PALUBA
March 29, 2024, 04:44:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 [208] 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2166363 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3105 on: July 21, 2015, 01:09:16 pm »

ĐĐ je od Fotone kupio 33 komada uproštenog sistema za upravljanje vatrom, jer nisu bili u mogućnosti popravljati postojeći sistem upravljanja vatrom. Čajevački. Fotona više ne radi vojni program, tako da je i sa tim gotovo. Kad im bude trebala popravka na starim sistemima mogu me zvati (Vitomir S. zna moj broj).

Vlado, ukoliko je "Đuro Đaković" kupio raznoraznu dokumentaciju, alate, opremu itd. nekadašnjeg "Rudija Čajeveca", ima li sada mogućnost samostalog popravljanja starih sistema?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3106 on: July 21, 2015, 02:10:02 pm »

Ništa bez mene. Neko treba da im pokaže kako to radi.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3107 on: July 21, 2015, 05:47:38 pm »

Шта то значи? Да ниједан М-84 са старим СУВ-ом није исправан у Хрватској?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3108 on: July 21, 2015, 06:49:24 pm »

Ništa bez mene. Neko treba da im pokaže kako to radi.

Verujem, da je upravo tako. Dokumentacija se može kupiti, ali izučiti ljude koji znaju dokumentaciju uopšte čitati, a da znaju šta i konkretno naporaviti nije isto. Tko god se sada počne učiti na tim tenkovima trebat će mu dosta vremena da sve usvoji.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3109 on: July 21, 2015, 07:06:41 pm »

Nisam brojao koliko je tenkova na ovoj paradi. Ovdje su svi sa istim SUV-om. Prema podatcima koje sam dobio od prijatelja iz ĐĐ, ĐĐ je kupio 33 uproštena SUV-a od Fotone. Fotonin namjenski dio je ugašen i više se ne prave dijelovi za ovu verziju SUV-a.

Ne znam koliko ima ukupno tenkova M84 u svim verzijama u Hrvatskoj. Pošto u ĐĐ nisu mogli popraviti SUV iz Čajevca mjenjali su čajevački sa Fotoninim. Ne znam koliko ih je zamjenjeno.

Kad ovima iz ĐĐ zapne oko SUV-a mogu im doći pomoći. Već je bilo nekih razgovora da radim na tenkovima u slovenačkoj vojsci.

Direktor ĐĐ Bartol Jerković je jednom napisao na Palubi. O meni.

ma kako da ne, stručnost nikada nije bila upitna kod tebe (nadam se da se ne ljutiš sto te ne persiram, ali koliko se sjećam rastali smo se na TI), kod tebe kao sto sam rekao mi je samo jedna stvar (osobina) smetala, al zaboravimo to.
 Pa nemogu da vjerujem da nakon 19 godina razgovaram sa dr. Vladom! Zaista ti kažem bezbroj puta sam se sjetio tebe u ovih 19 godina, imao sam problema na strojevima kojima nitko nije znao razlog... Gledaš mu sve, sve štima a neki jarac mu smeta.
 Nego zar zaista si se maknuo iz ovog posla? Nije mi jasno, zaista nije mi jasno.
Znaš, baš sam prije jedno 6 mjeseci bio na jednoj večeri i krenila tema o nekim predratnim prijateljstvima i kolegama pa netko pita jel bi voljeli znati, viditi nekog od tada, netko spominje tajnicu iz BG koju je prašio, netko kolegu iz JNA, netko nekog i ja kažem, znao sam čovjeka čak nismo ni neki "drugovi" bili, eto samo znao sam čovjeka koji bi od 10 manipuliranih "kvarova" na tenku u 45 minuta nasao 9! E s njim bi volio sjest pojest janjetinu i popit butelju vina, da ga pitam 50 pitanja kojima nisam nasao odgovor, da ga pitam zasto nam se nije pridruzio prije svega ovog (ko da si znao sta će doć) i (eto u to sam do jučer vjerovao) koliko si mil. $ od arapa u svoj džep spremio na zadnjoj narudžbi. Eto izgleda da si prazna džepa ostao, nemogu da vjerujem, zaista nemogu da vjerujem Vlado.
 Pozdrav
P.S. Volio bi ti reći navrati kad-kad, al eto obojca znamo da vjerojatno nebi, a i neznam dali bi volio da ti sada pokazem tvornicu, eto osim par remonta nista ni nemamo osim patrije.


Ovih dana će biti tender za održavanje tenkova M84, BMP2, BMP3, Smerča i ostalih borbenih vozila u Kuvajtu. Skupljaju se ekipe koje znaju posao. Skupljaju se ponude. Velike su pare u igri. Što bi se reklo milioni i kamioni.

Fabrike koje su pravile dijelove za tenk više ne rade. Ljudi koji su radili na tenku više ne rade. Rasuli se po svijetu ili digli ruke od tenka. Jedva se može naći ekipa za održavanje. Rezervnih dijelova nema nigdje.  SDPR nema, niti može skupiti ekipu za održavanje tenka u Kuvajtu. Ne može naći ni dijelove. E sad tu dolazi do izražaja znanje. Nema se više dijelova za zamjenu. Sistem zamjenjivanja dijelova dok se kvar ne popravi više nije izvodiv. Sada se ide na popravku. A popravljati će onaj ko zna i može. I u Hrvatskoj i u Kuvajtu.

Nešto ovakvo kao na ovom dole snimku..



Ako šta zapne pa se ne može rješiti drugačije nacrtaš šemu pomoćnog ispitnog uređaja, napraviš ispitni pomoćni uređaj pa popraviš uređaj iz tenka.

Ja sam profesionalac. Radim za pare.  Za bilo koju državu.


U Kuvajtu je skoro gotova ispitna stanica za tenkovske motore, a i motore za BMP2 i BMP3 i za Smerč. I tu se ide na popravku.

Itd, itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3110 on: July 22, 2015, 11:39:28 am »

Zna li neko koja firma iz okoline pravi ulje za mjenjač tenka M84. Po svim podatcima sa kojim raspolažem ulje koje je pravila Rafinerija ulja Modriča je loše i nakon stotinjak kilometara vožnje sa ovim uljem pojave se opiljci u transmisiji. Rusi u svojim mjenjačima, T72 i T90 koriste ulje TSZP-8 koja se odlična. Ulje se je moglo kupiti u Ukrajini prije ovih dešavanja tamo.

Трансмиссионное масло ТСзп-8

http://link.springer.com/article/10.1007/BF00725445#page-1

Pozdrav

Vlado
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3111 on: July 22, 2015, 12:01:45 pm »

Specifikacija je, naravno, dostupna jedino za pare, ali ovdje na

http://www.rusma-spb.ru/katalog-produktsii/masla/transmissionny-e-masla/transmissionnoe-maslo-tszp-8

se ipak nešto vidi od specifikacije. Ja se na to ništa ne razumijem ali bih pokušao makar pitati INU da li imaju nešto slično tome po toj specifikaciji. Ono što je već na prvi pogled jasno je to, da je u pitanju ulje za niske temperature (vrlo neobično, zar ne, ako znamo kakva je klima u Rusiji Smiley ), dakle na višim temperaturama je vjerojatno dosta gusto. Ili se varam, nemam pojma.

Inače kompatibilno ulje je i NYCOLUBE 122.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3112 on: July 22, 2015, 12:26:01 pm »

Na prvi pogled, ali stvarno na prvi bi možda moglo biti još najbolje INA ulje "INA ATF Super" za mjenjače:

http://www.agroultrastop.com/pdf/Tehnicki%20informacii/INA_ATF_Super.pdf

Veliko odstupanje je kod tecišta jer originalno ulje ima tecište pri -50°C, a INA ATF Super pri -40°C.

Važnih podataka o tribološkom testiranju za INA ATF Super nema pa tako nije moguće usporediti sposobnost mazanja ta dva ulja.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3113 on: July 22, 2015, 05:51:34 pm »




   Jedino što valja za transmisiju je TSZP-8 mada je bilo pokušaja i sa ATF. U motor GSL-17PN (posebne namene) Modriča ili GSL-50 Galax. A u kočnicu topa ide Steol. HUNT-S ide u hidrauliku SUV-a.


Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3114 on: July 23, 2015, 08:00:38 pm »

E, *ebeš ga. Prvo detalje prekriva ovaj natpis Hrvatski vojnik, pa onda ono Paluba.info, i sve u svemu ništa se ne vidi.


Ovdje je vidljivo da svi tenkovi imaju uprošteni sistem upravljanja vatrom. Fotonin.
ĐĐ je od Fotone kupio 33 komada uproštenog sistema za upravljanje vatrom, jer nisu bili u mogućnosti popravljati postojeći sistem upravljanja vatrom. Čajevački. Fotona više ne radi vojni program, tako da je i sa tim gotovo. Kad im bude trebala popravka na starim sistemima mogu me zvati (Vitomir S. zna moj broj).

Neki su tenkovi kuvajtska verzija, a neki JNA. Miksano. Ima tu i drugih miksanja, kuvajtska kupola, a čajevačka radio oprema itd, a što je vidljivo na drugim slikama koje nisu ovdje prikazane.

Pozdrav

Vlado

Nekoliko fotografija bez.....mozda se nesto dade vidjeti .....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* T1.jpg (466.93 KB, 1500x985 - viewed 172 times.)

* T2.jpg (410.71 KB, 1500x1018 - viewed 206 times.)

* T3.jpg (326.1 KB, 1500x979 - viewed 166 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3115 on: July 23, 2015, 08:11:18 pm »

Koliko vidim, i Hrvatski M-84 sa Fotoninim FCS imaju LIRD senzor. Mislim da se jih tako najlakše razlikuje oz vozila sa originalnim SUV.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3116 on: July 24, 2015, 05:30:17 am »

Koliko vidim, ovdje su tenkovi koji su bili pravljeni za Kuvajt. Kupola tenka koji je rađen za Kuvajt ima sa zadnje strane kupole, iza nišandžije, dodatni sanduk (zbog kojeg svi motoraši spominju porodicu onome ko je ovakav idotluk smislio, jer se mora demontirati da bi se digao poklopac motora) za motalicu od kablaže radio veze, sa prednje strane ima na mjestu nekadašnjeg IC fara L2AG obično svjetlo, jak far, na kupoli je vidljiva i drugačija radio opreme, nosači ili antene. Kod tenka za JNA bio je nosač antene AT22 iza otvora komandira, a kod kuvajtske verzije su dva ili tri nosača, zavisno od zadnjeg slova M84ABL ili M84ABK, a jedan nosač se za razliku od JNA verzije nalazi na kupoli ispred komandira.

Ovo su tenkovi upeglani za paradu, Vide se i gumeni naplatci na gusjenicama. Svi su tenkovi isti u svim detaljima, ali mislim da se razlikuje radio oprema. Ne mogu vidjeti sve detalje.

SUV je Fotonin, a i LIRD. To znači da, ako će na paradi biti svi isti tenkovi, moći biti maksimalno 33 tenka. Uostalom, neko ko dobro vidi može to i izbrojati na slici http://www.jutarnji.hr/pripreme-za-svecani-mimohod-zajednicka-vjezba-pjesackih-i-mehaniziranih-postroja-osrh/1387443/?foto=18 pa slika  18/48 i 24/48 na kojoj se vidi 12 tenkova.

Sve u svemu, tražim, ali ne vidim ni jedan detalj gdje se može uočiti neki nedostatak ili neispravnost.

Pozdrav

Vlado
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #3117 on: July 24, 2015, 09:57:40 am »

S obzirom koliko je gosn. Vlado kritičan, ovo je palac gore za mehaničare HV-a.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3118 on: July 24, 2015, 02:58:26 pm »

Vlada je vec vise puta hvalio stanje hrvatskih tenkova. Za to je sigurno najzasluzniji fabrola DjDj.
Za razliku od Hr, Srbija je unistila 14. oktobar a TRZ Cacak je u dosta "tankom" stanju.
Logged
Nemanja95
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 37


« Reply #3119 on: July 24, 2015, 03:45:15 pm »

Naleteo sam na ovu sliku , nadam se da nije postavljana ranije.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 123.jpg (67.53 KB, 367x274 - viewed 478 times.)
Logged
Pages:  1 ... 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 [208] 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.