PALUBA
April 30, 2024, 06:47:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 [202] 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2201303 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 496


« Reply #3015 on: May 26, 2015, 08:48:50 pm »

Baš tako. Svi nešto nude, a u Kuvajtu je jako teško dobiti posao. Danas sam se čuo sa više njih koji "nešto nude" ili "nešto traže" u poslovima sa Kuvajtom. Recimo Nacionalna garda Kuvajta traži oklopni transporter, već su bili iz Hrvatske sa Patrijim na prikazu, ali me danas pitaju ovi prijatelji iz Kuvajta zašto vozilo Lazar, o kojim sam im pričao, nije bio na prikazu u Kuvajtu.

U Kuvajtu svi poslovi moraju ići preko tendera. Posao može dobiti samo državljanin Kuvajta, a preko njega strana firma, SDPR ili neko sličan, Zato se na svaki posao ulaže žalba i traži obnavljanje tendera. Zato je teško dobiti posao u Kuvajtu, jer se u stvari Kuvajćani bore između sebe ko će pokupiti kajmak, i dati ovim stranim firmama surutku. Tako da se ovaj motor koji će uraditi Famos za Kuvajt biti naplaćen nekoliko puta više. Famos će dobiti surutku, a neki Kuvajćanim dobar kajmak.

Za koji dan je skup nekoliko klasa Tehničke vojne akademije, pa ću da se sastanem sa starim prijateljima, te ću valjda saznati još detalja vezno za ovaj posao u Kuvajtu.

Pozdrav

Vlado

Драго ми је да ФАМОС, вероватно Фамос Коран, и даље може да направи мотор, мислио сам да је то све расфрљано, продато и покрадено.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3016 on: May 26, 2015, 08:57:06 pm »

Ne znam. Čuo sam se nedavno sa ovim momcima (momci kao i ja) koji su išli sa Patrijom u Kuvajt, ali nisam pričao sa njima o Patriji, nego o drugim stvarima.

Tender je u toku. Zvaće me ovih dana neki od Kuvajćana koji se bave trgovinom (svim i svačim, a i sa oružjem i oklopnim transporterima, jer je to roba) pa ću da saznam detalje. Nije me interesovalo, dok me nisu angažovali na nekim drugim stvarima, pa sad usput i to.

Zvao sam regionalnog predstavnika za ovaj dio Evrope jedne firme koja je trebala biti na tenderu u Kuvajtu, a koja se inače bavi tenkovima, ali mi je moj prijatelj, regionalni predstavnik rekao da su zamoljeni od SDPR-a da se ne pojavljuju na tenderu jer je to nacionalni interes Srbije, tako da je konkurencija smanjena. U prevodu Viši interesi.

Što se tiče Famosa, sastaću se za koji dan sa starim prijateljima koji rade u Famosu pa ću da saznam. Znam da su rukovodioci iz Famosa išli nedavno u jednu evropsku zemlju da dogovaraju poslove oko remonta motora za T72.


Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3017 on: May 27, 2015, 11:28:13 am »

U Kuvajtu su tenkovi napravljeni na ovim prostorima. Još uvek ih održava deo ekipe sa kojom sam proveo 3 godine tamo.
Predpostavljam sa kakvim se problemima sreću ali nisu ne rešivi.
Mislim da se ozbiljnijim pristupom  može ugovoriti posao na obostrano zadovoljstvo.

Dok sam bio tamo uočio sam neke nedostatke ali je moj posao bio obučavanje kuvajtskih majstora za održavanje pa se nisam mnogo petljao u druge stvari ponekad su me uključivali kad smo rešavali neke ozbiljnije probleme.

Vodio sam ekipo koja je rastavila dva havarisana motora napravio analizu dao neke predloge a deo svojih zapažanja zadržao kako bi ih plasirao kad se za to ukaže prilika.

Posle toga (2001 g ) mnogo delegacija sa ovih prostora je prodefilovalo Kuvajtom ali niko nije ugovorio posao.
Moj utisak je da su svi imali Tajkunski pristup bez realne osnovice pa je i to razlog što još ništa nije dogovoreno.

Bilo je tu nekih ugovora oko isporuke rezervnih delova ali je to radjeno bez stručne analize a ugrađivali su ih priučeni ljudi sa nedovoljno iskustva da sagledaju celu problematiku.

Onim koji sada pokušavaju da nešto ugovore dole nudim svoju pomoć i u svakom slučaju želim im sreću!

,,nekad paša a sad palestinac,,

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #3018 on: May 27, 2015, 12:09:01 pm »

Dali su M-84 još operativni u Kuvajtu? Zar nije bila prošle godine vest da se povlače iz upotrebe?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3019 on: May 29, 2015, 10:22:47 pm »

Koliko su tenkovi M84AB operativni u Kuvajtu to sad niko ne zna. Treba im remont ili makar održavanje od nekog iz bivše SFRJ ko to sredstvo zna bolje od Indijaca ili Pakistanaca koji sada rade na održavanju.

A prije mog dolaska drugi put u Kuvajt "moj dio" tenka su održavali neki iz "SFRJ" koji su napravili više štete nego koristi. U Kuvajt se išlo "po babi i stričevima" i na pojedinim tenkovima je napravljena velika šteta.

Nažalost, ti koji su tamo napravili štetu sad popravljaju tenkove po Srbiji. Kakvu su tek tu napravili štetu teško je procijeniti.

Najvjerovatnije će na sajam Partner 2015 doći određeni "zainteresovani" Kuvajćani da izvide mogućnost za neki posao oko tenkova. Već su mi se najavili.

SDPR je na različite načine uklonio moguće konkurente za posao u Kuvajtu. Ali ne sve. Da li će proći na tenderu vidjeće se. I šta će uopšte biti sa tenkovima. To se još ne zna.

Prije neku godinu su se sastali predsjednici i premijeri Srbije, Hrvatske i Slovenije u Smederevu i na sva zvona je bilo najavljivano zajedničko učešće u poslu u Kuvajtu.

I šta je bilo. Ništa. Za svaki posao postoji plan želja i plan mogućnosti. Izgleda da su želje taj put bile nedostižne.

Ovi iz SDPR-a nikako da shvate filozofiju Arapa. Samo gube vrijeme na uzaludnim pokušajima. A totalno im pogrešan pristup čitavom poslu.

Pozdr av

Vlado
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #3020 on: May 30, 2015, 09:54:35 am »

nemam bas iskustva sa arapima pa me zanima koja je njihovq filozofija
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #3021 on: May 30, 2015, 11:56:24 am »

nemam bas iskustva sa arapima pa me zanima koja je njihovq filozofija
Moglo bi se na tu temu štošta napisati Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3022 on: May 31, 2015, 02:11:02 pm »

Filozofija Arapa se proučava ns fakultetima, a to je posebna nauka. A najbolje je živjeti sa njima koju godinu, pa shvatiti o čemu se radi.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3023 on: June 01, 2015, 10:30:38 am »

M-84A u Kuvajtu još uvek održavaju ljudi sa ovih prostora.
Ekipa je koliko je meni poznato malobrojna niti imaju delova niti znanja da daju neki kvalitet.
Tenk je prilično složen a prostor skučen da bi ga mogli održavati neobučeni ljudi. Oni mogu obavljati samo pomoćne poslove.

Vodio sam ekipu koja je obučavala Kuvajtske majstore (Kuvajćani zaposleni u vojsci sa srednjim obrazovanjem).
 Nakon dve godine stručne i praktične obuke od njih 50 bilo je nekoliko koji su se mogli uključiti za prvi nivo održavanja.
Istina nisu baš bili motivisani niti zainteresovani da rade prilično prljave i teške poslove.

Što se tiče arapske filozofije meni nije bilo teško da se nosim sa tim.
Provodio sam radno vreme sa njihovim ljudima svakodnevno obrazlagao planove aktivnosti njihovoj komandi nije bilo problema.
Pošto su mi nakon isteka ugovora nudili nastavak saradnje  verovatno su bili zadovoljni.

Što se tiče sklapanja poslova tu ide malo teže oni su inertni pa vi morata biti sposobni i ubedljivi da nametnete svoja rešenja.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3024 on: June 02, 2015, 03:52:12 pm »

Maloprije na FB-u, tamo gdje pišemo o M84, pojavi se ova slika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Croatian army M-84 "GROMOVI Brigade" "eng.Thunders Brigade" Ipak je ovo M84A, a ne M84.

Nemam primjedbi na tenk, ne vidim neki nedostatak sa vanjske strane.

Pozdrav

Vlado


* 551496_767387390049153_6112347239486217845_n.jpg (59.7 KB, 690x440 - viewed 149 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #3025 on: June 02, 2015, 05:13:26 pm »

To je zapravo M-84AB, zaostao u ĐĐ po izbijanju rata, ili sastavljen od zaostalih delova za M-84AB.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3026 on: June 02, 2015, 05:32:09 pm »

U pravu si. Vide se detalji po kojim se razlikuje M84A od M84AB. Nisam obraćao pažnju. Međutim, gusjenice su stari tip, bez naplataka, i debljina antene više odgovara čajevačkom RUT-u nego radio stanici Racal Dana.

Što bi se reklo, sklopi tenk kako znaš i umiješ.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3027 on: June 03, 2015, 10:16:33 am »

Juče je otišla delegacija SDPR-a u Kuvajt. Prije dva tri dana delegacija iz Federacije BiH i iz Remontnog zavoda Hadžići otišla u Kuvajt.

Prošle sedmice delegacija MO iz Kuvajta bila u Đuri Đakoviću.

Nešto se iza brda valja. Neki tender ili neke krupne pare.

Pozdrav

Vlado
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #3028 on: June 03, 2015, 02:53:48 pm »

Raspitajte se gosn. Vlado i izvijestite napaćene forumaše.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #3029 on: June 03, 2015, 10:03:35 pm »

Quote
Juče je otišla delegacija SDPR-a u Kuvajt. Prije dva tri dana delegacija iz Federacije BiH i iz Remontnog zavoda Hadžići otišla u Kuvajt.

Prošle sedmice delegacija MO iz Kuvajta bila u Đuri Đakoviću.

Nešto se iza brda valja. Neki tender ili neke krupne pare.

Meni to više liči na to da Kuvajćani "tvrde pazar" pa nas zavlače i razvlače da bi "ubili cenu"
Logged
Pages:  1 ... 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 [202] 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.