvajtu neka druga, nadam se bolja, rješenja. za tenk M84.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: May 19, 2015, 09:51:09 am by Trifko » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2995 on: May 19, 2015, 09:31:58 am »

U tekstu se navodi da je nišansku spravu napravio Zrak Sarajevo. Ovu verziju nišanske sprave je po ugovoru sa JNA isporučio Bofors. On je bio nosioc ugovora sa JNA. U stvari ova nišanska sprava je napravljena u Finskoj, za potrebe njihovih tenkova T55. To ko je kome "maznuo" znanje i tehnologiju već sam pisao na Palubi Šveđani Fincima, Finci Rusima i u krug..

Na ovih nekoliko slika se vidi nišanska sprava na tenkovima T55 u Finskoj, a pojavila se na ovim tenkovima prije nego M84.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje se lijepo vidi nišanska sprava sa izlaznom optikom lasera  (bijela tačka u nišanskoj spravi)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* e0055563_4a4cad2839a23.jpg (531.38 KB, 1600x1067 - viewed 177 times.)

* e0055563_4a4cad4493ea1.jpg (287.55 KB, 1600x1118 - viewed 168 times.)

* finT-55M_011_zpsb18e6dc1.jpg (64.82 KB, 800x538 - viewed 207 times.)

* T55a1_zpsb5226fa7.jpg (134.66 KB, 1024x715 - viewed 124 times.)

* T-55pspr8_zps62332ca4.jpg (229.27 KB, 1024x928 - viewed 145 times.)

* detalj .jpg (138.02 KB, 1000x834 - viewed 155 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #2996 on: May 19, 2015, 10:08:25 am »

auuuu, pa jel išta ispravno napisao ??!!!!
nisam znao da su i Švedi imali prste u M-84 Smiley
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2997 on: May 19, 2015, 07:24:25 pm »

Prvi direktor SV ĐĐ gosp Tafulini I. je je kasnije napisao čini mi se 3 knjige o proizvodnji tenka. Video sam ih kad smo pokušavali da nastavimo proces montaže u 14 oktobru.
 Nisam čitao ali znajući vrednosti autora ne sumnjam u kvalitet.

Nisam pročitao detaljno navedeni članak (kako reče Mujo ‚‚ćuj čito bolan hodo po ćupriji‚‚) možda ima grešaka ali se čovek potrudio hvala mu!

Sprave je zaista ispručivao i finalizovao Zrak-Sarajevo istina ako se još uvek sećam oko 60% bilo je uvoznih komponenata
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2998 on: May 19, 2015, 07:30:25 pm »

U tekstu se navodi da je nišansku spravu napravio Zrak Sarajevo. Ovu verziju nišanske sprave je po ugovoru sa JNA isporučio Bofors. On je bio nosioc ugovora sa JNA. U stvari ova nišanska sprava je napravljena u Finskoj, za potrebe njihovih tenkova T55. To ko je kome "maznuo" znanje i tehnologiju već sam pisao na Palubi Šveđani Fincima, Finci Rusima i u krug..

Na ovih nekoliko slika se vidi nišanska sprava na tenkovima T55 u Finskoj, a pojavila se na ovim tenkovima prije nego M84.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje se lijepo vidi nišanska sprava sa izlaznom optikom lasera  (bijela tačka u nišanskoj spravi)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

Mali off
@Vlado odkud to da su finci kupili tekove T-55,jel bila neka robna razmena ili kes,neverovatno mi je to da nisu kupili zapadni tenk!
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #2999 on: May 19, 2015, 08:43:24 pm »

Finci su trošili i Mig-21, kud nebi i T-55 :-)
Logged
Pages:  1 ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 [200] 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 23 queries.