PALUBA
March 28, 2024, 05:55:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 [230] 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165241 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3435 on: February 12, 2016, 08:14:03 pm »

^HrcAk47

Pitanje je da li bi kinezi htjeli prodati top u kvalitetu o kojem Vladimir priča.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3436 on: February 12, 2016, 08:40:17 pm »

Radio sam prije godinu dana u jednoj, za mene prijateljskoj, zemlji na konstrukciji novog tenka. I u glavnom konstrukcionom birou gdje sam radio sam iznio razlike između topa na bazi 2A46 koji je proizveden u Rusiji i Kini. Kineski kvalitet je neuporedivo bolji. Iako sam ja imao žestoke okršaje sa "stručnjacima" iz te kineske fabrike topova, moram da priznam da takav top nisam nigdje vidio i mislim da ga neću više vidjeti. Vrhunski. Moje svađe sa njihovim stručnjacima su bile oko pritisaka koji se javljaju u topu, i kad sam im pokazao da sam u pravu, zamijenili su te "stručnjake" i doveli su sasvim dobre stručnjake. Ne znam razlog zašto su mi htjeli podvaliti ove sa kojim sam se svađao.

Kad sam objasnio ovima prije godinu dana o kakvom se dobrom kvalitetu radi poručili su određanu količinu topova iz Kine za testiranje, a privremeno su stopirali već naručene topove iz Rusije.

U slučaju hipotetičke zamjene topova na M84 sa kineskim topovima, nisu potrebne nikakve promjene bilo gdje u tenku.

O ostalim promjenama bi sad bilo neum jesno pričati.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3437 on: February 12, 2016, 08:50:51 pm »


Vidim Vlado po hr sajtovima se ekipa nacisto uzbunila ovim tvojim odgovorom.
Vise im ne odgovara tvoje misljenje sada kad si i njihovu stranu zakacio sa istinom.
Defekacija uveliko traje tako da se odavno nisam ovoliko nasmejao.  Grin

Daj link prema tim sajtovima. Samo sam iznio svoje mišljenje o objavljenom tekstu u HR novinama, kao što iznesem svoje mišljenje kad vidim nešto u VJ ili u TRZ Čačak. Ni ljubavi ni mržnje. Poštovanje imam prema obe strane. Trudim se biti što objektivniji.




Pozdrav

Vlado




Ево ти линк: http://www.forum.hr/showthread.php?s=3840b9ab194ef7df49f64fb7e29d5023&t=252921&page=61

Који су то острашћени умови...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3438 on: February 12, 2016, 09:11:14 pm »

Pročitao. Ne želim komentarisati. Nema svrhe.

Pozdrav

Vlado
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3439 on: February 13, 2016, 06:13:57 pm »

Vecina problema sa kojima se mi srecemo i mozemo se sresti u odrzavanju nasih tenkova se moze resiti u saradnji sa Rusima i to da ti sistemi budu daleko bolji od trenutnih. Ovde su pre tri godine i nekog meseca bili ljudi iz Uralvagon zavoda i posle toga opet i skoro ponovo. Kao sto Vlado kaze na poziv su tu, ako nekom trebaju, upoznati su oni sa tenkom i te kako dobro, najbolji dokaz je modernizacija koja je predlozena Kuvajtu.

Kazu da su skoro oni sami rekli vama treba ovo, a mi predlazemo to.

http://uralvagonzavod.com/news/37/
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3440 on: February 13, 2016, 06:28:09 pm »

Tema očišćena od pubertetlijskog prepucavanja čiji je tata jači i ko ima veći. Ozbiljni smo ljudi i ako ne možete da ostavite nacionalne strasti po strani i da argumentovano razgovarate jedni s drugima, onda nemojte ni da se javljate.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3441 on: February 13, 2016, 07:47:48 pm »

Motorni prostor na tenkovima na bazi T-72 je samo 3,1m3.
Tu su Rusi prilično ispred drugih.
Njihove varijante motora od 840 -1120ks prema TTP poseduju solidnu rezervu i zavidnu pouzdanost.

Mi jesmo 80-ih napravili iskorak sa motorom i SUV-om ali je nakon toga malo toga urađeno a skoru ništa realizovano.
Prošlo je mnogo vremena mnogi su mnogo toga uradili mi smo tu u zastoju.

Ovo se takođe odnosi i na ostale sklopove  istina urađeno je nešto više kao prototip bez povratnih informacija kroz eksploataciju.
Hvaliti se SUV-om iz 80-ih posle 30g u periodu kada je elektronika brzo napredovala prilična je zabluda.

Praktično raducka se nešto pa su priče mi možemo za sada samo propaganda.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3442 on: February 13, 2016, 08:18:03 pm »

Motorni prostor na tenkovima na bazi T-72 je samo 3,1m3.
Tu su Rusi prilično ispred drugih.
Njihove varijante motora od 840 -1120ks prema TTP poseduju solidnu rezervu i zavidnu pouzdanost.

Može koja informacija više za nas koji nismo baš motoristi". Jedno je napraviti volumensko mali motor (stisnuti sve na mali prostor), verovatno to onda zahteva bolje hlađenje, koje je sa tim i veče, pa ukupno nismo baš profitirali. Kako se iskazali navijeni motori u tenkovima? Znam da je leclerc imao volumenski manji motor, manje prostornine od MTU motora na leopardu?

Kako je sa održavanjem i životnim vekom tih motora? Ako uzmemo F1 motor iz 1,6 turbo motora izvuče 700 ks, ali ne izdrži kao običan 1,6 turbo motor sa 150 ks?

Hvala i LPB
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3443 on: February 14, 2016, 12:38:51 am »

Motorni prostor na tenkovima na bazi T-72 je samo 3,1m3.
Tu su Rusi prilično ispred drugih.
Njihove varijante motora od 840 -1120ks prema TTP poseduju solidnu rezervu i zavidnu pouzdanost.

Mi jesmo 80-ih napravili iskorak sa motorom i SUV-om ali je nakon toga malo toga urađeno a skoru ništa realizovano.
Prošlo je mnogo vremena mnogi su mnogo toga uradili mi smo tu u zastoju.

Ovo se takođe odnosi i na ostale sklopove  istina urađeno je nešto više kao prototip bez povratnih informacija kroz eksploataciju.
Hvaliti se SUV-om iz 80-ih posle 30g u periodu kada je elektronika brzo napredovala prilična je zabluda.

Praktično raducka se nešto pa su priče mi možemo za sada samo propaganda.

Hvala Vam na ovome, konacno jedna velika istina iz glave jednog velikog strucnjaka. Ja sam se na drugom forumu prepucavao sa clanovim u vezi ovoga, a neke se stvari ni Ivanovicu nisu svidele, ali je ovo tacno. Ubedjivali smo se (Ekser nije ucestvovao u toj diskusiji) da li ce novi ruski tenk imati vise elektronike ili ne, a moja teza je bila da ce imati vise nego i jedan tenk do sada, zato sto mu samo to omogucava duze prezivljavanje na frontu i mogucnost da sacuvamo glave onim mucenicima u tenku. Sta ce displeji u tenku, udari se cizmom, kamera se zaprlja od blata, opici minus napolju, pa elektronika nece da radi ili pravi probleme i tako to, zasto se onda toliko hvalimo tim SUV-om od pre trideset godina, ako nam elektronika nije potrebna, nek nisani covek kroz cev topa. Mnoge stvari na nasem tenku su tehnoloska istorija, pogledajte samo sta su Rusi uradili od 2005. do 2015. godine, ako su nam oni neka paralela za tenk M-84, pa da vidimo gde smo. Sta reci o komsijama sem da oni ljudi ne vide sumu od drveca, kako ljudi ne shvataju, ako je istina, a ne znam zasto ne bi verovali Rusima za tako nesto, oni su ponudili Kuvajtu modernizaciju tenkova M-84 i prodaju novih. Modernizacija ide na nivo T-90S, novi T-90MS, to znaci oni imaju da ponude ono sto nama treba za M-84 (modernizacija- odrzavanje), e sad da li nama uopste nesto treba i da li nam uopste tenkovi trebaju je nesto deseto.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3444 on: February 14, 2016, 01:04:34 am »




   Ovakva vrsta rasprava i spada u tinejdžerska prepucavanja jer modernizacija tenkova na ovim prostorima predstavlja urbanu legendu. Jednostavno zato što se još od JNA kupljeni tenkovi eksploatišu 30-40 godina i zatim se bez ikakvog unapređenja ili suštinske modifikacije na viši model rashoduju. Tu praksu su preuzele i državice klonovi sa svojim oružanim snagama tako da se rasprava o ovoj temi može voditi samo na forumima ili po vojničkim kantinama. Razlog zašto je to tako leži u tome što JNA a ni njeni naslednici prilikom nabavke naoružanja nisu potpisali ugovore o kupovini licence za samostalno razvijanje i unapređenje pomenutog sredstva. Dok je postojala nesvrstana SFRJ mogla se kupljena licenca za T-72 preinačiti u sopstveni M-84 sa minimalnim odstupanjem od originala ( uglavnom SUV, sredstva veze i ABHO oprema ) i kao takav plagijat prodavati arapskim državama. I ne samo tenk već i sijaset drugog naoružanja. Zbog toga sada Ruska Federacija prodaju bilo kog komada oružja uslovljava potpisivanjem ugovora o zaštiti intelektualne svojine, iako SFRJ odavno ne postoji.

   Pored toga, doktrina savremenog ratovanja više ne iziskuje masovne oklopne snage kao u vreme hladnog rata već traži lako oklopljene mehanizovane snage pogodne ratovanju u urbanoj sredini protiv klasične pešadije. Dosadašnji rat u Siriji i prethodne intervencije NATO alijanse u Iraku i Avganistanu to potvrđuju, tako da je tenkista zanimanje koje polako izumire poput kovača, bozadžije i alvadžije. Kome to nije jasno neka se pozabavi sudbinom konjičkih jedinica koje su tokom I sv. rata izgubile u potpunosti svoj značaj usled novog načina ratovanja.





Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3445 on: February 14, 2016, 08:57:07 am »

Šta ćeš, misle ljudi da je ceo svet bio pod sankcijama a ne samo mi. Vreme ipak teče, hteli to da priznamo ili ne.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3446 on: February 14, 2016, 08:59:55 am »

Nisam veliki stručnjak ali sam bio prilično koristan u ovom poslu verovatno bi to bio i danas rado bi se nadmetao sa konkurencuijom.
Zastoj je nastao zbog raspada bivše zemlje i pokidanih veza-
U opštem haosu pozicija na kojim se odlučuje šta i kako treba raditi su se dokopali nekompetentni ljudi koji imaju dobru propagandu a manjak znanja pa su bolji u priči a beže od konkretnog posla.

Zaprenina 3,1 se odnosi na celi mototransmisioni deo kod zapadne varijante slične snage u to vreme bila je duplo veća.
Ruski motor je rađen od lakih materijala pa je odnos snage i težine takođe povoljniji.
Pored prostora hlađenje uzima i oko 10% snage motora.

Risi su davali garanciju 500 mh ili 5000 km a za remontovani 300 mh i 3000 km.
Neki životni vek čini mi se da se kretao od 9000-12000 km zavisno
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3447 on: February 14, 2016, 09:27:10 am »


Poprečni položaj motora V-46-V-92,99 i varijanti traži poseban prenosnik između motora i transmisije, tzv. "gitaru". Ukoliko motor i transmisija nisu objedinjeni u "powerpack", to znatno usporava njihovo vađenje/zamenu, naročito u poljskim uslovima i traži pažljivo centriranje. Ovaj "Powerpack" se pojavio tek nedavno, a Rusi i nemaju nameru da ga primenjuju na tenkovima postojećeg pokoljenja. Kako je rešeno MTO na "Armati" nije poznato, ali se po konfiguraciji novog motora pretpostavlja da je uzdužno postavljen, što znatno olakšava vezu motora sa transmisijom i njihovo objedinjavanje u sklop.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3448 on: February 14, 2016, 11:09:14 am »

Rešenje koje mi poznajemo je iz 70-tih uz manja poboljšanja.
Mi smo pokušali sa powerpack ali je on zahtevao veći prostor bio prilično težak a održavanje same grupe bilo je prilično komplikovano predložio sam neke izmene za MPG 1000 ali se pojavio problem položaja crevovoda pa je sve zahtevalo dublje zahvate.
Kad slava udari u glavu a dolari pune džepove kome je do temeljnijeg pristupa.

Na sadašnjem nivou znanja izmenema na transmisiji prenos-upravljanje misim da bi se mogla naptaviti prihvatljiva grupa za raspoloživi prostor.
Ako sam ja dobro razumeo Rusi su u Armati primenili koncept francuske transmisije pa predpostavljam da je tu lakše praviti powerpack a i X motor je kompaktniji.

U Kuvajtu sam imao prilike da vidim njihovo rešenje na BMP-3 gde je čini mi se primenjen koncept monobloka.
Zašto to nisu pokušali i sa T-72 pa postigli su visok kvalitet i pouzdanost uveli neke zaštite kasnije i zaštitu od nepravilnog starta i rukovanja pa nije bilo ni neophodno.
Osnovna i tehnička održavanja dobro su rešena pa to ima svoje prednosti.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3449 on: February 14, 2016, 12:57:53 pm »

Rešenje koje mi poznajemo je iz 70-tih uz manja poboljšanja.
Mi smo pokušali sa powerpack ali je on zahtevao veći prostor bio prilično težak a održavanje same grupe bilo je prilično komplikovano predložio sam neke izmene za MPG 1000 ali se pojavio problem položaja crevovoda pa je sve zahtevalo dublje zahvate.
Kad slava udari u glavu a dolari pune džepove kome je do temeljnijeg pristupa.

U VS nema ni jedan tenk sa ugradjenom modularnom pogonskom grupom 1000.
Logged
Pages:  1 ... 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 [230] 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.