PALUBA
March 29, 2024, 12:06:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 [229] 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165477 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #3420 on: February 12, 2016, 12:00:31 am »

Quote
Pa ima nekih dijelova tenka o kojim nisam ništa napisao.

Уређај за аутоматско гашење пожара, бацачи димних кутија, метеосензори, уређај за спречавање експлозије горива, уређај за самоукопавање, АБХО заштита,...  Wink

Значи њима недостају људи који знају да монтирају и оправе СУВ...

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3421 on: February 12, 2016, 08:06:55 am »

Uređaj za gašenje požara je nekad pravio Čajavec, ali je isti ruski. Može se naći na tržištu.

BDK je isti ruski. Sistem Tuča 1. Bacač je radio Čajavec.

Meteosenzor se je radio i radi još uvijek u Zemunu. Može se kupiti veoma lako.

Problem sa ABHO opremom imaju isti i Srbija i Hrvatska. Nema više Čajevca. U Srbiji se ne koristi jer nema hemije za uređaj, a koji je pravio Čajevac, kao ni dijelova od Čajevca. Isti problem ima i Hrvatska, ako nije promijenila ABHO uređaje u tenku.

Što se tiče SUV-a, tu ima problema. Prije rata sam mjesečno provodio po nekoliko dana u ĐĐ. Rješavao probleme u proizvodnji. Ostalo vrijeme sam provodio po kasarnama, jer sam samo ja održavao SUV.  Trčao između Pivke, Slunja, Pasuljana, Međe, Krivolaka itd. Držao sam nastavu po kasarnama i u TRZ Čačak i u još nekoliko remontnih jedinica, u Zagrebu na Akademiji, da bih obučio majstore po kasarnama, ali od toga je bila slaba korist. Itd, itd. Dovoljno je vidjeti snimak na Youtube "Posjeta Šutanovca TRZ Čačak" pa da mi se digne kosa na glavi. Kasnije je VJ taj snimak obrisala, ali sam ga snimio sebi na računar. Stanje nije ni sada bolje. Prije dva mjeseca sam razgovarao sa prijateljem koji je dobio neki posao na modernizaciji tenka M84 u Srbiji. Nije mogao da shvati razloge nekih signala. Tražio je pomoć iz VTI-ja, TOC-a i nekih firmi koje se bave (bavile se) proizvodnjom dijelova za SUV. Ali niko bukvalno nije imao pojma. A radilo se samo o razlikama ugaonih brzina rotacije horizonta i rotacije kupole (bočnog naginjanja), prvi izvod. Da su pitali Vesnu, koja je nakd radila u TRZ Čačak, znali bi o čemu se radi.

U Hrvatskoj, kad više nisu znali da popravljaju SUV kupili su 33 komada SUV-a od Fotone. Isti kao i u slovenačkoj vojsci. Međutim, Fotona više ne postoji, namjenski dio. Ali imaju ljude za održavanje. To je jako bitno.

Za SUV koji je napravljen u Čajevcu nema ko da održava u Hrvatskoj, pa su ga demontirali. Sad će se isti problem javiti i u Vojsci Srbije. Prije mjesec dana, 13.01.2016. je umro najbolji stučnjak za nišanske sprave u Srbiji. Oni koji su radili sa njim su mu samo dodavali alat. Zajedno smo radili dugo godina, a i na nekoliko projekata u svijetu. I sad je Vojska Srbije u istom položaju kao i ĐĐ po pitanju SUV-a. Samo Vojska Srbije neće moći da kupi dijelove od Fotone.

Itd, itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3422 on: February 12, 2016, 08:41:11 am »


* 493-revizija-3.JPG (332.64 KB. 750x1071 - viewed 16 times.)
Vidim mog nekadašnjeg saradnika Grbca D malo je drugačiji dosta vremena je prošlo.
On je jedan od mlađih ali vredni kadrova radio je u konstrukciji i brzo napredovao.
Bavio se motorom i negovim sistemima zajedno smo rešavali neke složenije probleme.

Dobro smo se nosili sa VTI-om i tadašnjim stručnjacima iz FMSN-a .
Kurtović je u Sarajevu uvek bio dobar domaćin.
Pozdrav za sve moje saradnike ako ovo čitaju znaće o kome je reč.

Za uspešan posao sa Kuvajtom morala bi se uspostaviti komšijska tržišna saradnja gde bi svako radio ono što najbolje zna i može.
Verbalno se možemo prepucavati a oni koji su nešto u međuvremenu više čačkali po tuđim oblastima neka se ne zanose puno.

Gospodo za M-84a varijantu smo neke nedostatke otklanjali u hodu a zbog kratkog vremena tenkovi su isporučeni sa određenim manjkavostima koje bi smo svakako otklonili da proizvodnja nije prekinuta.

Dok smo se sa konkurencijom nadmetali svojim rezultatima i značili smo nešto u ovoj proizvodnji!
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #3423 on: February 12, 2016, 12:14:59 pm »

@Vlado

Kad budeš navraćo u ĐĐ, evo pa podmjesti tamo gdje prokišnjava Wink ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (11.2 KB, 300x225 - viewed 646 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3424 on: February 12, 2016, 01:07:46 pm »

Nisi mi jasan.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #3425 on: February 12, 2016, 01:50:29 pm »

Kako ti Vlado nije jasno? ĐĐ je najsavremenija fabrika, sa najboljom insfrastrukturom i najstručnijim kadrovima. Ima isključivo i ekskluzivno pravo da se smatra jedinom institucijom na ex-Yu prostoru koja je sposobna proizvesti i održavati tenk. Tamo nemože biti da krov prokišnjava.

Montaža k'o montaža.

 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3426 on: February 12, 2016, 02:17:57 pm »

Jeli to slika cijevi za tenk M84


* 125_maxM84.jpg (9.46 KB, 800x115 - viewed 79 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3427 on: February 12, 2016, 03:24:10 pm »

Ovo je top 105 mm. Najvjerojatnije neka verzija L7A1. Vidi se na crtežu detalj na ustima cijevi. 105 mm.

M84, T72 i derivati imaju top 125 mm. Model 2A46, sa puno varijanti.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3428 on: February 12, 2016, 06:36:12 pm »

Koliko se zrakov SUV razlikuje od orginalnog Boforsovog
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #3429 on: February 12, 2016, 06:41:35 pm »

Vidim Vlado po hr sajtovima se ekipa nacisto uzbunila ovim tvojim odgovorom.
Vise im ne odgovara tvoje misljenje sada kad si i njihovu stranu zakacio sa istinom.
Defekacija uveliko traje tako da se odavno nisam ovoliko nasmejao.  Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3430 on: February 12, 2016, 07:30:27 pm »

Ovo je top 105 mm. Najvjerojatnije neka verzija L7A1. Vidi se na crtežu detalj na ustima cijevi. 105 mm.

M84, T72 i derivati imaju top 125 mm. Model 2A46, sa puno varijanti.

Vlado, molim pogledaj ovaj link, pa ako imaš vrijeme komentiraj http://www.armas.si/index.php/sl/deli-za-artil-orozja/obdelane-cevi
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3431 on: February 12, 2016, 07:48:20 pm »

Sa problemom osvajanja delova radi nastavka proizvodnje sreo sam se u 14 oktobru.
Tamo sam i došao po dogovoru sa Direkcijom projekta kako bi smo nastavili proizvodnju radi završetka ugovora sa Kuvajtom.

Organizovan je zajednički sastanak na Jastrebcu svih dotadašnjih učesnika gde se pokušalo dogovoriti da se proces nastavi stim da ĐĐ i 14 oktobar paralelno rade montažu po 50%.

Ali je pokušaj propao pa smo mi u 14 oktobru krenuli sa onim koji su prihvatili dalje da rade.
Kada je i deo BiH otkazao saradnju bilo je još teže oko tenka.

Nagovorio sam direktora da se preusmerimo na tenk za izvlačenje složio se.
Otišli smo u Poljsku sa SDPER-om preusmerili već dogovorenu i plačenu isporuku oklopnog tela i kompleta za nadogradnju u 14 oktobar.
Zbog kratkih rokova dopunio sam specifikaciju sa setom delova pravljenih u Sloveniji i sve je to stiglo u 14 oktobar.

Poljaci su bili vrlo ljubazni pa  su mi dali i deo dodatne dokumentacije tako da smo mi sa pripremama počeli u aprilu a TZI je ispitan i verifikovan od vojne kontrole u septembru.
Malo mi malo petoletka, TRZ Čaačak , Lola .... bogami osvojilo se oko 15-20% vrednosti novih proizvoda.
Sa ino koperantima uspeli smo skoro kompletno da zatvorimo sistem i ispunimo ugovor sa Kvajtom ali su oni zamrzli ugovor.

Sada to svakako nebi bilo moguće jer je proizvodni potencijal znatno niži.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3432 on: February 12, 2016, 07:57:38 pm »

Ovo je top 105 mm. Najvjerojatnije neka verzija L7A1. Vidi se na crtežu detalj na ustima cijevi. 105 mm.

M84, T72 i derivati imaju top 125 mm. Model 2A46, sa puno varijanti.

Vlado, molim pogledaj ovaj link, pa ako imaš vrijeme komentiraj http://www.armas.si/index.php/sl/deli-za-artil-orozja/obdelane-cevi

Ne razumijem se u topove nešto puno al znam u brojeve, al su ovi sve isfulali na ovom sajtu, na ovim crteđima su prikazane mjere za tom od 125mm => 105 mm za tom od 155 mm => 120 mm niđe veze.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3433 on: February 12, 2016, 07:58:26 pm »

Ovo je top 105 mm. Najvjerojatnije neka verzija L7A1. Vidi se na crtežu detalj na ustima cijevi. 105 mm.

M84, T72 i derivati imaju top 125 mm. Model 2A46, sa puno varijanti.

Vlado, molim pogledaj ovaj link, pa ako imaš vrijeme komentiraj http://www.armas.si/index.php/sl/deli-za-artil-orozja/obdelane-cevi


Tamo piše, Primeri grobo in toplotno obdelanih cevi. Dakle, može biti za top 2A46, 125 mm. Sa ove kote 105 idu na kotu 125 mm

Dobar im je crtež. Oni prodaju neobrađen top. samo iskovan i djelimično obrađen.

Koliko se zrakov SUV razlikuje od orginalnog Boforsovog


Zrak je pravio nišanske sprave. Nije pravio sisteme upravljanja vartom za tenkove. Pravio je za neke druge borbene sisteme, ali ne za tenkove.

Ako si mislio na razlike između SUV Bofors i SUV M84, ima tu velikih razlika. Jako malo dijelova međusobno zamjenjivo, ali dosta slično

Vidim Vlado po hr sajtovima se ekipa nacisto uzbunila ovim tvojim odgovorom.
Vise im ne odgovara tvoje misljenje sada kad si i njihovu stranu zakacio sa istinom.
Defekacija uveliko traje tako da se odavno nisam ovoliko nasmejao.  Grin

Daj link prema tim sajtovima. Samo sam iznio svoje mišljenje o objavljenom tekstu u HR novinama, kao što iznesem svoje mišljenje kad vidim nešto u VJ ili u TRZ Čačak. Ni ljubavi ni mržnje. Poštovanje imam prema obe strane. Trudim se biti što objektivniji.

Što se tiče ovoga teksta koji je napisao S.Palestinac, sjećam se kad se Slovenija odcijepila, bio sam u Direkciji projekta Kapela. U Beogradu. I raspisan je tender za izradu kupole tenka M84. Javili se iz nekoliko zemalja. Poljaci su bili najbolji sa ponudom.  Nakon toga su iz Željezare Ravne ponudili upola manju cijenu nego kad su radili za SFRJ. Samo da ostanu u poslu.

Privrednicima je do posla, a političarima da prave probleme.

Pozdrav

Vlado

« Last Edit: February 12, 2016, 08:11:31 pm by Vladimir Ivanović » Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #3434 on: February 12, 2016, 08:04:40 pm »

Vlado, na bazi kojeg 2A46 su zasnovani kineski topovi koje toliko hvališ? Zar ne bi bilo bolje da u bilo kojem hipotetičkom slučaju pokretanja proizvodnje/modernizacije M84 naručimo odmah kineske topove te uskladimo tu promenu sa SUVom?


Idealna modifikacija (gde se izbacuje ono najviše izraubovano na tenkovima i zamenjuje novim):

kineski top
SUV (hunter-killer, termovizija), stabilizacija i autopunjač sa Vihora (vrtenje karusela u oba smera)
1200 ks motor sa Pala

Oklop nema smisla dobudživati. Jednostavno je preskupo, vešanje bi nastradalo, izgubile bi se sve prednosti prebudženog V-46TK1. Umesto toga, ne bi bilo loše razviti neku varijantu Štore (par IR grejača od 1 MW, to valjda još možemo da napravimo, senzori laserskog osvetljenja su nam znana tehnologija). I s time se dobija vrlo agilan i pokretan tenk, i dalje vrlo ubojit i kompetitivan. Barem ove komponente je moguće nabaviti.
Logged
Pages:  1 ... 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 [229] 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 24 queries.