PALUBA
March 28, 2024, 05:28:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 [205] 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165206 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #3060 on: June 28, 2015, 09:51:18 pm »

Firma CIAK (HR) se bavi s akumulatorima za osobna i gospodarska vozila pa sad tko zna, eto samo pokusavam pomoci.
« Last Edit: June 29, 2015, 07:25:31 am by Jester » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3061 on: June 28, 2015, 10:01:34 pm »

Odgovaraju li slovenic http://www.topla.si/
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3062 on: June 29, 2015, 05:15:05 am »

Zvaću ih danas.

Hvala
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #3063 on: June 29, 2015, 07:29:42 am »

Zvaću ih danas.

Hvala

Vidi ovdje: http://www.munja.hr


Munja je jedini hrvatski proizvodač:
– starter akumulatora
– trakcijskih baterija
– stacionarnih baterija
akumulatora i baterija za specijalne i vojne namjene.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3064 on: June 29, 2015, 08:44:03 am »

Vlado, možda ti pomogne ova vijest od prošle godine. MUNJA isporučuje akumulatore za hrvatske M-84.

Vir: Defender.hr

MORH: Obavijest o sklopljenim ugovorima u području obrane i sigurnosti
 
Datum objave: 31.03.2014

AKUMULATORI ZA TENK M84

Tvrtka MUNJA d.d. tvornica akumulatora i baterija 10 000 Zagreb, Žitnjak bb., je tijekom razvoja i proizvodnje tenka M84 (osamdesetih godina prošlog stoljeća), razvila i usvojila proizvodnju akumulatora 12V 140Ah specijalnog suho punjenog (SSP) koji je namijenjen isključivo za ugradnju u tenk M84 te je jedina tvrtka koja je u mogućnosti proizvesti i isporučiti takav akumulator. Akumulator 12V 140Ah SSP je po svojim dimenzijama, kućištu i načinu spajanja na «kleme» prilagođen prostoru za smještaj na tenku i kao takav se ne može nabaviti na slobodnom tržištu. U ranijem periodu (2010. godine) je proveden javni natječaj za nabavu akumulatora za vozila ali nijedan ponuditelj nije ponudio akumulator koji je zadovoljavao tehničke značajke ovog tipa akumulatora osim tvrtke MUNJA d.d.

Vrijednost: 1.393.665,00 kuna

Jester je spomenuo CIAK. CIAK je generaralni uvoznik, zastupnik i distributer za Hrvatsku mnogih svjetskih brandova baterija (VARTA, OPTIMA, TROJAN, FAAM, MIDAC, LEOCH itd.). Imaju i vlastiti brand CIAK, no nemaju proizvodnju u Hrvatskoj (koliko ja znam). Primjerice CIAK Starter akumulatori se radi u tvornici Johnson Controls (VARTA, OPTIMA) u Češkoj i imaju dvije godine garancije. CIAK radi i trakcijske i stacionarne baterije koje se dosta ugrađuju u fotonaponske sustave i u praksi su se pokazale dobrim. Ne znam gdje njih proizvode, dal isto u Češkoj ili negdje drugdje.

U Hrvatskoj postojje još tvrtka GROM, koja također ima svoj brand baterija (starter akumulatori, trakcijske i stacionarne baterije), i tvrtka FRIŠ koja se bavi proizvodnjom, prodajom, servisom i održavanjem starter akumulatora i industrijskih baterija. Ni za jedne ni za druge ne znam gdje im je proizvodnja, odnosno imaju li vlastitu proizvodnju u Hrvatskoj ili drugi rade za njih.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3065 on: June 29, 2015, 11:35:42 am »

Za mog prijateelja Vladu,
Akumulatori za M-84 se smeštaju u drveni sanduk pa je na standardnim akumulatorima tog kapaciteta i gabarita potrebna mala dorada zbog povezivanja.
Munja je to radila po vojnim standardima vrlo kvalitetno neki su i posle 10 godina u Kuvajtu bili u funkciji.
Menjali su ih sa nekim američkim bez sanduka što je moguća varijanta ali im je životni vek bio kraći na što je svakako uticalo i održavanje.
Sombor je za Srbiju radio tu vrstu akumulatora čak je bilo pokušaja da se proslede i Kuwajtu ali su tu ameri imali prednost.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3066 on: June 29, 2015, 12:23:31 pm »

Munja je tražila oko 500 Eura za jedan akumulator, a fabrika akumulatora Sombor je otišla u stečaj.

Tražim dalje.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3067 on: June 29, 2015, 01:11:09 pm »

Munja je tražila oko 500 Eura za jedan akumulator, a fabrika akumulatora Sombor je otišla u stečaj.

Tražim dalje.

Pozdrav

Vlado

To cijena za obični aku 140 Aa 12 v ili za specijalne namjene???
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3068 on: June 29, 2015, 01:37:42 pm »

Obični tenkovski akumulator 140 Ah 12 V. Isti kao u T72, M84, T55 itd. Sa klemama sa prednje strane.

Đuro Đaković je za svoje (Hr) tenkove razvio (neko u Hr) manje akumulatore za koje se mora dorađivati stalaža za smještaj. A prilikom nedavne posjete jednoj fabrici tenkova u svijetu vidio sam dosta manje akumulatore u stalaži. I za njih se mora dorađivati stalaža. Odnosno domaćini gdje sam bio rekli su mi da su takvi akumulatori na tenku T90.

Pošto nisam vidio akumulatore u ĐĐ ne mogu upoređivati ove u ĐĐ i ove koje sam vidio u fabrici tenkova u Aziji.

Ne znam da li se u ovakvim slučajevima isporučuju suvi ili formirani akumulatori, kao i da li se isporučuje drveni sanduk u kojem bude akumulator zajedno sa akumulatorom.

Tip i oblik akumulatora koji mi trebaju se vide na mom snimku



a vidi se i na 6,50

Pozdrav

Vlado
Logged
Belac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #3069 on: June 29, 2015, 02:43:10 pm »

Nisam siguran, ali mislim da Svetlost Bujanovac jos uvek radi. Kolko se ja secam, proizvodili su olovne akmulatore.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3070 on: June 29, 2015, 11:48:09 pm »



   Tebi trebaju startni akumulatori 12V/140Ah specijalni. A specijalni su zbog drvene kutije sa ručkama u kojoj su smešteni radi lakšeg demontiranja i postavljanja u tenk. Osim toga i priključne kleme su na šaraf tj. specijalne za tenk. Ostale karakteristike su takođe projektovane tako da aku. izdrže vibracije i dinamička opterećenja usled vožnje po bespuću a da se ploče na raspu, kao i zahtevi u vezi startne struje pri niskim temperaturama itd.

   Takav akumulator teško da ćeš naći na našem tržištu pošto se proizvodio po narudžbini SSNO a kasnije SNO. Jedina šansa je da probaš da iskoristiš kamionski akumulator 12 V/140 Ah koji je po dimenzijama kućišta isti kao tenkovski, a da kod prozvođača posebno naručiš kutiju za smeštaj i specijalne kleme. Ne znam koliko ti je grupa potrebno i koliki je obim narudžbine ali za četu, eventualno bataljon se mogu iskoristiti stari akumulatori, ako ih ima, tako da se kutije prefarbaju i poprave (ako je potrebno) a sa rashodovanih akumulatora skinuti specijalne kleme i naliti ih na stubiće novih kamionskih. Treba samo voditi računa o orijentaciji klema pri nabavci akumulatora pošto se kamionski akum. proizvode i sa levim i sa desnim plus polom. To sve može da se uradi u svakoj akumulatorskoj stanici ili sličnoj npr. električarskoj radionici. Naravno treba ti i majstor koji bi to uradio...

   U Inđiji je postojala fabrika za reciklažu akum. ali ne znam da li su i proizvodili akum. ili samo sirovinu za njih. Firma je bugarska i zvala se Monbat pa je moguće da imaju u asortimanu i tenkovske akumulatore. Ne znam da li firma kod nas još postoji ali evo ti adresa http://www.pttimenik.com/akumulatori/indjija/akumulatori-monbat-plc  pa pokušaj.

   Možda bi čak mogao i 12V/143Ah pošto su mu spoljne dimenzije 514x218x210 dok je 12V/140Ah nešto uži 513x189x220


« Last Edit: June 29, 2015, 11:53:30 pm by micha » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3071 on: June 30, 2015, 07:07:00 am »

Pisao sam na nekoliko mjesta, u nekoliko fabrika akumulatora. Ne mogu da radim sa radionicama jer se radi o količini 600 akumulatora.

Vlado
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3072 on: June 30, 2015, 08:01:36 pm »




   Ne mogu da verujem da ne možeš da nađeš zainteresovanog proizvođača za toliku količinu! Kao da svaki dan prodaju dva šlepera akumulatora pa im je ovo sitno. Ako bi se samo prebacivale kleme dvojici ljudi bi trebalo minimum mesec dana za toliku količinu. Kutije su stvar stolarske i  bravarske radionice pa bi za njihovu popravku a pogotovo proizvodnju trebalo još više vremena.

   Mislim da se kod nas ne mogu naći kvalitetni akumulatori već su 100% od recikliranog materijala pa im je samim tim i vek znatno skraćen. čak i poznate marke kao Varta i sl. kod nas prodaju škart. Dobra ti je ideja da se obratiš proizvođaču ali oni ti izgleda ne mogu ponuditi ništa osim standardnog asortimana, a za ekstra zahteve izgleda nisu osposobljeni i nemaju kapaciteta.

   Somborski akumulatori su bili jedva na visini zadatka, s tim što visok procenat nije mogao da izdrži standardni garantni rok od 24 meseca (koji nije važio za vojsku, iako samo vojska vadi svaki mesec akumulatore i kondicira ih) tako da je baš dobro što su ih ugasili. Loše je što sada nema drugog proizvođača, a kako vidimo i te kako ima potrebe.


   Ne znam koliko ti se žuri ali ukoliko ne možeš da nađeš proizvođača možda možeš da ugovoriš sa nekom ozbiljnijom auto-električarskom radnjom ili servisom da izvrše prepravku. Lično sam takav zahvat vršio nekoliko puta i nema tu neke posebne tehnologije, osim što je u pitanju velika količina i postavlja se pitanje garancije nakon prepravke. Da sam preduzetnik sigurno bih se otimao za ovakvu porudžbinu a ovo je dokaz koliko smo nazadovali...





Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3073 on: June 30, 2015, 08:13:02 pm »

Dobio sam nekoliko ponuda iz regije. Razmatram ih. Moraću obići proizvođače zbog zahtjeva kvaliteta.

Hvala u svakom slučaju.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3074 on: July 03, 2015, 11:27:09 am »

Evo ga jedan M84ABL koji je ostao u Hrvatskoj, a trebao je biti isporučen u Kuvajt.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je kuvajtska verzija ofarbana u SMB, sa malo maskirnih elemenata.

Pozdrav

Vlado


* 1.jpg (84.18 KB, 960x647 - viewed 193 times.)
« Last Edit: July 03, 2015, 11:43:15 am by Jester » Logged
Pages:  1 ... 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 [205] 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.