PALUBA
March 28, 2024, 11:29:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 [232] 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164899 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3465 on: February 15, 2016, 02:22:26 pm »

M-84 je što se tiče MTO kopija T-72 rađen je po istoj dokumentaciji.
Negde smo podbacili sa kvalitetom a negde smo bili i bolji jer smo imali noviju opremu.
Na paralelnim ispitivanjima na Krivolaku bio prisutan nije bilo razlike možda nismo bili dostuigli nivo pouzdanosti.

Sa A varijantom i hlađenjem ima jedan problem on je rešiv kad smo ga uočili serija je već bila puštena pa smo našli neki kompromis.
Ja malo imam povratnih informacija sa terena o ponašanju A varijante imam nekoliko dilema trebalo bi da ih ispitivanjem proverim i probam sa svojim rešenjima.
Kad pokušavate tržišno da poslujete nemate vremena da puno razmišljate i doterujete već se trudite da plasirate ono što imate i možete.
Grejanje na usponu mi nije poznato moglo bi biti više uzroka.
Dansa bi smo verovatno na tenku pokušali sa turbine sa promenjivom geometrijom pa bi tenk bolje funkcionisao.

Primedba mlađeg člana na starije kolege nije pravilo možda je on imao samo loše iskustvo, istina u nedostatku posla morate čuvati informacije da biste ga danas zadržali.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #3466 on: February 15, 2016, 06:58:20 pm »

Mlađi stručnjaci bi mogli da urade svašta, kada bi bilo para i volje, i kada ne bi bili konstantno saplitani od pojedinaca koji bi da zadrže pozicije koje su svojevremeno imali.

Ne bi me čudilo kada bi pojedini zahtevali da te pozicije zadrže i posle smrti, ipak smo mi živeli u zemlji u kojoj je doživotni postao i posmrtni predsednik, i u kojoj je do raspada zemlje izvikivana parola "I posle Tita Tito".

Zato se i realni projekti od strane pojedinih sabotiraju još na nivou ideje. Pa nas tako mnogi ubeđuju kako su pojedine tehnologije iz sedamdesetih nenadmašive i u 2016.-toj. Da nije žalosno, bilo bi smešno. Pogotovu kada to spominju govoreći o elektronskoj opremi i sistemima automatskog upravljanja.

Ali, šta ćemo, vreme bivše juge je prošlo, stare države nema, pozicije koje su po porodičnoj tradiciji bile zakovane za određene ljude su otišle sa zajedničkom državom, sistem u kome je neko rastao i navikao da funkcioniše više ne postoji. Privreda se raspala u svim zemljama bivše Jugoslavije, teško se živi, pojedinci koji su na projektima bivše države zarađivali što radeći, što ne radeći ništa, danas u novim uslovima ne mogu da zarade za opstanak radeći dva ili tri posla istovremeno.

Zato se bilo kakva ideja o osavremenjavanju ili rekonstrukciji bilo kog sistema u bilo kojoj vrsti naoružanja mora ubiti u začetku. Jer, pojavom novog sistema neki sistem na kome su pojedinci radili mogao biti zamenjen, a oni sebe ne mogli da predstavljaju kao jedne, jedine i nenadmašive. Nestala bi potreba za njima, i zadnja šansa da svoje znanje stečeno/priučeno u bivšoj zemlji prodaju bi nestala.

Takođe vidna pojava je i samoreklamerstvo na pojedinim stručnim forumima. Tako se i obim postova povećava/smanjuje sa pojavom šljake ovde ili onde. I to nije veliki problem, svako mora da izreklamira/proda sebe za što je moguće veće pare, i to rade svi na ovaj ili onaj način. Problem je kada se pri tome pljuje po drugima, po bivšim i sadašnjim kolegama. Problem je kada se pljuje čak i po generacijama koje dolaze.

Ali, to neka je na čast ljudima koji to rade, hvala bogu na ovom forumu postoje i ljudi drugačijeg profila, koji ako kritikuju to rade bez loše namere, drugih interesa i ne pljujući po bivšim ili sadašnjim kolegama.

Tačno je da su mnoge firme, nekadašnji giganti, nestale ili su pred nestajanjem. Tačno je i da je mnogo vrhunskih stručnjaka otišlo iz zemalja bivše SFRJ, ili jednostavno otišlo u penziju ili umrlo. Tačno je i da je dobar deo onih koji su ostali jednostavno nesposoban za dalji rad, jer vreme čini svoje, zdravlje neumitno sa godinama propada. Tačno je da je izgubljen i kontinuitet u razvoju, i prenosu znanja, i da mladi stručnjaci mnoge stvari mogu možda naučiti teorijski, ali ne mogu isprobati u praksi, jer jednostavno nemaju više gde, nema ni firmi, ni para, ni projekata.

Ali, to ne znači da treba dići ruke od svega, i odustati od svake ideje unapred. Mnogo toga Srbija, kao i ostale bivše zemlje SFRJ, ne mogu proizvesti samostalno, ili bi to mogle uz nerealno visoka ulaganja. Ali, postoji mnogo toga što se može uraditi na pojedinim sklopovima što ne zahteva prevelika ulaganja, što je danas isplativo, što ne zahteva previše široku industrijsku bazu, i što se može iskoristiti za osavremenjavanje više borbenih sistema, pa samim tim i može biti isplativo. Elektronska i optoelektronska oprema, sistemi automatskog upravljanja, su deo te priče.

S obzirom na trenutno stanje industrije u Srbiiji, mislim da se trenutno krenulo u dobrom pravcu, pod uslovom da se na tom putu ne izgubi kompas. Korišćenjem preostalih neupropašćenih tehničkih resursa vojska, korišćenjem njenih institucija, izdvajanjem namenske proizvodnje iz fabrika koje idu u stečaj i njihovo formiranje kao posebnih preduzeća, kroz programe osavremenjavanja i ulaganje u proizvodnju komponenti čija je proizvodnja isplativa može se na kraju doći do nekog rezultata, pod uslovom da se na tom putu istraje, i da se dobro planira i precizno realizuje isplanirano.

Tako možda nećemo moći da proizvedemo novi tenk, avion, neki složeni borbeni sistem, ali ćemo moći da remontujemo, održavamo i osavremenjavamo postojeće, uz proizvodnju sistema za koje postoji mogućnost proizvodnje i plasmana.

Иако се не слажем у потпуности са узроцима проблема, посебно када је у питању "саботирање" идеја младих од стране старих кадрова, ова анализа је корисна и добра. Закључци су, барем по мом суду, потпуно исправни.

Претходна држава СФЈР је плански развијала "војну" или "наменску" индустрију. Улагала је паре пре свега у кадрове (школовање, стандард и сл.) али и технологију, опрему (машине и сл.). Данас тог системског приступа углавном нема. Можда би они који одлучују могли да мало проанализирају како се то радило па да, у смеру на који указује Миодрагова анализа, покушају да побољшају приступ.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #3467 on: February 16, 2016, 01:45:47 am »




   Ništa se ne dešava bez razloga i posledica. Miodragova analiza je iscrpna i na žalost u velikoj meri surovo tačna. Bilo bi smešno da bilo koja od bivših republika ili čak i nekoliko njih zajedno, posle toliko uloženog truda naših suparnika nešto ozbiljno uspeju da naprave. Ovde mislim na serijsku proizvodnju a ne na pojedinačne demonstracione primerke.

   Nasleđene navike iz SFRJ su u ovoj branši preživele i mladi ljudi zaista imaju problema da se iskažu. Komplikovana procedura i birokratsko odugovlačenje sa davanjem potrebnih dozvola i odobrenja obeshrabriće svakog pojedinca koji želi da predstavi svoje tehničko unapređenje ili patent. Ko god se makar ovlaš hvatao u koštac sa inovativnom delatnošću u ovoj oblasti može to i potvrditi. Posebna priča je nepostojanje tzv. povratne informacije iz trupe od strane korisnika novog sredstva i njihovih zamerki ili iskustava u eksploataciji novog/modifikovanog sredstva o čemu g. Palestinac piše. Iz neobjašnjivih razloga, a uveren sam da je u pitanju papirološka zavrzlama, konstruktori koji uvide propust u projektovanju ili najčešće u proizvodnji, jako retko ili gotovo nikako imaju priliku da taj nedostatak otklone na celoj seriji pa pojedina sredstva ponekad postaju sinonim nepouzdanosti i razlog nepoverenja u sve što je novo od strane korisnika.

   Svojevremeno sam razmenio iskustva sa licem iz TOC-a koje je ispitivalo zaštitnu opremu predviđenu za usvajanje u MO. Ljudi iz firme koja je opremu proizvodila su bili prisutni prilikom ispitivanja i ukoliko oprema ne bi zadovoljila, telefonom bi kontaktirali fabriku gde je čekala ekipa tehnologa i majstora i na licu mesta počela sa izradom novog predmeta sa poboljšanim osobinama. Dok vozač ode do fabrike nova oprema bi bila izrađena i u roku od 2 sata bi novi poboljšani predmet bio podvrgnut novoj seriji ispitivanja. I tako sve dok se nije postigao željeni nivo zaštite a sredstvo bilo odobreno od strane komisije koja ga ispituje. Ovakav način ispitivanja, naravno nije po propisima jer bi nakon lošeg rezultata izveštaj bio dostavljen nadležnoj upravi a ovi potom pismeno obavestili proizvođača da njegov proizvod ne zadovoljava zahtevane karakteristike pa bi proizvođač ponovo dostavio novi predmet sa poboljšanim karakteristikama i kompletnom tehničkom dokumentacijom itd. što bi trajalo mesecima, a verovatno i godinama. Zahvaljujući uticaju vlasnika fabrike birokratska zavrzlama je zaobiđena a vojska je znatno brže dobila kvalitetnu balističku zaštitnu opremu na svetskom nivou koja se svakodnevno uspešno koristi. Neko će reći da to nije u redu i da favorizuje pojedince zbog njihovog političkog ili nekog drugog uticaja ali je u ovom slučaju skraćeno vreme do dobijanja potrebnih sertifikata i odobrenja za uvođenje u upotrebu.

   Tačno mogu da zamislim atmosferu u kojoj su radili nekadašnji konstruktori M-84 i njene poboljšane varijante M-84A kada je vojni i politički vrh vršio pritisak na njih da što pre iznađu rešenje da bi se tenkovi prodali stranom, veoma bogatom kupcu koji je navikao da me se zahtevi ispunjavaju odmah uz oštru konkurenciju. Pogotovo ako su iznad sebe imali za šefove aparatčike laike koji su na tuđim leđima promovisali sebe i svoju pamet. Posledica toga su nedostaci koje je i Vlado Ivanović više puta pominjao ali je on mogao u hodu da ih otklanja preskačući složenu birokratsku proceduru, pošto je i održavao ove tenkove i bio u prilici da to uradi.

   Ne bih se složio da je izdvajanje odeljenja namenske industrije iz fabrike koja tone u stečaj način da se na duže vreme sačuvaju proizvodni resursi. Zbog specifičnosti ovakvi ogoljeni pogoni bi bili zavisni isključivo od jednog komintenta koji može da trguje oružjem a to je SDPR i ukoliko on ne može da uposli njihove kapacitete ostajali bi bez prihoda što bi brzo oteralo stručnjake. Postoji druga varijanta da se ovakvi pogoni objedine i stave u sastav MO ali je to u periodu smanjenja radnih mesta i ušteda nemoguće. Najbolje rešenje je da se fabrike koje u svom sastavu imaju neophodne namenske kapacitete održe makar i u jako smanjenom obliku i da im se omogući kakva-takva egzistencija na civilnom tržištu uz maksimalnu pomoć države. Kada nema posla za kapacitete namenske industrije radnici bi radili u pogonima redovne proizvodnje i zarađivali dohodak dok se namenska ne uposli. Stručnjaci bi ostali u firmi radeći obične poslove i primajući platu koju zarade sve dok se ne pokrene namenska, a ako zatreba mogu se tada uposliti novi radnici na manje zahtevnim poslovima. Bitno je da se stručnjaci zadrže pod istim krovom i kada nema posla za namensku.


 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3468 on: February 16, 2016, 07:18:58 am »


   Tačno mogu da zamislim atmosferu u kojoj su radili nekadašnji konstruktori M-84 i njene poboljšane varijante M-84A kada je vojni i politički vrh vršio pritisak na njih da što pre iznađu rešenje da bi se tenkovi prodali stranom, veoma bogatom kupcu koji je navikao da me se zahtevi ispunjavaju odmah uz oštru konkurenciju. Pogotovo ako su iznad sebe imali za šefove aparatčike laike koji su na tuđim leđima promovisali sebe i svoju pamet. Posledica toga su nedostaci koje je i Vlado Ivanović više puta pominjao ali je on mogao u hodu da ih otklanja preskačući složenu birokratsku proceduru, pošto je i održavao ove tenkove i bio u prilici da to uradi.
  

Na svu sreću bio sam jedan od onih koji su stalno "išli za tenkom". I bio sam u mogućnosti da preskočim sve, baš sve barijere. Odem u proizvodnu halu i kažem da mi se zamijeni izvjesni čip na desetak komada štampanih ploča. Kasnije te ploče zamijenim u jedinici. Isto tako uzmem mehaničke dijelove, odem u galvanizaciju i kažem da mi mjesto jedne zaštite stave cink ili neki drugu zaštitu. Odem u kalionu i kažem da mi neki dio okale na manju ili veću tvrdoću. Napravio sam velike izmjene u softveru. Nisam softveraš, ali sam od softveraša tražio da mi naprave izmjene, pa onda napravim destak, dvadesetak kompleta eproma, pa onda u jedinicu, na tenkove i to zamijenim. Ili izmjene šeme SUV-a. I toga sam dosta uradio.

I oko 90 % toga je usvojeno u izmjenama za Kuvajt.

Već sam pisao kako sam u Vrhnici izgalamio ( malo je reći izgalamio,  ) na stručnjake VTI-ja zbog pojave plijesni u tenku. Sve sam im *bao po spisku. I nakon desetak dana došla odobrenja za sve izmjene koje smo tražili na tenku zbog pojave plijesni.

Nekad tako mora.

Pozdrav

Vlado

Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3469 on: February 16, 2016, 11:17:53 am »

Uvek sam se trudio da budem što realniji mnogi saradnici su mi to priznavali pa bi tako i nastavio.

Đuro Đaković je u to vreme brzo ovladao montažom i funkcijom svih komponenata u tenku a proizvođače komponenata smo pozivali samo kad smo sumnjali u kvalitet komponenata.
Izuzetak je bio SUV  i to samo u nultoj seriji jer je kasnila dokumentacija.

Za one koji misle da je montaža ,šarafanje, zbog malog prostora ovde je bitan redosled, zbog tolerancija podešavanja, zbog teškog pristupa fazna ispitivanja a radi provere kvaliteta poligonska testiranja.

Iz ĐĐ sam otišao krajem 91 pa nemam razloga da ih hvalim ali im iskreno mogu reći hvala što su mi pružili priliku da se iskažem kao inženjer,
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3470 on: February 16, 2016, 11:52:00 am »

Montža tenka je proces od 3500 nh lično sam branio normativ pred komisijom SSNO samo su mi zamerili na neke količine potrošnog materijala.

Garanciju za tenk davao je ĐĐ a mi smo pozivali proizvođače ako je bilo problema oko samog njihovog sklopa.

Održavanje tenkova je izvodio ĐĐ lično sam jedno vreme vodio servisnu službu u nenenom formiranju.
Sve je bilo pokriveno i ne sećam se da sam imao potrebe za nekim sa strane.

Dobro smo vladali materijom. 
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #3471 on: February 16, 2016, 01:29:31 pm »




Претходна држава СФЈР је плански развијала "војну" или "наменску" индустрију. Улагала је паре пре свега у кадрове (школовање, стандард и сл.) али и технологију, опрему (машине и сл.). Данас тог системског приступа углавном нема. Можда би они који одлучују могли да мало проанализирају како се то радило па да, у смеру на који указује Миодрагова анализа, покушају да побољшају приступ.
Lepo je Lane Gutovic objasnio u jednoj od emisija
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/r9l58ZVSovM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #3472 on: February 16, 2016, 04:28:21 pm »


   Ne bih se složio da je izdvajanje odeljenja namenske industrije iz fabrike koja tone u stečaj način da se na duže vreme sačuvaju proizvodni resursi. Zbog specifičnosti ovakvi ogoljeni pogoni bi bili zavisni isključivo od jednog komintenta koji može da trguje oružjem a to je SDPR i ukoliko on ne može da uposli njihove kapacitete ostajali bi bez prihoda što bi brzo oteralo stručnjake. Postoji druga varijanta da se ovakvi pogoni objedine i stave u sastav MO ali je to u periodu smanjenja radnih mesta i ušteda nemoguće. Najbolje rešenje je da se fabrike koje u svom sastavu imaju neophodne namenske kapacitete održe makar i u jako smanjenom obliku i da im se omogući kakva-takva egzistencija na civilnom tržištu uz maksimalnu pomoć države. Kada nema posla za kapacitete namenske industrije radnici bi radili u pogonima redovne proizvodnje i zarađivali dohodak dok se namenska ne uposli. Stručnjaci bi ostali u firmi radeći obične poslove i primajući platu koju zarade sve dok se ne pokrene namenska, a ako zatreba mogu se tada uposliti novi radnici na manje zahtevnim poslovima. Bitno je da se stručnjaci zadrže pod istim krovom i kada nema posla za namensku.


Na žalost, za ovako nešto je već kasno. Jedino šta se sada može učiniti je da se namenski delovi tih firmi spasu od uništenja. A njihovo objedinjavanje unutar MO je opet mnogo jeftinije nego održavanje u životu firmi kojima su ranije pripadali. Ne kažem ja da je ovo dobro rešenje, već iznuđeno rešenje koje spašava što se spasti može.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #3473 on: February 17, 2016, 09:15:48 am »

Puno se priča oko tendera u Kuwaitu. Ako gledam, koliko oklopnih vozila ima Kuwait sigurno bi neki pametan iz naoružanja izbacio tenkove M84 i BMP 2. Imaju oni puno tenkova Abrams te oklopnih transportera Desert Warrior i BMP3.

Ako bi htio uraditi neki toliko moderan tenk iz M84, treba uraditi modernizacijo na standard T90, što vjerovatno nitko za 150 tenkova na tlu nemože uraditi bez rusa, poljaka ili neke zapadne firme.

Tu bi trebalo dodati termoviziju, ERO oklop, neki moderan susutav veze i komandovanja, bolju municiju, vjerovatno promjeniti i top. Od sadašnjog tenka ostao bi samo kostur. Vjerovatno bi se više isplatilo kupiti novi tenk T90 ili neku kinesku kopiju. Ako hoče Kuwait da ima još jedan tip tenkova, da nije ovisan samo od zapada.

Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #3474 on: February 17, 2016, 05:42:08 pm »

Ovo je tenk (S) koji su Rusi predlozili Kuvajtu kao modernizaciju nasih M-84, a nudili su i nove MS. Cisto da pogledate, covek rece 5 miliona dolara.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/3-CkpnBQw5Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #3475 on: February 17, 2016, 06:15:31 pm »

5 miliona dolara košta nov T-90S, ali ta cena nikako ne može biti ako bi se taj paket opreme ugradio u već postojeći tenk M-84AB. Ako se zanemari činjenica da Kuvajćani imaju para na pretek, mislim da im se transformacija M-84AB u T-90S ne isplati. Prvo što po oklopnoj zaštiti M-84AB nikada ne može dostići T-90S, jer jednostavno ima dosta slabiji osnovni oklop. Mislim naravno na oklop prednje gornje kose ploče šasije i naročito na oklop kupole. Može se uraditi modernizacija M-84AB u vidu ugradnje termovizijskog kanala i modernijeg pojačavača svetlosti u nišanskoj spravi, ugradnja novog topa iz familije 2A46, upravljanje NSV-om iz unutrašnjosti tenka i mogućnost da komandir dejstvuje glavnim oružjem. Može se ugraditi paket aktivnog oklopa Kontakt-5 ili Relikt. Gusenice su Kuvajćani već zamenili onima kakve ima i T-90, a motor V46-TK je sasvim dobar i ne bi ga trebalo menjati.

Sve preko toga ne bi imalo nekog smisla, već je u tom slučaju bolje kupiti T-90S.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3476 on: February 17, 2016, 09:26:46 pm »

Što se tiče posla u Kuvajtu, na tome se uveliko radi. Kao i na modernizaciji.

Kad bude vrijeme za javno objavljivanje detalja o tenku, objaviću. Do tada 

Već sam napomenuo da ima nekih koji čitaju moje tekstove na Palubi iz nekih razloga o kojima takođe ne bih mogao pričati. Zato im često spominjem ženski dio porodice.

Vaša razmišljanja šta bi trebalo da se uradi ili šta bi moglo da se uradi moraju da uđu u budžet sa kojim se raspolaže.  Imajte u vidu da je drastično pala cijena nafte.

Takođe je bitno reći da tenkove zadnjih 18 godina održavaju "stručnjaci" iz Bangladeša, Šri Lanke, Pakistana itd. U kakvom su stanju sada, to niko ne zna. Nedavno su svi tenkovi dobili nove akumulatore iz Srbije.

Juče su ispravni tenkovi otišli za Saudi Arabiju. Na neku vojnu vježbu. Bio sam u Kuvajtu prije dva mjeseca i tad se govorilo da će tenkovi u rat u Jemen. Dokle će otići ovi tenkovi koji su juče otišli vidjećemo.

Pozdrav

Abu Marko
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #3477 on: February 18, 2016, 08:22:32 am »

Kuwait ima nekoliko starijih oklopnih sredstava, koji su po mome višak i logistička mora. Prev svega tenkovi M84, BMP2 te M113, koji bi mogli otiči nekoj bratskoj armiji u Jemenu.

I da Kuwait ne nabavi ništa, ima oklopnih sredstava više nego dovoljno za svoju armiju.

Abu Marko - želim ti puno sreče u poslu i dobru zaradu. Za mirne staračke dane.  Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3478 on: February 18, 2016, 10:07:51 am »

Tenkovi su otišli u Saudi  Arabiju

« Last Edit: February 18, 2016, 10:18:22 am by Vladimir Ivanović » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3479 on: February 18, 2016, 10:22:28 am »

20 Islamic Countries Begin Military Exercises In Saudi Arabia





Tu su i tenkovi M84 iako se ne vide na ovome snimku. Vježba se održava u KKMC. King Khalid Military City. To je vojna baza pored mjesta Hafr Al Batim, oko sedamdeset kilometara daleko od granice sa Kuvajtom.

U tom sam logoru boravio oko mjesec i po dok je bio rat, Pustinjska oluja, 1991 godine.

Pozdrav
Logged
Pages:  1 ... 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 [232] 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.