PALUBA
March 29, 2024, 12:14:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 [231] 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165479 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3450 on: February 14, 2016, 01:24:59 pm »

Koliko je meni poznato nema nigde to je bio pokušaj sa kinezima za Pakistan ali je zbog traljavog vođenja sve propalo.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3451 on: February 14, 2016, 02:14:43 pm »

Koliko je meni poznato nema nigde to je bio pokušaj sa kinezima za Pakistan ali je zbog traljavog vođenja sve propalo.

Česi su na svojoj varijanti T-72 ugradili DM RR Condor, zapadnu (valjda Allison ili ZF transmisiju), a da nisu dodali 7. osloni toćak. Telo je produženo (ja bih rekao za oko 30cm), ali sve to pada u oči sam onom ko prati "nastavu".
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3452 on: February 14, 2016, 02:52:51 pm »

Kada uzmemo u obzir ovaj primer da nigde na prostoru bivse nam drzave nije ugradjena MPG 1000, a od skoro ce da nude 1200 dolazimo do zakljucka da se na Balkanu najbolje prodaje magla u kojoj uvek trci neko sa stapom i sargarepom, a masa trci za njim kroz maglu koju smo vec prodali za debelu lovu  !

http://www.renk-france.fr/esm350-%E2%80%93-modern-power-pack-for-t-90-t-72-m-84-pt-91-and-derivatives

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/6JRmrWg6_L8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3453 on: February 14, 2016, 05:33:47 pm »

Taj 1200 KS neće biti u funkciji još koju godinu. Biće ponuđen za tržišta van Srbije.

Ovaj od 1000 KS nije operativan, a pošto je glavnina stručnjaka iz VTI-ja napustila firmu, te radi na drugim poslovima, teško je bilo šta prognozirati. Ne radi ni 14-ti oktobar Kruševac, a ni Crvena Zastava Kragujevac, a oni su bili glavni na ovom poslu koji smo radili u Kini.

Prije tri četiri mjeseca su u Kuvajtu bili stručnjaci iz ĐĐ Slavonski Brod, nekoliko dana, te vršili određena mjerenja na tenkovima  Ne bih htio otkrivati šta su tamo radili.  Njihov "čovjek" u Kuvajtu, načelnik generalštaba je izašao iz bolnice.

Kuvajtu je ponuđena jedna druga verzija Power packa. Ne smijem više reći.

Pozdrav

Vlado
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3454 on: February 14, 2016, 06:10:49 pm »

Sta mogu oni da ponude sem nesto sto drugi prave, a oni to treba da namontiraju?! To je neka velika nauka i ne moze niko, to moze svaki servis teskih masina sa obukom od tri meseca da uradi, npr. kupim od Francuza powerpack i ugradim, nauka je napraviti ga, cak i prekopirati tehnologiju izrade, a to Djura sto radi je kao imamo dobru radionicu i nesto raduckamo, gde vam je razvoj za te tockase i te tenkove M-84 kad na to pitanje sami sebi daju odgovor shvati ce cime se oni bave i koja je tu lova, jedina razlika u Srbiji je sto Rusi nude da ili proizvedemo sve ili odredjeni procenat koliko trenutno mozemo. Pa za danasnje uslove to je za nas vrhunska stvar kako bi poceli da cackamo nesto, sto smo i te kako dobro radili u svom vremenu pre trideset i kusur godina. Nije nesto ali u odnosu gde su ostali u okruzenju je velika stvar za nas ako prihvatimo.

Evo na ovom videu koji sam postavio zamena traje jedan sat u odnosu na nekadasnjih nekoliko dana, koja je nauka kupiti to i ugraditi, pazite jedan sat ugradnja!
« Last Edit: February 14, 2016, 06:17:00 pm by BSD » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3455 on: February 14, 2016, 06:44:22 pm »

Kuvajtu je ponuđen Power pack. Bolji od ovoga koji je urađen u Srbiji.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3456 on: February 14, 2016, 06:56:14 pm »

Pre nekoliko godina imao sam jedan detaljniji snimak Francza prilično mi se dopao.

Kada sam polovinom 90-ih video naš pokušaj iz Hadića bila je to za mene samo dobra ideja sa puno propusta.
Naljutijo sam mnoge izjavom da se to prodaje na ino tržište samo zbog niske cene iako smo je popravili pa je funkcionisala.
Voleo bi da vidim neki tenk u u dužoj eksploataciji sa njom.

Bila mi je prilično glomazna pa sam sebi skicirao šta je višak šta se može drugačije uraditi bogami došao sam do finih rešenja.
Pojavio se dolarski posao pa su me istisnuli a ja beleške presavio.

Bilo je dosta materijala i finih dostignuća tadašnjeg vti-a  dr Živanović Z. je mogao mnogo toga da pomogne.
Sve je to bilo loše vođeno i prilično razvodnjeno pa je njegovo znanje ostalo neiskorišćeno.
Kako danas stvari stoje iskamče se neke pare za razvoj nešto se i napravi ali to uglavnom ostane kao prototip koji nikako da nađe tržišnu vrednost i upotrebu.

Svakako je dobro ponuditi optimalnu varijantu za remont tenkova t-72 čiji su resursi pri kraju pa su zreli za remont. Obimniji rad na terenu je skup i komplikovan a transport tenka takođe.
Zapadne varijante se verovatno teže uklapaju ili su preskupe tu bi malo ozbiljnijim pristupom imali šanse,
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3457 on: February 14, 2016, 08:09:14 pm »

Pre nekoliko godina imao sam jedan detaljniji snimak Francza prilično mi se dopao.

Dali je to ovaj RENK sa 1000 ks?



Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3458 on: February 14, 2016, 08:11:10 pm »

Kuvajtu je ponuđen Power pack. Bolji od ovoga koji je urađen u Srbiji.

Da li su isprobani u praksi, odnosno u tenkovima?
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3459 on: February 14, 2016, 08:30:18 pm »

Kaze Ekser nije francuski, onda je NIMDA verovatno!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3460 on: February 14, 2016, 09:06:22 pm »

Koliko znam, powerpack za T-72 imaju Francuski Renk, Izraelski Nimda, Ukrainski KMDB, Francuski WARTSILA SACM V8X (na natečaju za modernizaciju Indiskih T-72) i Slovački Kerametal (isto nudi Indicima 1000 ks powerpack za T-72 ali nemam podata koji).

Po sistemu "izločanja" Francuski nije, Izraelski je malo verovatan za Kuvajt, znači ostaje Ukrainski ili Slovački.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3461 on: February 14, 2016, 09:20:19 pm »

Božo, rekao bih, ali

PAZI, NEPRIJATELJ PRISLUŠKUJE.

dakle, 

Neki moji tekstovi ovdje su čitani sa različitim namjerama.

Pozdrav

Vlado
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3462 on: February 14, 2016, 09:36:51 pm »

Koliko znam, powerpack za T-72 imaju Francuski Renk, Izraelski Nimda, Ukrainski KMDB, Francuski WARTSILA SACM V8X (na natečaju za modernizaciju Indiskih T-72) i Slovački Kerametal (isto nudi Indicima 1000 ks powerpack za T-72 ali nemam podata koji).

Po sistemu "izločanja" Francuski nije, Izraelski je malo verovatan za Kuvajt, znači ostaje Ukrainski ili Slovački.
Kod Nimda Ameri imaju svoje procente, a zna se ko se pita tamo.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3463 on: February 15, 2016, 01:04:15 am »



   Samo povećanje snage motora zahteva i bolje hlađenje, što je za ovakva vozila ozbiljan problem. Zbog skučenog prostora i specifičnih zahteva koji se tiču zaštite hladnjaka konstruktori su suočeni sa kompleksim problemom koji do sada naši stručnjaci nisu u potpunosti otklonili. Na M-84A koji ima jači motor (ako se ne varam od 1000KS ) taj problem se uočava prilikom vožnje na usponu gde ovaj motor diže temperaturu. Nešto povoljnija situacija je sa osnovnim motorom na M-84 koji nema pomenuti problem ali opet pri oštrijoj vožnji mnogo brže podiže temperaturu i vode i ulja nego Ruska T-72 ka kod koje kazaljke dostignu određenu vrednost i nakon toga stoje kao zalepljene. Ukoliko nije stvar u davačima temperatura i instrumentima očigledno Rusi imaju bolje rešeno hlađenje motora nego što smo mi uspeli da rešimo.

   Pretpostavljam da bi hladnjak na pojačanoj verziji trebao da bude veće zapremine ali nisam uspeo da pronađem podatak o tome. Ovu vrstu hladnjaka je nekada proizvodio i remontovao "Moma Stanojlović" na Batajnici ali ne znam da li su obnovili pogon slanog kupatila koje je oštećeno 1999.

   Stručnjaci koji su nekada osvajali tehnologije potrebne za proizvodnju tenka su postigli za današnje pojmove neverovatan uspeh i zaslužuju naše poštovanje poput Palestinca , Vladimira Ivanovića i drugih koji su redovni i na ovom forumu. Možda bi mlađi stručnjaci uspeli da odgovore izazovu modernizacije ovog tenka i predstave funkcionalno i ispitano rešenje ali će to, bojim se ostati samo kao koncept vozilo koje će se pokazivati na sajmovima naoružanja a da nikada ne bude uvedeno u operativnu upotrebu. Ili da bude modifikovano kao Slovenačke 55-ice i posle toga sklonjene u RR...

Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #3464 on: February 15, 2016, 04:08:45 am »

Mlađi stručnjaci bi mogli da urade svašta, kada bi bilo para i volje, i kada ne bi bili konstantno saplitani od pojedinaca koji bi da zadrže pozicije koje su svojevremeno imali.

Ne bi me čudilo kada bi pojedini zahtevali da te pozicije zadrže i posle smrti, ipak smo mi živeli u zemlji u kojoj je doživotni postao i posmrtni predsednik, i u kojoj je do raspada zemlje izvikivana parola "I posle Tita Tito".

Zato se i realni projekti od strane pojedinih sabotiraju još na nivou ideje. Pa nas tako mnogi ubeđuju kako su pojedine tehnologije iz sedamdesetih nenadmašive i u 2016.-toj. Da nije žalosno, bilo bi smešno. Pogotovu kada to spominju govoreći o elektronskoj opremi i sistemima automatskog upravljanja.

Ali, šta ćemo, vreme bivše juge je prošlo, stare države nema, pozicije koje su po porodičnoj tradiciji bile zakovane za određene ljude su otišle sa zajedničkom državom, sistem u kome je neko rastao i navikao da funkcioniše više ne postoji. Privreda se raspala u svim zemljama bivše Jugoslavije, teško se živi, pojedinci koji su na projektima bivše države zarađivali što radeći, što ne radeći ništa, danas u novim uslovima ne mogu da zarade za opstanak radeći dva ili tri posla istovremeno.

Zato se bilo kakva ideja o osavremenjavanju ili rekonstrukciji bilo kog sistema u bilo kojoj vrsti naoružanja mora ubiti u začetku. Jer, pojavom novog sistema neki sistem na kome su pojedinci radili mogao biti zamenjen, a oni sebe ne mogli da predstavljaju kao jedne, jedine i nenadmašive. Nestala bi potreba za njima, i zadnja šansa da svoje znanje stečeno/priučeno u bivšoj zemlji prodaju bi nestala.

Takođe vidna pojava je i samoreklamerstvo na pojedinim stručnim forumima. Tako se i obim postova povećava/smanjuje sa pojavom šljake ovde ili onde. I to nije veliki problem, svako mora da izreklamira/proda sebe za što je moguće veće pare, i to rade svi na ovaj ili onaj način. Problem je kada se pri tome pljuje po drugima, po bivšim i sadašnjim kolegama. Problem je kada se pljuje čak i po generacijama koje dolaze.

Ali, to neka je na čast ljudima koji to rade, hvala bogu na ovom forumu postoje i ljudi drugačijeg profila, koji ako kritikuju to rade bez loše namere, drugih interesa i ne pljujući po bivšim ili sadašnjim kolegama.

Tačno je da su mnoge firme, nekadašnji giganti, nestale ili su pred nestajanjem. Tačno je i da je mnogo vrhunskih stručnjaka otišlo iz zemalja bivše SFRJ, ili jednostavno otišlo u penziju ili umrlo. Tačno je i da je dobar deo onih koji su ostali jednostavno nesposoban za dalji rad, jer vreme čini svoje, zdravlje neumitno sa godinama propada. Tačno je da je izgubljen i kontinuitet u razvoju, i prenosu znanja, i da mladi stručnjaci mnoge stvari mogu možda naučiti teorijski, ali ne mogu isprobati u praksi, jer jednostavno nemaju više gde, nema ni firmi, ni para, ni projekata.

Ali, to ne znači da treba dići ruke od svega, i odustati od svake ideje unapred. Mnogo toga Srbija, kao i ostale bivše zemlje SFRJ, ne mogu proizvesti samostalno, ili bi to mogle uz nerealno visoka ulaganja. Ali, postoji mnogo toga što se može uraditi na pojedinim sklopovima što ne zahteva prevelika ulaganja, što je danas isplativo, što ne zahteva previše široku industrijsku bazu, i što se može iskoristiti za osavremenjavanje više borbenih sistema, pa samim tim i može biti isplativo. Elektronska i optoelektronska oprema, sistemi automatskog upravljanja, su deo te priče.

S obzirom na trenutno stanje industrije u Srbiiji, mislim da se trenutno krenulo u dobrom pravcu, pod uslovom da se na tom putu ne izgubi kompas. Korišćenjem preostalih neupropašćenih tehničkih resursa vojska, korišćenjem njenih institucija, izdvajanjem namenske proizvodnje iz fabrika koje idu u stečaj i njihovo formiranje kao posebnih preduzeća, kroz programe osavremenjavanja i ulaganje u proizvodnju komponenti čija je proizvodnja isplativa može se na kraju doći do nekog rezultata, pod uslovom da se na tom putu istraje, i da se dobro planira i precizno realizuje isplanirano.

Tako možda nećemo moći da proizvedemo novi tenk, avion, neki složeni borbeni sistem, ali ćemo moći da remontujemo, održavamo i osavremenjavamo postojeće, uz proizvodnju sistema za koje postoji mogućnost proizvodnje i plasmana.
Logged
Pages:  1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 [231] 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.