PALUBA
March 28, 2024, 09:42:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 [209] 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165362 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
mata000
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #3120 on: July 24, 2015, 04:52:07 pm »

Koliko vidim, ovdje su tenkovi koji su bili pravljeni za Kuvajt. Kupola tenka koji je rađen za Kuvajt ima sa zadnje strane kupole, iza nišandžije, dodatni sanduk (zbog kojeg svi motoraši spominju porodicu onome ko je ovakav idotluk smislio, jer se mora demontirati da bi se digao poklopac motora) za motalicu od kablaže radio veze, sa prednje strane ima na mjestu nekadašnjeg IC fara L2AG obično svjetlo, jak far, na kupoli je vidljiva i drugačija radio opreme, nosači ili antene. Kod tenka za JNA bio je nosač antene AT22 iza otvora komandira, a kod kuvajtske verzije su dva ili tri nosača, zavisno od zadnjeg slova M84ABL ili M84ABK, a jedan nosač se za razliku od JNA verzije nalazi na kupoli ispred komandira.

Ovo su tenkovi upeglani za paradu, Vide se i gumeni naplatci na gusjenicama. Svi su tenkovi isti u svim detaljima, ali mislim da se razlikuje radio oprema. Ne mogu vidjeti sve detalje.

SUV je Fotonin, a i LIRD. To znači da, ako će na paradi biti svi isti tenkovi, moći biti maksimalno 33 tenka. Uostalom, neko ko dobro vidi može to i izbrojati na slici http://www.jutarnji.hr/pripreme-za-svecani-mimohod-zajednicka-vjezba-pjesackih-i-mehaniziranih-postroja-osrh/1387443/?foto=18 pa slika  18/48 i 24/48 na kojoj se vidi 12 tenkova.

Sve u svemu, tražim, ali ne vidim ni jedan detalj gdje se može uočiti neki nedostatak ili neispravnost.

Pozdrav

Vlado

pozdrav svima!! dugo sam čitao ovaj forum, ali ovaj post me natjerao da se i registriram.

odmah da kažem da sam oko tenkova i drugog naoružanja potpuni laik, mogu raspoznati zeleni od žutog (oker) tenka i to je to...

ono što me zanima je vladino mišljenje, a i druga su dobrodošla; u nekom paralelnom svemiru gdje ĐĐ iskoristi sve svoje resurse, može li, i s kojom kvalitetom, đuro napraviti remont kuvajtskih tenkova. zanima me to čisto s poslovne strane, đuri se crno piše bez tog i sličnih poslova.

nažalost, suludo je očekivati da će druge ex-yu republike remontirati svoje tenkove u đuri pa im je bliski istok jedino realno tržište...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3121 on: July 24, 2015, 05:01:03 pm »

Slika trenažera za tenk T72, a koji je nekad bio na katedri naoružanja u ŠCOMJ Banja Luka, a sada je (ako opet nije negdje prenesena) u Pančevu je već bila nekoliko puta.

A za drugo pitanje da bi odgovorio morao bih da dovedem u neprijatnu situaciju moje prijatelje iz nekih firmi koje rade u Srbiji i Hrvatskoj. Suradnje ima na polju tenkova između ex Yu zemalja, ali ne bih pisao o tome.

Remont više nije moguć. Moguća je modifikacija i modernizacija sa novim dijelovima koji bi se pravili po porudžbini negdje  svijetu. Kroz to bi se nešto, ali ne sve remontovalo. Djelomični remont. Nema se para, nema ljudi, nema fabrika, država ima druge prioritete.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #3122 on: July 24, 2015, 05:40:25 pm »

Koliko vidim, i Hrvatski M-84 sa Fotoninim FCS imaju LIRD senzor. Mislim da se jih tako najlakše razlikuje oz vozila sa originalnim SUV.

Najlakše ih je razlikovati po nišanskoj spravi. Originalna nišanska sprava (Čajavec/Zrak) se razlikuje po obliku od Fotonine.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #3123 on: July 24, 2015, 05:42:44 pm »

A u cemu se te dve sprave razlikuju po efikasnosti?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3124 on: July 24, 2015, 06:06:10 pm »

Neovisna nišanska linija po elevaciji i azimutu je svoje prvo pojavljivanje imalo na čajevačkom sistemu. Jako skupo, ali jako dobro rješenje koje nemaju drugi iz tog doba. A ni mnogi sada.
Logged
mata000
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #3125 on: July 24, 2015, 06:20:49 pm »

Slika trenažera za tenk T72, a koji je nekad bio na katedri naoružanja u ŠCOMJ Banja Luka, a sada je (ako opet nije negdje prenesena) u Pančevu je već bila nekoliko puta.

A za drugo pitanje da bi odgovorio morao bih da dovedem u neprijatnu situaciju moje prijatelje iz nekih firmi koje rade u Srbiji i Hrvatskoj. Suradnje ima na polju tenkova između ex Yu zemalja, ali ne bih pisao o tome.

Remont više nije moguć. Moguća je modifikacija i modernizacija sa novim dijelovima koji bi se pravili po porudžbini negdje  svijetu. Kroz to bi se nešto, ali ne sve remontovalo. Djelomični remont. Nema se para, nema ljudi, nema fabrika, država ima druge prioritete.

Pozdrav

Vlado

jasno mi je da suradnja postoji, što iz nužde što iz želje za napredovanjem. na kraju krajeva, mnogi su ljudi s jedne, druge ili treće strane i radili zajedno na izgradnji tenka i drugih sredstava za bivšu vojsku. ipak, teško mi je zamisliti isporuku jednog metka iz hrvatske u srbiju, a kamoli remont/nadogradnju/obnovu srpskih tenkova u brodu. šteta, pecunia non olet. ona priča o zajedničkom djelovanju ex-yu zemalja na obnovi tenkova za kuvajt, koja se pojavila prije par godina, mi nažalost zvuči kao SF.

nadam se da će u đuri ipak prevladati razum, da će se mobilizirati i opremiti na svim poljima da mogu sudjelovati u tom najavljenom remontu. pa makar samo mjenjali ulje u motoru. i to je bolje nego današnje stanje.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3126 on: July 24, 2015, 06:32:27 pm »

Postoji saradnja. Roba i pare idu sa jedne strane granice na drugu. Ne mogu o tome pisati. Puno toga nije za javnost.

A sarađuju i druge države bivše YU. Ali o tome se ne govori javno. Samo mogu reći da je Srbija nedavno znatno povećala svoje mogućnosti održavanja tenka M84 zahvaljujući saradnji sa drugim YU državama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3127 on: July 24, 2015, 08:54:30 pm »

Та сарадња, у мањем обиму је кренула одмах након 1995. године. Како је време одмицало она је бивала већа, али ипак ни близу оној сарадњи од пре ратова. Њу кочи политика и ништа више. Јасно је да се евентуални посао ремонта тенкова у Кувајту може добити само заједничким снагама и наступом. То се не дешава јер се политичари надмећу "чији је већи". Имају проблем да "родољубима" и "домољубима" објасне да наш није "највећи".   На тај начин ће сви добити само ту "ствар". Посао и новац ће највероватније отиће негде другде.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3128 on: July 24, 2015, 09:33:41 pm »

Ovih dana će biti raspisan tender za održavanje u idućih četiri godine. Nameće se nekoliko firmi iz nekoliko zemalja. Počev od firmi iz Emirata, pa iz Kuvajta itd. Ko dobije tender najvjerovatnije dobija i modernizaciju, a i remont.

Ako se ne dogovore ovi sa ex YU, ima ko može da uradi remont. U tenderu za održavanje našeg tenka u istom paketu je i održavanje 254 vozila Warrior, 149 M84AB, 100 komada PLZ-45, 53 Smerča, 132 BMP-3, 42 BMP-2, 22 M109A2, itd, itd. Velike su to pare. Parlament Kuvajta je za ovaj posao odobrio nešto manje od 100.000.000 dolara. Veći dio ekipe će biti ruski tim. Iz ruskih fabrika. Pa možda, ako se ovi domaći ne dogovore Uralvagonzavod ima velike šanse za posao remonta i modernizacija. A tu nema SDPR-a. Nigdje. Inače, Kuvajćani koji su radili sa SDPR-om, a i svi ostali koji su sa njima radili, imaju jako, jako loše mišljenje o SDPR-u. Počev od mene, a i svih koje znam da su sa njima radili.

A u tender za održavanje ne spada samo održavanje. Tu su i rezervni dijelovi, potrošni materijal, municija, obuka tehničkog i vojnog osoblja, rad u njihovim vojnim školama, izrada raznih presjeka i učila itd.

A nekih rezervnih dijelova nema. Nema više ko da napravi. Veliki dio dijelova se može nabaviti iz Rusije. A ono čega nema, bez toga se može. Mjenjaće se sistemi, čitavi, Kao što je uradio ĐĐ mjenjajući čajevački sistem sa nekim drugim. A Rusa na svakom koraku.

Sad mi je žao ovih iz SDPR-a. Neće više moći da kradu escajg iz aviona.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3129 on: July 25, 2015, 01:43:02 pm »

Postoji saradnja. Roba i pare idu sa jedne strane granice na drugu. Ne mogu o tome pisati. Puno toga nije za javnost.

A sarađuju i druge države bivše YU. Ali o tome se ne govori javno. Samo mogu reći da je Srbija nedavno znatno povećala svoje mogućnosti održavanja tenka M84 zahvaljujući saradnji sa drugim YU državama.

Nisam htio da napišem o čemu se radi, ali u današnjim vjestima, na više mjesta se navodi:

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/578135/Jugoimport-Srbija-u-proizvodnji-naoruzanja-svetski-igrac

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/lijakovic-srbija-proizvodnjom-nore-i-lazara-2-postaje-svetski-igrac-clanak-1872773

Vjest je ista i u Blicu i u Kuriru, čak imaju iste greške u tekstu koji su prenijeli odnekud.

"Fabrika složenih borbenih sistema do kraja godine pustiće u rad nove hale za proizvodnju artiljerijskih i ostalih cevi, kao i halu za montažu, čime će biti osposobljena da, osim proizvodnje artiljerijskih oruđa i oklopnih borbenih vozila, proizvodi i ugrađuje ostala složena sredstva naoružanja i vojne opreme, uz usluge remonta.
Puštanjem u rad pogona za proizvodnju cevi, obezbediće se važne komponente za proizvodnju artiljerijskih oruđa i smanjiti zavisnost od uvoza. "

Kad su već sve ono napisali, mogli su napisati da je to zajednički ex YU projekat.

U prevodu, u Plani je montirana proizvodna linija za izradu topa 2A46 za tenk M84.

Pozdrav

Vlado

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3130 on: July 25, 2015, 03:43:59 pm »

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,1473.msg390013.html#msg390013

tu ima slika na kojoj je legenda tenka M84. Ivan Židov. Prvo gađanje tenka M84.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I nedavna slika najveće legende tenka M84, Ivana Židova sa mojom malenkosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* Vojo, Ivan i Milan.JPG (35.85 KB, 678x457 - viewed 109 times.)

* DSCN5250 a.jpg (1339.76 KB, 3000x2250 - viewed 108 times.)
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #3131 on: July 25, 2015, 03:55:43 pm »

O kojim sve exYu državama ovdje govorimo, uz Srbiju?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3132 on: July 25, 2015, 04:04:42 pm »

Па, судећи према вестима БиХ сигурно.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3133 on: July 25, 2015, 04:08:58 pm »

Dragi prijatelju Dzumba, ne bih mogao potvrditi tvoje mišljenje. Ali pošto detalji nisu objavljeni u ovim vijestima na koje sam do link, ne bih ni ja želio da objavim detalje. Nisam ih ni htio komentarisati dok nisu izašle u javnosti.

Pozdrav

Vlaao
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3134 on: July 25, 2015, 04:33:05 pm »

Laično razmišljam, Železarna Ravne, sadašnja Sistemska tehnika/Arma proizvodila i nudila je topovske cevi od 20 do 203 mm. Nešto su radili sa Izraelom/Indijom, ali kako SV ne nabavlja/obnavljuje cevi u večem broju, politično pitanje koliko je Slovenija jaka da podrži, pitanje je isplatlivosti zadržati mogučnost proizvodnje.
Logged
Pages:  1 ... 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 [209] 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.