PALUBA
March 29, 2024, 12:51:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 [219] 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165507 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3270 on: October 07, 2015, 06:51:29 am »

Зна ли ко процедуру дебакаризације топа.

Поздрав

Владо
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3271 on: October 07, 2015, 10:53:21 am »

Dok se ne pronadje netko ko zna odgovor ja imam jedno pitanjce.
Juce gledam slike sa one vjezbe i padne mi u oko detalj poklopca nisandzije.
Kao da prvi put vidim ali do sad nisam zapazio ovaj otvor.
Cemu on sluzi, za izbacanje danceta u slucaju otkazivanja automata?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ne mogu naci sliku poklopca sa druge/donje strane.

poz.


* t72.jpg (329.21 KB, 800x476 - viewed 92 times.)

* t72-2.jpg (64.06 KB, 650x600 - viewed 121 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3272 on: October 07, 2015, 10:58:02 am »

Ovo je tenk T72, ali je poklopac isti. Na njega se montira snorkel, cijev za podvodnu vožnju.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3273 on: October 07, 2015, 11:20:18 am »

A to je to, zamisljao sam da ovaj usis mora biti veci, motor i tako to.



poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3274 on: October 07, 2015, 01:24:02 pm »

Koliko ovaj Fotonin SUV uvecava borbene mogucnosti tenka u odnosu na originalni ?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3275 on: October 07, 2015, 01:57:16 pm »

Fotonin SUV je jeftinija, uproštena verzija SUV-a. Ne uveličava borbene sposobnosti tenka. Po povlaćenju JNA iz Slovenije na tenkovima koji su se nalazili u VP 5312 Vrhnika, a oatali su tamo, uništena su nišanske sprave. Pošto nišansks sprava košta  (JNA verzija) oko 120.000 dolara Slovenci su se odlučili da u tenkove stave slabiji, uprošteni SUV.

Mimo SUV-a dodan je LIRD koji identifikuje osvjetljenost tenka laserom i pravac odakle je neko nanišanio na taj tenk. Međutim, i LIRD je zastarjelo rješenje. Sa mojom ekipom sa kojom sam obišao svijet u zadnje vrijeme nudimo novi sistem mjerenja daljine do cilja bez korištenja lasera, a koji je čak sa većom tačnosti nego mjerenje daljine sa laserom. Korištenje lasera otkriva tenk koji ima laser, te osvjetljeni tenk ima vremena da napravi određena kontra mjere. Sa sistemom koji smo napravili (ekipa sa nekoliko fakulteta i instituta, sve privatan rad, i naravno bez VTI-ja Žarkovo) protivnički tenk, ili vozilo, prvo što osjeti je granata, a ne više laserski daljinomjer, pa nakon nekoliko sekundi granata.

Pozdrav

Vlado
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #3276 on: October 07, 2015, 06:34:13 pm »

knjiga Radioničko održavanje i remont
Debakarisanje


* debakar1.jpg (712.36 KB, 1375x1358 - viewed 121 times.)

* debakar2.jpg (365.79 KB, 1352x827 - viewed 108 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3277 on: October 07, 2015, 07:15:53 pm »

Fotonin SUV je jeftinija, uproštena verzija SUV-a. Ne uveličava borbene sposobnosti tenka. Po povlaćenju JNA iz Slovenije na tenkovima koji su se nalazili u VP 5312 Vrhnika, a oatali su tamo, uništena su nišanske sprave. Pošto nišansks sprava košta  (JNA verzija) oko 120.000 dolara Slovenci su se odlučili da u tenkove stave slabiji, uprošteni SUV.

Mimo SUV-a dodan je LIRD koji identifikuje osvjetljenost tenka laserom i pravac odakle je neko nanišanio na taj tenk. Međutim, i LIRD je zastarjelo rješenje. Sa mojom ekipom sa kojom sam obišao svijet u zadnje vrijeme nudimo novi sistem mjerenja daljine do cilja bez korištenja lasera, a koji je čak sa većom tačnosti nego mjerenje daljine sa laserom. Korištenje lasera otkriva tenk koji ima laser, te osvjetljeni tenk ima vremena da napravi određena kontra mjere. Sa sistemom koji smo napravili (ekipa sa nekoliko fakulteta i instituta, sve privatan rad, i naravno bez VTI-ja Žarkovo) protivnički tenk, ili vozilo, prvo što osjeti je granata, a ne više laserski daljinomjer, pa nakon nekoliko sekundi granata.

Pozdrav

Vlado

Hvala Vlado.

Ovako na papiru deluje da je Fotonin SUV novi i savremeniji (digitalan) pa vuce na zakljucak da pruza i vece mogucnosti.

Boza je pisao o njemu ovde.
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,24551.0.html
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 831


« Reply #3278 on: October 08, 2015, 10:44:57 pm »

knjiga Radioničko održavanje i remont
Debakarisanje


   Kao i sa drugim stvarima u životu ne piše baš sve u knjigama. Za nešto je potrebno i malo iskustva. Osim opisane emulzije mogu se koristiti i druge čija je namena ista, kao i pasta za debakarisanje. Sa svima je procedura potpuno ista, kao i mere zaštite (naravno, sa pastom se ne može vršiti mućkanje već samo nanošenje četkom).

   U navedenom TU ne navode jako bitnu stvar, a to je da se po završetku debakarizacije, tj. nakon uklanjanja naslaga bakra crvene boje na unutrašnjosti cevi vrši ispiranje vrućom vodom i deterdžentom da bi se uklonio ostatak emulzije i neutralisala hemijska reakcija koja može u suprotnom oštetiti cev. Za taj posao najbolja je cisterna za dekontaminaciju ABHO koja ima grejač vode na naftu ili električna WAP-ovka koja se koristi za pranje vozila. Nakon ispiranja cev se suši krpom namotanom na četku i zaštićuje ZUON-om kako je i navedeno u uputstvu.





Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3279 on: October 09, 2015, 09:00:30 am »

Налетех на овај апарат за чишћење цеви, можда вам буде занимљиво .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
http://www.burevestnik.com/products/1i39.html
http://www.arms-expo.ru/armament/samples/1281/68612/
http://www.findpatent.ru/patent/253/2530206.html


* 48a93992af72a86cce78f8771fff1cdc.jpg (160.22 KB, 709x491 - viewed 126 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Online Online

Posts: 1 831


« Reply #3280 on: October 09, 2015, 07:15:45 pm »




   Svojevremeno su i u JNA postojale mehaničke čistilice kako za pešadijsko tako i za artiljerijsko naoružanje. Sećam se da je 90-tih postojala nekakva sprava za čišćenje topova koja se sastojala od klipa na koji se montirala četka zavisno od kalibra i hidraulične pumpe pogonjene elektromotorom 220V koja je potiskivala klip i tako čistila cev art. oruđa i tenkova. Bilo je mnogo manjih dimenzija nego sprava na slici koja koristi kran i specijalno vozilo,  mogla se prenositi i ručno do oruđa koje se čisti, nešto veće od sprave za veštačko trzanje. Mislim da je proizvedeno u TRZ Travnik i da je imalo njihov amblem na kućištu. Kako to najčešće biva, iz nekog razloga nije masovnije korišćena u jedinicama. Verovatno nije postojala dokumentacija koja bi pobliže objasnila način primene ili nije imao ko da objasni princip rada pa su art. majstori izbegavali njenu upotrebu i oslanjali se na fizičku snagu redovnih vojnika za ovaj ne baš lak posao. Znam da se u mojoj jedinici godinama vukla po magacinima, a iznosila se samo pred neku kontrolu da bi se pokazalo kako eto i mi imamo novu tehniku, da bi se potom vratila u magacin neupotrebljena.

   Još gora stvar je bila sa čistilicom za pešadijsko naoružanje koja je mogla da čisti jednovremeno 5 ili čak 10 dugih cevi, ako se ne varam. Takođe je radila na mrežni napon ili agregat i jednovremeno je čistila veći broj pušaka koje je samo trebalo postaviti u uređaj veličine kuhinjskog stola i uključiti. Sećam se da je naš puškar koristio samo za lošije cevi sa većim procentom nagriženosti jer je uspevao da potpuno očisti korodiranu cev i da je polira. Ostale puške su se, naravno čistile ručno snagom nekoliko boraca dodeljenih za ispomoć tehničkom pregledu ili konzervaciji da se ne bi mašina pohabala... U sklopu ove čistilice bila je i jednostavna mašina za vakumiranje i zavarivanje PVC folija u koju se pakovala puška nauljena ZUON-om koja je smeštena u drveni sanduk bila srednjeročno ili čak i dugoročno konzervisana bez upotrebe kancerogenog Solventa (koji se i dan danas upotrebljava). Ne moram reći da je i ova novotarija bila kratkog daha jer ili nije bilo PVC folije ili je vakumirka bila pokvarena ili jednostavno neko nije hteo da ovakav način konzervacije zaživi. Zamislite samo da vi nekom majoru pešadije tih godina kažete da dugoročno konzervisanu pušku samo izvadi iz sanduka i pocepa zaštitnu foliju, obriše od ZUON-a suvom krpom (ako hoće, nije obavezno) napuni okvir i odmah dejstvuje! Bez pranja pušaka naftom u tepsijama, njihovim detaljnim rasklapanjem sa rukama u gumenim zaštitnim rukavicama i uklanjanjem Solventa koji je prodro u sve šupljine prilikom uranjanja tokom konzervacije četkom, zatim sušenjem i podmazivanjem... Bileća bi morala naopako da se okrene da se to desi.

   Očigledno za ovakvim napravama postoji potreba, naročito za uklanjanje bakra sa unutrašnjosti topovskih cevi prilikom tehničkih pregleda ili jednostavno kada se za to ukaže potreba. Korišćenjem ovakvog uređaja cev se čisti brže, kvalitetnije, uz angažovanje manjeg broja ljudi (što je u savremenim profesionalizovanim vojskama naročito izražena potreba), a da ne pominjem manji rizik od oštećenja unutrašnjosti cevi prilikom nestručnog čišćenja (kada neiskusna posada zaglavi čep napravljen od vojničke košulje ili krpe na polovini cevi pa pokuša da ga izbije udarajući macolom za izbijanje osovinice gusenica po čistilici) . Nekada smo imali i takve korisne mašine ali su one vremenom rashodovane i ko zna kako završile jer ljudi nisu znali čemu služe i kako se sa njima radi...





Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3281 on: October 11, 2015, 12:34:31 pm »

Čišćenje osobnog naoružanja je jedan od osnovnih zadataka vojnika. Čišćenje i osnovno održavanje tenka je jedan od osnovnih zadataka njegove posade. Slično je sa drugim artiljerijskim oruđima. Sanjanje o strojevima za čišćenje je lijepo i praktično samo u miru, no onda je vojska zapravo nesposobna za ratna dejstva, dakle i nije prava vojska. Slično je kao kad im spavaonice i radne prostorije čiste čistačice.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3282 on: October 11, 2015, 01:02:58 pm »

Mašinsko čišćenje cevi naoružanja pre konzerviranja - zašto da ne. U ostalim slučajevima, tu je posada-posluga-strelac.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #3283 on: October 11, 2015, 01:28:14 pm »




   Svojevremeno su i u JNA postojale mehaničke čistilice kkako za pešadijsko tako i za artiljerijsko naoružanje. Sećam se da je 90-tih postojala nekakva sprava za čišćenje topova koja se sastojala od klipa na koji se montirala četka zavisno od kalibra i hidraulične pumpe pogonjene elektromotorom 220V koja je potiskivala klip i tako čistila cev art. oruđa i tenkova. Bilo je mnogo manjih dimenzija nego sprava na slici koja koristi kran i specijalno vozilo,  mogla se prenositi i ručno do oruđa koje se čisti, nešto veće od sprave za veštačko trzanje. Mislim da je proizvedeno u TRZ Travnik i da je imalo njihov amblem na kućištu. Kako to najčešće biva, iz nekog razloga nije masovnije korišćena u jedinicama. Verovatno nije postojala dokumentacija koja bi pobliže objasnila način primene ili nije imao ko da objasni princip rada pa su art. majstori izbegavali njenu upotrebu i oslanjali se na fizičku snagu redovnih vojnika za ovaj ne baš lak posao. Znam da se u mojoj jedinici godinama vukla po magacinima, a iznosila se samo pred neku kontrolu da bi se pokazalo kako eto i mi imamo novu tehniku, da bi se potom vratila u magacin neupotrebljena.

   Još gora stvar je bila sa čistilicom za pešadijsko naoružanje koja je mogla da čisti jednovremeno 5 ili čak 10 dugih cevi, ako se ne varam. Takođe je radila na mrežni napon ili agregat i jednovremeno je čistila veći broj pušaka koje je samo trebalo postaviti u uređaj veličine kuhinjskog stola i uključiti. Sećam se da je naš puškar koristio samo za lošije cevi sa većim procentom nagriženosti jer je uspevao da potpuno očisti korodiranu cev i da je polira. Ostale puške su se, naravno čistile ručno snagom nekoliko boraca dodeljenih za ispomoć tehničkom pregledu ili konzervaciji da se ne bi mašina pohabala... U sklopu ove čistilice bila je i jednostavna mašina za vakumiranje i zavarivanje PVC folija u koju se pakovala puška nauljena ZUON-om koja je smeštena u drveni sanduk bila srednjeročno ili čak i dugoročno konzervisana bez upotrebe kancerogenog Solventa (koji se i dan danas upotrebljava). Ne moram reći da je i ova novotarija bila kratkog daha jer ili nije bilo PVC folije ili je vakumirka bila pokvarena ili jednostavno neko nije hteo da ovakav način konzervacije zaživi. Zamislite samo da vi nekom majoru pešadije tih godina kažete da dugoročno konzervisanu pušku samo izvadi iz sanduka i pocepa zaštitnu foliju, obriše od ZUON-a suvom krpom (ako hoće, nije obavezno) napuni okvir i odmah dejstvuje! Bez pranja pušaka naftom u tepsijama, njihovim detaljnim rasklapanjem sa rukama u gumenim zaštitnim rukavicama i uklanjanjem Solventa koji je prodro u sve šupljine prilikom uranjanja tokom konzervacije četkom, zatim sušenjem i podmazivanjem... Bileća bi morala naopako da se okrene da se to desi.

   Očigledno za ovakvim napravama postoji potreba, naročito za uklanjanje bakra sa unutrašnjosti topovskih cevi prilikom tehničkih pregleda ili jednostavno kada se za to ukaže potreba. Korišćenjem ovakvog uređaja cev se čisti brže, kvalitetnije, uz angažovanje manjeg broja ljudi (što je u savremenim profesionalizovanim vojskama naročito izražena potreba), a da ne pominjem manji rizik od oštećenja unutrašnjosti cevi prilikom nestručnog čišćenja (kada neiskusna posada zaglavi čep napravljen od vojničke košulje ili krpe na polovini cevi pa pokuša da ga izbije udarajući macolom za izbijanje osovinice gusenica po čistilici) . Nekada smo imali i takve korisne mašine ali su one vremenom rashodovane i ko zna kako završile jer ljudi nisu znali čemu služe i kako se sa njima radi...






ovo je samo dobar podsjetnik na nisku opcu i tehnicku kulturu naseg covjeka koji misli da sve zna i da vise ne treba uciti jos je k tomu je puno lijen. Ovdje mislim na cijeli region. Ono sto se mora priznati ruskim inzenjerima koji su bili zaduzeni za finalizaciju oruzja i pitanje zastite je primjena konkretno kod AKM kromiranja cijevi, lakiranja dijelova, pecen lak, lakiranje laminiranog drveta, fosfatiziranje itd. sve ono sto CZ  nije radila (osim na Skorpionu). Vjerojatno se racunalo na vecu pedantnost a za rezultat ke korozija i nagrizenost.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3284 on: October 11, 2015, 01:49:34 pm »

...ili to, ili se računalo, da će vojska radije bacati nagrižene puške što znači stiže narudžba tvornici za nove i tako u krug. Zatvoreno tržište, zašto da se trude s razvojem ako ide i ovako. Jedno su puške u svakodnevnoj upotrebi, nešto drugo one uskladištene za RR. Valjda se nije računalo na to, da ono uskladišteno, iako posve ispravno, kroz neko vrijeme postaje zastarjelo (iako je, iskreno, bilo kakva duga cijev + municija u slučaju stani-pani bolja nego đoko u rukama...).
Logged
Pages:  1 ... 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 [219] 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.